Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANA KUCAĞINDAN, ANAOKULUNA UYUM SÜRECİ. ÇOCUK İLK DEFA OKULA GELİRKEN NELER HİSSEDER?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANA KUCAĞINDAN, ANAOKULUNA UYUM SÜRECİ. ÇOCUK İLK DEFA OKULA GELİRKEN NELER HİSSEDER?"— Sunum transkripti:

1 ANA KUCAĞINDAN, ANAOKULUNA UYUM SÜRECİ

2 ÇOCUK İLK DEFA OKULA GELİRKEN NELER HİSSEDER?

3 OKUL FOBİSİ NEDİR? İLK HAFTA HER ÇOCUKTA YAŞANAN OKUL KORKUSU, BİLİNMEYENE KARŞI VERİLEN BİR TEPKİDİR VE NORMALDİR… İLK HAFTA HER ÇOCUKTA YAŞANAN OKUL KORKUSU, BİLİNMEYENE KARŞI VERİLEN BİR TEPKİDİR VE NORMALDİR… FAKAT BAZI ÇOCUKLARDA BU DURUM SÜREKLİ VE ŞİDDETLE DEVAM EDER. ÇOCUKLARDA, OKULDA OLUŞAN YOĞUN SIKINTI VE HUZURSUZLUK HİSSİ NEDENİYLE OKULA GİTMEK İSTEMEME VE OKULDA YALNIZ KALAMAMA DURUMUNA OKUL FOBİSİ (OKUL KORKUSU) DENİR. ÇOCUKLARDA, OKULDA OLUŞAN YOĞUN SIKINTI VE HUZURSUZLUK HİSSİ NEDENİYLE OKULA GİTMEK İSTEMEME VE OKULDA YALNIZ KALAMAMA DURUMUNA OKUL FOBİSİ (OKUL KORKUSU) DENİR.

4 OKUL FOBİSİNİ OLUŞTURAN NEDENLER: “ASIL KORKULAN ŞEY OKUL DEĞİL EVDEN, ANNE-BABADAN AYRILMAK VE YA TERKEDİLMEKTİR…”. ÇOCUĞUN, KENDİSİNE YADA ANNE BABASINA BİR ŞEY OLACAĞINDAN KORKMASI,  AİLENİN KENDİ ENDİŞELERİNİ ÇOCUĞUNA YANSITMASI,. AİLE BİREYLERİNİN BİRBİRLERİNE AŞIRI BAĞLI VE ÇOĞU ZAMAN BAĞIMLI OLMASI,  ANNE-BABANIN AŞIRI KORUYUCU TUTUMU NEDENİYLE, ÇOCUĞUN KENDİ BAŞINA HAREKET EDEMEMESİ, · YENİ BİR KARDEŞİN DOĞMASI, TAŞINMA, HASTALIK, YAKIN BİRİNİN ÖLÜMÜ GİBİ BİR STRES FAKTÖRÜNÜN OLMASI,  ÇOCUĞUN OKUL KAVRAMI KONUSUNDA YETERİNCE ÖN BİLGİ SAHİBİ OLMAMASI  ÇOCUĞUN GECE UYKUSUNU YETERİNCE ALAMAMASI SONUCU, SABAH YORGUN OLMASI vs.

5 OKUL FOBİSİ BELİRTİLERİ NELERDİR? AKŞAMDAN OKULA GİTMEYECEĞİNİ BİLDİRİR. AKŞAMDAN OKULA GİTMEYECEĞİNİ BİLDİRİR. SABAHLARI BAŞI,KARNI AĞRIR, MİDESİ BULANIR. (çoğu zaman gerçektir.) SABAHLARI BAŞI,KARNI AĞRIR, MİDESİ BULANIR. (çoğu zaman gerçektir.) NEŞESİZDİR. NEŞESİZDİR. UYKUYA DALMAKTA GÜÇLÜK ÇEKER. UYKUYA DALMAKTA GÜÇLÜK ÇEKER. İŞTAHI KESİLİR. İŞTAHI KESİLİR.

6 AİLELERE ÖNERİLER: İLK BAŞTA AİLENİN TÜM FERTLERİ,ÇOCUĞUN OKULA GİTMESİ KONUSUNDA KARARLI VE TUTARLI OLMALIDIR. İLK BAŞTA AİLENİN TÜM FERTLERİ,ÇOCUĞUN OKULA GİTMESİ KONUSUNDA KARARLI VE TUTARLI OLMALIDIR. OKULA GİTMESİ MUTLAKA SAĞLANMALIDIR. BU ÇÖZÜMÜN YARISIDIR. OKULA GİTMESİ MUTLAKA SAĞLANMALIDIR. BU ÇÖZÜMÜN YARISIDIR. OKUL KONUSUNDA MANTIKLI İZAHLARLA ÇOCUĞUN ZİHNİNİ HAZIRLANMALI. OKUL KONUSUNDA MANTIKLI İZAHLARLA ÇOCUĞUN ZİHNİNİ HAZIRLANMALI. ANLAYIŞLI DAVRANILMALI, OKULA GİTMEDİĞİNDEN DOLAYI ÇOCUĞU SUÇLAMAMALI, KORKUSU VE GÖZYAŞLARIYLA ALAY EDİLMEMELİDİR. ANLAYIŞLI DAVRANILMALI, OKULA GİTMEDİĞİNDEN DOLAYI ÇOCUĞU SUÇLAMAMALI, KORKUSU VE GÖZYAŞLARIYLA ALAY EDİLMEMELİDİR. VEDALAŞMALARI ÇABUK VE KISA SÜRELİ TUTULMASI FAYDALIDIR. VEDALAŞMALARI ÇABUK VE KISA SÜRELİ TUTULMASI FAYDALIDIR. VE ÇOCUĞA ZAMAN TANINMALIDIR. VE ÇOCUĞA ZAMAN TANINMALIDIR.

7 İLK GÜNLER SABAHLARI BİRAZ ZOR OLABİLİR. SABAHLARI ÇOCUĞUNUZUN,KENDİNİ NASIL HİSSETTİĞİNİ SORMAYIN, İLK GÜNLER SABAHLARI BİRAZ ZOR OLABİLİR. SABAHLARI ÇOCUĞUNUZUN,KENDİNİ NASIL HİSSETTİĞİNİ SORMAYIN, EVDE KALMASINA İZİN VERİLMEMELİ,OKULA MUTLAKA DEVAMI SAĞLANMALI, EVDE KALMASINA İZİN VERİLMEMELİ,OKULA MUTLAKA DEVAMI SAĞLANMALI, KENDİ ÇOCUKLUĞUNUZDAN ÖRNEKLER VEREBİLİR,RESİMLERİNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ, KENDİ ÇOCUKLUĞUNUZDAN ÖRNEKLER VEREBİLİR,RESİMLERİNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ, OKUL HAZIRLIKLARINI BİRLİKTE YAPABİLİRSİNİZ, OKUL HAZIRLIKLARINI BİRLİKTE YAPABİLİRSİNİZ, YETERİNCE GECE UYKUSUNUN ALMASINI SAĞLANMALIDIR. YETERİNCE GECE UYKUSUNUN ALMASINI SAĞLANMALIDIR. OKUL-AİLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE BU SORUN RAHATLIKLA AŞILACAKTIR…

8 OKUL AÇILMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER: OKUL HAKKINDA GÜZEL ŞEYLER SÖYLEYİN. OKUL HAKKINDA GÜZEL ŞEYLER SÖYLEYİN. OKUL İÇİN NE KADAR PARA HARCADIĞINIZDAN YADA NE KADAR ZOR ŞARTLAR ALTINDA GÖNDERDİĞİNİZDEN BAHSETMEYİN. OKUL İÇİN NE KADAR PARA HARCADIĞINIZDAN YADA NE KADAR ZOR ŞARTLAR ALTINDA GÖNDERDİĞİNİZDEN BAHSETMEYİN. OKULA GİTMENİN ÇOK BÜYÜK BİR ÖDÜL OLDUĞU DUYGUSUNU VERMEYE ÇALIŞIN. OKULA GİTMENİN ÇOK BÜYÜK BİR ÖDÜL OLDUĞU DUYGUSUNU VERMEYE ÇALIŞIN.

9 “ÖĞRETMENİNE SÖYLERİM, KIZAR” GİBİ İFADELERDEN UZAK DURMALISINIZ. ONUN YANINDA ÖĞRETMENİ İLE İLGİLİ OLUMSUZ ELEŞTİRİLER YAPMAYIN.

10 OKUL VE ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ OLUMLU KONUŞUN

11 İLK GÜN; OKULA GELEBİLİRSİNİZ FAKAT SINIFA GİRMEMELİSİNİZ!

12 2. GÜN; BİNAYA GİRMEMELİ, BAHÇEDE BELLİ BİR NOKTADA BEKLEMELİSİNİZ!

13 3. GÜN; BAHANELER BULARAK OKULDAN UZAKLAŞMAYA ÇALIŞMALISINIZ!

14 4. GÜN MÜMKÜNSE OKULA GELMEMELİSİNİZ! UNUTMAYIN SİZ NE KADAR ÇABUK ALIŞIRSANIZ; ÇOCUĞUNUZ DA O KADAR ÇABUK ALIŞACAKTIR…

15 (biz alışır isek…) ÇOCUKLAR YENİ DURUMLARA UYMAKTA GÜÇLÜK ÇEKMEZLER, ÇABUK ÖĞRENİRLER


"ANA KUCAĞINDAN, ANAOKULUNA UYUM SÜRECİ. ÇOCUK İLK DEFA OKULA GELİRKEN NELER HİSSEDER?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları