Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞLETİM SİSTEMİ İşletim Sistemi Nedir İşletim Sisteminin Görevleri Kullanıldığı Yerler Örnekler İşletim Sistemi Nedir İşletim Sisteminin Görevleri Kullanıldığı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞLETİM SİSTEMİ İşletim Sistemi Nedir İşletim Sisteminin Görevleri Kullanıldığı Yerler Örnekler İşletim Sistemi Nedir İşletim Sisteminin Görevleri Kullanıldığı."— Sunum transkripti:

1 İŞLETİM SİSTEMİ İşletim Sistemi Nedir İşletim Sisteminin Görevleri Kullanıldığı Yerler Örnekler İşletim Sistemi Nedir İşletim Sisteminin Görevleri Kullanıldığı Yerler Örnekler

2 Bilgisayar BİLGİSAYAR DONANIM YAZILIM İÇ DONANIM DIŞ DONANIMPROGRAM İŞLETİM SİSTEMİ BİLGİSAYAR DONANIM YAZILIM İÇ DONANIM DIŞ DONANIMPROGRAM İŞLETİM SİSTEMİ

3 İşletim Sistemi Nedir?  Bilgisayarda çalışan, bilgisayardaki tüm donanımların, yazılımların ve dosyaların yönetimini sağlayan en temel yazılımdır.

4 İşletim Sistemi Olmazsa..  İşletim sistemi yüklü olmadan bilgisayar, tablet veya telefonumuzu kullanamayız.

5 İŞLETİM SİSTEMİ-DONANIM KullanıcıUygulama-ProgramİŞLETİM SİSTEMİDONANIM

6 İşletim Sisteminin Görevleri  Donanım aygıtlarını yönetmek.  Bilgisayar sisteminin güvenliği ve kontrolünü sağlamak.  Dosya ve klasör yönetimini sağlamak.  Donanım aygıtlarını yönetmek.  Bilgisayar sisteminin güvenliği ve kontrolünü sağlamak.  Dosya ve klasör yönetimini sağlamak.

7 İşletim Sistemi Nerelerde Kullanılır?  İşletim sistemleri bilgisayar, tablet, video oyun konsolları, cep telefonları, beyaz eşyalarda hatta kol saatlerinin içinde bile yüklü olabilir.

8 Popüler İşletim Sistemleri  Şimdi masaüstü/dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarda en yaygın kullanılan işletim sistemlerini inceleyelim.

9 Masaüstü İşletim Sistemleri  Günümüz kişisel bilgisayarında çoğunlukla Windows, MacOS veya Linux işletim sistemleri kullanılır.

10 Windows İşletim Sistemi Microsoft tarafından geliştirilmiştir. En çok kullanılan işletim sistemidir. MS-DOS Windows 98, XP, Vista, Win 7 ve Win 8, Win 10 Microsoft tarafından geliştirilmiştir. En çok kullanılan işletim sistemidir. MS-DOS Windows 98, XP, Vista, Win 7 ve Win 8, Win 10

11 MacOS İşletim Sistemi Apple bilgisayarlara ait işletim sistemidir.

12 Linux İşletim Sistemi Linux ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Türkiye’de TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli versiyonu PARDUS işletim sistemidir. Linux ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Türkiye’de TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli versiyonu PARDUS işletim sistemidir.

13 Mobil İşletim Sistemleri Cep telefonu ve tabletlerde ise;  Android  iOS  Windows işletim sistemleri yaygın olarak kullanılır. Cep telefonu ve tabletlerde ise;  Android  iOS  Windows işletim sistemleri yaygın olarak kullanılır.

14 Android İşletim Sistemi  Bugün birçok tablet, akıllı telefon ve hatta kol saatlerinde kullanılan Google’a ait işletim sistemidir.

15 iOS İşletim Sistemi  iPhone ve iPad’ lerde kullanılan işletim sistemidir.

16 Windows İşletim Sistemi  Microsoft’un akıllı telefonlar ve tabletler için ürettiği işletim sistemidir.

17 İşletim Sistemi Nasıl Yüklenir?  Üreticiden sağlanan veya satın alınan CD/DVD veya USB disk kullanılarak işletim sistemi bilgisayarlara kurulabilir.  Kurulacak bilgisayarın donanımları işletim sistemini desteklemelidir.  Üreticiden sağlanan veya satın alınan CD/DVD veya USB disk kullanılarak işletim sistemi bilgisayarlara kurulabilir.  Kurulacak bilgisayarın donanımları işletim sistemini desteklemelidir.

18 Hangi İşletim Sistemi?  İşletim sistemi seçerken bilgisayarın teknik özellikleri, yükleyeceğimiz yazılımlar, fiyat, kullanım kolaylığı gibi etmenlere dikkat etmeliyiz.  Çok eski bir bilgisayara yeni bir işletim sistemi, ya da yeni bir bilgisayara eski bir işletim sistemi yüklersek bilgisayarımızdan alacağımız verim düşebilir.  İşletim sistemi seçerken bilgisayarın teknik özellikleri, yükleyeceğimiz yazılımlar, fiyat, kullanım kolaylığı gibi etmenlere dikkat etmeliyiz.  Çok eski bir bilgisayara yeni bir işletim sistemi, ya da yeni bir bilgisayara eski bir işletim sistemi yüklersek bilgisayarımızdan alacağımız verim düşebilir.

19 DERSİMİZ BİTTİ…


"İŞLETİM SİSTEMİ İşletim Sistemi Nedir İşletim Sisteminin Görevleri Kullanıldığı Yerler Örnekler İşletim Sistemi Nedir İşletim Sisteminin Görevleri Kullanıldığı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları