Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Maddenin tanecikli yapıda yani atomlardan olabileceği fikri insanlık tarihi kadar eskidir.  Atomların varlığı bilim adamlarınca çok eski dönemlerde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Maddenin tanecikli yapıda yani atomlardan olabileceği fikri insanlık tarihi kadar eskidir.  Atomların varlığı bilim adamlarınca çok eski dönemlerde."— Sunum transkripti:

1

2  Maddenin tanecikli yapıda yani atomlardan olabileceği fikri insanlık tarihi kadar eskidir.  Atomların varlığı bilim adamlarınca çok eski dönemlerde kanıtlanmış olsa da atomla ilgili çalışmaların yapılmaya başlanması 18. yüzyılı bulmuştur. Şimdi onlara bir göz atalım…

3  "Atom veya bölünmeyen öz" teorisi ile ünlenmiştir.  Atom Fikrini ilk defa ortaya atmıştır.  Bütün maddelerin aynı atomlardan oluştuğunu söylemiştir.

4  Atom hakkında ilk bilimsel çalışmayı yapmıştır.  Atomların bölünemez, berk küreler olduğunu söylemiştir. (Berk: Sert, sıkı, yoğun)  Farklı maddelerin farklı atomlardan oluştuğunu söylemiştir.

5  Atomun bölünebildiğini ve atomun daha küçük parçacıklardan oluştuğunu söylemişlerdir. Nobel Ödülü'nü alan ilk kadın bilim insanı olmuştur. Yaptığı radyoaktivite ile ilgili çalışmalarından dolayı Nobel ödülüne layık görüldü.

6  Atomu üzümlü keke benzetmiştir.  Kek kısmı  Pozitif yüklü kısımdır.  Üzümler  Negatif yüklü taneciklerdir.

7  Atomun merkezinde pozitif yüklü protonların bulunduğunu, elektronların da çekirdeğin etrafında yörüngelerde dolandığını söylemiştir.  Atomu Güneş Sistemi’ne benzetmiştir.

8  Atomun merkezinde pozitif yüklü protonların bulunduğunu, elektronların da çekirdeğin etrafında, belirli uzaklıklardaki katmanlarda dolandığını söylemiştir.  1922’de Nobel Fizik Ödülünü kazanmıştır.

9  Atomun çekirdeğinde protonlar ve nötronlar bulunur.  Elektronlar, çekirdeğin etrafında, elektron bulutu şeklindeki katmanlarda dolanır.  (Katman: Elektronun bulunma olasılığının olduğu yerlerdir.)

10

11 Hazırlayan Bir Fen ve Teknoloji Öğretmeni


" Maddenin tanecikli yapıda yani atomlardan olabileceği fikri insanlık tarihi kadar eskidir.  Atomların varlığı bilim adamlarınca çok eski dönemlerde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları