Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CİVA (Hg) İNTOKSİKASYONLARI Kaynak ve Doğada Bulunuşu: Atom Ağırlığı: 200.61 Atom Ağırlığı: 200.61 Erime Noktası: 38.87 ºC Erime Noktası: 38.87 ºC Kaynama.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CİVA (Hg) İNTOKSİKASYONLARI Kaynak ve Doğada Bulunuşu: Atom Ağırlığı: 200.61 Atom Ağırlığı: 200.61 Erime Noktası: 38.87 ºC Erime Noktası: 38.87 ºC Kaynama."— Sunum transkripti:

1

2 CİVA (Hg) İNTOKSİKASYONLARI Kaynak ve Doğada Bulunuşu: Atom Ağırlığı: 200.61 Atom Ağırlığı: 200.61 Erime Noktası: 38.87 ºC Erime Noktası: 38.87 ºC Kaynama Noktası: 357.3 ºC Kaynama Noktası: 357.3 ºC MAK: 0.1 mgr/m³ MAK: 0.1 mgr/m³ Çoğunlukla doğada yaygın olarak bulunan civa bisülfidden elde edilir. Çoğunlukla doğada yaygın olarak bulunan civa bisülfidden elde edilir. Gümüş renginde metalik bir sıvıdır. Gümüş renginde metalik bir sıvıdır.

3 Kullanıldığı Yerler I: Barometre, termometre, manometre yapımında, Barometre, termometre, manometre yapımında, Klor, asetik asit üretiminde, Klor, asetik asit üretiminde, Altın ve gümüş filizlerinin işlenmesinde, Altın ve gümüş filizlerinin işlenmesinde, Dericilik ve şapka endüstrisinde, Dericilik ve şapka endüstrisinde, Radyo ve TV alıcı, verici ve güçlendirme tüplerinin yapımında, Radyo ve TV alıcı, verici ve güçlendirme tüplerinin yapımında,

4 Kullanıldığı Yerler II: Kağıt ve kağıt hamuru endüstrisinde, Kağıt ve kağıt hamuru endüstrisinde, Civa ile lehim ve kalaylama işlerinde, Civa ile lehim ve kalaylama işlerinde, Civalı boya yapıştırıcıların imalinde, Civalı boya yapıştırıcıların imalinde, Katalizör ve oksidasyon işlemlerinde civa katodları ile elektrolizde, Katalizör ve oksidasyon işlemlerinde civa katodları ile elektrolizde, Enerji jenaratörleri, civalı akülerin yapımında, Enerji jenaratörleri, civalı akülerin yapımında,

5 Kullanıldığı Yerler III: Diş hekimliğinde, Diş hekimliğinde, İlaç ve dezenfektanların yapımında, İlaç ve dezenfektanların yapımında, Organik bileşikleri tarım koruma ilaçları üretiminde, Organik bileşikleri tarım koruma ilaçları üretiminde, Süblime kereste koruyucusu olarak, Süblime kereste koruyucusu olarak, Elektrik araç gereçlerinin yapımında. Elektrik araç gereçlerinin yapımında.

6 Metabolizma I: Metalik civa akut zehirlenmeye sebep olmaz. Metalik civa akut zehirlenmeye sebep olmaz. Öldürücü doz süblime için 0.5-1 gr’dır. Öldürücü doz süblime için 0.5-1 gr’dır. Zehirlenme genellikle solunum yolu ile olur. Zehirlenme genellikle solunum yolu ile olur. Daha az olarak da cilt absorbsiyonu ile zehirlenme olur. Daha az olarak da cilt absorbsiyonu ile zehirlenme olur.

7 Metabolizma II: En çok böbrek, beyin, karaciğerde birikim yapar. En çok böbrek, beyin, karaciğerde birikim yapar. Oda ısısında buharlaşıp, çalışma ortamına yayılması, endüstriyel zehirlenmelerde önemli bir rol oynar. Oda ısısında buharlaşıp, çalışma ortamına yayılması, endüstriyel zehirlenmelerde önemli bir rol oynar. Isı artışına paralel olarak ortama yayılması artar. Isı artışına paralel olarak ortama yayılması artar.

8 Zehirlenme Yapan Başlıca Civa Bileşikleri: Civa sülfür, Civa sülfür, Civa oksit, Civa oksit, Civa siyanür, Civa siyanür, Civa oksisiyanür, Civa oksisiyanür, Süblime, Süblime, Kalomel, Kalomel, Civa nitrat, Civa nitrat, Organik bileşikleri civa dimetil, civa dietildir. Organik bileşikleri civa dimetil, civa dietildir.

9 Hastalıklar ve Belirtileri I: 1. Akut Zehirlenme 2. Kronik Zehirlenme İlk Belirtiler; Baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk, kol ve bacak ağrıları, Baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk, kol ve bacak ağrıları, Bulantı, kusma, iştahsızlık, zayıflama, Bulantı, kusma, iştahsızlık, zayıflama, Karın ağrısı ve ishaldir. Karın ağrısı ve ishaldir.

10 Hastalıklar ve Belirtileri II: 2. Kronik Zehirlenme Eretismus Merkurialis, Eretismus Merkurialis, Tremorlar, Tremorlar, Titrek yazı, Titrek yazı, Konuşma bozuklukları, Konuşma bozuklukları, İdrak, dikkat, hafızada zayıflama. İdrak, dikkat, hafızada zayıflama.

11 Hastalıklar ve Belirtileri III: 2. Kronik Zehirlenme Stomatit, jinjiva kenarlarında mavi-viyole civa şeridi, Stomatit, jinjiva kenarlarında mavi-viyole civa şeridi, Diş etlerinde kanama, Diş etlerinde kanama, Dişlerde dökülme, Dişlerde dökülme, Kussmaul civa boğazı, Kussmaul civa boğazı, Deride ürtiker, dermatitler, Deride ürtiker, dermatitler, Görme alanında daralma. Görme alanında daralma.

12 Teşhis I: Anemi ve lökopeni görülebilir. Anemi ve lökopeni görülebilir. Karaciğer ve böbrek bozukluklarına ait bulgular görülebilir. Karaciğer ve böbrek bozukluklarına ait bulgular görülebilir. Kan ve idrarda civa tayini yapılır. Kanda normal değeri: 0.6-1.2 mcgr/100 ml. Kanda normal değeri: 0.6-1.2 mcgr/100 ml. İdrarda normal değeri: 0.11-20 mcgr/L. İdrarda normal değeri: 0.11-20 mcgr/L.

13 Teşhis II: İdrarda 100 mcgr/L üzeri → Çalışma şartları kötü, İdrarda 100 mcgr/L üzeri → Çalışma şartları kötü, İdrarda 200 mcgr/L üzeri → İşçi iş yeri ortamından uzaklaştırılmalı, İdrarda 200 mcgr/L üzeri → İşçi iş yeri ortamından uzaklaştırılmalı, İdrarda 300 mcgr/L üzeri → Civa zehirlenmesi. İdrarda 300 mcgr/L üzeri → Civa zehirlenmesi.

14 Tedavi: Akut vakalarda gastrik lavaj yapılır. Akut vakalarda gastrik lavaj yapılır. BAL tedavisine hemen başlanır. BAL tedavisine hemen başlanır. Anüri ile mücadele edilir. Anüri ile mücadele edilir. Gerekirse diyaliz yapılır. Gerekirse diyaliz yapılır.

15 Korunma I: 1. Tıbbi Korunma Önlemleri: İşe giriş muayeneleri, İşe giriş muayeneleri, Periyodik muayeneler (3 ayda bir), Periyodik muayeneler (3 ayda bir), Eğitim ve uyarma. Eğitim ve uyarma.

16 Korunma II: 2. İş Yerine Ait Korunma Önlemleri: Mesleki maruziyetin teknik kontrolü, Mesleki maruziyetin teknik kontrolü, Ayırma, Ayırma, Havalandırma, Havalandırma, İyot-kömür tabakası kullanma, İyot-kömür tabakası kullanma, İş yeri ısısını düşük tutma. İş yeri ısısını düşük tutma.

17 Korunma III: 3. Kişiye Ait Korunma Önlemleri: Lastik eldiven, uygun iş elbisesi, solunum maskeleri kullanılmalı, Lastik eldiven, uygun iş elbisesi, solunum maskeleri kullanılmalı, El, yüz ve ağız temizliğine dikkat edilmeli, El, yüz ve ağız temizliğine dikkat edilmeli, İş yerinde sigara içilmemeli, yemek yenilmemelidir. İş yerinde sigara içilmemeli, yemek yenilmemelidir.

18 TEŞEKKÜR EDERİM


"CİVA (Hg) İNTOKSİKASYONLARI Kaynak ve Doğada Bulunuşu: Atom Ağırlığı: 200.61 Atom Ağırlığı: 200.61 Erime Noktası: 38.87 ºC Erime Noktası: 38.87 ºC Kaynama." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları