Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CİVA (Hg) İNTOKSİKASYONLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CİVA (Hg) İNTOKSİKASYONLARI"— Sunum transkripti:

1

2 CİVA (Hg) İNTOKSİKASYONLARI
Kaynak ve Doğada Bulunuşu: Atom Ağırlığı: Erime Noktası: ºC Kaynama Noktası: ºC MAK: 0.1 mgr/m³ Çoğunlukla doğada yaygın olarak bulunan civa bisülfidden elde edilir. Gümüş renginde metalik bir sıvıdır.

3 Kullanıldığı Yerler I:
Barometre, termometre, manometre yapımında, Klor, asetik asit üretiminde, Altın ve gümüş filizlerinin işlenmesinde, Dericilik ve şapka endüstrisinde, Radyo ve TV alıcı, verici ve güçlendirme tüplerinin yapımında,

4 Kullanıldığı Yerler II:
Kağıt ve kağıt hamuru endüstrisinde, Civa ile lehim ve kalaylama işlerinde, Civalı boya yapıştırıcıların imalinde, Katalizör ve oksidasyon işlemlerinde civa katodları ile elektrolizde, Enerji jenaratörleri, civalı akülerin yapımında,

5 Kullanıldığı Yerler III:
Diş hekimliğinde, İlaç ve dezenfektanların yapımında, Organik bileşikleri tarım koruma ilaçları üretiminde, Süblime kereste koruyucusu olarak, Elektrik araç gereçlerinin yapımında.

6 Metabolizma I: Metalik civa akut zehirlenmeye sebep olmaz. Öldürücü doz süblime için gr’dır. Zehirlenme genellikle solunum yolu ile olur. Daha az olarak da cilt absorbsiyonu ile zehirlenme olur.

7 Metabolizma II: En çok böbrek, beyin, karaciğerde birikim yapar. Oda ısısında buharlaşıp, çalışma ortamına yayılması, endüstriyel zehirlenmelerde önemli bir rol oynar. Isı artışına paralel olarak ortama yayılması artar.

8 Zehirlenme Yapan Başlıca Civa Bileşikleri:
Civa sülfür, Civa oksit, Civa siyanür, Civa oksisiyanür, Süblime, Kalomel, Civa nitrat, Organik bileşikleri civa dimetil, civa dietildir.

9 Hastalıklar ve Belirtileri I:
1. Akut Zehirlenme 2. Kronik Zehirlenme İlk Belirtiler; Baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk, kol ve bacak ağrıları, Bulantı, kusma, iştahsızlık, zayıflama, Karın ağrısı ve ishaldir.

10 Hastalıklar ve Belirtileri II:
2. Kronik Zehirlenme Eretismus Merkurialis, Tremorlar, Titrek yazı, Konuşma bozuklukları, İdrak, dikkat, hafızada zayıflama.

11 Hastalıklar ve Belirtileri III:
2. Kronik Zehirlenme Stomatit, jinjiva kenarlarında mavi-viyole civa şeridi, Diş etlerinde kanama, Dişlerde dökülme, Kussmaul civa boğazı, Deride ürtiker, dermatitler, Görme alanında daralma.

12 Teşhis I: Anemi ve lökopeni görülebilir. Karaciğer ve böbrek bozukluklarına ait bulgular görülebilir. Kan ve idrarda civa tayini yapılır. Kanda normal değeri: mcgr/100 ml. İdrarda normal değeri: mcgr/L.

13 Teşhis II: İdrarda 100 mcgr/L üzeri → Çalışma şartları kötü, İdrarda 200 mcgr/L üzeri → İşçi iş yeri ortamından uzaklaştırılmalı, İdrarda 300 mcgr/L üzeri → Civa zehirlenmesi.

14 Tedavi: Akut vakalarda gastrik lavaj yapılır. BAL tedavisine hemen başlanır. Anüri ile mücadele edilir. Gerekirse diyaliz yapılır.

15 Korunma I: 1. Tıbbi Korunma Önlemleri: İşe giriş muayeneleri, Periyodik muayeneler (3 ayda bir), Eğitim ve uyarma.

16 Korunma II: 2. İş Yerine Ait Korunma Önlemleri: Mesleki maruziyetin teknik kontrolü, Ayırma, Havalandırma, İyot-kömür tabakası kullanma, İş yeri ısısını düşük tutma.

17 Korunma III: 3. Kişiye Ait Korunma Önlemleri: Lastik eldiven, uygun iş elbisesi, solunum maskeleri kullanılmalı, El, yüz ve ağız temizliğine dikkat edilmeli, İş yerinde sigara içilmemeli, yemek yenilmemelidir.

18 TEŞEKKÜR EDERİM


"CİVA (Hg) İNTOKSİKASYONLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları