Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NEDEN ANNE SÜTÜ ?. NEDEN ANNE SÜTÜ ? ANNE SÜTÜ;BEBEKLERE GEREKSİNİMİ OLAN TÜM BESİN ÖĞELERİNİ TEK BAŞINA İLK ALTI AY SAĞLAYABİLEN EN İYİ BESİNDİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NEDEN ANNE SÜTÜ ?. NEDEN ANNE SÜTÜ ? ANNE SÜTÜ;BEBEKLERE GEREKSİNİMİ OLAN TÜM BESİN ÖĞELERİNİ TEK BAŞINA İLK ALTI AY SAĞLAYABİLEN EN İYİ BESİNDİR."— Sunum transkripti:

1

2 NEDEN ANNE SÜTÜ ?

3 ANNE SÜTÜ;BEBEKLERE GEREKSİNİMİ OLAN TÜM BESİN ÖĞELERİNİ TEK BAŞINA İLK ALTI AY SAĞLAYABİLEN EN İYİ BESİNDİR

4 ANNE SÜTÜ VE DOĞUMDAN SONRA GELEN İLK SARI SÜT BEBEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR ÇÜNKÜ BEBEĞİ HASTALIKLARA KARŞI KORUR,BEBEĞİN İLK AŞISIDIR.

5 ANNE SÜTÜ BEBEKLER İÇİN YAŞAMSAL ÖNEME SAHİPTİR.
AYRICA ANNESİYLE SEVGİ BAĞI KURABİLMESİ İÇİN EN İYİ İLETİŞİM YOLUDUR EMZİRME...

6 ANNE SÜTÜ İLE İLGİLİ TEMEL GERÇEKLER
HER BEBEK İÇİN EN İYİ EN DOĞAL VE EN TAZE BESİN HER ZAMAN TEMİZ VE MİKROPSUZ DAİMA HAZIR VE BEDAVA.ÖZEL HARCAMA GEREKTİRMEZ

7 ANNE SÜTÜ İLE İLGİLİ TEMEL GERÇEKLER
TAMAMIYLA VE KOLAYLIKLA SİNDİRİLİR İSHAL KARIN AĞRISI VE KABIZLIK DAHA AZ GÖRÜLÜR. BAĞIŞILIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR ENFEKSİYONLARDAN KORUR

8 ANNE SÜTÜ İLE İLGİLİ TEMEL GERÇEKLER
BEBEĞİN DAHA ZEKİ OLMASINI SAĞLAR BEBEĞİN SU İHTİYACINI TAM OLARAK KARŞILAR,AYRICA SU VERİLMESİNE İHTİYAÇ YOKTUR. BEBEĞİ HASTALIKLARDAN KORUR

9 ANNE SÜTÜ İLE İLGİLİ TEMEL GERÇEKLER
BEBEKLE ANNE ARASINDA ÖZEL SEVGİ BAĞI KURULMASINI SAĞLAR. EMZİRME ANNE SAĞLIĞINI KORUR , MEME VE RAHİM KANSERİ OLMA RİSKİNİ AZALTIR.

10 ANNE SÜTÜ HANGİ HASTALIKLARA KARŞI KORUR

11 KESİN FAYDALI YÜKSEK OLASILIKLA FAYDALI
Diyare sıklığını azaltır,seyrini hafifletir Alt solunum yolu enfeksiyonları daha az Otitis media Botuluzim Bakteriyel Menenjit İdrar Yolu Enfeksiyonları Nekrotizan Enterokolit Nedensiz Beşik Ölümleri İnsüline Bağlı Diyabet Crohn Hastalığı Ülseratif Kolit Lenfoma Allerjik Hastalıklar Diğer Kronik Sindirim Sistemi Hastalıkları

12

13

14 Anne sütü insan yavruları için, inek sütü inek yavruları içindir :)

15

16 Anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranları beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla. DSÖ’ye göre emziren kadın oranları yüksek olsaydı yılda 1.5 milyon bebeğin yaşamı kurtulacaktı. PEKİ YA TÜRKİYE'DE BEBEK BESLENMESİ NASIL. İlk altı ayda sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin oranı %1.3. Beş yaşın altındaki çocukların %25’inde beslenme eksikliği görülüyor. Türkiye nüfusunun yaklaşık %15’i beş yaşın altında. Ve bu çocukların 63,000 her yıl önlenebilir hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor. Bu çocukların 50,000 ise bir yaşın altında.

17 EMZİRME

18 Emzirme döneminin mutlu ve huzurlu geçmesi, başarılı emzirme ile mümkündür. Emzirme, her annenin doğal olarak yapabileceği, çok doğal bir evre olduğu halde, yeni doğum yapmış annenin, bazen sadece ona emzirmeyi başarabileceğine dair güven veren bir sese ihtiyacı vardır. Biz sağlık personelleri de onların bu en güzel ve en hassas dönemlerinde onlara güven verecek sosyal desteği sağlamalıyız.

19 Emzirmek her şeyden önce sabır,direnme ve irade gerektirir
Emzirmek her şeyden önce sabır,direnme ve irade gerektirir.çünkü,bebeği tam anlamıyla doyurmaya yetecek sütün,memelerden gelmesi bazen belli bir süre alabilir. Anne sütünün gelme süresi kadından kadına değişebilir. Doğum sonrasında asıl sütün gelmesinden önce memeden kolostrum (ağız sütü)olarak adlandırılan kıvamlı,koyu,sarı renkte,az yağlı,bol proteinli ve antikorlu bir sıvı gelir.bu sıvının yüksek besleyici niteliği ve antikor açısından zengin bir yapısı vardır.

20 Çağdaş doğum hastaneleri bebek ile annenin birlikte kalabileceği şekilde düzenlenmektedir.
Böylece bebek ile anne arasında gerekli yakınlaşma sağlanacak, bebeğin anneyi sık sık emmesi sayesinde süt salgısı giderek artacaktır.

21 Emzirmek her annenin, anne sütü almak ta her bebeğin en doğal hakkıdır..

22 İlk 3-4 ay boyunca bebeğin beslenmesi bebeğin isteğine göre ayarlanır
İlk 3-4 ay boyunca bebeğin beslenmesi bebeğin isteğine göre ayarlanır. Bu dönemde emzirme sıklığını bebek belirler. Her beslenmede iki meme de emzirilmeli, bir memeden bebeğin kalma süresi başlangıçta 5 dakika, sonraları 10 dakikaya kadar olmalıdır. İlk günler gelen sütün miktarı az olsa da bu bebek için yeterlidir. Bebeğe şekerli su verme gibi yöntemlere kesinlikle başvurulmamalıdır. Yorgunluk, stres, çay, kahve, alkol ve sigara emziren annenin kaçınması gereken durumlardır. 

23 EMZİRME EĞİTİMİ Bebeğinizin dudak kenarına memebaşınızı yaklaştırarak bebeğinizin emme refleksinin devreye girmesini sağlayın.. Bebeğinizin ağzını iyice açmasını ve daha sonra memebaşınızı iyice almasını bekleyin... Bebeğinizin en etkili şekilde emebilmesi için memebaşınızın tümünü ağıziçine almış olması önemlidir. İşte bebeğiniz memebaşınızı tümüyle kavradı ve karnını doyurmaya başladı bile Bebeğiniz emmeye devam ettiği sürece elinizle başını alttan desteklemeye devam edin. Bebeğinizin açlığı giderildi ve mutlu bir şekilde size bakıyor

24 DOĞRU EMZİRME POZİSYONLARI

25 DOĞRU EMZİRME TEKNİĞİ DOĞRU YERLEŞTİRME
Anne ile bebek birbirine yakın, Bebeğin çenesi annenin göğsüne değiyor, Bebeğin ağzı büyük açılmış,dudağı dışa dönük Bebek sadece meme ucunu değil,kahverengi kısmını da içine alacak şekilde emiyor. YANLIŞ YERLEŞTİRME Anne ile bebek birbirinden uzakta, Bebeğin çenesi annenin memesine değmiyor, Bebeğin ağzı küçük açılmış,dudağı dışa dönük değil, Bebek sadece meme ucunu emiyor.

26

27 EMZİRME SIKLIĞI Bebek her istediğinde emzirilmelidir. Bebek, her istedikçe sık sık emzirilirse, memenin tamamı boşaltılırsa süt gittikçe artar ve bebeği 6 ay sadece anne sütü ile beslemeye yetecek duruma gelir. Bebek, bir gün içerisinde (24 saat) ortalama kez emzirilmelidir.Bu dönemde bebekler, hızlı bir büyüme ve gelişme sağladıkları için daha fazla besine ihtiyaç duyar. Emzirme sırasında anne memesinde kalma süresi en az 5 dakika olup bebek memeyi bırakana (meme boşalana) kadar (20 dakika) devam edilmelidir.

28 EMZİRME SONRASI Her beslenme sonunda bebeğin gazının çıkarılması gerekir. Gazını çıkarmak için bebeğin karnı annenin omzuna yaslanır ve sırtına hafifçe vurulur. Gaz çıkarma sırasında bebeğin ağzından süt veya ağız suyu gelebilir, bu temiz bir bezle silinmelidir. Bebeğinizin yumuşak dışkısını merak etmeyin. Anne sütü alan bebeğin dışkısının yumuşak, sarı renkte olması normaldir

29 Sağılan süt; SÜTÜN SAKLANMASI Buzdolabında 24-36 saat,
Buzlukta (-7 ile –2 ºC arasında) 3 hafta, Derin dondurucuda (-18 ºC’nin altında) 6 aya kadar saklanabilir.

30 EMZİRMENİN ANNEYE YARARLARI
Rahmin daha kısa sürede toparlanmasını sağlar Emziren annelerin meme kanserine yakalanma riski daha düşüktür Emmeyle anneden salgılanan hormonlar sayesinde kısa sürede dinlenme ihtiyacını karşılar, huzurlu olur Menopoz sonrası kalça kemiği kırığı riskini azaltır Erken emzirmeyle doğum sonrası kanamalar çabuk kesilir Memelerde şişme, iltihaplanma olmaz; anne loğusalık dönemini rahat geçirir.

31 ...ÖNERİLER... BEBEĞİNİZE İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ VERİN.
6. AYDAN İTİBAREN EK BESİNLERE BAŞLAYIN. İKİ YAŞINA KADAR ANNE SÜTÜ VERMEYE DEVAM EDİN.

32

33 TEŞEKKÜR EDERİM.. EBE KÜBRA GENİŞ


"NEDEN ANNE SÜTÜ ?. NEDEN ANNE SÜTÜ ? ANNE SÜTÜ;BEBEKLERE GEREKSİNİMİ OLAN TÜM BESİN ÖĞELERİNİ TEK BAŞINA İLK ALTI AY SAĞLAYABİLEN EN İYİ BESİNDİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları