Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Xetai rayon 171 saylı tam orta məktəbin

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Xetai rayon 171 saylı tam orta məktəbin"— Sunum transkripti:

1 Xetai rayon 171 saylı tam orta məktəbin
8c sinif sagirdi Nagizade Nicat

2 Nəticə və ümumiləşdirmə
Dərsin gedişi Bölmənin üzərinə vurun Mövzu Tədqiqatın aparılması Refleksiya Təlim nəticələri Qrup işinin nəticəsi Yaradıcı tətbiqetmə Motivasiya Müzakirə sualı Qiymətləndirmə Tədqiqat sualı Nəticə və ümumiləşdirmə Ev tapşırığı

3 Mövzu: Yerin Günəş ətrafında hərəkətinin coğrafi nəticələri
X sinif Mövzu: Yerin Günəş ətrafında hərəkətinin coğrafi nəticələri İnteqrasiya: Riyaziyyat Iş üsulu : Beyin həmləsi, anlayışın çıxarılması İş forması : Kiçik və böyük qrupla iş Resurslar: Slaydlar , dərslik , iş vərəqi geri dön

4 Təlim nəticələri : Günəş şüalarının Yer kürəsinə düşmə bucağının
dəyişməsi səbəblərini şərh edir Zenit, yaz və payız bərabərliyi, yay gündönümü, şimal və cənub tropik xətləri, şimal və cənub qütb dairələri, qütb gecə-gündüzləri, tropik, mülayim, qütb qurşaqları haqqında məlumatları təhlil edir Günəş şüalarının düşmə bucağını hesablayır Günəş şüalarının düşmə bucağının təsiri ilə yaranan işıqlanma qurşaqlarını müqayisə edir Əməkdaşlıq edir geri dön

5 Slaydda nə müşahidə edirsiniz ?
növbəti

6 Yer planetinin Günəş ətrafında hərəkəti zamanı onun xəyali oxunun
900 66.50 23.50 00 21 mart 23.50 66.50 66.50 900 Yer planetinin Günəş ətrafında hərəkəti zamanı onun xəyali oxunun orbit müstəvisinə il ərzində meylli olaraq dəyişməz qalması nəyə səbəb olur? növbəti

7 Yerin Günəş ətrafında hərəkəti zamanı Günəşin zenitdə olma
900 yanvar 23.50 66.50 00 900 fevral 23.50 66.50 00 900 21 mart 23.50 66.50 00 900 aprel 23.50 66.50 00 900 may 23.50 66.50 00 900 23.50 66.50 00 22 dekabr 900 23.50 66.50 00 22 iyun 900 23.50 66.50 00 noyabr 900 23.50 66.50 00 oktyabr 900 23.50 66.50 00 23 sentyabr 900 23.50 66.50 00 iyul 900 23.50 66.50 00 avqust Yerin Günəş ətrafında hərəkəti zamanı Günəşin zenitdə olma enliyi yerini dəyişdikcə müxtəlif işıqlanmanın müşahidə olması hansı coğrafi nəticələr yaradır? geri dön

8 Verilmiş tarixlərdə Yerin Günəş ətrafında tutduğu mövqe
Tədqiqat sualı 66.50 23.50 900 00 21 mart 900 22 dekabr 900 66.50 23.50 00 22 iyun 66.50 23.50 00 900 23.50 66.50 900 66.50 23.50 23 sentyabr 00 23.50 900 66.50 Verilmiş tarixlərdə Yerin Günəş ətrafında tutduğu mövqe nəticəsində hansı coğrafi nəticələr yaranır ? geri dön

9 Tədqiqatın aparılması Kursoru qrup adlarının üzərinə vurun.
66.50 23.50 900 00 21 mart “Yaz” qrupu 900 22 dekabr 900 66.50 23.50 00 22 iyun “Qış” qrupu 66.50 “Yay” qrupu 23.50 00 900 23.50 66.50 900 “Payız” qrupu 66.50 23.50 23 sentyabr 00 23.50 900 66.50 geri dön

10 Martın 21-də Yerin Günəş ətrafında tutduğu mövqe
X sinif 1._____________ 2._____________ 3._____________ 4._____________ “Yaz” qrupu 66.50 900 23.50 00 21 mart 23.50 66.50 900 Martın 21-də Yerin Günəş ətrafında tutduğu mövqe nəticəsində yaranan coğrafi nəticələri müəyyən edin. (zenit, fəsillər, gecə-gündüz saatları) 2) Martın 21-dən sonra Günəşin zenitdə olma enliyi yerini şimal tropikinə, yoxsa cənub tropikinə dəyişir. geri növbəti

11 21 martda Günəşin şüası 400 şm.en-də yerləşən Bakı şəhərinə
neçə dərəcə bucaq altında düşər? 66.50 900 400 23.50 00 Bakı 23.50 b a 66.50 c 900 Üçbucağın daxili bucaqlarının cəmi 1800-yə bərabər olur. Beləliklə, 21 martda Günəşin şüası 400 şm.en-də yerləşən Bakı şəhərinə 500 bucaq altında düşür. a+b+c=1800 a=900 b+c=900 c=400 Tənliyi həll edək. 900+b+400 =1800 b= b=500 geri dön

12 (zenit, fəsillər, qütb gecə-gündüzü, gecə-gündüz saatları)
“Yay” qrupu X sinif 1.___________ 2.___________ 3.___________ 4.___________ 66.50 900 23.50 00 23.50 66.50 1)İyunun 22-də Yerin Günəş ətrafında tutduğu mövqe nəticəsində yaranan coğrafi nəticələri müəyyən edin. (zenit, fəsillər, qütb gecə-gündüzü, gecə-gündüz saatları) 2)İyunun 22-də yay gündönümündən sonra Günəşin zenitdə olma enliyi yerini şimal qütbünə, yoxsa ekvatora tərəf dəyişdiyini müəyyən edin. 900 22 iyun geri dön

13 1)Sentyabrın 23-də Yerin Günəş ətrafında
“Payız” qrupu X sinif 1._____________ 2._____________ 3._____________ 4._____________ 900 23.50 66.50 00 23 sentyabr 1)Sentyabrın 23-də Yerin Günəş ətrafında tutduğu mövqe nəticəsində hansı coğrafi nəticələr yarandığını müəyyən edin. (zenit, fəsillər, gecə-gündüz saatları) 2)Payız gecə-gündüz bərabərliyi günündən sonra Günəşin zenitdə olma enliyi yerin cənub tropikinə, yoxsa şimal tropikinə dəyişdiyini müəyyən edin. geri dön

14 1)Dekabrın 22-də Yerin Günəş ətrafında tutduğu mövqe
“Qış” qrupu X sinif 1._____________ 2._____________ 3._____________ 4._____________ 900 66.50 23.50 00 23.50 1)Dekabrın 22-də Yerin Günəş ətrafında tutduğu mövqe nəticəsində yaranan coğrafi nəticələri müəyyən edin. (zenit, fəsillər, qütb gecə-gündüzü, gecə-gündüz saatları) 2) Dekabrın 22-də qış gündönümündən sonra Günəşin zenitdə olma enliyini cənub qütbünə, yoxsa ekvatora tərəf dəyişdiyini müəyyən edin. 66.50 900 geri dön

15 900 Müzakirə sualları 66.50 23.50 00 23.50 900 66.50 Günəşin ildə bir dəfə zenitdə olduğu enliklər hansıdır? Bəs Günəşin ildə iki dəfə zenitdə olduğu enliklər? Günəşin heç vaxt zenitə olmadığı enliklər hansıdır? Qütb gecə-gündüzlərinin müşahidə olduğu enliklər hansıdır? İl ərzində bir sutka qütb gecə və gündüzünün müşahidə olduğu enliklər hansıdır? Bəs il ərzində altı ay qütb gecə və gündüzünün müşahidə olduğu enliklər? geri dön

16 Qrup işlərinin nəticsi
Kursoru qrup adlarının üzərinə vurun. 66.50 23.50 900 00 21 mart “Yaz” qrupu 900 22 dekabr 900 66.50 23.50 00 22 iyun “Qış” qrupu 66.50 “Yay” qrupu 23.50 00 900 23.50 66.50 900 “Payız” qrupu 66.50 23.50 23 sentyabr 00 23.50 900 66.50 geri dön

17 Günəş ekvatorda zenitdə olur.
“Yaz” qrupunun nəticəsi 66.50 900 23.50 00 21 mart 23.50 66.50 900 66.50 23.50 00 22 iyun 900 Günəş ekvatorda zenitdə olur. Şimal və cənub yarımkürələri bərabər işıqlanır. Şimalda yaz gecə-gündüz bərabərliyi yaranır. Cənubda isə payız gecə-gündüz bərabərliyi yaranır. Martın 21-dən sonra Günəşin zenitdə olma enliyi yerini şimal tropikinə dəyişir . geri dön

18 İyunun 22-də yay gündönümündən sonra Günəşin zenitdə olma
qrupunun nəticəsi İyunun 22-də yay gündönümündən sonra Günəşin zenitdə olma enliyi yerini ekvatora tərəf dəyişir. 66.50 900 23.50 00 23.50 23.50 66.50 900 00 23 sentyabr 66.50 900 22 iyun Günəş şm.en-də zenitdə olur. Şimal qütbü ətrafında qütb gündüzü olur. Cənub qütbü ətrafında isə qütb gecəsi olur. Şimalda gündüz saatları çox, gecə saatları isə az olur. Cənubda gecə saatları çox, gündüz saatları isə az olur. Şimal yarımkürəsində yay, cənubda isə qış fəsli olur. geri dön

19 Günəş ekvatorda zenitdə olur.
“Payız” qrupunun nəticəsi Günəş ekvatorda zenitdə olur. Şimal və cənub yarımkürələri bərabər işıqlanır. Şimal yarımkürəsində payız gecə-gündüz bərabərliyi, cənubda isə yaz gecə-gündüz bərabərliyi yaranır. 00 23.50 66.50 900 22 dekabr 900 66.50 23.50 23 sentyabr 00 23.50 900 66.50 Payız gecə-gündüz bərabərliyi günündən sonra Günəşin zenitdə olma enliyi yerini cənub tropikinə dəyişir. geri dön

20 Dekabrın 22-də qış gündönümündən sonra Günəşin
qrupunun nəticəsi 66.50 23.50 900 00 21 mart Dekabrın 22-də qış gündönümündən sonra Günəşin zenitdə olma enliyi yerini ekvatora tərəf dəyişir. 900 22 dekabr 66.50 23.50 00 23.50 66.50 900 Günəş c.en-də, yəni cənub tropikində zenitdə olur. Cənub qütbü ətrafında qütb gündüzü olur. Şimal qütbü ətrafında isə qütb gecəsi olur. Cənubda gündüz saatları çox, gecə saatları isə az olur. Şimalda gecə saatları çox, gündüz saatları isə az olur. Şimal yarımkürəsində qış, cənubda isə yay fəsli yaranır. geri dön

21 Nəticə Yerin Günəş ətrafında hərəkəti nəticəsində
900 Yerin Günəş ətrafında hərəkəti nəticəsində Günəşin zenitdə olma enliyi yerini dəyişir. Bu da Yer kürəsində Günəş şüalarının düşmə bucağının dəyişməsinə səbəb olur . Düşmə bucağın dəyişməsi isə yer səthində istiliyin və işıqlanmanın müxtəlifliyinə səbəb olur. 66.50 23.50 00 23.50 900 66.50 Beləliklə, Yerin Günəş ətrafında hərəkətinin nəticəsində fəsillərin növbələşməsi ilə yanaşı istilik və işıqlanma fərqləri nəticəsində1tropik, 2 mülayim, 2 qütb işıqlanma qurşağı yaranır. geri dön

22 Aydın havada Günəşin düşmə bucağı azaldıqca şaquli
1 2 şimal cənub 900 800 700 600 500 400 300 200 100 00 23.5 Aydın havada Günəşin düşmə bucağı azaldıqca şaquli basdırılmış dirəyin kölgəsi artdığı üçün 2-ci dirəyin kölgəsi daha uzun olar. Yay fəslində şaquli basdırılmış dirəklərdən hansının kölgəsi daha uzun olar? geri növbəti

23 Payız gecə-gündüz bərabərliyi günü Günəş hansı
00 23.50 66.50 900 A B Payız gecə-gündüz bərabərliyi günü Günəş hansı məntəqənin şərqində çıxır, qərbində isə batır? Günəş B məntəqəsinin şərqində çıxır, qərbində batır, A məntəqəsinin isə cənub-şərqində çıxır, cənub-qərbində batır. geri növbəti

24 Qış gündönümü günündə hansı məntəqədə gündüzün uzunluğu daha çox olur?
00 23.50 66.50 900 C B A Qış gündönümü günündə hansı məntəqədə gündüzün uzunluğu daha çox olur? Qışda Günəş 23.50c.en-də zenitdə olduğu üçün A məntəqəsində gündüzün uzunluğu daha çox olur. geri çıx

25 Refleksiya: Bu gün nə öyrəndik ? Necə öyrəndik?
900 fevral 23.50 66.50 00 900 yanvar 23.50 66.50 00 900 21 mart 23.50 66.50 00 Bu gün nə öyrəndik ? 900 aprel 23.50 66.50 00 900 23.50 66.50 00 22 dekabr 900 may 23.50 66.50 00 900 23.50 66.50 00 noyabr Necə öyrəndik? 900 23.50 66.50 00 22 iyun 900 23.50 66.50 00 oktyabr 900 23.50 66.50 00 23 sentyabr Öyrəndiyimiz məlumatların əhəmiyyəti nədir? 900 23.50 66.50 00 avqust 900 23.50 66.50 00 iyul Yerin Günəş ətrafında hərəkəti nəticəsində yaranan coğrafi hadisələri dərk etmək və ondan təsərrüfat məqsədi ilə düzgün yararlanmaq. 900 66.50 23.50 00 22 iyun 23 sentyabr 22 dekabr 21 mart Tədqiqat sualı. Verilmiş tarixlərdə Yerin Günəş ətrafında tutduğu mövqe nəticəsində hansı coğrafi nəticələr yaranır? geri dön

26 Şagirdin qiymətləndirmə cədvəli
Sinif:______________ Adı:_______________ Soyadı:____________ Fəaliyyət Səviyyə zəif orta yüksək Əməkdaşlıq Tətqiqetmə Tətbiqetmə əməkdaşlıq edir və qarşılıqlı əlaqələr qurur dinləyir, zəif əməkdaşlıq edir dinləyir, əməkdaş lıq edir coğrafi hadisələri mətnin köməyi il tətqiq edir coğrafi hadisələri sərbəst tətqiq edir coğrafi hadisələri tətqiq etməkdə çətinlik çəkir düşmə bucağı hesablamaqda çətinlik çəkir düşmə bucağı müəllimin köməyi ilə hesablayır düşmə bucağı sərbəst hesablayır geri növbəti

27 Şagirdin qiymətləndirmə cədvəli
Meyar Qrup Yaz Yay Payız Qış Tətqiqetmə Təqdimetmə Tətbiqetmə Əməkdaşlıq geri çıx

28 Ev tapşırığı 900 66.50 23.50 00 900 21 mart 23.50 66.50 00 21 mart 23.50 66.50 66.50 900 900 Yer planetinin Günəş ətrafında hərəkəti zamanı onun xəyali oxu orbit müstəvisinə il ərzində meylli yox, 900 perpendikulyar olacağı tərzdə yaranacaq coğrafi nəticələri müəyyən edin. geri son

29 Diqqətinizə görə təşəkkür edirəm.
İstifadə olunmuş resurslar : X sinif coğrafiya dərsliyi. Diqqətinizə görə təşəkkür edirəm. geri dön


"Xetai rayon 171 saylı tam orta məktəbin" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları