Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 1 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti Hangi Cephede.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 1 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti Hangi Cephede."— Sunum transkripti:

1 T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 1 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti Hangi Cephede

2 T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 2 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti Hangi Cephede ALMANYA NEDEN OSMANLI DEVLETİ’NİN SAVAŞA GİRMESİNİ İSTİYORDU? 1- Avusturya Macaristan İmparatorluğu ile Almanya üstündeki baskıyı azaltmak. 2- İngiltere ile sömürgelerinin bağlantısını kesmek 3- Osmanlı Halife’sinin İngiliz sömürgeleri üzerindeki nüfuzundan faydalanmak.

3 T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 3 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti Hangi Cephede OSMANLI DEVLETİ I. DÜNYA SAVAŞI’NDA Osmanlı Devleti Alman Gemileri: Goben ve Breslau Yavuz ve Midilli Rus Limanlarının Bombalanması SONUÇ: Osmanlı, Almanya’nın yanında savaşa girdi.

4 T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 4 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti Hangi Cephede OSMANLI DEVLETİ HANGİ CEPHEDE?

5 T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 5 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti Hangi Cephede ÇANAKKALE CEPHESİ 1- Deniz ve Kara Savaşı yapıldı. 2- İngilizler ve sömürgelerinden oluşan ANZAC ve Fransızlarla savaşıldı. ve Fransızlarla savaşıldı. 3- İtilaf Devletleri, Çanakkale Boğazı’ndan geçemedi. geçemedi. 4- Rusya’ ya yardım gitmediği için Bolşevik İhtilali oldu. 5- I. Dünya Savaşı’nın süresi uzadı.

6 T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 6 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti Hangi Cephede KAFKASYA CEPHESİ (DOĞU CEPHESİ) 1- Ruslar tarafından açıldı. 2- Bu dönemde çeşitli Ermeni grupları Rusların yanında yer aldı. Rusların yanında yer aldı. 3- 90 bin askerimiz donarak şehit oldu. 4- Bolşevik İhtilali, sonunda Brest – Litowsky anlaşmasıyla Rusya, 1917’de savaştan çekildi. 5- Mağlup olduğumuz halde, bu cephede toprak kazandık.

7 T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 7 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti Hangi Cephede SİNA-FİLİSTİN-SURİYE CEPHESİ 1- İngilizlerle savaşıldı. 2- İngilizler Sina Yarımadası’nı ele geçirdi. 3- Suriye sınırına çekilmek zorunda kaldık.

8 T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 8 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti Hangi Cephede 1- İngilizlerle savaşıldı. İRAN-IRAK CEPHESİ 2- İngilizler Basra Körfezi’ni ele geçirdiler. 3- İngilizler, Selmanpak denilen bölgede durdurulabildi.

9 T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 9 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti Hangi Cephede OSMANLI DEVLETİ’NİN SAVAŞTIĞI CEPHELER 1- SAVUNMA CEPHELERİ: Çanakkale Cephesi Çanakkale Cephesi Hicaz-Yemen Cephesi Hicaz-Yemen Cephesi Suriye- Filistin Cephesi Suriye- Filistin Cephesi 2- TAARRUZ CEPHELERİ: Kafkas Cephesi Kafkas Cephesi Kanal Cephesi Kanal Cephesi 3- YARDIMCI CEPHELER: Galiçya- Makedonya- Romanya Cephesi Galiçya- Makedonya- Romanya Cephesi

10 T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 10 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti Hangi Cephede Osmanlı Devleti, 1. Dünya Savaşı’na garip bir şekilde girer. Çok sayıda cephede savaşır. Bu cephelerde nüfusunun ve topraklarının önemli bir kısmını kaybeder.


"T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 1 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti Hangi Cephede." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları