Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 BÖLÜM 29 Manyetik Alanlar Bölüm29 Manyetik Alanlar Hazırlayan : Dr. Kadir DEMİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 BÖLÜM 29 Manyetik Alanlar Bölüm29 Manyetik Alanlar Hazırlayan : Dr. Kadir DEMİR."— Sunum transkripti:

1 1 BÖLÜM 29 Manyetik Alanlar Bölüm29 Manyetik Alanlar Hazırlayan : Dr. Kadir DEMİR

2 Yasal Uyarı !!! Bu ders notları kapsamında içerikte sunulacak olan bilgiler, örnekler ve anatım sıralamaları Serway&Beichner’ in Fen ve Mühendislik İçin Fizik kitabının II. Cildi olan Elektrik ve Manyetizma Kısmından alınmıştır. Ayrıntılı bilgiler için bu kitaba başvurulmalıdır. 2Bölüm29 Manyetik Alanlar

3 3 29.1 MANYETİK ALAN Bir B manyetik alanı içerisinde v hızıyla hareket eden yüklü bir parçacğa etkiyen manyetik kuvvet aşağıdaki gibi verilir. Yani manyetik kuvvet hem manyetik alana hem de hıza diktir. SI birim sisteminde manyetik alanının birimi Tesladır (T) 1T= 1 N/A.m = 10 4 Gauss. Bu bağıntı gereği yüklü parçacık üzerinde manyetik alan kuvvetinin yaptığı iş sıfırdır. Kuvvet hızın büüklüğünü değişirmez sadece yönünü değiştirir. 29.2 AKIM TAŞIYAN BİR İLETKENE ETKİYEN MANYETİK KUVVET Örnek 29.1 Örneklerin kitaptaki çözümleri (sayfa 910) irdelenmelidir. Üzerinde I akımı taşıyan L uzunluğundaki düz bir iletken tamamen B dış düzgün manyetik alanı içerisine konarsa kendisine etkiyen kuvvet, Keyfi şekildeki bir iletken için bu kuvvet, İfadesinden, İfadesinden hesaplanır. Yalnızca L’ kadarı manyetik alan içerisindeyse İfadesinden, Örnek 29.2 Örneklerin kitaptaki çözümleri (sayfa 913) irdelenmelidir.

4 Bölüm29 Manyetik Alanlar4 Örnek 29.3 Örnek 29.4 Örnek 29.5 Örneklerin kitaptaki çözümleri (sayfa 917-918) irdelenmelidir. 29.3 DÜZGÜN BİR MANYETİK ALAN İÇERİSİNDEKİ BİR AKIM İLMEĞİNE ETKİYEN TORK I akımı taşıyan yüzey alan vektörü A ile gösterilen bir akım ilmeğinin manyetik dipol momenti Bir akım ilmeği düzgün bir manyetik alanı içine konulduğunda üzerine etkiyen tork Bir manyetik alan içerisindeki manyetik dipolün potansiyel enerjisi 29.4 YÜKLÜ BİR PARÇACIĞIN DÜZGÜN BİR MANYETİK ALAN İÇERİSİNDEKİ HAREKETİ Yüklü bir parçacık başlangıç hızı alana dik olacak şekilde düzgün bir manyetik alana girerse düzlemi manyetik alana dik olan bir çember üzerinde hareket edecektir. Bu çemberin yarıçapı ve parçacığın açısal hızı şu şekildedir. Örnek 29.6 Örnek 29.7 Örneklerin kitaptaki çözümleri (sayfa 919-920) irdelenmelidir.


"1 BÖLÜM 29 Manyetik Alanlar Bölüm29 Manyetik Alanlar Hazırlayan : Dr. Kadir DEMİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları