Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Cerrahi Aspiratör Cihazi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Cerrahi Aspiratör Cihazi"— Sunum transkripti:

1 Cerrahi Aspiratör Cihazi

2 Cerrahi Aspiratör Cihazı Nedir ?
Cerrahi aspiratör cihazı : Cerrahi operasyon sırasında kanamalı bölgede biriken kan ve sıvıların bulunduğu yerden uzaklaştırılması amacıyla kullanılan cihazlardır. Genel olarak bir emme pompası ve emilen sıvıların toplandığı rezervuar’dan oluşmuştur . Cerrahi aspiratörlerde emme olayı sırasında aspirasyon sondasının dokuları yapışarak tıkanmasını önlemek amacıyla vakum yerine bir negatif basınç pompası kullanılır .

3 Cerrahi Aspiratör Parçaları
- 5 lt ‘lik cam kavanoza sahipdir (2 Adet) - 2 metrelik aspirasyon hortumu (2 Adet) - Sonda kabı ve taşıyıcısı (1 Adet) - Bakteri tutucu filtre (1 Adet) - Motor Yağı (1 Adet) - Ajutaj (1 Adet)

4 Cerahi Aspiratör Arızaları
Asipratör neden çalışmaz ? -Aspiratör şebekeye bağlandığı priz veya buatta enerji olmaya bilir . - Motora kumandaeden konum anahtarı arızalı olabilir. - Besleme kablosu veya motora akım taşıyan kablolar arızalı olabilir. - Motor hızı ayarlayan hız ünitesi arızalı olabilir.

5 Aspiratör Arıza Çeşitleri
Çözüm : Aspiratör şebekeye bağlandığı yerden gerilim ölçümü yapılır : Konum anahtarı kontrol edilir : Besleme ve motora akım taşıyan kablolar avometre yardımi ile kopukluk kontrolü yapılır : Hız ayar ünitesi avometre ile kontrol edilir : Motor Kontrol edilir.

6 Cerrahi aspiratör Bakım kontrol envarter formu ..

7 Cihaz Hakkında Bilgi Kavanoz kapakları, yaylı bir sistemle donanmıstır. Cihazın kavanoz kapaklarında, toplanan atıkların pompaya kaçmasını önleyen şamandıra sistemi vardır. Cihazın metal aksamları korozyona karşı korumalı ve elektrostatik boya ile boyanmış olmalıdır.

8 Cerrahi Aspiratör Filtreleri

9 Cerrahi Aspiratör Kavanozları

10 Cerrahi Aspiratör Aspirasyon Hortum Çeşitleri
Ağız ve diş aspirasyon hortumu

11 Cerrahi Aspiratör Aspirasyon Hortum Çeşitleri
- Vücut içi şeffaf aspirasyon hortumu Bu sayede yapılan işlemleri daha rahat görebiliriz.

12 Genel Bilgi Cerrahi aspiratörlerin çeşitlerine göre özellikleri vardır ve bu özellikler fiyat’a göre değişir . Son dönem teknolojide sensör’ler sayesinde kavanozlar’dan her hangi biri dolduğu zaman otomatik olarak ikinci kısıma geçerek ikinci kavanoz’u doldurmaya başlar , eğer ikinci kavanoz’da dolu ise sistem otomatik olarak vakumu keser .

13 Genel Teknik Bilgi Cihaz üzerinde hava kaçak sistemi ile çalışan ve vakum değerini ayarlamaya yarayan vakum ayar düğmesi bulunmalıdır. Vakum pompası en az 38 lt./dak. hava akışı sağlayacak güçte olmalıdır.  Cihaz üzerinde 0 ile -760 mmHg aralığında, uygulanan vakum değerini izlemeyi sağlayan bir vakummetre olmalıdır.

14 Genel Teknik Bilgi Cihaz 220 Volt, Hz şehir cereyanı ile çalışmalıdır. Cihaz ile birlikte aşağıdaki standart aksesuarlar verilmelidir. - 2 metrelik aspirasyon hortumu 2 Adet - Ajutaj 2 Adet - Sonda kabı ve taşıyıcısı 1 Adet - Motor yağı 1 Adet

15 İSMAİL ŞAHİN 120948 DİNLEYİP İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM


"Cerrahi Aspiratör Cihazi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları