Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Bölümü MOTORLAR-12 HAFTA Yrd.Doç.Dr. Alp Tekin ERGENÇ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Bölümü MOTORLAR-12 HAFTA Yrd.Doç.Dr. Alp Tekin ERGENÇ."— Sunum transkripti:

1 Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Bölümü MOTORLAR-12 HAFTA Yrd.Doç.Dr. Alp Tekin ERGENÇ

2 MOTOR GÜCÜ HESABI Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Bölümü Karışımın Alt Isıl Değeri Yakıtın alt ısıl değeri : Hu (kcal/kg Y.) 1 kg yakıt buharı : Vy (m 3 /kg Y.) Vy : 1 kg yakıt buharlaştığı zaman bu yakıt buharının kapladığı hacim 1 kg yakıtı yakmak için gerekli olan minimum hava miktarı=λ.Lmin (m 3 /kg Y.) Karışımın hacmi Vk = Vy + λ.Lmin (m 3 /kg Y) Karışım içerisindeki yakıt miktarı kütlesel olarak 1 kg’dır.

3 MOTOR GÜCÜ HESABI Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Bölümü Vk m 3 karışımda 1 kg yakıt varsa 1 m 3 karışımda 1/Vk kg yakıt vardır 1/V k (kgY./m 3 ) : Elde edilen karışımın 1 m 3 ’de kaç kg yakıt olduğunu gösterir Karışımın alt ısıl değeri : Hu (kcal/kg Y.) * 1/Vk (kg Y./m 3 ) = Hu/Vk (kcal/m 3 ) Hu/Vk : 1 m 3 karışımın yanmasından elde edilen ısı miktarıdır. Ancak karışımın tamamı yanmaz. O yüzden bu ifadenin yanma verimi ile çarpılması gerekir. (Hu /Vk)*η y (kcal/m 3 )

4 MOTOR GÜCÜ HESABI Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Bölümü Bir İş Periyodunda Açığa Çıkan Isı Miktarı Bir iş çevriminde açığa çıkan ısı miktarı sisteme sokulan ısı miktarı olup Q 1 ile gösterilir. Bir iş periyodunda silindire alınan karışım miktarını bulursak bunun alt ısıl değeri ile çarpımı bize bir iş periyodunda açığa çıkan ısı miktarını verir. Bir iş periyodunda emilen taze dolgu miktarı strok hacmi kadardır.(Ancak motor bu miktardaki karışımı ememez, o yüzden strok hacmi ηv ile çarpılır.)

5 MOTOR GÜCÜ HESABI Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Bölümü İndike İş

6 MOTOR GÜCÜ HESABI Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Bölümü İndike Güç Birim zamanda yapılan işe güç denir.

7 MOTOR GÜCÜ HESABI Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Bölümü 2 stroklu bir motorda bir iş periyodu krank milinin 1 devrinde, 4 stroklu bir motorda bir iş periyodu krank milinin 2 devrinde gerçekleşir. a=1 (2 stroklu) a=2 (4 stroklu) z silindirli bir motorun indike gücü

8 MOTOR GÜCÜ HESABI Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Bölümü Kw Cinsinden İfadenin Çıkarılması

9 MOTOR GÜCÜ HESABI Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Bölümü Ortalama İndike Basınç Biliniyor ise Motor Gücünün Hesabı

10 MOTOR GÜCÜ HESABI Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Bölümü

11

12

13

14

15

16

17

18


"Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Bölümü MOTORLAR-12 HAFTA Yrd.Doç.Dr. Alp Tekin ERGENÇ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları