Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Eğitimde Hedefler Hedef Kaynakları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Eğitimde Hedefler Hedef Kaynakları"— Sunum transkripti:

1 Eğitimde Hedefler Hedef Kaynakları

2 Konu Başlıkları Hedef Nedir? Eğitimde Hedefler Hedefler Hedef Türleri
Hedef Kaynakları Hedef Alanları Hedeflerin İşlevleri (işgörüleri)

3 Hedefler: Hedef Kaynakları
Hedef Kaynakları (İncelenecek Alanlar) Toplumun İhtiyaçları Bireyin Özellikleri Konu Alanının Özellikleri

4 Hedef Kaynakları-2 Bir programın geliştirilmesi sürecinde öncelikle “Aday Hedefler” saptanır. Aday hedefler ilk belirlenecek hedeflerdir. Bu hedefler bir komisyon tarafından hazırlanır. Bu hedefler saptanmadan önce: Toplumun ihtiyaçları Bireyin özellikleri/ihtiyaçları ve Konu alanının özellikleri incelenmelidir.

5 Hedef Kaynakları-3 Toplum: Hedef belirlerken önce toplum incelenmeli.
Öncelikle toplumun bireyden bekledikleri incelenir. Kültürel özellikler, toplumun ihtiyaçları, ekonomik yapılar (toplumun bireye sağladığı olanaklar), bireyin toplumda karşılaşacağı güçlükler incelenerek hedeflerin belirlenmesinde yol gösterici olarak kullanılmalı.

6 Hedefler ve Toplumun İhtiyaçları
Hedefler belirlenirken öncelikle toplumun hangi nitelikleri taşıyan bireylere ihtiyacının olduğu sorusu sorulur. Bu soruya verilen yanıtlar doğrultusunda eğitim programlarında değişiklikler yapılır.

7 Hedef Kaynakları-4 Birey:
Bireysel farklılıklar, bireyin sahip olduğu özellikler, bireyin ilgisi, zekâsı, bilgisi, sahip olduğu ön öğrenmeler incelenir. Ortak özellikler göz önünde bulundurularak hedefler belirlenir. (Herkese ayrı ayrı eğitim düşünülemez).

8 Toplumsal Yaşam ve Bireylerin İhtiyaçları
Toplumsal yaşamdaki değişimler bireylerin ihtiyaçlarında da değişmelere yol açmaktadır.

9 Hedef Kaynakları-5 Konu Alanı:
Temel özellikler, ana fikirler, olgular belirlenir. Hedeflere bu üç boyut kaynaklık eder. Bütün bunlar bireylere gereksiz bilgi vermemek için yapılmaktadır.

10 Kaynakça Demirel, Ö. (2009). Kuramdan uygulamaya eğitimde program geliştirme (12. Baskı). Ankara: Pegem A Yayıncılık. Ertürk, S. (1997). Eğitimde program geliştirme. Ankara: Meteksan A.Ş. Seferoğlu, S. Sadi (2009). Öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı. Ankara: Pegem A Yayıncılık. Sönmez, V. (2007). Program geliştirmede öğretmen elkitabı. Ankara: Anı Yayıncılık.

11 Teşekkürler!!!


"Eğitimde Hedefler Hedef Kaynakları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları