Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

V sinif Mən elimlərin şahıyam Riyaziyyat.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "V sinif Mən elimlərin şahıyam Riyaziyyat."— Sunum transkripti:

1 V sinif Mən elimlərin şahıyam Riyaziyyat

2 Məqsəd:1.1 Ədədləri,ədədlərin müxtəlif formalar verilməsini,onların arasındakı münüsibətləri,ədədlər sistemini başa düşür və tətbiq edir Tam ədədləri oxuyur və yazır. İstənilən ədədin əksini yaza bilir.Ədədin hansı ədədlər ədədlər çoxluğuna aid olduğunu təyin edə bilir.Ədədlər çoxluğunun kəsişməsin və birləşməsini tapa bilir. İnteqrasiya:biologiya,azərbaycan dili,informatika İş forması:Bütün siniflə iş,qruplarla iş. Üsul:Əqli hücum,müzakirə Resurslarımız:dərs,test kitabçası,iş vərəqi,İTK Dərsin gedişi. Motivasiya: 5 dəq Tədqiqatın aparılması: 10 dəq Məlumatın mübadiləsi: 10 dəq Məlumatın müzakirəsi: 5 dəq Nəticələrin çıxarılması: 5 dəq Yaradıcı tətbiqetmə: 5dəq Qiymətləndirmə: 5 dəq

3 MÖVZU: ƏKS ƏDƏDLƏR

4 Motivasiya:

5

6

7

8 Tədqiqat sualı Siz güzgüyə baxdıqda nə görürsünüz?

9 Tədqiqat sualı ƏDƏD OXU ÜZƏRİNDƏ HESABLAMA BAŞLANĞICINDAN EYNİ UZAQ OLAN ƏDƏDLƏRİ NECƏ ADLANDIRMAQ OLAR?

10 ALQORİTM ƏKS ƏDƏDLƏR X>o S O N. yox Hə -X Mənfi Ədədddir X Müsbət

11 Ədəd oxu üzərində hesab-lama başlanğıcından eyni
Ədəd oxu üzərində hesab-lama başlanğıcından eyni uzaqlıqda olan ədədləri söyləyin. (-1;1),(-2;2),(-3;3),(-4;4),(-5;5) və s.

12 Bir-birindən yalnız işarəsi fərqlənən iki ədədə əks ədədlər deyilir.
Verilən ədədə əks olan ədədi almaq üçün bu ədədin qarşısına “_ “(mənfi) işarəsi yazmaq lazımdır.Məsələn,2,5-in əksi -2,5; -7-nin əksi –(-7)=7 Ümumiyyətlə,a ədədinin əksi –a ədədidir.

13 Natural ədədlər çoxluğu ilə onların əksi olan ədədlər çoxluğunun sıfırla birləş-məsindən alınan çoxluğa tam ədədlər çoxluğu deyilir. Tam ədədlər çoxluğu Z ilə işarə etmək qəbul olunub. Z=M U(0)UN

14 Tam ədədlər ilə müsbət və mənfi kəsr ədədlər çoxluğunun birləş-məsindən alınan çoxluğa rasional ədədlər çoxluğu deyilir. Rasional ədədlər çoxıuğu Q hərfi ilə işarə olunur.Bu çoxluq sonsuzdur ZQ NZQ ZQ NZQ

15 NZQ Bunu Eyler dairələri ilə ğöstərək Z Q N

16 Ağdam X -5 2,5 -X 3 -3,45 1.-350;105;-41,3;0 ədədlərinin əksini yazın.
2.10 cüt əks mənalı söz yazın. 3.Cədvəlin boş yerlərini doldurun. X -5 2,5 -X 3 -3,45

17 Bərdə 1.- 6,5 vş 5 ədədləri araslnda olan tam ədədləri yazın.
2.a)-(-7,5)=a b) =a bərabərliyi a-nın hansı qiymətində doğrudur? 3.b=-3,97;-1,8;87 olduqda -b ədədlər çoxluğun yazın.

18 Tər-tər 1.Tənliyi həll edin. –x=25,9 b)-z= 2. və ədədləri araslnda
yerləşən tam ədədlər hansıdır? 3.N Z Q=?

19 Yaradıcı tədbiqetmə. Test
AĞDAM A BƏRDƏ B TƏR-TƏR C Ev tapşırığı: 752 T-D

20 Tər-tər Bərdə Meyarlar Qrup Ağdam Əməkdaşlıq cavablar) Tərtibat Test
Tapşırıq tam və uyğun yerinə yetirib Biir-birini dinləmə Əməkdaşlıq Əlavələr(suallar cavablar) Tərtibat Test vaxtında yerinə yetirib Ağdam Bərdə Tər-tər

21 Möhkəmləndirmə. ÇalIşma 747,750,751 evə tapşIrIq 748,749

22 SAĞ OLUN!


"V sinif Mən elimlərin şahıyam Riyaziyyat." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları