Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Gülen Aytan _s21 CUMMHURİYET VE ATATÜRK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Gülen Aytan _s21 CUMMHURİYET VE ATATÜRK."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Gülen Aytan _s21 CUMMHURİYET VE ATATÜRK

2 Hazırlayan: Gülen Aytan _s22 Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk Niçin Bayram Yapıyoruz ? Cumhuriyet Yönetiminin Getirdiği Yenilikler Bayrağımız ve İstiklal Marşı’mız Atatürk – Atatürk’ün Hayatı Anne ve Babası Doğum Tarihi ve Yeri Ölüm Tarihi ve Yeri

3 Hazırlayan: Gülen Aytan _s23 Niçin Bayram Yapıyoruz ? Cumhuriyetten önce yurdumuz, padişahlıkla yönetiliyordu. Son padişahlar iyi yönetemediği için savaşlarda yenik düştük. Topraklarımız paylaşıldı,

4 Hazırlayan: Gülen Aytan _s24 Niçin Bayram Yapıyoruz ? Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Erzurum ve Sivas’ta toplantılar yaptı. Yurdumuzu düşmanlardan temizledi.

5 Hazırlayan: Gülen Aytan _s25 Niçin Bayram Yapıyoruz ? 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Her yıl bu günü kutlamak için bayram yapıyoruz.

6 Hazırlayan: Gülen Aytan _s26 Cumhuriyet Yönetiminin Getirdiği Yenilikler: Medeni yasa kabul edildi. Giyim kuşamda değişiklik. Arap harfleri yerine Türk harfleri kabul edildi. Ölçülerde, saat ve takvimde yenilikler.

7 Hazırlayan: Gülen Aytan _s27 Cumhuriyet Yönetiminin Getirdiği Yenilikler: – Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması. – Fabrikalar,limanlar, hava alanları, barajlar,kara ve demir yolları yapıldı. – Tarımda modern alet ve makineler kullanılmaya başlandı.

8 Hazırlayan: Gülen Aytan _s28 Bayrağımız ve İstiklal Marşı’mız Özgür ve bağımsız olan her ulusun bir bayrağı vardır.Bayrak, bağımsızlığın sembolüdür.Türkiye Cumhuriyeti özgür ve bağımsız bir devlettir. Onun için bayrağı vardır. Atalarımız, bağımsızlığımız için savaşmışlardır.Bu uğurda şehit olmuşlardır.

9 Hazırlayan: Gülen Aytan _s29 Atatürk’ün Hayatı Anne ve Babası – Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’dır. – Babası Ali Rıza Efendi’dir. – Atatürk’ün kız kardeşinin adı Makbule’dir.

10 Hazırlayan: Gülen Aytan _s210 Doğum Tarihi ve Yeri – Atatürk, 1881 yılında Selanik’te doğdu. Ailesi Mustafa adını verdi. Ölüm Tarihi ve Yeri – Atatürk, 10 Kasım 1938 yılında İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda saat 09:05’de öldü. Naaşı geçici olarak Etnoğrafya Müzesi’ne kondu.Sonra Anıtkabir’e getirildi.

11 Hazırlayan: Gülen Aytan _s211 HAZIRLAYAN


"Hazırlayan: Gülen Aytan _s21 CUMMHURİYET VE ATATÜRK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları