Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 1450-1626 yılları arasında yapılan, dünyanın en büyük Katolik Kilisesidir, yaklaşık 60 bin kişiyi aynı anda barındırabilir.  Bramante, San Pietro ’

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " 1450-1626 yılları arasında yapılan, dünyanın en büyük Katolik Kilisesidir, yaklaşık 60 bin kişiyi aynı anda barındırabilir.  Bramante, San Pietro ’"— Sunum transkripti:

1

2  1450-1626 yılları arasında yapılan, dünyanın en büyük Katolik Kilisesidir, yaklaşık 60 bin kişiyi aynı anda barındırabilir.  Bramante, San Pietro ’ da yunan haçı planını, yani merkezi planı uygulamak istemiştir. Papa II. Jül de bunu onaylamıştır.  Bramante ’ nin planı geometrik olarak parlak,( Ç ünkü Rönesans Döneminde kilise mimarisinde kare ve daire planı esas alınmıştır. Daire Tanrı ’ nın kusursuzluğunu temsil eder. ) litürjik ( Dini törenlere veya tapınma biçimine ilişkin kuralların tümü ) olarak olumsuzdu.

3  Belirsizlikler vardı :  4 eşit absidin hangisine sunak yerleştirilecekti ?  Sunak merkezi kubbeye yerleştirilirse töreni yapan papaz hangi yöne bakacaktı ?  Merkezi kubbeyi taşıyan payelerde Erken Rönesans ’ ın insan nispetlerine uygun ölçülerinden eser kalmamıştır. Plandaki payeler masif taş elemanlardır ve bir heykeltraş eliyle boşaltılmışlardır.

4  Absid ve şapeller gibi iç mekanlar da çok kalın duvarlardan oyulmuş gibidir. Bu heykeltraş tutumu Barok Mimariye bir geçiştir.  Erken Rönesans ’ tan, Yüksek Rönesans ’ a geçiş, zerafetten büyüklüğe, yüzeylerin ince planlara ayrılması ilkesinden yüksek rölyefler ( kabartma ) halinde modele edilmesine geçiştir.  Bramante ’ nin başladığı inşaattan bugün yalnız 4 büyük payenin temeli kalmıştır.

5  Michelangelo, San Pietro ’ da çok büyük izler bırakmıştır.  Kubbenin tasarımı ona aittir.  Kubbe St. Petrus ’ un mezarının üstüne yapılmıştır.

6  Kubbenin çapı 42.5 m, yüksekliği 132 m ’ dir.  Kubbe 16 sivri kemer içine örülmüştür.  Kemer uçları yukardan bir aydınlık bacayla birleşir.  Aydınlık bacası da 16 çift küçük sütundan meydana gelir.

7 Kubbenin içinde dev harflerle ( Her harfin boyu 2 m ) latince : “ Tv es petrvs et svper hanc petram aedificabo ecclesiam mean et tibi dabo claves regni caelorvm ” yazılı. Anlamı : “ Sen Petrus ’ sun ve ben bu taşın üstüne kilisemi kurucağım. Sana da gökler krallığının anahtarlarını teslim edeceğim.”

8  Michelangelo, Bramante ’ nin planını biraz daha uzatarak Latin haçına çevirmiştir.  Böylelikle Bramantenin litürjik sorununa çözüm bulmuştur.  Giriş daha belirginleşmiş,  Sunağın yeri ve Papa ’ nın tahtının yerleri de belirlenmiştir.  Kilisenin son şeklinde ;  Uzunluk =180 m  Genişlik = 135 m ( Transeptler arası )  Kilisede toplam 284 sütun bulunmaktadır.

9 Sistine Şapeli- Michelangelo tarafından yapılmıştır. Mahşer, Yaratılış adlı resimleri de buradadır. Yaptığı resimlerde oranları, renkleri o kadar güzel ayarlamıştır ki bakıldığında kabartma gibi durur resimler.Michelangelo Sistine Şapelini 4,5 yılda bitirmiştir. Hazine Müzesi&Kutsal Emanetler Giriş Obelisk’in iki yanında bulunan, meydandaki simetriyi pekiştiren çeşmeler.

10 Sistine Ş apeli-Michelangelo’nun Eseri

11

12  Meydanın ortasında, Mısır ’ dan getirilen 25 m. yükseklikte kırmızı granitten obelisk ( dikilitaş ) bulunur.  Roma ’ da, üzerinde hiyeroglif olmayan tek dikilitaştır.  Güneş saati işlevi görmektedir.

13  San Pietro Meydanını Bernini tasarlamıştır.  Bu alanda bulunan revaklar ( ön yüz kemerli – arkası duvar, önü açık sundurma anlamında kullanılır ) arasında kalan meydan, 300 bin kişiyi içine alabilir.  Bernini, 11 yılda, dor üslubuyla yapılmış 284 traverten ( yer altındaki sıcak su kaynaklarının erittiği kalsiyum karbonatın yeryüzünde katılaşmasıyla oluşmuş beyaz tortular ) sütun ile üzerinde 140 aziz heykelini tamamlamıştır.  Vatikan ’ ın bu revaklarının tüm dünyadaki hacıları kucakladığı söylenir.

14 Vatikan meydanına ( Piazza San Pietro ) girildiğinde sağ ve sol köşelerede 2 heykel vardır. Sağ taraftaki St Paul, soldaki ise St Peter ‘ dir. Her ikisi de Hıristiyanlık aleminde Aziz olarak önemli şahsiyetleriyle tarihe geçmişlerdir.

15

16  Kilisenin ön cephesinde meydandaki gibi aziz heykelleri bulunmaktadır.  Sütunlar dor nizamlıdır.

17 Aziz Petrus Heykeli- Öpülmekten ayağı aşınmış. Vaftizhane Sir Joseph Altarı Pius’un Heykeli Sebastian Şapeli

18 ~Ölüm Kapısı~ Eskiden cenazeler bu kapıdan çıkarıldığı için adı ölüm kapısı olmuştur. ~Orta Kapı~ Filarete Kapısı denilmektedir. En eski kapıdır. ~Kutsal Kapı~ En sağdadır. 25 yılda bir açılır ve bu kapıdan geçildiğinde cennete gidileceğine inanılır. En son açılış jübilesi 2000 yılında yapılmıştır.

19  San Pietro ’ daki en önemli eserlerden biri Michelangelo ’ nun Pieta ’ sıdır ( Pieta = Merhamet ).  Bu heykelde, İsa çarmıhtan indirildikten sonra Meryem ’ in onu kucağına alması anlatılmaktadır.  Michelangelo ’ nun imzasının bulunduğu tek eserdir.  Eskiden kilisede açık şekilde duran heykel saldırıya uğradıktan sonra kurşun geçirmez cam fanus içine alınmıştır.

20  Kubbenin altındaki “ baldacchino”, altarın ( tapınağın içinde ya da yakınında bulunan, tanrılara sunulan adaklar için kullanılan, genellikle taştan yapılmış öğe ) üzerinde yer alır.  Altar St. Petrus’un mezarının üstüne yapılmıştır.

21  Absidte ( kiliselerde koronun arkasında bulunan ve camilerdeki mihrap kısmının karışlığı olan, tonoz ya da kubbe ile örtülü bölüm ) Bernini ’ nin, süslemeli, barok üslubu kullanılmış, bronz & mermerden yapımış Aziz Petrus kürsüsü vardır.  Kürsünün hemen arkasındaki parlak kısım mermerdir. O kadar inceltilmiştir ki ışığı geçirir hale gelmiştir.

22

23


" 1450-1626 yılları arasında yapılan, dünyanın en büyük Katolik Kilisesidir, yaklaşık 60 bin kişiyi aynı anda barındırabilir.  Bramante, San Pietro ’" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları