Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN EĞİTİM HEMŞİRESİ BİRGÜL TURAN. Doğru kaldırma ve taşıma tekniklerini öğrenerek;  Vücudumuzu korumak  Zarar vermemek  Güvenilir hızlı transportu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN EĞİTİM HEMŞİRESİ BİRGÜL TURAN. Doğru kaldırma ve taşıma tekniklerini öğrenerek;  Vücudumuzu korumak  Zarar vermemek  Güvenilir hızlı transportu."— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYAN EĞİTİM HEMŞİRESİ BİRGÜL TURAN

2 Doğru kaldırma ve taşıma tekniklerini öğrenerek;  Vücudumuzu korumak  Zarar vermemek  Güvenilir hızlı transportu sağlamak

3 GENEL KURALLAR  Hasta ve hasta yakını taşıma ve gideceği bölüm öncesinde bilgilendirilir ve işbirliği sağlanır.  Taşıma öncesi mutlaka Hasta Kimlik Doğrulama yapılmalıdır.  Oksijen ile transferi gereken hastalarda seyyar oksijen kullanım talimatına uygun olarak taşıma yapılır.

4 GENEL KURALLAR  Bulaşıcı hastalığı olan hastanın transferinde bulaş şekline göre gerekli koruyucu önlemler alınmalıdır.  Hareket kısıtlılığı olan hastalar hareket ettirilmeden uygun pozisyonda transfer edilmelidir.  Serum takılı olan hastaların serumları çıkartılarak transferi sağlanır. Serumların devam etmesi gerekiyorsa sağlık personeli eşliğinde taşınır.

5 GENEL KURALLAR  Ajite ve saldırgan hastaların transferi esnasında güvenlik elemanlarından yardım alınmalıdır.  Ambulu hastalar hekim ve sağlık personeli ile aralıksız solunumu sağlanarak taşınır. Taşıma sırasında acil yardım çantası personelle birlikte götürülür.

6  Kurtarıcıların fizik ve teknik kapasitesi

7  Hasta/yaralı mümkün olduğunca az hareket ettirilmelidir.  Yuvarlayamadığınız, itemediğiniz, çekemediğiniz hastayı kaldırın.  En uzun ve en güçlü kas gruplarınızı kullanın.

8  Ayaklarınızı zemine düz ve sağlam yerleştirin, biri diğerinden önde olsun  Parmak uçlarınızla asla kaldırmayınız  Hastanın ağırlığını her iki ayağınıza eşit dağıtın

9  Hastayı kaldırırken karnınızı kasın  Omurganızla rotasyon ve yana eğilme hareketi yapmayın  Adımlarınız omuzlarınızdan daha geniş olmamalıdır

10  Mümkün olan her zaman geriye doğru yerine ileriye doğru adım atın  Var olan yardımcı cihazları kullanın(kontrol !)

11  Hasta/yaralıya yakın mesafede çalışın  Sırtın gerginliğini korumak için dizler ve kalçalar bükülmelidir (Omurilik yaralanmaları riskini azaltır)

12  Hasta / yaralı taşımak mükemmel bir ekip çalışması gerektirir  Tüm hareketleri yönlendirecek sorumlu bir kişi olmalı ve hareketler için komut vermelidir (Dikkat, kaldırıyoruz vb.)

13  Hasta önce yatağında oturtulup karşıya bakması sağlanır  Hastanın ayakları yataktan aşağıya sarkıtılır, kısa bir süre böyle oturması sağlanır  Tekerlekli sandalye hasta yatağının yanına getirilir.  Tekerlekli sandalyenin frenleri kilitlenir

14  Sandalyenin ayak gelecek kısmı dış yanlara doğru açılır.  Hasta ayağa kaldırılır ve sonra kendi ekseni etrafında döndürülerek yüzünün sandalyenin tersi yönde olması sağlanır.  Hasta oturtulur ve sandalyenin frenleri açılır.  Hastanın üzeri örtülür.

15  Transfer esnasında hastanın bilinç düzeyi ve genel durumu sürekli gözlenir.  Hastayı götüren görevli hastanın götürüldüğü bölümdeki görevliye hastayı ve dosyasını teslim eder.  Taşıma sırasında hasta düşmesini önlemek amacıyla gerekli önlemler alınır.

16  Transfer esnasında hastanın bilinç düzeyi ve genel durumu sürekli gözlenir.  Hastayı götüren görevli hastanın götürüldüğü bölümdeki görevliye hastayı ve dosyasını teslim eder.  Taşıma sırasında hasta düşmesini önlemek amacıyla gerekli önlemler alınır.

17  Hastanın sedye ile taşınması gerekiyorsa taşıma işlemini minimum iki kişi ile yapılır  Sedyeyi hasta yatağının yanına getirilir. Sedyenin ayakları kilitlenir.  Yatak ile sedyenin baş kısmının aynı yönde olmasına dikkat edilir.  Hastanın ayak ve baş kısmına geçilir. Eğer gereksinim var ise üçüncü kişiyi orta kısmında bulundurulur.

18  Ekip liderinin “bir, iki, üç…” komutuyla hastayı kaldırarak sedyeye alınır.  Hastanın üzerini nevresim veya battaniye ile örtülür ve mahremiyetine dikkat edilir.  Sedyenin emniyet kenarlıkları yükseltilir.  Hasta dosyası sedyeye konmamalıdır.

19  Hasta yatağında yan döndürülür  Çarşaf hastanın sırtı tarafına yatağın üzerine serilir  Hasta çarşaf üzerine döndürülür ve çarşaf içine alınır  Sedye yatağa paralel olarak yerleştirilir  Hasta sedyeye yavaş hareketlerle çarşaf ile aktarılır

20

21  Sedyenin üzerine temiz bir örtü yerleştirerek gerekli hazırlığı tamamlanır  Hasta anlayabilecek durumunda ise hastaya bilgi verilir ve işbirliği sağlanır  Etrafındaki eşyalar ve malzemeler taşımada kullanılacak araca göre düzenlenir.  Sedyeyi hasta yatağının yanına getirilir. Sedyenin ayakları kilitlenir.

22  Yatak ile sedyenin baş kısmının aynı yönde olmasına dikkat edilir.  Hastanın ayak ve baş kısmına geçilir.  Kaşık sedye ortadan ikiye ayrılarak hastanın altına sürülüp birleştirilir.  Kaşık sedyenin baş ve ayak kısmından tutularak sedyeye konulur.  Hastaların üzerini örtülür ve mahremiyetine dikkat edilir.

23

24


"HAZIRLAYAN EĞİTİM HEMŞİRESİ BİRGÜL TURAN. Doğru kaldırma ve taşıma tekniklerini öğrenerek;  Vücudumuzu korumak  Zarar vermemek  Güvenilir hızlı transportu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları