Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Neden buradasınız? 5N 1K Ne yapmak istiyorsunuz? Niçin yapmak istiyorsunuz? Ne zaman yapacaksınız? Nerede yapacaksınız? Nasıl yapacaksınız? Kim ile yapacaksınız? Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? (EĞT.BİL.UZM. ) FERİDUN SAKA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

2 Eğitimin Amaçları Eğitimin sonunda mezunların; İş kurmak için gerekli kişisel özelliklere sahip ve iş kurmaya hazır olup olmadıklarını görmeleri, İş fikirlerinin ne olduğunu, nasıl üretilip değiştirilebileceğini bilmeleri, Pazarlama kavramının başlıca öğelerini tanımlayarak, iş fikirlerinde uygulayabilmeleri, Finansal yönetimin başlıca öğelerini tanımlayıp, açıklayabilmeleri, İş planı hazırlayabilecek bilgi ve beceriye sahip olarak bunun gerekçelerini açıklayabilmeleri, Kendi işlerini kurarken ve sonrasında atacakları adımları bir eylem planında sunabilmeleri Beklenmektedir. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

3 Öğrenmek Duyarsam Unuturum… Görürsem Hatırlarım… Yaparsam ÖĞRENİRİM. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Yapılan bilimsel çalışmalara göre yetişkinlerin bir konuyu sadece dinleyerek öğrenme oranı %20, görerek (gözlemleyerek) öğrenme oranı %50, yaparak öğrenme oranı ise %80’dir.

4 Dünyayı değiştirmeyi başarabilenler, değişikliğe kendilerinden başlayanlardır. Bernard Shaw
Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

5 Kişilik yapınız… Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

6 Etkili İletişim Becerileri
İletişim karşımızdakini doğru anlamak, onların bizi doğru anlamalarını sağlamaktır. Gülümseyin, Samimi ve içten olun, İnsana değer verin, Saygılı olun, Beden dilini iyi kullanın, Pozitif olun. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Japon Prof.Dr. Misuru EMOTO, su kristallerini bilimsel bir deneyle incelemiştir. İki ayrı kaba bir miktar su koyarak bunları ayrı ayrı yerlerde tutmuş, birinci kaba 15 gün süreyle hep pozitif konuşmalar yaparak onu övmüş. Diğer kaptaki suya ise hep onu yeren ve aşağılayan konuşmalar yapmış. 15 gün sonunda su kristallerini mikroskop altında incelediğinde 1.kaptaki suyun görüntüsü soldaki resimde görüldüğü gibi parlak, diğer kaptaki ise sağdaki resimde görüldüğü gibi bozulmuş ve parlaklığını kaybetmiş. Vucudumuzun %60 ının su oldugunu dusunursek pozitif dusunmenin ne kadar saglıklı, negatif stresin ne kadar saglıga zararlı oldugunu bu resimden gorebiliriz. Su kristallerinin sırrı Prof. Dr. Misuru EMOTO

7 Faal 2. 7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1
Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

8 Etkili İletişimin 5 Unsuru
Etkili görünmek Etkili konuşmak (diksiyon) Etkili beden dili Etkili dinlemek Etkili yazmak Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

9 Konuştuklarınız % 7 Ses tonunuz % 38 Beden diliniz % 55 etkili
İletişimde Önem Sıralaması Konuştuklarınız % 7 Ses tonunuz % 38 Beden diliniz % 55 etkili Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

10 Beden Dili Nasıl Öğrenilir?
Başkalarının hareketlerini inceleyerek Sosyal etkinlikler Partiler, iş toplantıları TV sesini kapatıp seyrederek Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

11 Beden Dili Mahrem Alan 15-45 Kişisel Alan Sosyal Alan Ortak Alan üzeri Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Slaytta görülen alanlar genel olarak geçerlidir. Ancak bazı ülkelerde bu mesafelerde farklılıklar olabilir.

12 Eller Sıkıca Kavranmış Yavaşça Mırıldanarak Konuşma
Beden Dili ÇEKİNGEN Kollar Göğüste Vücut Kapalı Göz Teması Yok Kaçamak Bakışlar Vücut Geriye Çekilmiş Eller Kıpır Kıpır Eller Sıkıca Kavranmış Yavaşça Mırıldanarak Konuşma Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Çekingen Davranış: Kollar göğüste kavuşturulmuş, vücut kapalı ve geriye çekilmiştir. Göz teması yok, uzağa veya yakına bakan kaçamak bakışlar vardır. Eller kıpır kıpır hareketli veya sıkıca kavranmıştır. Yavaşça mırıldanarak konuşulur.

13 Beden Dili SALDIRGAN Vücut Sert ve İnatçı Öne Doğru Saldırır Gibi Eller Kalçada Çene Yukarıda Kızgın Yüz İfadesi Göz Teması Soğuk ve Sert Kısık Gözler Saldırgan Bakışlar Ders verir gibi İşaret Parmağı Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Saldırgan Davranış: Vücut sert ve inatçı bir pozisyonda öne doğru saldırır gibi uzanmıştır. Çoğunlukla eller kalçada yer almıştır. Çene yukarıda, kızgın veya onaylamayan bir yüz ifadesi vardır. Göz teması soğuk ve sert olup, kısık gözlerle saldırgan bakışlarla karşıdaki süzülür. Eller sıksık yumruk halinde sıkılı olup, işaret parmağı ders verir gibi işaret eder pozisyondadır. Ses tonu sert, çoğunlukla yüksek veya alaycı veya iğneleyicidir.

14 Beden Dili Kendine Güvenen Rahat ve Dik Duruş Yüz yüze Yakın Davranış Kollar Serbest İki Yanda Rahat Göz Teması Karşıdakinin Yüzüne Dik Göz Teması Eller Sabit, Nadiren Hareketli Sakin Ses Tonu Yüzde Rahat İfade Belli Belirsiz Gülümseme Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İddialı Davranış: Rahat ve dik bir duruşla belli bir miktar ilgi gösterilir. İlgilenilen şahısla yüz yüze olmakla yakın bir davranış sergilenir. Kollar serbestçe iki yanda veya kucakta birleşecek şekilde rahatça bükülmüştür. Rahat bir göz temasıyla karşıdakinin yüzüne gözler parlamaksızın dik bakılır. Uzağa bakıldığında kısa sürede tekrar göz teması yakalanır. Eller sabittir, nadiren hareket ettirilir. Uygun yükseklikte sakin bir ses tonu karşıdakinin gerginlik yaşamadan işitmesi için yeterlidir. Yüz rahat bir ifade ve belli belirsiz bir gülümsemeye sahiptir. Çalışma 6: Şimdi 4’lü gruplar halinde bu davranış biçimlerini deneyiniz. Grup elemanlarından birisi davranış biçimlerini canlandırırken, canlandırmasını istediğiniz davranış biçimini çekingen, saldırgan veya iddialı olarak (aynı sırayla değil) söyleyiniz. İlk cümleleriniz aşağıda. Üç değişik davranışı sergiler şekilde rol yapın: 1. Anahtarların burada. 2. Hayır, senin için onu yapmayacağım. 3. Bu raporu müdüre verir misin? 4. Dün buraya bıraktığım kazağım nerede?

15 BEDEN DİLİ ÇEVREYİ CİDDİYE ALMAZ. ELEŞTİRMEN DİNLEYİCİ GÜVENLİ DİKKATLİ DİNLEME KENDİNE GÜVENLİ RAHAT İLGİLİ Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

16 KOL VE PARMAKLAR RAHAT DÜŞÜNCELİ İLGİLİ HUZURSUZ OLUMSUZ YAKLAŞIMLI CEVABA HAZIR Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

17 ELLER TAKİPÇİ SİNİRLİ HUZURSUZ TAKİP EDİYOR RAHAT KARŞISINDAKİNE GÜVENİYOR Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

18 ELLER ÜRKEK ÇEKİNGEN HUZURSUZ OTURUŞ RAHAT İLGİLİ BEKLEDİĞİNİ BULUYOR Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

19 ELLER ÇEKİNGEN İÇE KAPANIK DESTEK BEKLEYEN HAFİFE ALAN KENDİSİNE AŞIRI GÜVENEN KARŞISINDAKİNİ CİDDİYE ALMAYAN Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

20 ELLER DÜŞÜNCELİ HUZURSUZ VERECEĞİ CEVAPTAN EMİN OLMAYAN DÜŞÜNCELİ İLGİLİ RAHAT, TAKİPÇİ Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

21 DÜŞÜNCE AŞIRI İLGİLİ ETKİLEMEYE ÇALIŞAN HAKİM OLMAK İSTEYEN. SIKILMIŞ İLGİSİ DAĞILIYOR. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

22 OTURUŞ RAHAT GÜVENLİ UYUMLU HUZURLU AŞIRI HUZURSUZ. ÇEKİNGEN SIKILMIŞ. BİTİŞİ BEKLEYEN Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

23 DÜŞÜNME-TAKİP DÜŞÜNCELİ. ŞAŞIRMIŞ TAKİPÇİ MUZİPLİK YAPMAYA HAZIRLANAN İLGİSİZ KOPMUŞ KONU DIŞI KALMIŞ BAŞKA YERDE Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

24 Türkiye Girişimci Bir Ülke midir?
Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Girişimcilik kapasitesi çeşitlenmiş ve gelişmiş iller Girişimcilik kapasitesi hızla gelişen iller Girişimcilik kapasitesi yüksek ama sınırlı sektörlerde kalmış iller Girişimcilik kapasitesi gelişen iller Girişimcilik kapasitesi sınırlı gelişen iller

25 Uluslararası Girişimcilik
Endeksi Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

26 İşletmelerin Başarı Oranları
Dünyada yeni kurulan işyerlerinin ilk 5 yıl içinde ayakta kalma oranı yaklaşık %40’dır. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

27 İşletmelerin Başarı Oranları
Türkiye’de ilk 5 yıl sonunda işletmelerin ayakta kalma oranı yaklaşık % 30’dur. İşyerlerinin ölçeği küçüldükçe kapanma oranları hem dünyada hem de Türkiye’de artmaktadır. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? * TÜİK tarafından imalat sanayinde 10'dan fazla kişi istihdam eden işyerlerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarından alınmıştır.

28 YAPMAKTAN EN ÇOK HOŞLANDIĞINIZ 20 FAALİYETİ YAZINIZ
KİŞİLİĞİNİZ VE TUTKULARINIZ Başarılı bir iş için en önemli kriter onu gerçekten sevmeniz ve tutkuyla bağlı olmanızdır. Kişilik yapınız... Kendinizde en hoşlandığınız ve beğendiğiniz özellik nedir ve bunu nasıl işe dönüştürebilirsiniz? Çalışıyorsanız, bağımsız olmak isteği kendi işinizi kurmayı düşündüren en kolay yoldur. Şu andaki işiniz sizi gülümsetiyor mu? Gülümsetmiyorsa, geçmiş tecrübenize dönmeyi mi yoksa tamamen yeni bir şeyi başlatmayı mı düşünürsünüz? Çocukluk ve gençlik yıllarınızda tercih ettiğiniz faaliyet ve hobiler nelerdir? Deneyimlerinizi tanrı vergisi yeteneklerinizle birleştirmek mümkün mü? Zamanınızı en iyi değerlendirdiğiniz, yaparken ruhunuzu aydınlatan ve sizi gülümseten faaliyetler nelerdir? Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? En çok yapmayı sevdiğiniz 20 faaliyeti listeleyin. Profesyonel veya kişisel faaliyetler olabilir. Yürümek, şarkı söylemek, kız arkadaşlarla veya komşularla buluşmak, aile fertleriyle telefonda konuşmak, çocuklarla oyun oynamak gibi şeyler olabilir. Çok fazla düşünmeden içinizden geldiği gibi yazın. Akıllınıza ilk gelen şeyi yazın. Alıştırma YAPMAKTAN EN ÇOK HOŞLANDIĞINIZ 20 FAALİYETİ YAZINIZ

29 İş Fikri İçin SWOT Analizi
Strenghts (Güçlü yanlar) Weaknesses (Zayıf yanlar) Kendimizle ilgili Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Opportunities (Fırsatlar) Threats (Tehditler) Dış çevreyle ilgili

30 Kendiniz: İyi, Kötü ve Fena Değil Güçlü ve Zayıf Yanlarınız
Her durumda mizah anlayışına sahip olmak kesinlikle bir artıdır, ancak ciddiye alınması gereken durumları ciddiye almamak elbette bir eksidir. Yeteneklerinizi, tutkularınız ve sorunlu olduğunuz alanları yazın. Daha sonra bunları, yeni bir iş yaratırken nasıl değerlendireceğinizi düşünün. Güçlü ve zayıf yanlarınızı içeren listenizi yaptıktan sonra sizi iyi tanıyan insanlarla birlikte kontrol edin. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Neleri yapmaktan hoşlandığınızı tanımlayın. Şimdi onların güçlü ve zayıf yanlarına bakalım. Başkalarının onlara söylediğini de dahil ederek güçlü ve zayıf yanlarınızı listeleyin. Bazen kendinizle ilgili olarak tarafsız olmak kolay değildir, güçlü ve zayıf yanlarınızı listeledikten sonra bunu sizi iyi tanıyan insanlarla kontrol edin. Birinin güçlü yanı duruma ve konuya bağlı olarak bir başkasının zayıf yanı olabilir. Yukarıdaki örneği kullanarak grup çalışması yapın. Alıştırma Güçlü ve Zayıf Yanlarınız

31 Güçlü ve Zayıf Yanlarınız
Yeni işinizi planlamaya başlarken zayıf yanlarınızın pozitif nitelikler olabileceğini düşünün. Geleceğinizi planlarken bazı zayıf yanlarınızın olduğunu, bunların kabul edilmesi ve hesaba katılması, hatta belki de tedbir alınması gerektiğini unutmayın. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Kalabalık ortamlardan hoşlanmıyorsanız, bu durumda kalmayacağınız bir iş yaratmayı düşünmelisiniz. Alıştırmanın ortak temele göre hazırlanmış olduğuna dikkat çekin ancak ilginçtir ki işimizi ve iş hayatımızı planlarken bazen kendi kişilik özelliklerimizi ve içimizden gelenleri göz ardı ediyoruz. Örnek: Hep hareketli biriyseniz içinde bir sürü faaliyet olan bir iş düşünün. Yetişkinlerle olmayı seven ama çocuklarla oynamaya bayılan biriyseniz neden iş eğitimi faaliyeti olan bir iş düşünmeyesiniz?

32 Faal 2. 7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1
Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

33 GİRİŞİMCİLİK ve GİRİŞİMCİ
Fırsatları gören ve bu fırsatların peşine düşen bir işletme yaratan kişi girişimcidir... Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Girişimci, daima değişim arayışında olan, bu değişimlere karşılık verebilen ve değişimleri fırsat alanları olarak algılayandır. (Drucker 1986:28-28)

34 Başarılı bir girişimci kimdir ?
Kaynaklara, Becerilere (işletme, finans, pazarlama ) Uygun kişisel özelliklere sahip olan veya sahip olabilecek olan kişidir. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

35 Hayalleri olan, Risk alabilen, Fırsatları gözlemleyebilen, Yatırımı yapıp organize/koordine ve kontrol edebilen, Öz sermayenin sahibi olan ve riski üstlenebilen, İş yeri, eleman, ekipman, finansman v.b. girdileri temin eden, İşin yapılması için gerekli bilgi ve beceriye sahip Girişimci Kimdir ? Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

36 Kendi işini kuran KİŞİDİR ...
ve sonuçta Kendi işini kuran KİŞİDİR ... Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

37 Girişimciliğin Temel Özellikleri
Yararlanılacak kaynakları doğru teşhis eden, Kendine güven duyan, Sebatkar ve gerçekçi, İş fikrinin uygulanabilirliğine inanan, başkalarını da inandıran, Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

38 Girişimciliğin Temel Özellikleri
Güçlü bir motivasyona sahip, Zorluklara karşı hazırlıklı, Zarar etme riskini göze alabilen, Hem işveren hem de çalışan olabilen, Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

39 Girişimciliğin Temel Özellikleri
Öğrenmeye, kendini geliştirmeye ve yeni fikirlere açık, Kendi kazancından önce işini devam ettirmeyi düşünen, Özel ve kamu sektöründe iyi ilişkiler kurabilen, Yeterli düzeyde bilgi ve tecrübe sahibi, Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

40 Girişimciliğin Temel Özellikleri
Yöneticilik becerilerine sahip, Zamanı ve ilişkileri iyi yönetebilen, Güvenilir ve dürüst kişi olmaktır. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

41 Girişimciyi bekleyen risk ve zorluklar
Tüm sorumluluğu üstlenmesi, Kazancın garantili olmaması, Yalnızlık ve dışlanma, Profesyonel desteğin yokluğu, Hastalandığında gelirin kesilmesi, İzin kullanmanın garantili olmaması, Yıllık ücretli izin uygulamasının olmaması, Aile ve sosyal ilişkilerde gerginlik. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

42 Girişimci Kariyerin Getirileri
Bağımsızlık, Karar alma özgürlüğü, Zorluklarla başa çıkma fırsatı, Sonuca ulaşma ve gurur hissi, Yüksek finansal getiriler elde etme imkanı. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

43 Ücretli Çalışanlar Neden
İş Kurmak İstiyor? Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Ülkemiz genelinde ücretli çalışanların kendi işlerini kurma isteklerinin % 82 ye tekabül eden kısmı

44 İçinizdeki Girişimciyi Bulmak
Hepimizin içinde bir girişimci var. Biraz paslanmış olsa bile hepimizin kendi işimizi kuracak becerileri var. Yıllardır ne kadar çok bilgi biriktirdiğimizi çok kolay unutuyoruz. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Örnek: Eğer siz bir yazar veya sanatçıysanız girişimci olmanız gerekir. Gereken araçları almak, işinizi üretmek ve en önemlisi de onu satmak zorundasınız. Eğer evinizi idare etmek, aile faaliyetlerini organize etmek, aile bütçesini yönetmek gibi işleri yapıyorsanız zaten hepiniz birer girişimci ve zaman yönetimi uzmanısınız demektir.

45 Asla pes etmeyen Disiplin ve kesinlik Bilgi - Beceri İyimser Buluş yapan Başaran Risk Alan Cesur Kazanan Kaynakları seferber eden Güvenli Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Ağlayan çocuk figürüyle özdeşleştirin! Ağlayan çocuk disipline olmayabilir fakat cesaretlidir, kararlıdır ve sonunda başarır. Çoğu asla pes etmez! Taa ki istediğini alıncaya kadar! Ağlayan çocuğu mükemmel bir girişimciye benzeterek eleştirip anlamaya başlayın. Slayttaki her bir başlık için ; Çocuk iyimser mi? Evetse niçin, hayırsa niçin? Yaratıcı mı?Evetse niçin, hayırsa niçin? gibi. Sorumluluk taşıyan

46 Bir girişimci Neleri Bilmek Zorundadır ? Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

47 İş Kurma Sürecinden Önce Yanıt Aranması Gereken Sorular
Bu ürün/hizmeti kimler ve neden talep eder? Sunulmak istenen ürün/hizmeti yeterince tarif edebiliyor musunuz? Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Bu iş için gerekli olan temel yetenekler nelerdir? Benzer ürün/hizmeti sunan potansiyel rakipler kim?

48 İş Kurma Sürecinden Önce Yanıt Aranması Gereken Sorular
Ürün/hizmet için arzdan fazla talep var mı? Bu yeni ürün/hizmet için talep yaratılabilir mi ? Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İşin gerektirdiği çaba / kişisel katkılar girişimcinin özelliklerine uygun mu? Ürün/hizmetin temel başarı kriteri nedir? (Bilgi, sermaye, makine, v.b)

49 İş Kurma Sürecinden Önce Yanıt Aranması Gereken Sorular
Mevcut bir işletme mi devir alınmalı, yoksa yeniden bir işletmemi kurmalı? Ne tür bir hukuki yapı tercih edilmeli? Bireysel mi, ortak bir girişim mi ? Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş kurmak için uygun zaman ve uygun yer tanımlandı mı?

50 Nereye gideceğini bilmeyen yelkene hiçbir rüzgar yardım edemez!
Yön Nereye gideceğini bilmeyen yelkene hiçbir rüzgar yardım edemez! Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

51 Vizyon Vizyon, girişimcinin işletmesini gelecekte nasıl bir işletme haline dönüştürmek istediği ile ilgili hayallerini ifade eder. Vizyon: Uzun dönemli genel amaçlarınızı ifade eden bir tanımdır. Bu tanımlama işinizin ileride hangi yüksek hedeflere ulaşmasını istediğinizi belirtmelidir. Vizyon tanımı kısa olmalıdır (20-30 sözcük) ve ne sunacağınız, müşteri kitlenizin kim olacağını belirtmelidir. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

52 Gideceği yönü gösterir.
Vizyon İşletmeye; Gideceği yönü gösterir. Dayanak noktasıdır. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

53 Misyon Varoluş nedenimiz… Görevimiz… Ne yapmak istiyoruz, kimiz? Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

54 Misyon, bir işletmenin kısaca amacını açıklar
Neden bu işletme var? Strateji ve Kapsam, Hangi iş ve nasıl? Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Değerler, İşletme neye inanıyor? Standartlar ve Normlar, Hangi kurallar geçerli olacak?

55 Misyon İşletme Misyonu, sosyal sorumluluğu, kaliteyi, büyüme ve devamlılığı amaçlamalı, karlılığı, müşteri ve pazarı, ürün ve/veya hizmeti belirlemeli, aile değerlerini kapsamalıdır. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

56 Misyon Aşağıdakileri kapsamaz: Detayları Zaman çizelgesini, Ödevleri,
Ölçüleri, Görevleri. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

57 Ya Sizin Vizyon ve Misyonunuz ?
Billur Kahve evi Gelecek hedefi (Vizyon): Ankara’nın en iyi kahve evi olmak Yapılan iş (Misyon): Billur sokakta; sigara dumanı olmayan temiz ve rahat bir ortamda, en güzel Türk kahvesini lezzetli tatlılarla birlikte sunan, aynı zamanda satranç, dama gibi zeka oyunları oynama ve kitap okuma olanağı sağlayan bir kahve evi... Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Alıştırma Ya Sizin Vizyon ve Misyonunuz ?

58 Hedefler işletmenin geleceğini yansıtır. Nerede olmak istiyoruz…
O yere nasıl geleceğiz? İçerik olarak genel ve gözlemlenebilir olmalıdır. Zaman çizelgesi ve rakam belirtmez. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

59 İş fikriniz ile sizin kişisel özellikleriniz uyumlu mu?…
İş fikriniz ile sizin kişisel özellikleriniz uyumlu mu?… Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

60 İyi bir İş Fikri Nedir? İş, bir fikri satılabilir ürün veya hizmete dönüştürmektir. Sadece bir fikre sahip olmak yeterli değildir, fikirlerin uygulamaya konulması gerekir. İş yapmayı seviyorsunuz, İş yapma beceriniz var, İnsanların ihtiyacı olan bir ürün/hizmet sunmak istiyorsunuz, İş için doğru insanları tanıyorsunuz, Ürün/hizmetiniz piyasada olanlardan farklı, Ürün/hizmetinize ihtiyacı olan yeterince müşteri var, Potansiyel müşterilerinizi biliyorsunuz. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

61 Her fikrin ve ürünün bir ömür dönemi vardır:   - geliştirme - büyüme - olgunluk - doyum - gerileme
Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

62 -SİZİN NE İSTEDİĞİNİZ DEĞİL ONLARIN NE İSTEDİĞİ ÖNEMLİ   -ÖNCE HAYAL KURUN SONRASINDA DÜŞLERİNİZİ YERYÜZÜNE DÜŞÜRÜN   -İNSANLARI SIRADAN ŞEYLERDEN KURTARIN   -SEYREDİN VE SEYİRCİYE ÖNEM VERİN   -ZIT OLANI GÖZÖNÜNDE BULUNDURUN   -YENİLİKLERE AÇIK OLUN VE RAKİPLERİNİZDEN DE BİRŞEYLER ÖĞRENİN   - İKİDEN FAZLA KİŞİYLE BEYİN FIRTINASI YAPIN   Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

63 Yeni İş Fikri Bulmanın Yöntemleri
Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İlgili Yayınlar İlgili İnternet Sayfaları

64 Fikir Değerlendirme Bir iş fikrini yargılamak için en uygun yol ona farklı açılardan bakarak not vermektir. Sorular Fikir 1 Fikir 2 Fikir 3 5 4 3 2 1 Kişilik Bu işe başlamak için çok isteklisiniz. Bu iş için önemli becerileriniz ve bilginiz var. Pazar Durumu Ürün/hizmet için pazar hala büyüyor. Pazar payı potansiyeli iyi. Hammadde kolaylıkla bulunabiliyor. İş fikri için çok az tanıtım gerekiyor. Rekabet Rekabet olmasına rağmen iş fikrinin rakiplere gore daha çok avantajı var. Teknoloji Teknoloji gelişmiş ve kullanılıyor. Risk Durumu İş fikri yasal ve uygulanabilir. İş fikri şartlara göre uyarlanabilir. Bu işi kurmanın riski az. İş kolaylıkla başlatılabilir. Uygulanabilirlik İşe başlama giderleri uygun. İşe başlama maliyeti karşılanabilir. Yatırımın geri dönüş süresi kısa- 2 yıldan az. Puanlama En yüksek puan 75 puan Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

65 İŞ FİKRİNİZİ SINAMA Yapılabilirlik çalışması Pazar araştırması, Pazarlanabilirlik, Başlangıç maliyetleri, İşletme maliyetleri, Satış tahminleri, Kârlılık Güvendiğiniz kişiler Konuyla ilgili Konuyla ilgisiz (farklı bakış açısı) SWOT Analizi Farkınız ne? Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

66 İŞ FİKRİ SINAMA Kendi işini kurmak isteyenlerin, sağlıklı olarak bir işletme kurabilmesi için 6 temel noktaya gereksinimi vardır. - İş fikri - Kişisel Nitelikler - Müşteriler - Rakipler Hakkında Bilgi - Strateji Oluşturmak ( 5N1K ) - Kaynaklar Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?


"MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları