Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Aile Okulu Dersleri-2 Hoş geldiniz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Aile Okulu Dersleri-2 Hoş geldiniz."— Sunum transkripti:

1 Aile Okulu Dersleri-2 Hoş geldiniz.
Eskipazar Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu

2 *Eşiniz düşünceli bir insan mı?
*Kendi anne-baba ve akrabalarınızı düşünür mü? *Kimsenin aklına gelmeyen özel düşünceleri var mı? *Bazı önemli anlarda, uygulamasa bile, en azından düşünceleri ile sizi mutlu eder mi? *Birbirinize özel zaman ayırıyor musunuz? *Özel günler bir anlam ifade ediyor mu?

3 Evlilik; başarısı, mutluluğu ve huzuruyla bütün yaşamımızı kuşatacak olağanüstü etkileşim alanına sahip bir kurumdur. *Hiçbir arkadaşın verdiği mutluluk, eşinizin verdiği rahatsızlığı gideremez.

4 2. DERS DÜŞÜNCE KALİTESİ Düşünce kalitesi;
Bir evi cennete ya da cehenneme çevirebilecek anahtardır. İnsanlar düşünce kaliteleri kadar kaliteli bir evlilik yaşar.

5 "Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır
"Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır.’’ Güzel ve sürekli olumlu düşünen insanlar, zor anlarda kötü düşüncelerden kurtulabilirler.

6 Eşler iyi bir hizmetçi, iyi bir aşçı, iyi bir anne, iyi bir baba, iyi bir evlat olabilir amma iyi bir eş olmak, sanattır… Eşler birbirinin hoşuna gidecek jestler yaptıkça, birbirini mutlu ettikçe( ki böyle bir gayemizde olmalı ) mutluluk borsasındaki senetleri zirve yapar. Eşler bu dünyaya «hisse senedi» değil, «hissi senetler» biriktirmek için geldiklerini unutmamalıdırlar.

7 Kocasının Sevgisini Merak Eden Kadın
Evliliklerinde problem yaşayan çiftlere dikkat ettim, huzursuz olmalarının sebebi, İslamiyet'ten uzaklaşmalarıdır. Kocasının Sevgisini Merak Eden Kadın Kadın gazete okuyan kocasına kendini ne kadar sevdiğini sormuş; -Beni ne kadar seviyorsun ? Adam:- Dünyalar kadar! Kadın üzülmüş, suratı asılmış. Eşi sormuş; - Neden üzüldün hanım? - Geçen gün babam, “Bu dünya beş para etmez.” demişti de…

8 Eşler birbirini mutlu etmenin yollarını aramalıdır
Eşler birbirini mutlu etmenin yollarını aramalıdır. Ara ara kendilerine sormalıdır: *Eşimle daha mutlu olabilmek için neler yapabilirim? *İyilik ve güzelliklerin artması için eşimin yaptığı güzel davranışlar için en azından teşekkürü ihmal ettiğim oluyor mu? *Sıkıntılarla karşı karşıya kaldığımızda sıkıntıları hafifletme adına yapabileceğimiz şeyler var mı? vb.

9 Evlerinde güzel düşünceler oluşturmayan aileler, pozitif düşünce yerine negatif düşüncelerin esiri olmuşlardır. Negatif düşünceler hep deveyi pire yapar. Küçücük buluttan nem kaptırır. Bu düşünceden kurtulmak kolay değildir.

10 Uzay mekiği en fazla gücü, dünyadan ayrılırken çekim gücünden kurtulmak için harcar. Kalkıştan 2,5 dk. sonra km yüksekliğe çıkarak ses hızını geçer. 6,5 dk. içerisinde, saatte km hıza ulaşır. Yer çekimsiz ortama ulaşması 8 dk. sürer. Bu süre zarfında , toplam yakıtın %90’ını harcar.

11 İyimser insan, her felakette bir fırsat,
kötümser insan, her fırsatta bir felaket görür. İnsanların amaçları dışında bir çekim gücünden kurtulmaları da, tıpkı uzaya gitmek isteyen astronotların, dünyanın yerçekiminden kurtulmaları gibidir. En büyük enerji o esnada harcanırsa, çekim gücünden kurtulmuş olunur.

12 فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا * إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا
Eşiniz sizin en yakınınızdır, her şeyinizi paylaştığınız bir insandır, ona güler yüzü, tatlı dili çok görmeyin. Zor anlarda kaliteli düşünceler üretebilmenin yolu, kolay ve rahat anlarda da sürekli olumlu ve güzel düşünceler üretmekten geçer. فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا * إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا

13 Birbirinize küseceğinize şeytanı küstürün, şeytana surat asın
Birbirinize küseceğinize şeytanı küstürün, şeytana surat asın. Küsmek güçsüzlüktür, insanların kaçamak noktasıdır. Hayatın zor anlarında insanlık onuruna en uygun olan tavrı seçmediğimiz zaman, kendi insanlık onurumuz ayaklar altına alınabiliyor.

14 «Eşimle kavgasız 5 dakikamız geçmiyor. Sürekli tartışıyoruz
«Eşimle kavgasız 5 dakikamız geçmiyor. Sürekli tartışıyoruz. 9 yıllık evliyim. Hiç mutlu olamadım» Bunu söyleyen kişi, eşi ile birlikte aralarına duvar örmüşlerdir. Öncelikle bu duvar yıkılmalıdır. Kişi kendini aile kurumunun birliğine ve devamına inandırmalıdır. Tartışma kelimesini evden çıkarmak lazımdır. Tartışan insanlar, konuştukları konuda ne kadar haklı ve isabetli de olsalar, mutlaka yara alırlar, yıpranırlar, rahatları kaçar. Tartışmada sürekli savunma vardır. Karşı tarafın hatalarını dile getirme vardır. Karşı taraf hatalı görüldükçe çözüm üretmek zordur. Tartışmadan tek taraflı çekilin. Konuyu değiştirin. Aklınızı ve bilginizi kullanarak huzurunuzu ve mutluluğunuzu geliştiren güzel konuları gündeme taşıyın.

15 «Zorluklar arttıkça, içlerinde saklı olan kolaylıkların hayatımıza katacağı sevinç , neşe ve mutlulukta artacaktır. » Zor bir durum karşısında; Ya verdiğiniz yanlış bir kararla o zor durumu , içinden çıkılmaz derecede daha da zorlaştırabilirsiniz. Ya da vereceğiniz doğru bir kararla, o zorluğu yener, zorlukların içindeki kolaylıkları meydana çıkartırsınız.

16 B ö l ü m Ö z e t i Zor bir anı geçebilmek için, mutlaka iyi olan seçenek seçilmelidir. Yaşanılan güzellikler, çevreyle sürekli paylaşılmalıdır. Sürekli iyimser ve güzel düşünceler üretenler ekstra enerji kazanır. Tersi enerji kaybettirir. Eş ve akrabalarla ilgili olarak «Sürekli ben mi iyi düşüneceğim?» ya da «Hep olumlu düşünmek de bir yere kadar canım» denildiğinde, en fazla zararı yine insanın kendisi görür. Ailenizdeki hayat kaliteniz, düşünce kaliteniz kadar olacaktır. Düşünce, kaliteli ve güzel bile olsa, eyleme dökülmediğinde, « Seni düşünüyorum birtanem » şeklindeki haliyle sadece yürek yarası olacaktır.

17 Ne düşündüğünüz, neyi seçeceğinizi;
Neyi seçtiğiniz, ne yapacağınızı; Neyi yaptığınız ise, ne olacağınızı belirler. Kader gaipten yazılmaz. İnsan yaptıklarıyla kendi kaderini kendi hazırlar.

18 Allah’a c.c TEŞEKKÜRLER… Aile Okulu Derslerimize
katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederiz. Her cuma günü yatsı namazında buluşmak üzere Allah’a c.c emanet olunuz. Hazırlayan: Eskipazar Müftülüğü


"Aile Okulu Dersleri-2 Hoş geldiniz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları