Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN ÖZGÜL ÇELİKKALELİ KUTLUK

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN ÖZGÜL ÇELİKKALELİ KUTLUK"— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYAN ÖZGÜL ÇELİKKALELİ KUTLUK
ALAN SEÇİMİ NİYAZİ TÜRKMENOĞLU ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ HAZIRLAYAN ÖZGÜL ÇELİKKALELİ KUTLUK

2 DERS SEÇİMİ NEDİR VE NEDEN YAPILIR?
Öğrenciler 10. sınıfın sonunda istedikleri ve başarılı oldukları derslerde kendilerini geliştirmek ve bu dersler ile ilgili uygun mesleklere yönelmek amacıyla ders seçimi yaparlar. Ders seçimi ile öğrenciler yetenekli ve istekli oldukları alanlarda kendilerini geliştirme imkanı bulmakta, zorlandıkları ve başarısız oldukları dersler yerine yapabildikleri ve istekli oldukları derslerle daha fazla zaman harcamaktadırlar.

3 KENDİNİ TANIMA İDEAL MESLEK İDEAL MESLEK FİZİKSEL ÖZELLİKLER

4 MESLEK SEÇİM SÜRECİ Kendini tanıma (yetenek, ilgi, değer, fiziksel özellikler, vb.) Meslekleri tanıma (Eğitim süresi, okutulan dersler, kişide olması gereken nitelikler, mezuniyetten sonra iş çalışma ortamı, çalışma koşulları, kazanç, vb.) Uyum: Bireyler kendi özellikleriyle mesleklerin ortak noktalarını belirleyerek meslek alternatiflerini oluşturabilirler.

5 Tercih Edilebilecek Alanlar
Sayısal – Fen Bilimleri Eşit Ağırlık –Türkçe Matematik

6 ALANLAR VE MESLEKLER SAYISAL EŞİT AĞIRLIK TIP FAKÜLTESİ
MAT ,FİZ, BİY, KİMYA TÜM MÜHENDİSLİKLER DİŞ HEKİMLİĞİ MOLEKÜLER BİYOJİ HEMŞİRELİK ECZACILIK MİMARLIK vs... EŞİT AĞIRLIK HUKUK KAMU YÖNETİMİ ULUSLAR ARASI İLİŞK. İŞLETME - İKTİSAT PSİKOLOJİ - REHBERLİK SINIF ÖĞRETMENLİĞİ FELSEFE, SOSYOLOJİ BANKACILIK, FİNANS vb

7 Yanlış Ders Seçimi = Düşük YGS - LYS Başarısı

8 BAŞARILI OLUNAN DERSLER VE SEÇİLECEK ALAN İLİŞKİSİ
Sayısal alanı seçmek için hangi derslerde başarılı olunmalı? 1. Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Geometri Eşit Ağırlık alanını seçmek için derslerde başarılı olunmalı? 3. Matematik, Geometri, Edebiyat, Dil Anlatım

9 Kimlere danışılabilir?
Ailenin fikri sorulmalı. Derslere giren öğretmenlerin kanaati sorulmalı. Rehberlik servisiyle görüşülmeli. Uygulanan testler ve meslekler hakkında bilgi alınmalı. Meslek sahipleriyle görüşülmeli. Tercih edilmesi düşünülen alanda okuyan üst sınıf öğrencileri ile görüşülmeli. Ama bu öğrenciler seviyeli, tutarlı ve güvenilir olmalı.

10 Rehberlik Servisince Yürütülen Çalışmalar:
Alan ve ders seçimi ile bilgilendirme seminerleri (veli-öğrenci) Öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olmak için envanter ve test uygulamaları Kariyer günleri Bireysel görüşmeler (Mesleki rehberlik)

11 Meslek seçiminde bazı olumsuz anne ve baba tutumları
“Ben olamadım sen olacaksın”  “Komşunun çocuğu oldu ama...” “Bak kardeşin” “Ancak senin gibi bir tembel bu alanı seçer...”

12 Ders seçiminde aileye düşen görev
Aile, ders seçiminde öğrenciye yol göstermeli ama sonuçta öğrencinin verdiği karara saygı göstermelidir. Ebeveynler bazen hayatta gerçekleştiremedikleri hedeflerini çocuklarında görmek isterler. Eğer bu hedefler çocuğun istemediği türden ise kesinlikle baskı yapılmamalıdır. “Bak Ahmet x dersleri seçiyor. Sen niye o dersleri seçmiyorsun şeklinde kıyaslamalardan kaçınılmalıdır. Çünkü herkesin yapabilecekleri, yetenek leri ve ilgileri birbirinden farklıdır.

13 SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…
ÖZGÜL ÇELİKKALELİ KUTLUK Psi.Dan. ve Reh. Öğr.


"HAZIRLAYAN ÖZGÜL ÇELİKKALELİ KUTLUK" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları