Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KAVAK A Ğ ACI İ LE KABAK. Bir kavak ağacının yanında bir kabak filizi boy göstermişti. Bahar ilerledikçe bitki, kavak ağacına sarılarak Yükselmeye başladı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KAVAK A Ğ ACI İ LE KABAK. Bir kavak ağacının yanında bir kabak filizi boy göstermişti. Bahar ilerledikçe bitki, kavak ağacına sarılarak Yükselmeye başladı."— Sunum transkripti:

1 KAVAK A Ğ ACI İ LE KABAK

2 Bir kavak ağacının yanında bir kabak filizi boy göstermişti. Bahar ilerledikçe bitki, kavak ağacına sarılarak Yükselmeye başladı.

3 Yağmurların ve güneşin etkisi ile büyümesini hızla sürdüren kabak bitkisi, kısa sürede kavak ağacı ile neredeyse aynı boya geldi.

4 Bu hızlı büyümesinden gururlanan bitki, bir gün dayanamayıp kavağa sordu: ‘Sen kaç ayda bu duruma geldin, ağaç?

5 ‘On yılda’ dedi kavak.

6 Kabak, çiçeklerini sallayarak güldü: ‘On yılda mı?’ dedi. ‘Ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak.’

7 Kavak ise, kabağın bu sözlerine güldü: ‘Doğru’ dedi. ‘Çok doğru’.

8 Günler günleri kovaladı ve sonbaharın ilk rüzgarları başladığında kabak önce üşümeye başladı, sonra yapraklarını düşürmeye, soğuklar arttıkça da aşağıya doğru inmeye başladı. Bu kez biraz da kuşkuyla sordu kavağa: ‘Neler oluyor bana ağaç?’ dedi.

9 Kavak, sakin bir şekilde yanıtladı kabağı: ‘Telaşlanmaya gerek yok’ dedi. ‘Ölüyorsun.’ Kabak hiçbir şey anlamadı: ‘Niçin?’ diye sordu.

10 Kavak, yine sakin sakin yanıtladı: ‘Çünkü benim on yılda sabırla, azimle geldiğim yere sen iki ayda başkasının sırtına tırmanarak gelmeye çalıştığın için.’

11 Çalışmadan, sabretmeden, emek harcamadan gelinen nokta başarı sayılmaz. Sabır başarının anahtarıdır.

12 Kolay kazanılan, kolay kaybedilir. Her işte alın teri ve sabır şarttır.


"KAVAK A Ğ ACI İ LE KABAK. Bir kavak ağacının yanında bir kabak filizi boy göstermişti. Bahar ilerledikçe bitki, kavak ağacına sarılarak Yükselmeye başladı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları