Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2014 ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2014 ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ"— Sunum transkripti:

1 2014 ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ

2 1.AŞAMA- YGS YÜKSEKÖĞRETİME GİRİŞ SINAVI
23 MART 2014 PAZAR GÜNÜ 160 SORU 160 DAKİKA TEK OTURUM TEK KİTAPÇIK

3 YGS PUANLARININ KULLANILACAĞI YERLER
Lys’lere girmek için baraj teşkil edecektir. (180 puan) Sınavsız geçiş dışındaki bütün meslek yüksek okullarının (önlisans) tercihi ( öğretim süresi 2 yıl) Ygs puanları ile yapılacaktır. Polis meslek yüksek okulu (pmyo), astsubay hazırlama meslek okullarına başvurularda kullanılacaktır. Bazı lisans programlarının tercihinde (öğretim süresi 4 yıl ve üstü) ygs puanları kullanılacaktır. örn: hemşireliklik/ygs-2, okul öncesi öğretmenliği/ygs-5, beslenme ve diyetetik/ygs-2, bankacılık/ygs-6, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği/ygs-1 vs.

4

5 YGS-1 ve YGS-2 SAYISAL AĞIRLIKLI (Fen- Matematik) puan türleridir.
YGS sonucunda 6 farklı puan türü hesaplanır. Bu puan türleri şunlardır: YGS-1 ve YGS-2 SAYISAL AĞIRLIKLI (Fen- Matematik) puan türleridir. YGS-3 ve YGS-4 SÖZEL AĞIRLIKLI(Türkçe- Sosyal) puan türleridir. YGS-5 ve YGS-6 EŞİT AĞIRLIKLI (Türkçe-Matematik) puan türleridir

6 YGS-1 VE YGS-2 Puan türü Türkçe Temel Matematik Sosyal Bil. Fen Bil. YGS-1 -En çok puanı Matemarikten alır,sonra fen bilimlerinden alır %20 %40 %10 %30 YGS-2 –En çok puanı Fen bilimlerinden alır,sonra Matematikten alır.

7 YGS-1 PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS (4 YILLIK) BÖLÜMLER
AKTÜERYA (Yüksekokul) YGS-1 BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ ve BİLİŞİM SİSTEMLERİ (Y.O.) BİLGİSAYAR ve ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRT. BİLİŞİM SİSTEMLERİ ve TEKNOLOJİLERİ (Yüksekokul) DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ (Yüksekokul) GÜVERTE (Yüksekokul) HAVACILIK ELEKTRİK ve ELEKTRONİĞİ (Yüksekokul) UÇAK ELEKTRİK - ELEKTRONİK (Yüksekokul) UÇAK GÖVDE - MOTOR (Yüksekokul) UÇAK GÖVDE - MOTOR BAKIM (Yüksekokul)

8 YGS-2 PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS (4 YILLIK) BÖLÜMLER
ACİL YARDIM ve AFET YÖNETİMİ (Yüksekokul) YGS-2 BALIKÇILIK TEKNOLOJİSİ (Yüksekokul) BESLENME ve DİYETETİK (Yüksekokul) EBELİK (Yüksekokul) FİZYOTERAPİ ve REHABİLİTASYON (Yüksekokul) GIDA TEKNOLOJİSİ (Yüksekokul) HEMŞİRELİK (Yüksekokul) TÜTÜN EKSPERLİĞİ (Yüksekokul)

9 YGS-3 VE YGS-4 Puan Türü Türkçe Temel Matematik Sosyal Bil. Fen Bil. YGS-3 - En çok puanı Türkçeden alır,sonra Sosyal Bil.den alır. %40 %20 %30 %10 YGS-4 - En çok puanı Sosyal Bil.den alır,sonra Türkçeden alır.

10 YGS-3 PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS (4 YILLIK) BÖLÜMLER
REKREASYON YÖNETİMİ (M.T.O.K) YGS-3

11 YGS-4 PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS (4 YILLIK)BÖLÜMLER
DÜNYA DİNLERİ YGS-4 GASTRONOMİ (Yüksekokul) GASTRONOMİ ve MUTFAK SANATLARI (MTOK) GÖRME ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ HALKLA İLİŞKİLER ve REKLAMCILIK (Yüksekokul) İLAHİYAT İLKÖĞRETİM DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİL.ÖĞRT. İSLAM ve DİN BİLİMLERİ İSLAMİ İLİMLER İŞİTME ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ ÖZEL ÖĞRETİM ÖĞRETMENLİĞİ YAYGIN DİN ÖĞRETİMİ ve UYGULAMALARI ZİHİN ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ

12 YGS-5 VE YGS-6 Puan Türü Türkçe Temel Matematik Sosyal Bil. Fen Bil. YGS-5 - En çok puanı Türkçeden alır sonra Matematikten alır. %37 %33 %20 %10 YGS-6 – En çok puanı Matematikten alır sonra Türkçeden alır.

13 YGS-5 PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS (4 YILLIK) BÖLÜMLER
ÇOCUK GELİŞİMİ (Yüksekokul) YGS-5 EL SANATLARI TASARIMI ve ÜRETİMİ (M.T.O.K.) GRAFİK TASARIMI (M.T.O.K.) MODA TASARIMI (Fakülte) MODA TASARIMI (Yüksekokul) MODA TASARIMI (M.T.O.K.) OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ REKREASYON SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ ve TURİZM REHBERLİĞİ (Y.O.) SOSYAL HİZMET (Yüksekokul) SPOR YÖNETİCİLİĞİ (Yüksekokul) SPOR YÖNETİMİ (Yüksekokul) TAKI TASARIMI (Yüksekokul)

14 YGS-6 PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS (4 YILLIK) BÖLÜMLER
BANKACILIK (Yüksekokul) YGS-6 BANKACILIK ve FİNANS (Yüksekokul) BANKACILIK ve FİNANSMAN (Yüksekokul) BANKACILIK ve SİGORTACILIK (Yüksekokul) DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİMİ (Yüksekokul) GAYRİMENKUL ve VARLIK DEĞERLEME (Yüksekokul) GÜMRÜK İŞLETME (Yüksekokul) İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ (Yüksekokul) İŞLETME BİLGİ YÖNETİMİ (Yüksekokul) KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) KONAKLAMA ve TURİZM İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) MUHASEBE (Yüksekokul) MUHASEBE BİLGİ SİSTEMLERİ (Yüksekokul) MUHASEBE ve FİNANSAL YÖNETİM (Yüksekokul) OTEL YÖNETİCİLİĞİ (Yüksekokul) PAZARLAMA (Yüksekokul)

15 SAĞLIK KURUMLARI YÖNETİCİLİĞİ (Yüksekokul)
YGS-6 SAĞLIK YÖNETİMİ (Yüksekokul) SERMAYE PİYASASI (Yüksekokul) SERMAYE PİYASASI DENETİM ve DERECELENDİRME (Y.O.) SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) SİGORTACILIK (Yüksekokul) SİGORTACILIK ve RİSK YÖNETİMİ (Yüksekokul) SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) TEKSTİL TASARIMI ve ÜRETİMİ  (M.T.O.K.) TURİZM İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) TURİZM İŞLETMECİLİĞİ (M.T.O.K.) TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK (Yüksekokul) TURİZM ve OTEL İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) TURİZM ve OTELCİLİK (Yüksekokul) ULAŞTIRMA ve LOJİSTİK (Yüksekokul) ULUSLARARASI FİNANS (Yüksekokul) ULUSLARARASI LOJİSTİK ve TAŞIMACILIK (Yüksekokul) ULUSLARARASI TİCARET (Yüksekokul) ULUSLARARASI TİCARET ve İŞLETMECİLİK (Yüksekokul) ULUSLARARASI TİCARET ve LOJİSTİK (Yüksekokul) ÜSTÜN ZEKALILAR ÖĞRETMENLİĞİ YİYECEK - İÇECEK İŞLETMECİLİĞİ (Yüksekokul) YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ (Yüksekokul)

16 ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI NEDİR ???
1. YGS ve LYS’den alınan puanlara ek olarak öğrencilere, sınav sonrası üniversite yerleştirmeleri sırasında okuldaki diploma notuna göre 30 ile 60 puan arası ortaöğretim başarı puan eklenmektedir. 2. Meslek liseleri ise, kendi bölümleriyle ilgili lisans(4 yıllık) bölümleri seçmeleri durumunda ayrıca 15 ile 30 puan arası ek puan almaktadırlar.

17 BARAJI GEÇEBİLMEK İÇİN YGS’DE KAÇ NET YAPMAK GEREKİR?
*140’I AŞMAK İÇİN; Tüm testlerden eşit olursa ortalama 16 net, 140'ı elde etmek için yeterli: Şöyle; 4 matematik, 4 fen, 4 Türkçe, 4 sosyal. Matematikten daha çok çözerek de 16'dan az soruyla 140 alınabilir. Örneğin matematikten ve fenden daha çok soru çözen biri 12 soruyu doğru yanıtlayarak da 140'ı aşabilir veya bunlardan az çözüp Türkçe veya sosyalden 20 soru çözerek de yapabilirsiniz.

18 BARAJI GEÇEBİLMEK İÇİN YGS’DE KAÇ NET YAPMAK GEREKİR?
*180’İ AŞMAK İÇİN; Tüm testlerden eşit olmak koşuluyla her testten 8'er net çıkarmak şartıyla 32 netle 180 baraj aşılabilir. Matematik ve fenden daha çok yaparlarsa 32'den daha az net yeterli olabilir. Matematik ve fenden az yaparlarsa 32'den daha çok soru çözmesi gerekir.

19 ÇOÇUK GELİŞİMİ ÇOÇUK GELİŞİMİ (YGS-5) OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ (YGS-5)
SOSYAL HİZMET (YGS-5) GÖRME,İŞİTME,ZİHİN ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ(YGS-4) ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLİĞİ (YGS-4) ÜSTÜN ZEKALILAR ÖĞRETMENLİĞİ(YGS-6)

20 MUHASEBE -BANKACILIK (YGS-6) -BANKACILIK VE FİNANS (YGS-6)
-SİGORTACILIK (YGS-6) -GÜMRÜK İŞLETME (YGS-6) -ULUSLARARASI TİCARET (YGS-6) -MUHASEBE (YGS-6) -MUHASEBE FİNANSAL YÖNETİM (YGS-6)

21 GİYİM TEKNOLOJİSİ MODA TASARIMI (YGS-5)
MODA TASARIMI (M.T.O.K) (YGS-5) TEKSTİL TASARIMI VE ÜRETİMİ(M.T.O.K(YGS-6)

22 ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ
HAVACILIK ELEKTRİK-ELEKTRONİĞİ (MF-4) UÇAK ELEKTRİK-ELEKTRONİĞİ (YGS-1) BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ (MTOK- MF4) ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜH. (MTOK-MF4) METALURJİ VE MALZEME MÜH. (MTOK-MF4)

23 İNŞAAT TEKNOLOJİSİ İnşaat Mühendisliği (M.T.O.K)

24 AHŞAP TEKNOLOJİSİ Mobilya ve dekorasyon (YGS-1)
LİSANS PROGRAMLARI AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ (MF-4 -M.T.O.K) ÖN LİSANS PROGRAMLARI /Sınavsız Geçiş Mobilya ve dekorasyon (YGS-1) Ormancılık ve orman ürünleri

25 METAL TEKNOLOJİSİ LİSANS PROGRAMLARI
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ (M.T.O.K- MF-4)

26 2.AŞAMA :LYS LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI
2014 LYS’ ler haziran ayının ikinci ve üçüncü hafta sonunda farklı günlerde toplam 5 oturumda yapılacaktır. YGS’ de baraj puanı(180 puan) geçen herkes LYS’lere girmeye hak kazanacaktır. Her oturumda farklı bir sınav uygulanacak, dileyen aday tüm oturumlardaki sınavlara girebilecektir. Öğrenciler girmek istedikleri bölümlere göre puanlarının hesaplanabilmesi için en az 2 LYS’ye katılmak zorundadır. Sorular lise-2,lise-3,lise-4 ağırlıklı konulardan oluşacak,lise- 1 konularından daha az sayıda soru gelecek, soru tarzları da daha çok bilgiye dayalı sorular olacaktır.

27 LYS’DE YER ALACAK TESTLER VE KAPSAMLARI
SINAV TARİHLERİ LYS-1- Matematik-Geometri(Analitik geometri) 15 Haziran 2014 LYS-2- Fen Bilimleri (Fizik,Kimya,Biyoloji) 21 Haziran 2014 LYS-3- Edebiyat-Coğrafya 22 Haziran 2014 LYS-4- Sosyal Bilimler (Tarih-Coğrafya-Felsefe) 14 Haziran 2014 LYS-5- Yabancı Dil

28 LYS-1-MATEMATİK-GEOMETRİ
50 Matematik + 30 Geometri (8 tanesi Analitik Geometri) Matematik sorusuna 75 dakika - 30 Geometri sorusuna 45 dakika Toplam 80 soruya 120 dakika süre verilecek. Matematik ve Geometri testleri için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler verilecek. Cevap kağıdı iki test için ortak olacak.

29 LYS-2- FEN BİLİMLERİ 30 Fizik + 30 Kimya + 30 Biyoloji Fizik sorusuna 45 dakika - 30 Kimya sorusuna 45 dakika - 30 Biyoloji sorusuna 45 dakika Toplam 90 soruya 135 dakika süre verilecek. Fizik, Kimya ve Biyoloji testleri için ayrı soru kitapçığı ve ayrı süreler verilecek. Cevap kâğıdı üç test için ortak olacak.

30 LYS-3- TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI-COĞRAFYA-1
56 Türk Dili ve Edebiyat + 24 Coğrafya Edebiyat sorusuna 85 dakika - 24 Coğrafya–1 sorusuna 35 dakika Toplam 80 soruya 120 dakika süre verilecek. Türk Dili ve Edebiyatı testi ile Coğrafya -1 testi için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler verilecek. Cevap kağıdı, iki test için ortak olacak.

31 LYS-4 SOSYAL BİLİMLER 44 Tarih + 16 Coğrafya– Felsefe Grubu (8 Psikoloji, 8 Sosyoloji, 8Mantık,8 Din Kültürü) - 44 Tarih sorusuna 65 dakika - 14 Coğrafya-2 sorusuna 25 dakika - 32 Felsefe grubu sorusuna 45 dakika süre Toplam 90 soruya 135 dakika süre verilecek. Tarih, Coğrafya ve Felsefe grubu testleri için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler verilecek. Cevap kağıdı, üç test için ortak olacak

32

33 BU PUAN TÜRLERİNİN HEPSİNDE YGS’NİN %40,LYS’NİN İSE %60 ETKİSİ VARDIR.

34 PUAN TÜRLERİNE GÖRE HANGİ TESTLER ÇÖZÜLMELİDİR?
Matematik-Fen puanı (MF ): LYS-1 (Mat - Geo) LYS-2 (Fizik – Kimya - Biyoloji) testlerini Türkçe- Matematik puanı (TM-1-2-3) : LYS-3 (Türk Dili ve Ed. - Coğ-1) testlerini Türkçe – Sosyal puanı (TS-1-2): LYS-3 (Türk Dili ve Ed. - Coğ-1) LYS-4 (Tarih, Coğrafya-2, Felsefe Grubu) testlerini çözmelidir.

35 MF (SAYISAL) PUAN TÜRLERİ
TESTLERİN AĞIRLIKLARI (% OLARAK) YGS %40 LYS %60 TÜRK TEMEL MAT SOS. BİL. FEN BİL. MAT. GEO. FİZİK KİM. BİYO. MF-1 11 16 5 8 26 13 10 6 MF-2 7 12 MF-3 14 15 MF-4 9 22

36 *MF–1 Puan türü: Aktüerya, Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, İstatistik, Matematik, Matematik Öğretmenliği, Matematik Mühendisliği, Uygulamalı Matematik, Şehir Bölge ve Planlama gibi bölümler için kullanılacak. *MF–2 Puan türü: Biyoloji, Fizik, Kimya, Kimya Mühendisliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Deri ve Orman Mühendislikleri, Peyzaj Mimarlığı gibi bölümler için kullanılacak. *MF–3 Puan türü: Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Genetik ve Biyomühendislik, Gıda Mühendisliği, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Beslenme ve Diyetetik, Veterinerlik gibi bölümler için kullanılacak. *MF–4 Puan türü: Bilgisayar, Bilgisayar sistemleri, İnşaat, Makine, Çevre, Deniz Ulaştırma, Elektrik, Elektronik, Elektrik-Elektronik, Endüstri, Gemi İnşaatı Mühendislikleri gibi bölümler için kullanılacak.

37 TM (EŞİT AĞIRLIK) PUAN TÜRLERİ
TESTLERİN AĞIRLIKLARI (% OLARAK) YGS %40 LYS %60 TÜRK. TEMEL MAT SOS. BİL. FEN BİL. MAT. GEO. T.DİLİ VE EDEB COĞ-1 TM-1 14 16 5 25 10 18 7 TM-2 22 8 TM-3 15

38 *TM–1 Puan türü: İktisat, İşletme, Maliye, ÇEKO(Çalışma Ekonomisi), Ekonomi, Bankacılık ve Sigortacılık (Fakülte), Turizm ve Otelcilik (Fakülte) gibi bölümler için kullanılacak. *TM–2 Puan türü: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Sınıf Öğretmenliği, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı gibi bölümler için kullanılacak. *TM–3 Puan türü: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Antropoloji, Arkeoloji gibi bölümler için kullanılacak.

39 TS(SÖZEL) PUAN TÜRLERİ
TESTLERİN AĞIRLIKLARI (% OLARAK) YGS %40 LYS %60 TÜRK TEMEL MAT. SOS. BİL. FEN BİL. T.DİLİ VE EDEB COĞ-1 TARİH COĞ-2 PSİKOLOJİ SOSYOLOJİ MANTIK TS-1 13 10 12 5 15 8 7 TS-2 18 6 11 25

40 *TS–1 Puan türü: Coğrafya, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Radyo ve Televizyon, Halkla İlişkiler, Gazetecilik gibi bölümler için kullanılacak. *TS–2 Puan türü: Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Sanat Tarihi, Sümeroloji, Hititoloji gibi bölümler için kullanılacak.

41 SINAVSIZ GEÇİŞ nedir? ***Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir.

42 METEB nedir? Mesleki Teknik Eğitim Bölgesi
METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır. İfadeden de anlaşılacağı üzere Ankara, Giresun veya Tunceli birer METEB bölgesidir. METEB’in en önemli özelliği sınavsız geçişlerde adayın mezun olduğu bölümün bulunduğu il hangisiyse, o ildeki tercih edilebilecek önlisans programlarında önceliğin o METEB bölgesi içinde olanlarda olmasıdır. Yani Turizm bölümü mezunu iki öğrenci de Ankara’da bir okulu seçmişse diğer koşullar saklı olmak kaydıyla Ankara ilinde ortaöğretimi okuyan öğrenci önceliklidir.

43 SINAVSIZ GEÇİŞ ÖNCELİKLERİ nelerdir?
1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir. 2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, sırasında verilir. 3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. 4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP(Ortaöğretim Başarı Puanı) ’si yüksek olanlara öncelik verilir. 5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük olana öncelik verilir.

44

45 NERDEN BAŞLAYACAĞIMI BİLEMİYORUM
NEYİ NASIL YAPACAĞIMI, NERDEN BAŞLAYACAĞIMI BİLEMİYORUM

46 BİR ŞEYİN YAPILABİLECEĞİNE GERÇEKTEN İNANDIĞINIZDA
İNANDIĞINIZ ZAMAN AKLINIZ O ŞEYİ YAPMANIN YOLUNU BULUR. BİR ŞEYİN YAPILABİLECEĞİNE İNANMIYORSANIZ BEYNİNİZ BUNU İSPAT ETMEK İÇİN ÇALIŞIR. BİR ŞEYİN YAPILABİLECEĞİNE GERÇEKTEN İNANDIĞINIZDA AKLINIZ ONU YAPMAK ÜZERE ÇÖZÜMLER BULMANIZA YARDIM ETMEK İÇİN ÇALIŞMAYA BAŞLAR.

47

48 ÖĞRENİN ! SINAV SİSTEMİNİ ÇOK İYİ BİLİN… HEDEFLEDİĞİNİZ MESLEĞİN,
EĞİTİM İMKANLARINI İŞ OLANAKLARINI ÇALIŞMA KOŞULLARINI SORUN! ARAŞTIRIN! ÖĞRENİN !

49

50

51 PEKİ NEDEN DERS ÇALIŞAMIYORUZ?

52 ÇÜNKÜ; Ders çalışmaya başlamak için isteğimizin gelmesini bekler, çalışacağımız dersi sevmek gerektiğine inanırız. Bununla ilgili olarak da; - “Çalışmam gerektiğini biliyorum ama çalışamıyorum” - “Ders çalışmak içimden gelmiyor” - “Bilmiyorum neden ama bir türlü dersin başına oturamıyorum....” vb. yakınmaları dile getirip bütün yıl boyunca ders çalışmaya başlayabilmek için içimizden ders çalışma isteğimizin gelmesini bekleriz. Oysa ders çalışma davranışı isteğimize değil karar vermeye bağlıdır.

53 GÖRELE ÇPL’NİN DERS ÇALIŞMAMAK İÇİN UYDURDUĞU BAHANELERİ 
Ne? Ders mi? Sınav mı? O da ne? Bugün moralim çok bozuk,çalışsam da anlayamam. Matematikten hiçbir şey anlamıyorum,çalışsam da ne olacak ki? Çalışabileceğim bir ortam yok. Şu diziyi seyredeyim,sonra başlarım. Stajda çok yoruluyorum şimdi kim ders çalışacak? Çalışsam da bir faydası olmuyor ki.. Sınıfta kimse ders çalışmıyor hem bizim okuldan 4 yıllık kazanan hiç yok ki. A hocası bana senden,sizden hiçbir şey olmaz dedi. Ben bi nete gireyim,kim ne yazmış bi bakayım en iyisi Ayrılık acısı çekiyorum,ders felan çalışamam. ………

54 Bahanelerinizle Vedalaşın….
Yapabileceğimiz şeyleri yapmaya başlasak, bizi hayretler içinde bırakacak sonuçlar alırız. Thomas EDİSON

55 DERS NASIL ÇALIŞILMAZ? Yatarak, uzanarak ders çalışılmaz. Yan gelip yatarak ders çalışırsanız, başarı da sizin için yan gelip yatacaktır. En iyi çalışma masada yapılır.

56 Televizyon izleyerek ya da müzik dinleyerek ders çalışılmaz
Televizyon izleyerek ya da müzik dinleyerek ders çalışılmaz. İlgi ve dikkat bölündükçe çalışmanın verimi düşer.

57 En verimsiz ders çalışma şekli: Her konudan bir ısırık almak

58 Kendinizi başkalarıyla kıyaslayarak ders çalışılmaz…
O da hiç çalışmıyor… Ben istesem de onun gibi olamam ki..

59

60 ZORLANDIĞIMIZ DERSLER YERİNE,SÜREKLİ OLARAK İYİ OLDUĞUMUZ DERS VE KONULARA ÇALIŞMAK…

61 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM 
PSİKOLOJİK DANIŞMAN SEÇİL TOPÇU


"2014 ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları