Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sınavlarda ve Akademik Başarısında Ana-Babanın Rolü Sınav başarısı için anne babalara stratejiler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sınavlarda ve Akademik Başarısında Ana-Babanın Rolü Sınav başarısı için anne babalara stratejiler."— Sunum transkripti:

1

2 Sınavlarda ve Akademik Başarısında Ana-Babanın Rolü Sınav başarısı için anne babalara stratejiler

3 Çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni kim? Unutmayınız ki çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni sizsiniz.

4 “- Ben nasıl bir öğretmenim, kendimi geliştirmek için neler yapıyorum, neler yapabilirim?” diye sorduğunuz oldu mu?

5 TV’de, gazetelerde, dergilerde bu konuyla ilgili yazılanlara, söylenenlere, çizilenlere veya çocuğunuzun okulunda ve hatta başka bir okulda bu konuyla ilgili verilen bir konferansa ne kadar ilgi duyuyorsunuz? Acaba

6 Ana-baba eğitimi konusunda yazılmış herhangi bir kitap alıp okudunuz mu? Unutmayın ki genellikle ilgili olan ana-babaların çocukları daha başarılı olabilmektedir Bizim dergi

7 Sınavlarda başarılı olmanın ilk şartı karar vermektir.

8 Çocuklara “Başarının ona ulaşılmaya karar verildiğinde kazanılmış olduğunu” söylemelisiniz.. Sevgili oğlum/kızım “Başarı ona ulaşılmaya karar verildiğinde kazanılır!” Ancak bu kararı çocuğunuzla beraber vermelisiniz

9 Unutmayın ki hiçbir başarı tek başına elde edilemez Evdeki herkesin, varsa büyükannenin, büyükbabanın ve kardeşlerin az veya çok belirli bir düzeyde etkisi olacaktır. Başka bir anlatımla bu yolda herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır.

10 Sizler TV seyrederken çocuğunuza “- Haydi git odanda ders çalış...” dememelisiniz. Sizler de TV’yi kapatıp elinize bir kitap veya en azından bir gazete almalısınız. Bu size belki biraz zor gelebilir ancak iyi ana-baba olmak fedakarlık ister.

11 Kısaca o evdeki büyüklerini model alır. İstenilen bir davranış elde etmek için önce siz istenilen davranışları yapmalısınız.

12 ELEŞTİRMEK YERİNE SAYGI Onu sürekli eleştirmek yerine ona sürekli iyi model olursanız o zaman ona destek vermiş olursunuz…

13 Çocuğunuza gerçekten güvenmek ve bunu ona hissettirmek :

14 Çocuğunuz ancak sizin ona güvendiğiniz kadar başarılı olur. Ona güveneceksiniz ve güvendiğinizi de ona söyleyecek veya hissettireceksiniz.

15 Güvensizlik-öğrenmenin en önemli güçlüğüdür. Ona güveneceksiniz ve güvendiğinizi de ona söyleyecek veya hissettireceksiniz. Aslında öğrenmede karşılaşılan güçlüklerin temelinde yetersizlikten çok kendine olan güvensizlik vardır.

16 Bizden bir öneri

17 Çocuğun kendisine güven duygusunu geliştirmenin bir yolu da ona başarılarını hatırlatmaktan geçer. 1.okulundan almış aldığı takdir, teşekkür, vb belgeleri çerçeveletmek, çocuktan 2.eğer bilgisayar kullanmayı, satranç, yüzme ve hatta bisiklete binmeyi öğrendiyse bunların birer başarı olarak yazıldığı bir “başarılarım listesi” oluşturmasını istemek

18 İyimser Olmak :

19 İyi bir ana-baba hiçbir zaman kötümser olmamalıdır. Umudunuz varsa ve bunu çocuk anlıyorsa o zaman doğru yoldasınız demektir.

20 Çocuk okulda veya sınavlarda bazen başarısızlıklar yaşayabilir. Ancak bunlar doğru kullanıldığı zaman başarı yolunda kullanılabilecek birer araç olurlar.

21 Bir çocuğun henüz yürüme aşamasındaki çabalarını düşünün. Düşer, kalkar dengesizce hareketler yapar, hatta bazen kendisini yaralayabilir. Ancak yine de vazgeçmez. Sonuçta başarıya ulaşır.

22 İnsan yaşamı da bunun gibidir. Hangimiz uğraşılarımızda veya yaptığımız işlerde her zaman başarılı oluyoruz.. Bu durum bizim başarısızlığımız olarak kabul edilemeyeceği gibi, çocukların da bazen başarısız olabileceğini kabul etmeli onu başarısız olarak damgalamamalıyız

23 Çocukların mükemmel olmalarını beklememek : OKUL BAŞARISI AİLE BEKLENTİSİ

24 Çocuklarınızın mükemmel olmalarını asla beklemeyiniz. Çünkü çok yüksek beklentiler daha sonra birer engelleyici faktör olarak karşınıza çıkabilir.Kaygı… Kaygı da tabiatı gereği öğrenmeleri eritir, yer, yok eder…

25 Çocuklar kendi yapabileceklerinin (başkalarının değil) en iyisini yapıyorlarsa bu yeterlidir. Çocuk çaba gösteriyorsa, başarısızı olsalar bile onu ödüllendirmeyi tercih edin. Yani onların gösterdikleri mücadeleyi ödüllendirin.

26 Çocuklarınızı asla başkalarıyla kıyaslamayın :

27 Her çocuk farklı ilgilere, farklı yeteneklere ve psikolojik yapılara sahiptir. Kısaca her çocuk ayrı bir dünyadır. Hatta tek yumurta ikizleri arasında bile bir çok farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Eğer çocuklar arasında farklılıklar var ise onları birbirleriyle kıyaslamanın ne anlamı olabilir ki?

28 Çocuklarınızın arkadaşlarına gerekli önem ve ilgiyi gösterin :

29 Çocuklarınızın arkadaşlarını elbette ki öncelikle inceleyin ve tanımaya çalışın. Çünkü özellikle ergenlik çağında arkadaşlık etkisi çok fazladır. İyi arkadaş çocuğa iyi etki yaparken kötü arkadaş kötü etki yapar. Onun için aşırıya kaçmadan çocuğunuzun arkadaşlarının iyi olup-olmadığını gözlemek ve gerekirse çocuğu uyarmak temel bir göreviniz olmalıdır.

30 Arkadaşlarını Tanıyın… Bunun için çocuğunuzun arkadaşının ismini, babasının ne iş yaptığını vb. öğrenin, hatta onun ailesiyle tanışın.

31 Arkadaşlarıyla Daha İyi Öğrenir Çocuğunuzun uygun göreceğiniz arkadaşına ders vermesini teşvik edin. Çocuğunuz için öğrendiklerini en iyi akılda kalma yöntemi bu yaklaşımdır. Yani çocuğunuz arkadaşına öğrettiği zaman hem arkadaşı hem de kendisi kazanacaktır.

32 Çocuğunuza zaman ayrın : Hadi kaybol ! Zaten bir tek pazar günümüz var.. Babacığım gel bak; okulda yeni oyunlar öğrendim. Oynayalım mı?

33 Çocuğunuza verebileceğiniz en iyi hediye zamandır. Ona zaman ayırmalısınız. Bu da diğer işleriniz gibi erteleyemeyeceğiniz bir görevdir.

34 Bir tercih yapmanız gerekirse… Çocuğunuz ve ev işleri/gezmeler, arkadaş toplantılar arasında bir tercih yapma zorunda kaldığınızda tercihiniz her zaman çocuğunuzdan yana olmalıdır.

35 Çocuğunuzun beslenmesine, uykusu ve sağlığına dikkat etmek :

36 Düzenli ve bilinçli beslenme (kızartmalardan ve hamburger türü yiyeceklerden kaçınılarak gerçekleştirilen, ağırlıklı olarak haşlama türünde beyaz et, tahıl, meyve ve sebzelerden oluşan yiyecekler), ABUR CUBURDAN UZAK TUTUN

37 Düzenli uyku (Günde 7- 8 saatlik uyku, ne daha fazla ne de daha az ) UYKU DÜZENİNE DİKKAT EDİN

38 Düzenli spor ( düzenli spor yapmanın vücutta biriken adrenalin hormonunu gidererek sınav kaygısını azalttığı ispatlanmıştır) başarıya olumlu yönde etki yapmaktadır. EGZERSİZLER ÖNEMLİ

39 Aile mutluluğunu sağlamak

40 Unutmayın ki çocuğun başarısında aile-içi huzur çok önemlidir. Evde huzurlu bir ortamın olmayışı okul ve sınavlarda başarısızlığın temel nedenlerinden biridir.

41 Dolayısıyla ana-baba arasındaki geçimsizliklerin en azından çocukların başarısı için giderilmesi gereklidir. Kariyer Ve Karakter Başarısı İçin Aile İçi Huzur Yararlanılan Kaynak: Kutlu, O., Temel, A.(2001). Okulda ve Sınavlarda Başarı için 222 Etkili Yol “Ana-babalara ve Öğrencilere Stratejiler, Taktikler, Öneriler”, Nobel Kitapevi, Adana.


"Sınavlarda ve Akademik Başarısında Ana-Babanın Rolü Sınav başarısı için anne babalara stratejiler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları