Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CANLILARDA ÜREME, BÜYÜME VE GELİŞME. SPERM HÜCRELERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CANLILARDA ÜREME, BÜYÜME VE GELİŞME. SPERM HÜCRELERİ."— Sunum transkripti:

1 CANLILARDA ÜREME, BÜYÜME VE GELİŞME

2 SPERM HÜCRELERİ

3 YUMURTA HÜCRESİ

4

5 FFFFFFFFFFF GGGGGGGGG GGGG GG FFFFF HHHHH

6 Spermler hareketli olup yumurtaya göre çok küçüktürler. Stoplazması çok azdır. Baş, boyun ve kuyruk olmak üzere üç kısımdan oluşur. Kamçı, spermin hareketini sağlar

7 Üreme hücrelerine gamet denir. İnsanlarda dişi ve erkek bireyler ayrı ayrı olduğu için dişilerde dişi gamet, erkeklerde erkek gamet oluşturulur. Üreme hücrelerine gamet denir. İnsanlarda dişi ve erkek bireyler ayrı ayrı olduğu için dişilerde dişi gamet, erkeklerde erkek gamet oluşturulur.  İnsanda cinsiyeti belirleyen eşeysel organlar vardır. Erkek ve dişi gametler, bu eşeysel organlarda oluşur. Eşeysel organlar dişide yumurtaları oluşturan yumurtalık, erkeklerde ise spermleri oluşturan erbezleri (testis)dir

8 DİŞİ ÜREME ORGANI YUMURTALIK YUMURTA KANALI YUMURTA HÜCRESİ DÖL YATAĞI (RAHİM) VAJİNA

9 YUMURTALIK:Yumurtalıklarda yumurta üretilir. YUMURTALIK:Yumurtalıklarda yumurta üretilir. YUMURTA KANALI:Üretilen yumurtaların öl yatağına ulaşmasını sağlayan kanaldır. YUMURTA KANALI:Üretilen yumurtaların öl yatağına ulaşmasını sağlayan kanaldır. DÖL YATAĞI:Zigotun yerleşip geliştiği yerdir. DÖL YATAĞI:Zigotun yerleşip geliştiği yerdir. VAJİNA: Döl yatağı ile dış ortam arasındaki bağlantıyı sağlayan esnek yapıdır. VAJİNA: Döl yatağı ile dış ortam arasındaki bağlantıyı sağlayan esnek yapıdır.

10 Dişi üreme organında (yumurtalık) yumurta hücresi oluşur. Dişi üreme organında (yumurtalık) yumurta hücresi oluşur. Dişi üreme organları yumurtalık (ovaryum), yumurta kanalı, döl yatağı (uterus) ve vajinadan meydana gelmiştir. Dişi üreme organları yumurtalık (ovaryum), yumurta kanalı, döl yatağı (uterus) ve vajinadan meydana gelmiştir. Üreme hücresi olan yumurta, yumurtalıklarda meydana gelir. Yumurtalıklar vücudun iç kısmında, karın boşluğunun alt tarafında yer alır. Sağlı- sollu iki yumurtalık bulunur. Üreme hücresi olan yumurta, yumurtalıklarda meydana gelir. Yumurtalıklar vücudun iç kısmında, karın boşluğunun alt tarafında yer alır. Sağlı- sollu iki yumurtalık bulunur.

11 GG GGGGG GGGGG GGGGG GGGGG GGGGG GGGGG SPERM KANALI PENİS TESTİS HHHHHHH SALGI BEZLERİ HHHHHH

12 TESTİS: testislerde spermler üretilir. TESTİS: testislerde spermler üretilir. SALGI BEZLERİ:Spermlere kaygan bir ortam oluşturularak hareketlerini kolaylaştırır. SALGI BEZLERİ:Spermlere kaygan bir ortam oluşturularak hareketlerini kolaylaştırır. SPERM KANALI: Spermleri testislerden penise taşır. SPERM KANALI: Spermleri testislerden penise taşır. PENİS: Spermlerin ve idrarın erkek vücudundan dışarı atılmasını sağlar. PENİS: Spermlerin ve idrarın erkek vücudundan dışarı atılmasını sağlar.

13 Erkek üreme organlarında (testisler) spermler meydana gelir. Erkek üreme organlarında (testisler) spermler meydana gelir. Testisler (erbezleri) erik büyüklüğünde sağda ve solda olmak üzere testis torbası içinde bulunur. Testisler (erbezleri) erik büyüklüğünde sağda ve solda olmak üzere testis torbası içinde bulunur.

14 EEEEE FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF DÖLLENME HHHHHH YUMURTA HÜCRESİ YUMURTALIK TESTİS SPERM ZİGOT HHHHHHHHHH HHHHHHHHHHHHH HHHHHHHHHHH

15

16

17

18

19

20

21

22

23 A canlısı B canlısı Mayoz Döllenme Sperm Morula Blastula Endoderm Embiryonik tabakalaşma Gastrula Canlı Ektoderm Yumurta Zigot Segmentasyon (mitoz)


"CANLILARDA ÜREME, BÜYÜME VE GELİŞME. SPERM HÜCRELERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları