Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2015 ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2015 ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ"— Sunum transkripti:

1 2015 ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ

2 GÜNCELLEME UYARISI Bu slayt 1 Ekim 2014 tarihinde güncellenmiştir.
2 Ocak 2014 tarihli 2014 ÖSYS Başvuru Kılavuzu,  Temmuz 2014 tarihli 2014 ÖSYS  tercih kılavuzu  Eylül 2014 tarihli ÖSYS Ek yerleştirme tercih kılavuzuna ait en son güncel bilgileri içerir.

3 1.AŞAMA- YGS YÜKSEKÖĞRETİME GİRİŞ SINAVI
15 MART 2015 PAZAR GÜNÜ 160 SORU 160 DAKİKA TEK OTURUM TEK KİTAPÇIK

4 YGS’de testlerde sorumlu olunan konular Ortak müfredata dayalı konular (6, 7, 8. sınıf ve Lise-1 konuları) olacak. Yani tüm okul türleri ve alanlarda okutulan derslerle ilgili sorular sorulacak.  Sadece bazı derslerdeki konular lise-2 ve lise-3 (İnkılap tarihi, Felsefe gibi) sınıfına aittir. YGS’de muhakeme gücü yüksek, yorum becerisini ölçmeye dayalı sorular sorulmaktadır. Özellikle son yıllarda genelde uzun paragraflar (daha çok Türkçe, felsefe), şekle dayalı uzun yorum soruları (coğrafya, matematik, geometri) gelebilmektedir. Yıldan yıla değişen belli oranlarda da bilgiye dayalı sorular gelmektedir.

5 YGS PUANLARININ KULLANILACAĞI YERLER
Lys’lere girmek için baraj teşkil edecektir. (180 puan) Sınavsız geçiş dışındaki bütün meslek yüksek okullarının (önlisans) tercihi ( öğretim süresi 2 yıl) Ygs puanları ile yapılacaktır. Polis meslek yüksek okulu (pmyo), astsubay hazırlama meslek okullarına başvurularda kullanılacaktır. Bazı lisans programlarının tercihinde (öğretim süresi 4 yıl ve üstü) ygs puanları kullanılacaktır. örn: hemşireliklik/ygs-2, okul öncesi öğretmenliği/ygs-5, beslenme ve diyetetik/ygs-2, bankacılık/ygs-6, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği/ygs-1 vs.

6

7 YGS-1 ve YGS-2 SAYISAL AĞIRLIKLI (Fen- Matematik) puan türleridir.
YGS sonucunda 6 farklı puan türü hesaplanır. Bu puan türleri şunlardır: YGS-1 ve YGS-2 SAYISAL AĞIRLIKLI (Fen- Matematik) puan türleridir. YGS-3 ve YGS-4 SÖZEL AĞIRLIKLI(Türkçe- Sosyal) puan türleridir. YGS-5 ve YGS-6 EŞİT AĞIRLIKLI (Türkçe-Matematik) puan türleridir

8 YGS-1 VE YGS-2 Puan türü Türkçe Temel Matematik Sosyal Bil. Fen Bil. YGS-1 -En çok puanı Matemarikten alır,sonra fen bilimlerinden alır %20 %40 %10 %30 YGS-2 –En çok puanı Fen bilimlerinden alır,sonra Matematikten alır.

9 YGS-1 PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS (4 YILLIK) BÖLÜMLER
AKTÜERYA (Yüksekokul) YGS-1 BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ ve BİLİŞİM SİSTEMLERİ (Y.O.) BİLGİSAYAR ve ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRT. BİLİŞİM SİSTEMLERİ ve TEKNOLOJİLERİ (Yüksekokul) DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ (Yüksekokul) GÜVERTE (Yüksekokul) HAVACILIK ELEKTRİK ve ELEKTRONİĞİ (Yüksekokul) UÇAK ELEKTRİK - ELEKTRONİK (Yüksekokul) UÇAK GÖVDE - MOTOR (Yüksekokul) UÇAK GÖVDE - MOTOR BAKIM (Yüksekokul)

10 YGS-2 PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS (4 YILLIK) BÖLÜMLER
ACİL YARDIM ve AFET YÖNETİMİ (Yüksekokul) YGS-2 BALIKÇILIK TEKNOLOJİSİ (Yüksekokul) BESLENME ve DİYETETİK (Yüksekokul) EBELİK (Yüksekokul) FİZYOTERAPİ ve REHABİLİTASYON (Yüksekokul) GIDA TEKNOLOJİSİ (Yüksekokul) HEMŞİRELİK (Yüksekokul) TÜTÜN EKSPERLİĞİ (Yüksekokul)

11 YGS-3 VE YGS-4 Puan Türü Türkçe Temel Matematik Sosyal Bil. Fen Bil. YGS-3 - En çok puanı Türkçeden alır,sonra Sosyal Bil.den alır. %40 %20 %30 %10 YGS-4 - En çok puanı Sosyal Bil.den alır,sonra Türkçeden alır.

12 YGS-3 PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS (4 YILLIK) BÖLÜMLER
REKREASYON YÖNETİMİ (M.T.O.K) YGS-3

13 YGS-4 PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS (4 YILLIK)BÖLÜMLER
DÜNYA DİNLERİ YGS-4 GASTRONOMİ (Yüksekokul) GASTRONOMİ ve MUTFAK SANATLARI (MTOK) GÖRME ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ HALKLA İLİŞKİLER ve REKLAMCILIK (Yüksekokul) İLAHİYAT İLKÖĞRETİM DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİL.ÖĞRT. İSLAM ve DİN BİLİMLERİ İSLAMİ İLİMLER İŞİTME ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ ÖZEL ÖĞRETİM ÖĞRETMENLİĞİ YAYGIN DİN ÖĞRETİMİ ve UYGULAMALARI ZİHİN ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ

14 YGS-5 VE YGS-6 Puan Türü Türkçe Temel Matematik Sosyal Bil. Fen Bil. YGS-5 - En çok puanı Türkçeden alır sonra Matematikten alır. %37 %33 %20 %10 YGS-6 – En çok puanı Matematikten alır sonra Türkçeden alır.

15 YGS-5 PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS (4 YILLIK) BÖLÜMLER
ÇOCUK GELİŞİMİ (Yüksekokul) YGS-5 EL SANATLARI TASARIMI ve ÜRETİMİ (M.T.O.K.) GRAFİK TASARIMI (M.T.O.K.) MODA TASARIMI (Fakülte) MODA TASARIMI (Yüksekokul) MODA TASARIMI (M.T.O.K.) OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ REKREASYON SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ ve TURİZM REHBERLİĞİ (Y.O.) SOSYAL HİZMET (Yüksekokul) SPOR YÖNETİCİLİĞİ (Yüksekokul) SPOR YÖNETİMİ (Yüksekokul) TAKI TASARIMI (Yüksekokul)

16 YGS-6 PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS (4 YILLIK) BÖLÜMLER
BANKACILIK (Yüksekokul) YGS-6 BANKACILIK ve FİNANS (Yüksekokul) BANKACILIK ve FİNANSMAN (Yüksekokul) BANKACILIK ve SİGORTACILIK (Yüksekokul) DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİMİ (Yüksekokul) GAYRİMENKUL ve VARLIK DEĞERLEME (Yüksekokul) GÜMRÜK İŞLETME (Yüksekokul) İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ (Yüksekokul) İŞLETME BİLGİ YÖNETİMİ (Yüksekokul) KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) KONAKLAMA ve TURİZM İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) MUHASEBE (Yüksekokul) MUHASEBE BİLGİ SİSTEMLERİ (Yüksekokul) MUHASEBE ve FİNANSAL YÖNETİM (Yüksekokul) OTEL YÖNETİCİLİĞİ (Yüksekokul) PAZARLAMA (Yüksekokul)

17 SAĞLIK KURUMLARI YÖNETİCİLİĞİ (Yüksekokul)
YGS-6 SAĞLIK YÖNETİMİ (Yüksekokul) SERMAYE PİYASASI (Yüksekokul) SERMAYE PİYASASI DENETİM ve DERECELENDİRME (Y.O.) SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) SİGORTACILIK (Yüksekokul) SİGORTACILIK ve RİSK YÖNETİMİ (Yüksekokul) SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) TEKSTİL TASARIMI ve ÜRETİMİ  (M.T.O.K.) TURİZM İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) TURİZM İŞLETMECİLİĞİ (M.T.O.K.) TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK (Yüksekokul) TURİZM ve OTEL İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) TURİZM ve OTELCİLİK (Yüksekokul) ULAŞTIRMA ve LOJİSTİK (Yüksekokul) ULUSLARARASI FİNANS (Yüksekokul) ULUSLARARASI LOJİSTİK ve TAŞIMACILIK (Yüksekokul) ULUSLARARASI TİCARET (Yüksekokul) ULUSLARARASI TİCARET ve İŞLETMECİLİK (Yüksekokul) ULUSLARARASI TİCARET ve LOJİSTİK (Yüksekokul) ÜSTÜN ZEKALILAR ÖĞRETMENLİĞİ YİYECEK - İÇECEK İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ (Yüksekokul)

18 BARAJI GEÇEBİLMEK İÇİN YGS’DE KAÇ NET YAPMAK GEREKİR?
*140’I AŞMAK İÇİN; Tüm testlerden eşit olursa ortalama 16 net, 140'ı elde etmek için yeterli: Şöyle; 4 matematik, 4 fen, 4 Türkçe, 4 sosyal. Matematikten daha çok çözerek de 16'dan az soruyla 140 alınabilir. Örneğin matematikten ve fenden daha çok soru çözen biri 12 soruyu doğru yanıtlayarak da 140'ı aşabilir veya bunlardan az çözüp Türkçe veya sosyalden 20 soru çözerek de yapabilirsiniz.

19 BARAJI GEÇEBİLMEK İÇİN YGS’DE KAÇ NET YAPMAK GEREKİR?
*180’İ AŞMAK İÇİN; Tüm testlerden eşit olmak koşuluyla her testten 8'er net çıkarmak şartıyla 32 netle 180 baraj aşılabilir. Matematik ve fenden daha çok yaparlarsa 32'den daha az net yeterli olabilir. Matematik ve fenden az yaparlarsa 32'den daha çok soru çözmesi gerekir.

20 YGS ‘deki Sorularının Zorluk Düzeyleri Bindiği gibi bu sene ikincisi uygulanacak olan YGS da 4 farklı teste 160 soru sorulmaktadır. Sorular daha çok kavrama ve uygulamaya yöneliktir. Ayrıca öğrencilerin; Okuduğunu anlama, temel kavram ve ilkelerle düşünme, basit işlem alışkanlıkları ve zihinsel becerileri ölçülmesi hedeflenmektedir.

21 DİKKAT: YGS Barajı Olacak
YGS’de 180 BARAJI GEÇEMEYEN ÖĞRENCİLER İKİNCİ AŞAMA OLAN LYS SINAVLARINA GİREMEYECEKLERDİR. 21

22 2.AŞAMA :LYS LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI
2015 LYS’ ler haziran ayının ikinci ve üçüncü hafta sonunda farklı günlerde toplam 5 oturumda yapılacaktır. YGS’ de baraj puanı(180 puan) geçen herkes LYS’lere girmeye hak kazanacaktır. Her oturumda farklı bir sınav uygulanacak, dileyen aday tüm oturumlardaki sınavlara girebilecektir. Öğrenciler girmek istedikleri bölümlere göre puanlarının hesaplanabilmesi için en az 2 LYS’ye katılmak zorundadır. Sorular lise-2,lise-3,lise-4 ağırlıklı konulardan oluşacak,lise- 1 konularından daha az sayıda soru gelecek, soru tarzları da daha çok bilgiye dayalı sorular olacaktır.

23 LYS-1-MATEMATİK-GEOMETRİ
50 Matematik + 30 Geometri (8 tanesi Analitik Geometri) Matematik sorusuna 75 dakika - 30 Geometri sorusuna 45 dakika Toplam 80 soruya 120 dakika süre verilecek. Matematik ve Geometri testleri için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler verilecek. Cevap kağıdı iki test için ortak olacak.

24 LYS-2- FEN BİLİMLERİ 30 Fizik + 30 Kimya + 30 Biyoloji Fizik sorusuna 45 dakika - 30 Kimya sorusuna 45 dakika - 30 Biyoloji sorusuna 45 dakika Toplam 90 soruya 135 dakika süre verilecek. Fizik, Kimya ve Biyoloji testleri için ayrı soru kitapçığı ve ayrı süreler verilecek. Cevap kâğıdı üç test için ortak olacak.

25 LYS-3- TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI-COĞRAFYA-1
56 Türk Dili ve Edebiyat + 24 Coğrafya Edebiyat sorusuna 85 dakika - 24 Coğrafya–1 sorusuna 35 dakika Toplam 80 soruya 120 dakika süre verilecek. Türk Dili ve Edebiyatı testi ile Coğrafya -1 testi için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler verilecek. Cevap kağıdı, iki test için ortak olacak.

26 LYS-4 SOSYAL BİLİMLER 44 Tarih + 16 Coğrafya– Felsefe Grubu (8 Psikoloji, 8 Sosyoloji, 8Mantık,8 Din Kültürü) - 44 Tarih sorusuna 65 dakika - 14 Coğrafya-2 sorusuna 25 dakika - 32 Felsefe grubu sorusuna 45 dakika süre Toplam 90 soruya 135 dakika süre verilecek. Tarih, Coğrafya ve Felsefe grubu testleri için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler verilecek. Cevap kağıdı, üç test için ortak olacak

27 LYS-5 (YABANCI DİL) Yabancı dil sınavı İngilizce, Almanca, Fransızca derslerinden yapılacak. Bunlardan sadece birine girilebilecek. Her dil için soru sayısı 80, süresi 120 dakika olacak. 20 Soru: Kelime bilgisi ve Dil bilgisi 12 Soru: Çeviri 48 Soru: Okuduğunu Anlama Yabancı dil testi için tek soru kitapçığı ve tek cevap kağıdı kullanılacak.

28

29 BU PUAN TÜRLERİNİN HEPSİNDE YGS’NİN %40,LYS’NİN İSE %60 ETKİSİ VARDIR.

30 PUAN TÜRLERİNE GÖRE HANGİ TESTLER ÇÖZÜLMELİDİR?
Matematik-Fen puanı (MF ): LYS-1 (Mat - Geo) LYS-2 (Fizik – Kimya - Biyoloji) testlerini Türkçe- Matematik puanı (TM-1-2-3) : LYS-3 (Türk Dili ve Ed. - Coğ-1) testlerini Türkçe – Sosyal puanı (TS-1-2): LYS-3 (Türk Dili ve Ed. - Coğ-1) LYS-4 (Tarih, Coğrafya-2, Felsefe Grubu) testlerini çözmelidir.

31 LYS SINAVLARI (2015) 13 Haziran Cumartesi saat 10.00'da LYS-4 (Tarih, Coğ-2, Fel. Gr ve Din Kül) 14 Haziran Pazar saat 10.00'da LYS-1 (Mat-2, Geometri) Haziran Pazar saat 14.30'da LYS-5 (Yabancı Dil Sınavı) 20 Haziran Cumartesi saat 10.00'da LYS-2 (Fizik, Kimya, Biyoloji) 21 Haziran Pazar saat 10.00'da LYS-3 (Edebiyat, Coğrafya-1) LYS başvuru tarihleri: Nisan 2014 tarihleri arasında yapıldı. 2014 LYS Sınav ücretleri: Her LYS sınavına 25 TL alındı. 2014 LYS sonuçlarının açıklanması: 28 Haziran 2014 tarihinde açıklandı. 2014 ÖSYS tercihlerinin tarihi:  7-17 Temmuz 2014 tarihleri arasında yapıldı. 2014 ÖSYS Tercih sonuçlarının açıklanması: 23 Temmuz 2014 tarihinde açıklandı. 2014 ÖSYS sonucu yerleşen adayların kayıt tarihleri: 1-5 Eylül 2014 tarihleri arasında yapıldı.

32 MF (SAYISAL) PUAN TÜRLERİ
TESTLERİN AĞIRLIKLARI (% OLARAK) YGS %40 LYS %60 TÜRK TEMEL MAT SOS. BİL. FEN BİL. MAT. GEO. FİZİK KİM. BİYO. MF-1 11 16 5 8 26 13 10 6 MF-2 7 12 MF-3 14 15 MF-4 9 22

33 *MF–1 Puan türü: Aktüerya, Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, İstatistik, Matematik, Matematik Öğretmenliği, Matematik Mühendisliği, Uygulamalı Matematik, Şehir Bölge ve Planlama gibi bölümler için kullanılacak. *MF–2 Puan türü: Biyoloji, Fizik, Kimya, Kimya Mühendisliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Deri ve Orman Mühendislikleri, Peyzaj Mimarlığı gibi bölümler için kullanılacak. *MF–3 Puan türü: Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Genetik ve Biyomühendislik, Gıda Mühendisliği, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Beslenme ve Diyetetik, Veterinerlik gibi bölümler için kullanılacak. *MF–4 Puan türü: Bilgisayar, Bilgisayar sistemleri, İnşaat, Makine, Çevre, Deniz Ulaştırma, Elektrik, Elektronik, Elektrik-Elektronik, Endüstri, Gemi İnşaatı Mühendislikleri gibi bölümler için kullanılacak.

34 TM (EŞİT AĞIRLIK) PUAN TÜRLERİ
TESTLERİN AĞIRLIKLARI (% OLARAK) YGS %40 LYS %60 TÜRK. TEMEL MAT SOS. BİL. FEN BİL. MAT. GEO. T.DİLİ VE EDEB COĞ-1 TM-1 14 16 5 25 10 18 7 TM-2 22 8 TM-3 15

35 *TM–1 Puan türü: İktisat, İşletme, Maliye, ÇEKO(Çalışma Ekonomisi), Ekonomi, Bankacılık ve Sigortacılık (Fakülte), Turizm ve Otelcilik (Fakülte) gibi bölümler için kullanılacak. *TM–2 Puan türü: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Sınıf Öğretmenliği, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı gibi bölümler için kullanılacak. *TM–3 Puan türü: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Antropoloji, Arkeoloji gibi bölümler için kullanılacak.

36 TS(SÖZEL) PUAN TÜRLERİ
TESTLERİN AĞIRLIKLARI (% OLARAK) YGS %40 LYS %60 TÜRK TEMEL MAT. SOS. BİL. FEN BİL. T.DİLİ VE EDEB COĞ-1 TARİH COĞ-2 PSİKOLOJİ SOSYOLOJİ MANTIK TS-1 13 10 12 5 15 8 7 TS-2 18 6 11 25

37 *TS–1 Puan türü: Coğrafya, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Radyo ve Televizyon, Halkla İlişkiler, Gazetecilik gibi bölümler için kullanılacak. *TS–2 Puan türü: Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Sanat Tarihi, Sümeroloji, Hititoloji gibi bölümler için kullanılacak.

38 Tablo dikkatlice incelendiğinde, herhangi bir testi dışlamanın son derece yanlış olduğu görülmektedir. Çünkü kolay ve normal sorular az ve dikkatli bir çalışmayla rahatlıkla yapılabilir. Dikkat edilirse, % 70' lik bir bölüm, rahatlıkla cevaplandırılabilecek türden sorulardan oluşmaktadır. Aynı test içindeki en zor ve en kolay soruların puan değeri, birbirinden farklı değildir. Aynı test içindeki soruların zorlukları düzeyleri birbirinden farklı; fakat puan getirisi bakımından aynıdır. Bu özelliğin bilinmesi test tekniği açısından önemlidir.

39 ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI NEDİR ???
1. YGS ve LYS’den alınan puanlara ek olarak öğrencilere, sınav sonrası üniversite yerleştirmeleri sırasında okuldaki diploma notuna göre 30 ile 60 puan arası ortaöğretim başarı puan eklenmektedir. 2. Meslek liseleri ise, kendi bölümleriyle ilgili lisans(4 yıllık) bölümleri seçmeleri durumunda ayrıca 15 ile 30 puan arası ek puan almaktadırlar.

40 SINAVSIZ GEÇİŞ nedir? ***Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir.

41 SINAVSIZ GEÇİŞ ÖNCELİKLERİ nelerdir?
1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir. 2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, sırasında verilir. 3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. 4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP(Ortaöğretim Başarı Puanı) ’si yüksek olanlara öncelik verilir. 5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük olana öncelik verilir.

42 ALINACAK TEDBİRLER Değişik kaynaklardan çok soru çözülerek test tekniği geliştirilmeli Eğer lise-4 grubu öğrencisiyseniz Okul dersleri ile YGS-LYS derslerini ayırt ederek ona göre çalışma planı yapılmalı Meslek yönelimi önceden tespit edilmeli ve o puan türüne göre derslere ağırlık verilmeli Okuma hızı artırılmalı, bu amaçla ara sıra kitap okunmalı Panik yapmadan sistemi en avantajlı nasıl kullanabilme yollarını düşünüp bir an önce uygulamaya geçilmeli

43 ÖĞRENİN ! SINAV SİSTEMİNİ ÇOK İYİ BİLİN… HEDEFLEDİĞİNİZ MESLEĞİN,
EĞİTİM İMKANLARINI İŞ OLANAKLARINI ÇALIŞMA KOŞULLARINI SORUN! ARAŞTIRIN! ÖĞRENİN !

44 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM 
PSİKOLOJİK DANIŞMAN Sevda yapıcı


"2015 ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları