Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SORULARA CEVAPLAR. ÇALIŞAN ANNE SÜTÜNÜ NASIL VERMELİ? Çalışan anneler eğer mümkünse bebeklerini birlikte işe götürmeli. Çalışan anneler eğer mümkünse.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SORULARA CEVAPLAR. ÇALIŞAN ANNE SÜTÜNÜ NASIL VERMELİ? Çalışan anneler eğer mümkünse bebeklerini birlikte işe götürmeli. Çalışan anneler eğer mümkünse."— Sunum transkripti:

1 SORULARA CEVAPLAR

2 ÇALIŞAN ANNE SÜTÜNÜ NASIL VERMELİ? Çalışan anneler eğer mümkünse bebeklerini birlikte işe götürmeli. Çalışan anneler eğer mümkünse bebeklerini birlikte işe götürmeli. Bu mümkün değilse,iş yeri eve yakınsa iş aralarında eve gidip bebeğini beslemelidir veya bakıcıya bebeği iş yerine getirmesi söylenmelidir. Bu mümkün değilse,iş yeri eve yakınsa iş aralarında eve gidip bebeğini beslemelidir veya bakıcıya bebeği iş yerine getirmesi söylenmelidir.

3 Doğum izni sırasında bebek sadece anne sütü ile beslenmelidir. Doğum izni sırasında bebek sadece anne sütü ile beslenmelidir. Gerçekten gerek olmadıkça başka besinler verilmemelidir. Gerçekten gerek olmadıkça başka besinler verilmemelidir. Biberon ile beslenmemelidir.Bu mümkün mertebe ertelenmelidir. Biberon ile beslenmemelidir.Bu mümkün mertebe ertelenmelidir.

4 Geceleri,sabah erken saatlerde ve evde olunan herhangi bir zamanda emzirmeye devam edilmelidir. Geceleri,sabah erken saatlerde ve evde olunan herhangi bir zamanda emzirmeye devam edilmelidir. Bu sütün artmasını sağlayacaktır. Bu sütün artmasını sağlayacaktır. Günde 1-2 kez yapay besin vermek durumunda kalınsa bile anne sütünden bebeğin yararlanması sağlanmış olur. Günde 1-2 kez yapay besin vermek durumunda kalınsa bile anne sütünden bebeğin yararlanması sağlanmış olur. Bebek doğar doğmaz sütün nasıl sağılacağı ögrenilmelidir. Bebek doğar doğmaz sütün nasıl sağılacağı ögrenilmelidir.

5 Doğum izni bittikten sonra İşe gitmeden önce süt sağılıp bebeğe verilmek üzere bakıcıya verilmelidir. İşe gitmeden önce süt sağılıp bebeğe verilmek üzere bakıcıya verilmelidir. Rahat bir şekilde sütün sağılabilmesi için yeterli zaman ayrılmalıdır. Rahat bir şekilde sütün sağılabilmesi için yeterli zaman ayrılmalıdır. Temiz bir fincan veya kavanoza sağılabildiği kadar süt sağılmalıdır. Temiz bir fincan veya kavanoza sağılabildiği kadar süt sağılmalıdır.

6 Mümkünse her öğün için bir fincan süt bırakılmalıdır. Mümkünse her öğün için bir fincan süt bırakılmalıdır. Unutulmaması gereken şey ne kadar az olsa da her damlası bebek için değerlidir. Unutulmaması gereken şey ne kadar az olsa da her damlası bebek için değerlidir. Sağılmış süt bardağının üstüne temiz bir örtü veya tabak kapatılmalıdır. Sağılmış süt bardağının üstüne temiz bir örtü veya tabak kapatılmalıdır.

7 Süt evin en soğuk yerinde saklanmalıdır.(eğer varsa buzdolabı yoksa evin karanlık bir köşesine) Süt evin en soğuk yerinde saklanmalıdır.(eğer varsa buzdolabı yoksa evin karanlık bir köşesine) Süt bebeğe verilmeden önce kaynatılmamalı veya ısıtılmamalıdır.Isı sütteki birçok antimikrobik faktörü yok eder. Süt bebeğe verilmeden önce kaynatılmamalı veya ısıtılmamalıdır.Isı sütteki birçok antimikrobik faktörü yok eder.

8 Sağılmış anne sütü dışarıda inek sütünden daha fazla dayanabilir.Mikroplar 8 saat dışarıda kalmış anne sütünde bile zor ürerler. Sağılmış anne sütü dışarıda inek sütünden daha fazla dayanabilir.Mikroplar 8 saat dışarıda kalmış anne sütünde bile zor ürerler. Süt sağıldıktan sonra bebek yine emzirilmelidir.Böylece bebek sağılamamış olan sütü de emer. Süt sağıldıktan sonra bebek yine emzirilmelidir.Böylece bebek sağılamamış olan sütü de emer.

9 Eğer bebek inek sütü ile beslenecekse 1 bardak süt hazırlamak için ¾ bardak inek sütüne ¼ bardak su konulup kaynatılmalıdır. 1 bardak süt hazırlamak için ¾ bardak inek sütüne ¼ bardak su konulup kaynatılmalıdır. İçine 1 silme çay kaşığı şeker ve bir çay kaşığı zeytinyağı konulmalıdır. İçine 1 silme çay kaşığı şeker ve bir çay kaşığı zeytinyağı konulmalıdır. Her öğün bir veya yarım bardak verilmelidir. Her öğün bir veya yarım bardak verilmelidir.

10 Eğer bebek formül mama ile beslenecekse 30 ml kaynamış ılıtılmış suya 1 ölçek formül mama konulmalıdır. 30 ml kaynamış ılıtılmış suya 1 ölçek formül mama konulmalıdır. Bakıcıya nasıl hazırlandığı öğretilmelidir. Bakıcıya nasıl hazırlandığı öğretilmelidir. Her öğün için ayrı hazırlanmalı,formül mamalar hazırlandıktan kısa süre sonra bozulur Her öğün için ayrı hazırlanmalı,formül mamalar hazırlandıktan kısa süre sonra bozulur

11 Bakıcıya öğütler Bebek biberon ile değil fincanla veya kaşık ile beslenmelidir. Bebek biberon ile değil fincanla veya kaşık ile beslenmelidir. Bir öğünde hazırlanan mamanın hepsi bir seferde verilmeli,kalan sonra verilmek üzere saklanmamalıdır. Bir öğünde hazırlanan mamanın hepsi bir seferde verilmeli,kalan sonra verilmek üzere saklanmamalıdır. Bebeğe emzik verilmemelidir. Bebeğe emzik verilmemelidir.

12 İşteyken süt 2-3 kez sağılmalıdır. İşteyken süt 2-3 kez sağılmalıdır. Eğer iş yerinde buzdolabı varsa süt burada saklanabilir. Eğer iş yerinde buzdolabı varsa süt burada saklanabilir. Eğer buzdolabı yoksa ve süt korunamıyorsa süt atılmalıdır. Eğer buzdolabı yoksa ve süt korunamıyorsa süt atılmalıdır.

13 UNUTMAYALIM Kİ; Sağıldıkça süt artar Sağıldıkça süt artar Anne sütünün her damlası bebek için çok kıymetlidir Anne sütünün her damlası bebek için çok kıymetlidir

14 SÜTÜM YETERSİZ NE YAPMALIYIM? SÜTÜM YETERSİZ NE YAPMALIYIM?

15 ANNELERİN BEBEĞİ BİBERONLA BESLEMEYE BAŞLAMALARININ VEYA EMZİRMEYİ KESMELERİNİN EN SIK NEDENLERİNDEN BİRİ SÜTLERİNİN YETERLİ OLMADIĞINI DÜŞÜNMELERİDİR.

16 Yetersiz süt Her anne bebeğine yetecek kadar süt üretir Her anne bebeğine yetecek kadar süt üretir Bazen bebek yeterli süt alamaz Bazen bebek yeterli süt alamaz Annenin ne kadar süt üretebildiği değil bebeğin ne kadar süt aldığı önemlidir. Annenin ne kadar süt üretebildiği değil bebeğin ne kadar süt aldığı önemlidir.

17 BEBEĞİN YETERLİ SÜT ALMADIĞINI GÖSTEREN EN GÜVENİLİR BELİRTİLERİ  Yetersiz kilo alımı,  Bebeğin çok az konsantre idrar yapması

18 YETERSİZ SÜTÜN EN GÜVENİLİR BELİRTİLERİ Yetersiz tartı alımı Yetersiz tartı alımı İlk ayda 500 gramdan az, İlk ayda 500 gramdan az, İkinci haftanın sonunda doğum tartısından az) İkinci haftanın sonunda doğum tartısından az) Çok az miktarda, konsantre idrar çıkarması Çok az miktarda, konsantre idrar çıkarması Günde altıdan az, Günde altıdan az, Sarı ve keskin kokulu Sarı ve keskin kokulu

19 YETERSİZ KİLO ALIMI Yenidoğan ilk hafta kilo kaybeder Yenidoğan ilk hafta kilo kaybeder İki haftalık olduğunda doğum kilosuna ulaşması beklenir İki haftalık olduğunda doğum kilosuna ulaşması beklenir Bebekler ilk altı ayda her ay en az 500 gr alması beklenir Bebekler ilk altı ayda her ay en az 500 gr alması beklenir Bebeğin büyüme eğrisi ve önceki tartıları incelenir Bebeğin büyüme eğrisi ve önceki tartıları incelenir Bebek yeterli kilo almış ise yeterli süt alıyor demektir Bebek yeterli kilo almış ise yeterli süt alıyor demektir

20 BEBEĞİN İDRAR MİKTARI Yalnız anne sütü ile beslenen ve yeterli süt alan bebek günde en az 6-8 kez dilüe idrar yapar Yalnız anne sütü ile beslenen ve yeterli süt alan bebek günde en az 6-8 kez dilüe idrar yapar Yeterli süt alamayan bebek günde 6’dan az idrar yapar, Yeterli süt alamayan bebek günde 6’dan az idrar yapar, İdrar konsantre, kuvvetli kokulu, koyu sarı ya da portakal rengindedir. İdrar konsantre, kuvvetli kokulu, koyu sarı ya da portakal rengindedir.

21 Bebek bol idrar Bebek bol idrar yapıyorsa, bol anne sütü alıyor demektir.

22 BEBEĞİN DIŞKILAMA SIKLIĞI Bebeklerin dışkılama sıklığı değişkendir. Bebeklerin dışkılama sıklığı değişkendir. Bir bebeğin günde 8 ya da daha fazla sayıda yarı sıvı dışkı yapması normaldir. Bir bebeğin günde 8 ya da daha fazla sayıda yarı sıvı dışkı yapması normaldir. Bazen bebek birkaç gün dışkılamaz, bu normaldir. Böyle bir bebek dışkıladığı zaman, dışkı genellikle çok bol miktarda ve yarı sıvı şekildedir. Bazen bebek birkaç gün dışkılamaz, bu normaldir. Böyle bir bebek dışkıladığı zaman, dışkı genellikle çok bol miktarda ve yarı sıvı şekildedir. Az ve kuru dışkı çıkarılması bebeğin yeterli süt alamadığının işareti olabilir. Az ve kuru dışkı çıkarılması bebeğin yeterli süt alamadığının işareti olabilir.

23 BEBEĞİN YETERLİ ANNE SÜTÜ ALMADIĞINI GÖSTEREN OLASI BELİRTİLER

24 YETERSİZ SÜT OLASI BELİRTİLERİ Bebek emzirmeden sonra tatmin olmuyorsa Bebek emzirmeden sonra tatmin olmuyorsa Bebek sık ağlıyorsa Bebek sık ağlıyorsa Çok sık meme istiyorsa Çok sık meme istiyorsa Çok uzun süre emiyorsa Çok uzun süre emiyorsa Bebek emmeyi reddediyorsa Bebek emmeyi reddediyorsa Bebek sert yada yeşil dışkı yapıyorsa Bebek sert yada yeşil dışkı yapıyorsa Bebek az sayıda, az miktarda dışkı yapıyorsa Bebek az sayıda, az miktarda dışkı yapıyorsa

25 BEBEĞİN YETERLİ ANNE SÜTÜ ALAMAMASININ NEDENLERİ-I Emzirme ile ilgili faktörler Emzirme ile ilgili faktörler Geç başlama Geç başlama Sık emzirmeme Sık emzirmeme Gece emzirmeme Gece emzirmeme Kısa emzirme Kısa emzirme Memeye kötü yerleşme Memeye kötü yerleşme Biberon, yalancı emzik verme Biberon, yalancı emzik verme Ek besinler verme Ek besinler verme

26 EMZİRME İLE İLGİLİ FAKTÖRLER Geç emzirme: Laktasyonun başlaması gecikir. Geç emzirme: Laktasyonun başlaması gecikir. Sık emzirmeme: İlk 4 hafta günde 8 kezden az emzirme ya da daha sonra günde 5-6 kezden az emzirmek sütü azaltır. Sık emzirmeme: İlk 4 hafta günde 8 kezden az emzirme ya da daha sonra günde 5-6 kezden az emzirmek sütü azaltır. Gece beslememek: Bebek hazır olmadan gece beslenmeleri kesilirse süt miktarı azalır. Gece beslememek: Bebek hazır olmadan gece beslenmeleri kesilirse süt miktarı azalır.

27 Kısa beslenme: Bebeğin yağdan zengin son sütü alması engellenir. Kısa beslenme: Bebeğin yağdan zengin son sütü alması engellenir. Kötü yerleşme: Bebek etkin ememez ve yeterli süt alamaz. Kötü yerleşme: Bebek etkin ememez ve yeterli süt alamaz. Biberon ve emzik: Meme şaşkınlığı ve daha az emme sonucu annenin süt üretimi azalır. Biberon ve emzik: Meme şaşkınlığı ve daha az emme sonucu annenin süt üretimi azalır. Ek besinler: Ek besinlere 6. Aydan önce başlanması ile bebek daha az emer ve annenin süt üretimi azalır. Ek besinler: Ek besinlere 6. Aydan önce başlanması ile bebek daha az emer ve annenin süt üretimi azalır. EMZİRME İLE İLGİLİ FAKTÖRLER

28 BEBEĞİN YETERLİ ANNE SÜTÜ ALAMAMASININ NEDENLERİ-II Annenin psikolojik durumu Annenin psikolojik durumu Özgüven azlığı Özgüven azlığı Kaygı,stres Kaygı,stres Emzirmeden hoşlanmama Emzirmeden hoşlanmama Bebeği kabullenememe Bebeği kabullenememe Yorgunluk Yorgunluk

29 BEBEĞİN YETERLİ ANNE SÜTÜ ALAMAMASININ NEDENLERİ-III Annenin fiziksel durumu Ağır malnütrisyon Ağır malnütrisyon Hamilelik Hamilelik Diüretikler Diüretikler Alkol, sigara Alkol, sigara Plasenta parçası kalması Plasenta parçası kalması Meme gelişiminde bozukluk Meme gelişiminde bozukluk

30 BEBEĞİN YETERLİ ANNE SÜTÜ ALAMAMASININ NEDENLERİ Bebekle ilgili durumlar Bebekle ilgili durumlar Hastalık: Hasta bebek yeterince güçlü ememez sonuçta süt yapımı olumsuz etkilenir. Anomali varlığı: Yarık damak, frenulum kısalığı, konjenital kardiovasküler anomali, nörolojik, pulmoner sorunların varlığı yetersiz emmeye neden olur.

31 SÜT YAPIMINI ETKİLEMEYEN FAKTÖRLER Annenin yaşı Annenin yaşı Menstürasyon Menstürasyon Sezeryanla doğum Sezeryanla doğum Bebeğin yaşı Bebeğin yaşı Preterm doğum Preterm doğum Multipar Multipar Basit sıradan diet Basit sıradan diet Çalışmaya başlamak Çalışmaya başlamak Cinsel ilişki Cinsel ilişki Akraba ve komşuların eleştirileri Akraba ve komşuların eleştirileri

32 BEBEĞİN YETERLİ ANNE SÜTÜ ALAMAMASININ NEDENLERİ Emzirme ile ilgili faktörler Annenin psikolojik durumu Annenin fiziksel durumu Bebeğin durumu Geç başlamaÖzgüven azlığıKontraseptif haplar, diüretikler Hastalık Sık emzirmemeKaygı, stresHamilelikAnomali varlığı Gece emzirmemeEmzirmeden hoşlanmama Ağır malnutrisyon Kısa emzirmeBebeği kabullenmeme Alkol Memeye kötü yerleşmeYorgunlukSigara Biberon, emzik kullanımı Plasenta retansiyonu Ek besinler vermeMeme gelişiminde bozukluk ( çok nadir) OLDUKÇA SIKSIK DEĞİLDİR

33 BEBEĞİN YETERLİ SÜT ALAMAMASININ SIK NEDENLERİNİN EMZİRME İLE İLGİLİ FAKTÖRLER VE PSİKOLOJİK FAKTÖRLER OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR.

34 BEBEĞİ YETERİNCE SÜT ALMAYAN ANNEYE NASIL YARDIM EDİLİR?

35 Dinleyin ve öğrenin Dinleyin ve öğrenin Öyküyü alın Öyküyü alın Emzirmeyi değerlendirin Emzirmeyi değerlendirin Bebeği muayene edin Bebeği muayene edin Anneyi ve memeleri muayene edin Anneyi ve memeleri muayene edin 1-Neden Arayın

36 2- Özgüven kazandırın ve destek verin Annenin bebeğine daha fazla anne sütü vermesi için yardımcı olun Annenin bebeğine daha fazla anne sütü vermesi için yardımcı olun Daha çok süt üretebileceğine inanmasını sağlayın Daha çok süt üretebileceğine inanmasını sağlayın Övün Övün Pratik yardım yapın Pratik yardım yapın Açıklayıcı bilgi verin Açıklayıcı bilgi verin Uygun –anlaşılır bir dil kullanın Uygun –anlaşılır bir dil kullanın Önerilerde bulunun Önerilerde bulunun

37 3-Daha nadir nedenler konusunda yardım edin Bebeğin durumunun değerlendirilerek gerekli tedavi, bakım ve destek verilmesi, Bebeğin durumunun değerlendirilerek gerekli tedavi, bakım ve destek verilmesi, Annenin durumu değerlendirilerek gerekli tedavi, bakım ve destek verilmesi, Annenin durumu değerlendirilerek gerekli tedavi, bakım ve destek verilmesi, Bebeğin gelişiminin izlenmesi Bebeğin gelişiminin izlenmesi

38 BEBEĞİM NEDEN AĞLIYOR? Rahatsızlık (bebeğin pis olması, sıcak veya soğuk ortam) Rahatsızlık (bebeğin pis olması, sıcak veya soğuk ortam) Yorgunluk (fazla ziyaretçi) Yorgunluk (fazla ziyaretçi) Hastalık ya da ağrı (ağlamanın şeklinin değişmesi) Hastalık ya da ağrı (ağlamanın şeklinin değişmesi)

39 BEBEKLERİN AĞLAMA NEDENLERİ Açlık (yeterli süt alamama, büyüme hızlanması) Açlık (yeterli süt alamama, büyüme hızlanması) Annenin aldığı ilaçlar,gıdalar, kafein, sigara, Annenin aldığı ilaçlar,gıdalar, kafein, sigara, (her türlü yemek, bazen inek sütü) (her türlü yemek, bazen inek sütü) Memede süt fazlalığı Memede süt fazlalığı Kolik Kolik Hipertermi Hipertermi

40 Annede meme ve meme başı sorunları Annede meme ve meme başı sorunları Bebekte kavrama, emme bozukluğu Bebekte kavrama, emme bozukluğu

41 BÜYÜME HIZLANMASINA BAĞLI AÇLIK Bebeğin Artan İhtiyaçları 2. Hf, 2. Hf, 5.hf, ve 5.hf, ve 3 aylıkken sık 3 aylıkken sık Önceden iyi büyüyen bebek Önceden iyi büyüyen bebek Birkaç gün daha sık emerse süt artar Birkaç gün daha sık emerse süt artar Sonra yine eski sıklıkta beslenir Sonra yine eski sıklıkta beslenir

42 Kolik Nedensiz ağlama Nedensiz ağlama Ağlamanın belli bir şekli olabilir Ağlamanın belli bir şekli olabilir Günün belli saatleri, akşamları ağlar Günün belli saatleri, akşamları ağlar Karnı ağrıyormuş gibi ayaklarını karnına çeker Karnı ağrıyormuş gibi ayaklarını karnına çeker Emmek istiyormuş gibi görünür ama bebeği rahatlatmak zordur Emmek istiyormuş gibi görünür ama bebeği rahatlatmak zordur Aşırı bağırsak hareketleri ve gazlanma olabilir Aşırı bağırsak hareketleri ve gazlanma olabilir Üç haftada başlar üç aydan sonra azalır Üç haftada başlar üç aydan sonra azalır Bebek iyi büyür. Bebek iyi büyür.

43 BEBEKLERİ AĞLAYAN AİLEYE NASIL YARDIM EDİLİR?

44 Neden arayın: Dinleyin ve öğrenin Dinleyin ve öğrenin Öykü alın Öykü alın Annenin duygularını anlamaya çalışın Annenin duygularını anlamaya çalışın Anne ve bebeğin beslenmesini, annenin alışkanlıklarını öğrenin Anne ve bebeğin beslenmesini, annenin alışkanlıklarını öğrenin Bebeğin ve annenin yaşadığı ortamı öğrenin Bebeğin ve annenin yaşadığı ortamı öğrenin Emzirmeyi değerlendirin, memelerini muayene edin Emzirmeyi değerlendirin, memelerini muayene edin Bebeği muayene edin Bebeği muayene edin Bebeğin hastalığı varsa tedavi edin Bebeğin hastalığı varsa tedavi edin

45 Özgüven kazandırın ve destek verin Annenin sorunun nedeni ve bebeğin hareketleri karşısında hissettiklerini kabul edin Annenin sorunun nedeni ve bebeğin hareketleri karşısında hissettiklerini kabul edin Anne ve bebeğin doğru olarak yaptıklarını övün Anne ve bebeğin doğru olarak yaptıklarını övün Geçerli bilgi verin Geçerli bilgi verin Bebeği rahatlatın Bebeği rahatlatın Annenin emzirmesini destekleyin Annenin emzirmesini destekleyin Anneye ağlayan bebeği nasıl rahatlatacağı bebeğin gazını nasıl çıkaracağını öğretin. Anneye ağlayan bebeği nasıl rahatlatacağı bebeğin gazını nasıl çıkaracağını öğretin.

46 ÖNERİLER Bebeğini memeye iyi yerleştirmesini, Bebeğini memeye iyi yerleştirmesini, Fazla süt varsa her öğünde tek bir memeyi emzirmesini, Fazla süt varsa her öğünde tek bir memeyi emzirmesini, Bebek bırakana kadar emzirmesini Bebek bırakana kadar emzirmesini Kafeinli içecekleri azaltmasını(kahve, kola gibi) Kafeinli içecekleri azaltmasını(kahve, kola gibi) Sigara içilmemesini Sigara içilmemesini Allerji ya da gaz yapabilecek yiyecekleri bir süre kesmesini önerin Allerji ya da gaz yapabilecek yiyecekleri bir süre kesmesini önerin

47 ÖNERİLER Pratik yardım (tutma,okşama, gaz çıkarma) Pratik yardım (tutma,okşama, gaz çıkarma) Bebeğin kucağa alınması Bebeğin kucağa alınması Bebeğin sırtının sıvazlanması Bebeğin sırtının sıvazlanması Bebeğin hafifçe karnının okşanması Bebeğin hafifçe karnının okşanması Annenin bebeği kendine yakın tutması Annenin bebeği kendine yakın tutması Bebeği emzirme sonrası başkası sakinleştirebilir Bebeği emzirme sonrası başkası sakinleştirebilir

48 LAKTASYON ÖNCESİ BESİNLERİN ZARARLARI NEDİR? Kolostrum yerine geçer -Enfeksiyon Riski -İntolerans ve allerji riski Bebeğin tam olarak emmesini engeller -Açlığı giderir -Biberon memeyi kavramayı güçleştirir -Bebek daha az emer -Emzirmeyi sağlamak güçleşir

49 BEBEĞİN HER İSTEDİĞİNDE EMZİRİLMELİMİ?

50 ANNE İLE BEBEK AYNI ODADA KALMALIMI? o Anne bebeğe cevap verebileceğinden bağ kurulmasında yardımcı olur o Bebek daha az ağlar, biberon vermeye gerek kalmaz o Anneler emzirme konusunda kendilerine daha çok güvenirler o Emzirme süresi uzar.


"SORULARA CEVAPLAR. ÇALIŞAN ANNE SÜTÜNÜ NASIL VERMELİ? Çalışan anneler eğer mümkünse bebeklerini birlikte işe götürmeli. Çalışan anneler eğer mümkünse." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları