Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN: TUBA DALĞA

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN: TUBA DALĞA"— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYAN: TUBA DALĞA
HAYATIMIZDA KİMYA HAZIRLAYAN: TUBA DALĞA

2 SU Suyun kimyasal formülü H2O'dur. Bunun anlamı bir su molekülünün iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluştuğudur. Oksijen atomunun 2 yanında 10445° açı oluşturacak şekilde bağlanmış iki hidrojen atomu bulunur. İyonik olarak da (H+) bir hidrojen iyonuna bağlanmış (OH-) hidroksit iyonu; yani HOH şeklinde tanımlanabilir..

3 Hepimizin çok iyi bildiği gibi hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşuyor. Bu elementlerin her ikisi de normal koşullar altında gaz. Ama suyu oluşturacak şekilde bir araya geldiklerinde sıvı bir bileşik oluyorlar.

4 Her molekülde bulunan oksijen atomu kendisine komşu su moleküllerinin hidrojen atomlarıyla kısmi bir elektriksel ilişki kuruyor. Bu pozitiflik-negatiflik ilişkisi nedeniyle moleküller birbirlerini güçlü bir şekilde çekiyorlar. Bu olayın kimyadaki adı hidrojen bağları. Hidrojen bağları sayesinde her su molekülü 4 su molekülüyle bağ yapabiliyor. Bu bağlar suyun olağandışı kimyasal özelliklerinden sorumlu: Su kendisine yakın boyuttaki moleküllerin hepsinden daha geniş bir sıcaklık aralığında sıvı halde kalabiliyor.

5 ÇAMAŞIR SODASI: Na2CO3 Çamaşır sodası Sodyum Karbonat olarak bildiğimiz, bazik bir tuzdur. Sodyum Karbonatı suya attığımızda: Na2CO3 +H2O → NaOH +NaHCO3 şeklinde çözünürler. Yukarıda oluşan Sodyum Hidroksit: Yağ + NaOH → Sabun +Gliserin

6 ÇAMAŞIR SULARI: Formülü NaClO(sodyum hipoklorit) dır.
En kuvvetli yükseltgen maddedir. Bu özelliği sayesinde renkli maddelerdeki rengi sağlayan molekülleri yükseltgeyerek suda çözünebilen maddelere dönüştürür ve böylece yıkanan giysilerin ağarmasına neden olur. Çamaşır suyu, oksidizasyon yoluyla bu etkileri yapan bir kimyasal maddedir. Bilinen beyazlatıcılar (ağartıcılar), hidrojen peroksit (H2O2), “sodyum hipoklorit (NaOCl)” dir.

7 CAM Cam yapımının hammaddesini oluşturan maddeler, kum, soda ve kireçtir. Kum, cam yapımında ana malzemedir. Soda, düşük sıcaklıkta akıcı hale gelmesini sağlar. Kireçse, kimyasal etkilere dayanıklılığını artırır. Bir araya getirilen bu maddeler 15000C’deki fırınlarda eritme işlemine tabi tutulur.

8 CAMIN YAŞAMIMIZDAKİ YERİ VE SAĞLADIĞI YARARLARI
Cam, inşaat, otomotiv, içecek, gıda, beyaz eşya, mobilya, ecza, denizcilik, elektrik, elektronik ve daha birçok sektörde kullanılan önemli bir malzemedir. Şüphesiz camın hayatımızda bu kadar geniş kullanılmasına neden olan ondaki üstün nitelikleridir. Paslanmadığı, su geçirmediği ve saydam olduğu için de akla gelebilecek hemen her alanda kullanılır.

9

10 İLAÇLAR İlaç,canlı hücre üzerinde meydana getirdiği tesir ile bir hastalığın teşhisini, iyileştirilmesi veya semptomlarının azaltılması amacıyla tedavisini veya bu hastalıktan korunmayı mümkün kılan, canlılara değişik uygulama yöntemleri ile verilen doğal, yarı sentetik veya sentetik kimyasal preparatlardır.

11 PLASTİKLER Plastik, karbon (C) hidrojen (H), oksijen (O),azot (N) ve diğer organik ya da inorganik elementler ile oluşturduğu manomer adı verilen, basit yapıdaki moleküllü gruplardaki bağın koparılarak, polimer adı verilen uzun ve zincirli bir yapıya dönüştürülmesi ile elde edilen malzemelere verilen isimdir. Genelde plastikler petrol rafinerilerinde kullanılan ham petrolün işlenmesi sonucu arta kalan malzemelerden elde edilir.

12 KOZMETİK Kozmetik, bir kimseyi daha çekici hale getirmek ya da görünüm sorunlarını gidermek için kullanılan ürünleri, bakımları ve tedavileri kapsayan bir kavram. Kozmetiğin bir alt alanı olan makyaj; ruj, maskara ve fondöten gibi yüze ve çevresine güzelleştirmek veya farklı bir görünüm vermek için uygulanan kozmetik ürünleri ve işlemleri kapsar.Makyaj malzemeleri haricinde saç boyası, saç spreyi, saç jölesi, parfüm, banyo tuzu, vücut yağ ve kremleri gibi pek çok ürün kozmetik sınıfına girer.

13 Kozmetik hammaddeler üçe ayrılır;
Ana Maddeler Bitkisel yağlar ve yağlı maddeler Hayvansal yağlar ve yağlı maddeler Mineral yağlar ve yağlı maddeler Vakslar ve esterler Yağ asitleri Yağ alkolleri Poli glikol eter Diğer alkoller Su Pudralar

14 Yardımcı Maddeler Emülgatör ve stabilizatörler Yüksek moleküllü yağ asitlerinin alkali tuzları Yüksek moleküllü yağ asitlerinin amonyum tuzları Yağ alkolü sülfürik asit esteri Polioksialkileneter yağ asidi esteri Polioksialkilen yağ asidi esteri ve yağ alkollerinden polioksialkileneter Fosforik asitler esterleri Nemlendiriciler Anti oksidanlar Çözücü sağlayıcılar Koku maddeleri Boyalar ve pigmentler

15 Etken Maddeler Eterik yağ ve bitki ekstreleri Pigment leke gidericiler İtici ve kovucu maddeler Silikonlar Güneşe karşı koruyucular Doymamış yağ asitleri Vitamin


"HAZIRLAYAN: TUBA DALĞA" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları