Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EVRENİN ÖYKÜSÜ Evren atomlardan galaksilere kadar var olan herşeydir. Astronomlar evreni incelemeye başladıktan beri onun nasıl ortaya çıktığını merak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EVRENİN ÖYKÜSÜ Evren atomlardan galaksilere kadar var olan herşeydir. Astronomlar evreni incelemeye başladıktan beri onun nasıl ortaya çıktığını merak."— Sunum transkripti:

1 EVRENİN ÖYKÜSÜ Evren atomlardan galaksilere kadar var olan herşeydir. Astronomlar evreni incelemeye başladıktan beri onun nasıl ortaya çıktığını merak ettiler. Teleskoplarla uzayın derinliklerine bakarak evrenin başlangıcına ilişkin ipuçları bulmaya çalıştılar. Çevremizdeki galaksilerin bizden uzaklaştığı ve evrenin genişlediğini buldular. Eğer bu doğruysa geçmişte evren daha küçük olmalıydı. Evrenin oluşumu hakkında birçok teori vardır. Bunlardan en çok kabul göreni “Büyük Patlama” Teorisidir.

2 BÜYÜK PATLAMA TEORİSİ Büyük Patlama teorisine göre 15 milyar yıl önce büyük bir patlama ile evren oluştu. Büyük patlama olduktan sonra bir ateş topu oldu ve soğumaya başladı. Hidrojen ve helyum gazları ortaya çıktı. Daha sonra ateş topu koyu bir sis bulutuna dönüştü. Gazlar kümeler oluşturdu ve böylece ilk galaksiler meydana geldi. Daha sonra ısı düştü ve sis dağıldı.

3 SAMANYOLU VE ÖTESİ Güneş,geceleyin gördüğümüz bütün yıldızlar, 100milyar başka yıldız, gökadalar,bulutsular, gezegenler, uydular, yıldızlararası madde evreni oluşturur. Uzayda birbirlerinden çok uzakta, farklı boyutlarda ve biçimlerde milyonlarca galaksi vardır.İçinde bulunduğumuz galaksiye zaman zaman yalnızca galaksi denirse de genellikle Samanyolu Galaksisi olarak bilinir.Sarmal bir galaksidir.Bugün Güneş sisteminin Samanyolunun dış kenarına yakın bir yerde olduğunu biliyoruz.


"EVRENİN ÖYKÜSÜ Evren atomlardan galaksilere kadar var olan herşeydir. Astronomlar evreni incelemeye başladıktan beri onun nasıl ortaya çıktığını merak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları