Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CİNSEL İSTİSMAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CİNSEL İSTİSMAR."— Sunum transkripti:

1 CİNSEL İSTİSMAR

2 CİNSEL ÇOCUK İSTİSMARI NEDİR?
BİR YETİŞKİNİN CİNSEL HAZ DUYMA AMACIYLA ÇOCUĞUN CİNSEL ORGANLARINA DOKUNMASI, TEŞHİRCİLİK YAPMASI VE ÇOCUĞUN PORNOGRAFİ ARACI OLARAK KULLANILMASI GİBİ DAVRANIŞLARI KAPSAMAKTADIR.

3 GENELLİKLE İSTİSMARCILAR YETİŞKİN, KURBANLAR ÇOCUKTUR
CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALAN ÇOCUKLARIN YAŞA GÖRE DAĞILIMLARI İNCELENDİĞİNDE; %30'UNUN 2-5, %40'ININ 6-10, %30'UNUN YAŞ GRUBUNDA OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ. BİR BAŞKA DEYİŞLE OLGULARIN %70'İNİ KÜÇÜK YAŞ GRUBU OLUŞTURMAKTADIR. İSTİSMARCILARIN %96'SI ERKEK, %80'İ DE ÇOCUĞUN TANIDIĞI BİRİSİDİR.

4 Ensest İLİŞKİ Nedir? Kanunen evlenmelerine izin verilmeyen iki kişi arasındaki cinsel ilişkiye verilen isimdir. Ensest A) Anne-babadan biriyle B) Üvey baba dahil olmak üzere bir akraba ile C) Üvey baba yerine geçen biri; annenin erkek arkadaşı, ebeveyn rolünü üstlenen biriyle sözkonusu olabilir. Ensest,cinsel istismarın büyük bir alt grubunu teşkil eder. Önceden de var olan aile ilişkileri çerçevesi içinde uygunsuz cinsel davranışı tarif eder.

5 ENSEST İLİŞKİ İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?
Alkolik baba Annenin hasta olması veya evi terk etmesi Yetişkinlerin çocukla aynı odayı yada aynı yatağı paylaşmaları Aile bireylerinde görülen psikiyatrik bozukluklar

6 Annenin gece çalışmak zorunda olması nedeniyle çocuklara baba yada üvey babanın bakması
6-8 yaşlarında ve kız çocuğu olmak Anne veya babanın ya da her ikisinin ailesinde de daha önce ensest ilişkinin varlığı Psikolojik ve cinsel sorunlar

7 CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALAN
ÇOCUKLARDA GÖRÜLEBİLEN BELİRTİLER NELERDİR?

8 Olayla ilgili kabuslar,
1-TEKRARLAYICI, RAHATSIZ EDİCİ DÜŞÜNCELER Olayla ilgili kabuslar, Uykuya dalma güçlüğü (karanlık olayı çağrıştırabilir ya da kabus göreceğini düşündüğü için uyumak istemez Öfke patlamaları, konsantrasyon güçlüğü, İlkokul sonrasında olay anını yaşıyormuş gibi hissetmeleri- Durumu çıldırmış gibi hissettikleri şeklinde açıklarlar

9 ayartıcı davranışlarda bulunma gibi, cinsel kimlik bozuklukları,
2-YAŞINA UYGUN OLMAYAN CİNSEL DAVRANIŞLAR, CİNSEL DAVRANIŞLARDA ARTMA, MASTÜRBASYON, YAŞADIKLARI CİNSEL TRAVMAYI YENİDEN YAŞAMA VE TEKRARLAMA EĞİLİMİ: Cinsel oyunlar oynama, erişkinleri ayartıcı davranışlarda bulunma gibi, cinsel kimlik bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları,

10 benlik saygısı, intihar kötüye kullanımı eşlik
Cinsel istismara uğrayan çocukların  %50'sinde travma sonrası stres bozukluğu görülmekte, depresyon, düşük benlik saygısı, intihar davranışları, damgalanmışlık hissi, alkol ve madde kötüye kullanımı eşlik edebilmektedir

11 ÇOCUKLAR YAŞADIKLARINI NEDEN ANLATMAK İSTEMEZLER…
Kendilerine inanılmayacağından korkarlar. · Başlarının belaya gireceğinden korkarlar. · İstismarcının tehditlerinden korkarlar. · İstismarcıyı korumak isteyebilir, sevebilir ama yaptıklarını sevmezler.

12 Cinsel davranışların yanlış olduğunu bilmeyebilirler.
Nasıl anlatılacağını bilmeyebilirler. Cinsel davranışların yanlış olduğunu bilmeyebilirler. Arkadaşları tarafından dışlanabileceklerinden korkarlar.

13 · Gammaz olarak adlandırılmak istemezler.
· Büyüklerle (otorite figürleriyle) cinsel konuları konuşmaktan utanırlar, korkarlar. · Gammaz olarak adlandırılmak istemezler. · İyi çocukların cinsellikle ilgili sözcükleri kullanmasının doğru olmadığı söylenmiştir

14 ÇOCUKLAR SONUNDA NASIL SÖYLERLER…
İstismarın derecesi, sıklığı artar ve çocuğu korkutursa, cinsel istismardan korunmayla ilgili bilgi alırsa ve kendisine yapılanın doğru olmadığını fark ederse ve söylenmesi gerektiğini öğrenirse, çocuklar sırlarını en yakın arkadaşları ile paylaşmak isteyebilirler.

15 Kardeşleri kendisinin ilk istismar edildiği yaşa gelmişse onları korumak maksadıyla,
Ergenliğe gelmişse hamilelikten korkar ya da istismarcının baskısından kurtulmak için, Çocuk güvenebileceği ve kendisi ile yakından ilgilenen bir yetişkinle karşılaştığı zaman, Fiziksel bir yakınması (üriner enfeksiyon vb.) sonrası doktora gittiğinde.

16 CİNSEL İSTİSMARIN SONUÇLARI
Zedelenmiş cinsellik: Cinsel istismara uğramış çocukta cinsel duygu ve tutumlar normal gelişimlerinden sapabilir ve uygun olmayan biçimler alabilirler. İhanet duygusu: İstismarcı çocuğun ona duyduğu güvenin sarsılmasına ve çocukta ihanete uğrama duygularının yerleşmesine neden olacaktır.

17 Acizlik: İstek ve iradesi dışında cinsel amaçlı kullanıldığı ve bunu engelleyemediği zaman çocuk kendini çaresizlik ve acizlik duyguları içinde bulacaktır. Damgalanmak: Çocuğun cinsel istismar olayına eşlik eden “kötülük, utanç, suçluluk” gibi kavramlar zamanla onun benlik algısına karışır ve kendini böyle algılamaya başlar.

18 Hiç şüphesiz cinsel istismar çocuklarımızın başına asla gelmemesini umduğumuz bir olaydır. Öte yandan bu konuyu uygun zamanda çocuklarımızla konuşmuş olmak çok önemlidir. Çocuklarımızı cinsel istismardan korumanın en iyi yolu çocuklarımızı bu konuda eğitmek…

19 ÇOCUKLARIMIZI EĞİTMEK…. AMA NASIL?
1.Özellikle çocuklarınızı cinsellikle ilgili bilgilendirmeye başladıkları okul öncesi dönemde adı tam olarak kullanmasanız bile cinsel istismarla ilgili konulara değinin.. 2.Bu konuşmaya ‘bedenimiz özeldir’ oyun oynamak için kullanmayız ve başkalarının bedenimizle oynamasına izin vermemeliyiz gibi bir ifade ile başlayabiliriz.

20 3.Özellikle mayo ile kapatılan yerlere doktorlar ve belli özel durumların dışında kimsenin dokunmaması gerektiğini uygun bir dille anlatmalısınız.(Abartılı korkutucu tavır ve davranışlardan kaçının) 4.HAYIR DEMEYİ ÖĞRETİN: Çocuklara herhangi birisi onları incitmeye kalkarsa “HAYIR” demeleri gerektiğini söyleyin. Çünkü birçok çocuğa büyüklerin söylediklerine itaat etmeleri öğretilmiştir.

21 5.Ona doğru gelmeyen şeyleri size rahatlıkla söyleyebileceğini ifade edin. Bazen çocuklarımızın olayları abarttığını düşünürüz ne olursa olsun söylediklerini kulak ardı etmeyin. 6.YARDIM İSTEMEYİ ÖĞRETİN: Birisi onlara kötü, rahatsız edici bir şey yaparsa arkadaşlarından ya da büyüklerden yardım istemeyi öğretin. Yardım istediklerinde onlara kızmayacağınızı söyleyin.

22 7.Onlara inandığınızı öğretin: Çocuğunuza inanın eğer yardım istiyorsa bunu geri çevirmeyin. Çocuklar bu konularda çok ender yalan söylerler. 8.Çocuklarınıza bazı sırların hiçbir zaman saklanmaması gerektiğini söyleyin.Onlara söylemeleri gerektiğini ve istemeseler dahi bunların açıklanması gerektiğini anlatın.

23 9.Dokunulmayı reddetmeyi öğretin: Çocuklarınıza kendilerinin ellenmesi ve öpülmesi durumunda eğer hoşlanmıyorlarsa bunu reddetmelerini söyleyin. Eğer birisi eller ve bunun sır olarak saklanması gerektiğini söylerse mutlaka size bildirmesi gerektiğini anlatın. 10.Yabancılarla konuşmamayı öğretin: Çocuklarınıza, güvenliklerini korumak için gerekirse kendilerine zarar veren kişiden kaçmak, yüksek sesle bağırmak ve onu tekmelemek gibi bazı kural dışı davranışlarda bulunabileceklerini anlatın.

24 Cinsel sömürüye uğrayanlara nasıl yardım edebilirsiniz?
YAPACAĞINIZ EN İYİ ŞEY ONU DİNLEMEYE HAZIR OLDUĞUNUZU GÖSTERMENİZ, ONU DİNLEYEREK İNANDIĞINIZI, BUNUN ONUN SUÇU OLMADIĞINI, OLANLARDAN DOLAYI ÜZÜLDÜĞÜNÜZÜ, YARDIMA HAZIR OLDUĞUNUZU BELİRTMEKTİR. BU DURUMU YAŞAYAN BİR GENÇ VEYA ÇOCUK OLDUĞUNDA EN İYİSİ GÜVENİLEN BİR YETİŞKİNİ DURUMDAN HABERDAR ETMEKTİR.EĞER ÇOCUĞUNUZ BÖYLE BİR DURUMA MARUZ KALMIŞSA MUTLAKA UZMAN YARDIMI ALMASI İÇİN DESTEK VERİN.UNUTMAYIN BU ONUN SUÇU DEĞİL…

25 GÖRMEZDEN GELMEYİN SUÇA ORTAK OLMAYIN

26 MAĞDUR ÇOCUKLARA YARDIM İÇİN BAŞVURUN…
(KARAKOL, SHÇEK, SAVCILIK VB.) İL SOSYAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ:KALE MH.OSMANİYE CAD. HİMAYE-İ ETFAL SK.NO:  SAMSUN TEL:   FAX:   İSTANBUL BAROSU ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ; TEL: / /

27 TÜM ÇOCUKLARI KORUYUN…..


"CİNSEL İSTİSMAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları