Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YARALANMALAR. Hayatı tehdit eden durumların düzeltilmesi Hayatı tehdit eden durumların düzeltilmesi Tedavi her zaman tanının önünde yer alır Tedavi her.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YARALANMALAR. Hayatı tehdit eden durumların düzeltilmesi Hayatı tehdit eden durumların düzeltilmesi Tedavi her zaman tanının önünde yer alır Tedavi her."— Sunum transkripti:

1 YARALANMALAR

2 Hayatı tehdit eden durumların düzeltilmesi Hayatı tehdit eden durumların düzeltilmesi Tedavi her zaman tanının önünde yer alır Tedavi her zaman tanının önünde yer alır

3 Yaralanmalar Yara nedir ? Bir travma sonucu deri yada mukozanın bütünlüğünün bozulmasıdır. Bir travma sonucu deri yada mukozanın bütünlüğünün bozulmasıdır. Aynı zamanda kan damarları, adale ve sinir gibi yapılar etkilenebilir. Aynı zamanda kan damarları, adale ve sinir gibi yapılar etkilenebilir. Derinin koruma özelliği bozulacağından enfeksiyon riski artar. Derinin koruma özelliği bozulacağından enfeksiyon riski artar.

4 YARALARIN SINIFLANDIRILMASI Yaranın patojen mikroorganizmalar tarafından kirlenme durumuna göre ; Yaranın patojen mikroorganizmalar tarafından kirlenme durumuna göre ; a)Temiz yaralar a)Temiz yaralar -Cerrahi insizyonlar -Cerrahi insizyonlar -Yaralanmadan 2 saat sonraya kadar olan yaralanmalar -Yaralanmadan 2 saat sonraya kadar olan yaralanmalar b)Şüpheli yaralar; Yaralanmadan 6-12 saat sonra tedavisiyle alınan yaralar b)Şüpheli yaralar; Yaralanmadan 6-12 saat sonra tedavisiyle alınan yaralar c)Kirli Yaralar; c)Kirli Yaralar; -Kesik yaralar -Kesik yaralar -Parçalanma yaraları -Parçalanma yaraları -Ezik yaralar -Ezik yaralar -Delinme yaraları -Delinme yaraları -Isırma “ -Isırma “ -Yaralanmadan 12 saat sonra tedaviye alınan yaralar. -Yaralanmadan 12 saat sonra tedaviye alınan yaralar.

5 Yumuşak Doku Yaralanmaları İkiye ayrılır; İkiye ayrılır; –Açık yumuşak doku yaralanmaları –Kapalı yumuşak doku yaralanmaları

6 Açık Yumuşak Doku Yaralanmaları Deri bütünlüğü bozulmuştur, Deri bütünlüğü bozulmuştur, En önemli tehlike; En önemli tehlike; –Kanama –Enfeksiyon

7 Açık Yumuşak Doku Yaralanmaları Önemli durumlar; Önemli durumlar; –Enfekte yara –Kontrol edilemeyen kanama –İmplante objeler –Sinir, kas, tendon yaralanmaları –Ağız, dil ve genital bölge yaralanmaları –İnsan veya hayvan ısırması ile oluşmuş yaralanmalar

8 Yaralanmalar Kaç çeşit yara vardır? Kesik Yaralar Kesik Yaralar Ezikli Yaralar Ezikli Yaralar Delici Yaralar Delici Yaralar Parçalı Yaralar Parçalı Yaralar Enfekte Yaralar Enfekte Yaralar

9 Abresyon Sert bir yüzeye sürtünme sonucu epidermis veya dermisin bir bölümünün kaybıdır. Sert bir yüzeye sürtünme sonucu epidermis veya dermisin bir bölümünün kaybıdır. Kapiller kanama olabilir. Kapiller kanama olabilir. Dermisin her tabakası zarar görmez. Dermisin her tabakası zarar görmez. Ağrılıdır, çünkü sinir uçlarının bulunduğu kısım zarar görmüştür. Ağrılıdır, çünkü sinir uçlarının bulunduğu kısım zarar görmüştür.

10 Yaralanmalar Kesik(Laserasyon)yaralar: Bıçak, çakı, cam gibi kesici aletlerle oluşur. Bıçak, çakı, cam gibi kesici aletlerle oluşur. Genellikle basit yaralardır. Genellikle basit yaralardır. Derinlikleri kolay belirlenir. Derinlikleri kolay belirlenir.

11 Yaralanmalar

12 Laserasyon Keskin veya sivri uçlu bir cisimle oluşan kesiktir. Keskin veya sivri uçlu bir cisimle oluşan kesiktir. Kesi düzgün ya da parçalı olabilir. Kesi düzgün ya da parçalı olabilir. Darbe veya künt travma ile meydana gelebilir. Darbe veya künt travma ile meydana gelebilir. SC dokuya, kasa, alt dokudaki damar ve sinirler zarar görebilir. SC dokuya, kasa, alt dokudaki damar ve sinirler zarar görebilir. Enfeksiyona açıktır. Enfeksiyona açıktır.

13 Yaralanmalar Delici (Penetran)yaralar: Uzun ve sivri aletlerle oluşan yaralardır. Uzun ve sivri aletlerle oluşan yaralardır. Yüzey üzerinde derinlik hakimdir. Yüzey üzerinde derinlik hakimdir. Aldatıcı olabilir tetanos tehlikesi vardır. Aldatıcı olabilir tetanos tehlikesi vardır.

14

15 Yaralanmalar Parçalı yaralar: Dokular üzerinde bir çekme etkisi ile meydana gelir. Dokular üzerinde bir çekme etkisi ile meydana gelir. Doku ile ilgili tüm organ, saçlı deride zarar görebilir. Doku ile ilgili tüm organ, saçlı deride zarar görebilir.

16 Yaralanmalar

17 Enfekte yaralar: Mikrop kapma ihtimali olan yaralardır. Enfeksiyon riski yüksek yaralar şunlardır: Enfeksiyon riski yüksek yaralar şunlardır: Gecikmiş yaralar (6 saatten fazla), Gecikmiş yaralar (6 saatten fazla), Dikişleri ayrılmış yaralar, Dikişleri ayrılmış yaralar, Kenarları muntazam olmayan yaralar, Kenarları muntazam olmayan yaralar, Çok kirli ve derin yaralar, Çok kirli ve derin yaralar, Ateşli silah yaraları, Ateşli silah yaraları, Isırma ve sokma ile oluşan yaralar. Isırma ve sokma ile oluşan yaralar.

18 Ateşli Silah Yaralanmaları Genelde birden fazla yaralanma vardır. Genelde birden fazla yaralanma vardır. Yaralanma sırasında hangi çeşit silah kullanıldığı ve ateş mesafesi öğrenilmeye çalışılmalıdır. Yaralanma sırasında hangi çeşit silah kullanıldığı ve ateş mesafesi öğrenilmeye çalışılmalıdır. Çıkış deliği de aranmalıdır. Genelde çıkış deliği giriş deliğinden büyüktür. Çıkış deliği de aranmalıdır. Genelde çıkış deliği giriş deliğinden büyüktür. Kanama ile birlikte en önemli tehlike enfeksiyondur. Kanama ile birlikte en önemli tehlike enfeksiyondur. Yakın mesafeden yaralanmalarda giriş deliğinde barut izi bulunur. Yakın mesafeden yaralanmalarda giriş deliğinde barut izi bulunur.

19 Avülsiyon Derinin bir kısmı kopmuştur veya sarkıyordur. Derinin bir kısmı kopmuştur veya sarkıyordur. Genellikle iş kazaları sonucunda ve el, parmak, kulak vb organlarda görülür. Genellikle iş kazaları sonucunda ve el, parmak, kulak vb organlarda görülür.

20 Yaralanmalar Ezikli yaralar: Taş, yumruk yada sopa gibi etkenlerin şiddetli olarak çarpması ile oluşan yaralardır. Taş, yumruk yada sopa gibi etkenlerin şiddetli olarak çarpması ile oluşan yaralardır. Yara kenarları eziktir. Yara kenarları eziktir. Çok fazla kanama olmaz, ancak doku zedelenmesi ve hassasiyet vardır. Çok fazla kanama olmaz, ancak doku zedelenmesi ve hassasiyet vardır.

21 CRUSH (Ezik yaralar): Crush sendromu ise, ezilmeye bağlı kas harabiyeti (rabdomiyoliz) sonucunda ortaya çıkan tablodur. Crush sendromu ise, ezilmeye bağlı kas harabiyeti (rabdomiyoliz) sonucunda ortaya çıkan tablodur. Depremler, maden çökmeleri, trafik kazaları ve savaş yaralanmalarında ortaya çıkar. Bütün sendromların % 2-5’inde ortaya çıkar. Crush sendromlu hastaların % 2-5’ inde ABY ortaya çıkar. Depremler, maden çökmeleri, trafik kazaları ve savaş yaralanmalarında ortaya çıkar. Bütün sendromların % 2-5’inde ortaya çıkar. Crush sendromlu hastaların % 2-5’ inde ABY ortaya çıkar. Kaslar vücuttaki en büyük organdır. Vücut ağırlığının % 40’ını ve tüm vücut K+ nun yaklaşık %70’ini, Na-K ATPaz pompasının da en büyük kısmını içinde bulundurur. Kaslar, visseral organlar gibi kemiklerle korunmadığından travmaya çok açıktırlar. Kaslar vücuttaki en büyük organdır. Vücut ağırlığının % 40’ını ve tüm vücut K+ nun yaklaşık %70’ini, Na-K ATPaz pompasının da en büyük kısmını içinde bulundurur. Kaslar, visseral organlar gibi kemiklerle korunmadığından travmaya çok açıktırlar.

22 İskelet kası hücrelerine miyosit, hücre membranına sarkolemna adı verilir. Rabdomiyoliz myositlerin harabiyeti anlamına gelir. Rabdomiyoliz, crush sendromunda olduğu gibi, fizik etkenler (yaralanmaların yanı sıra, hipertermi,, konvilzyon ve ağır egzersiz de kas hasarına neden olabilir) sonucunda gelişebileceği gibi myositleri etkileyen metabolik hastalıklara da bağlı olabilir. İskelet kası hücrelerine miyosit, hücre membranına sarkolemna adı verilir. Rabdomiyoliz myositlerin harabiyeti anlamına gelir. Rabdomiyoliz, crush sendromunda olduğu gibi, fizik etkenler (yaralanmaların yanı sıra, hipertermi,, konvilzyon ve ağır egzersiz de kas hasarına neden olabilir) sonucunda gelişebileceği gibi myositleri etkileyen metabolik hastalıklara da bağlı olabilir. Kas dokusunda ‘crush hasarı’ ile sarkolemna bütünlüğü bozulur ve, Kas dokusunda ‘crush hasarı’ ile sarkolemna bütünlüğü bozulur ve, Hücre dışından hücre içine kalsiyum, sodyum ve su girerken, Hücre dışından hücre içine kalsiyum, sodyum ve su girerken, Hücre içindeki K+, PO-4, SO-4, purinler ve myoglobin dolaşıma geçer. Hücre içindeki K+, PO-4, SO-4, purinler ve myoglobin dolaşıma geçer. Böylece hastalarda, hipovolemi, hipokalsemi, hiperpotasemi, metabolik asidoz ve myoglobinüri açığa çıkar. Hipovolemi başlangıçta ABY nedenidir. Böylece hastalarda, hipovolemi, hipokalsemi, hiperpotasemi, metabolik asidoz ve myoglobinüri açığa çıkar. Hipovolemi başlangıçta ABY nedenidir.

23 Yaralanmalar Yaraların ortak belirtileri nelerdir? Ağrı Ağrı Kanama Kanama Yara kenarının ayrılması Yara kenarının ayrılması

24 Yaralanmalar Yaralanmalarda ilkyardım nasıl olmalıdır? Yaşam bulguları değerlendirilir (ABC), Yaşam bulguları değerlendirilir (ABC), Yara yeri değerlendirilir, Yara yeri değerlendirilir, - Oluş şekli - Oluş şekli - Süresi - Süresi - Yabancı cisim varlığı - Yabancı cisim varlığı - Kanama - Kanama

25 Yaralanmalar Kanama durdurulur, Kanama durdurulur, Üzeri kapatılır, Üzeri kapatılır, Sağlık kuruluşuna gitmesi sağlanır, Sağlık kuruluşuna gitmesi sağlanır, Tetanos konusunda uyarıda bulunulur, Tetanos konusunda uyarıda bulunulur, Yaradaki yabancı cisimlere dokunulmamalıdır Yaradaki yabancı cisimlere dokunulmamalıdır Yaralanmalarda ilkyardım nasıl olmalıdır?

26 Yaralanmalar

27

28

29

30 Ciddi yaralanmalar nelerdir? Kenarları birleşmeyen veya 2-3 cm den büyük olan yaralar, Kenarları birleşmeyen veya 2-3 cm den büyük olan yaralar, Kanaması durdurulamayan yaralar, Kanaması durdurulamayan yaralar, Kas veya kemiğin göründüğü yaralar, Kas veya kemiğin göründüğü yaralar, Delici aletlerle oluşan yaralar, Delici aletlerle oluşan yaralar, Yabancı cisim saplanmış olan yaralar, Yabancı cisim saplanmış olan yaralar, Hayvan veya insan ısırıkları, Hayvan veya insan ısırıkları, Görünürde iz bırakma ihtimali olan yaralar. Görünürde iz bırakma ihtimali olan yaralar.

31 Yaralanmalar Ciddi yaralanmalarda ilkyardım nasıl olmalıdır? Yaraya saplanan yabancı cisimler çıkarılmaz Yaraya saplanan yabancı cisimler çıkarılmaz Yarada kanama varsa durdurulur, Yarada kanama varsa durdurulur, Yara içi kurcalanmamalıdır, Yara içi kurcalanmamalıdır, Yara temiz bir bezle örtülür (nemli bir bez), Yara temiz bir bezle örtülür (nemli bir bez), Yara üzerine bandaj uygulanır, Yara üzerine bandaj uygulanır, Tıbbi yardım istenir (112) Tıbbi yardım istenir (112)

32 Yaralanmalar

33

34

35

36

37

38 Delici göğüs yaralanmalarında ne gibi sorunlar görülebilir? Yoğun ağrı Yoğun ağrı Solunum zorluğu Solunum zorluğu Morarma Morarma Kan tükürme Kan tükürme Açık Pnömotoraks (Yarada Nefes Alıyor Görüntüsü ) Açık Pnömotoraks (Yarada Nefes Alıyor Görüntüsü )

39 Yaralanmalar Delici göğüs yaralanmalarında ilkyardım nasıl olmalıdır? Hasta/yaralının bilinç kontrolü yapılır, Hasta/yaralının bilinç kontrolü yapılır, Hasta/yaralının yaşam bulguları değerlendirilir (ABC), Hasta/yaralının yaşam bulguları değerlendirilir (ABC), Yara üzerine plastik poşet naylon vb. sarılmış bir bezle kapatılır, Yara üzerine plastik poşet naylon vb. sarılmış bir bezle kapatılır,

40 Yaralanmalar

41

42 Nefes alma sırasında yaraya hava girmesini engellemek, nefes verme sırasında havanın dışarı çıkmasını sağlamak için yara üzerine konan bezin bir ucu açık bırakılır, Nefes alma sırasında yaraya hava girmesini engellemek, nefes verme sırasında havanın dışarı çıkmasını sağlamak için yara üzerine konan bezin bir ucu açık bırakılır, Hasta/yaralı bilinci açık ise yarı oturur pozisyonda oturtulur Hasta/yaralı bilinci açık ise yarı oturur pozisyonda oturtulur Delici göğüs yaralanmalarında ilkyardım nasıl olmalıdır?

43 Yaralanmalar Ağızdan hiçbir şey verilmez, Ağızdan hiçbir şey verilmez, Yaşam bulguları sık sık kontrol edilir, Yaşam bulguları sık sık kontrol edilir, Açık pnömotoraksta şok ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle şok önlemleri alınmalıdır, Açık pnömotoraksta şok ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle şok önlemleri alınmalıdır, Tıbbi yardım istenir (112). Tıbbi yardım istenir (112). Delici göğüs yaralanmalarında ilkyardım nasıl olmalıdır?

44 Yaralanmalar Delici karın yaralanmaları Karın bölgesindeki organlar zarar görebilir, Karın bölgesindeki organlar zarar görebilir, İç ve dış kanama ve buna bağlı şok oluşabilir, İç ve dış kanama ve buna bağlı şok oluşabilir, Karın tahta gibi sert ve çok ağrılı ise durum ciddidir, Karın tahta gibi sert ve çok ağrılı ise durum ciddidir, Bağırsaklar dışarı çıkabilir. Bağırsaklar dışarı çıkabilir.

45 Yaralanmalar Delici karın yaralanmalarında ilkyardım nasıl yapılmalıdır? Hasta/yaralının bilinç kontrolü yapılır, Hasta/yaralının bilinç kontrolü yapılır, Hasta/yaralının yaşam bulguları kontrol edilir, Hasta/yaralının yaşam bulguları kontrol edilir, Dışarı çıkan organlar içeri sokulmaya çalışılmaz, üzerine geniş ve nemli temiz bir bez örtülür, Dışarı çıkan organlar içeri sokulmaya çalışılmaz, üzerine geniş ve nemli temiz bir bez örtülür,

46 Yaralanmalar Bilinç yerinde ise sırt üstü pozisyonda bacaklar bükülmüş olarak yatırılır, ısı kaybını önlemek için üzeri örtülür, Bilinç yerinde ise sırt üstü pozisyonda bacaklar bükülmüş olarak yatırılır, ısı kaybını önlemek için üzeri örtülür, Ağızdan yiyecek yada içecek bir şey verilmez, Ağızdan yiyecek yada içecek bir şey verilmez, Yaşam bulguları sık sık izlenir, Yaşam bulguları sık sık izlenir, Tıbbi yardım istenir (112). Tıbbi yardım istenir (112). Delici karın yaralanmalarında ilkyardım nasıl yapılmalıdır?

47 Yaralanmalar

48

49

50 Bir kazada kopan uzvu nasıl muhafaza edip acil servise ulaştırırsınız?

51 doğru cevap: Kopan uzuv temiz bir beze sarılı şekilde bir torbaya konulur, sonra buz dolu başka bir kaba konulur, amaç kopan parçanın buza direk temasını önlemektir. Kopan uzuv temiz bir beze sarılı şekilde bir torbaya konulur, sonra buz dolu başka bir kaba konulur, amaç kopan parçanın buza direk temasını önlemektir.

52 Amputasyon Vücut parçası tamamen kopmuştur. Vücut parçası tamamen kopmuştur. Trafik ve iş makineleri kazalarında görülür. Trafik ve iş makineleri kazalarında görülür.

53 Amputasyon Üç çeşit amputasyon vardır: Üç çeşit amputasyon vardır: –Tam amputasyon: Vücut parçası tamamen kopmuştur. –Kısmi amputasyon: Vücut parçasının % 50'sinden fazlası kopmuştur. –Vücut parçasının bir bölümünün sıyrılıp ayrılması: Cilt ve yağ dokusu sıyrılıp ayrılmıştır fakat alttaki doku kalmıştır.

54 Amputasyon Kanamanın durdurulması çok önemlidir. Diğer yöntemler denenmeden turnike uygulanabilir. Kanamanın durdurulması çok önemlidir. Diğer yöntemler denenmeden turnike uygulanabilir. Şoka karşı önlem alınmalıdır. Şoka karşı önlem alınmalıdır. –Çift damar yolu, –5 – 10 cc/kg 10 – 15 dk içerisinde gidecek, Tam ampütasyonda parça iyi korunmalıdır. Tam ampütasyonda parça iyi korunmalıdır. –Parça önce steril pansuman malzemesine sarılmalı, –Su geçirmeyecek bir poşetin içine konulmalı, –Bu poşet içi buz veya soğuk su dolu ikinci bir poşete bir poşete konulur.

55 Replantasyon

56 (: KOPAN PARMAK YERİNE USB Finlandiya'da motosiklet kazası geçiren bir bilgisayar programcısı bakın nasıl bir çözüm buldu... Geçtiğimiz yaz motoruyla Helsinki yakınlarında kaza yapan Jerry Jalava, hemen hastaneye gitse de doktorlar kopan parmağını yerine dikemeyeceklerini söyledi Parmağındaki yaraların iyileşmesinin ardından kendisine özel bir protez yaptıran Jalava, protezin tırnak bölümünün içerisine çıkartılabilir bir USB taktırdı. Jalava, arkadaşlarının kazanın ardından yaptıkları şakalardan esinlenerek hazırlattığı protez sayesinde 'dünyanın 2 gigabayt'lık tek parmağına sahip olduğunu söyledi. (gazeteport)

57 Kopan parmak yerine USB..

58 Kapalı Yumuşak Doku Yaralanmaları Yaralanmada hasar fazla ise, kapiller damarların yanı sıra büyük damarlar da yırtılarak cilt altında kan göllenmesine yol açar, buna hematom denir, hematom daha sonra karakteristik rengi olan mavi-siyaha dönüşerek ekimoz adını alır. Yaralanmada hasar fazla ise, kapiller damarların yanı sıra büyük damarlar da yırtılarak cilt altında kan göllenmesine yol açar, buna hematom denir, hematom daha sonra karakteristik rengi olan mavi-siyaha dönüşerek ekimoz adını alır.

59 Kapalı Yumuşak Doku Yaralanmalarında Acil Bakım I – Ice........................Buz C – Compresyon..........Basınç E – Elevasyon..............Yükseltmek S – Splint.....................Atel

60 KAFATASI VE OMURGA YARANLAMALARI 15.01.201560

61 15.01.201561

62 Yaralanmalar Trafik kazalarında ölümlerin %80’i kafatası ve omurga yaralanmalarından olmaktadır.

63 BİYEM63

64 BİYEM64 DİKKAAAAT!!!!!!!!!!!!!!!!! Bilinci kapalı tüm yaralılarda kafa ve omurga yaralanması olduğu varsayılmalıdır. varsayılmalıdır.

65 Yaralanmalar Kafatası Yaralanması Çeşitleri Saçlı deride yaralanmalar Saçlı deride yaralanmalar Kafatası, beyin yaralanmaları Kafatası, beyin yaralanmaları –Kafatası Kırıkları –Yüz Yaralanmaları –Omurga (bel kemiği) Yaralanmaları

66 Yaralanmalar Kafatası ve Omurga Yaralanmalarının Nedenleri Yüksek bir yerden düşme Yüksek bir yerden düşme Baş ve Gövde Yaralanması Baş ve Gövde Yaralanması Otomobil yada Motosiklet Kazaları Otomobil yada Motosiklet Kazaları Spor ve İş Kazaları Spor ve İş Kazaları Yıkıntı Altında Kalma Yıkıntı Altında Kalma

67 Yaralanmalar Kafatası ve omurga yaralanmaları çok önemlidir Darbenin şiddetine bağlı olarak kafatası boşluğunda yer alan merkezi sinir sistemi etkilenebilir. Darbenin şiddetine bağlı olarak kafatası boşluğunda yer alan merkezi sinir sistemi etkilenebilir. Bel kemiğindeki yaralanmalarda omurgada ani sıkışma yada ayrılma meydana gelebilir. Bel kemiğindeki yaralanmalarda omurgada ani sıkışma yada ayrılma meydana gelebilir. Bunun sonucunda sinir sistemi etkilenerek bazı olumsuz sonuçlar oluşabilir. Bunun sonucunda sinir sistemi etkilenerek bazı olumsuz sonuçlar oluşabilir.

68 BİYEM68 Belirtiler Baş ağrısı Baş ağrısı Bilinç ve hafıza değişiklikleri Bilinç ve hafıza değişiklikleri Burun ve kulaktan BOS-kan Burun ve kulaktan BOS-kan Kulak ve göz çevresinde morluk Kulak ve göz çevresinde morluk Denge kaybı Denge kaybı Elde ve parmaklarda karıncalanma Elde ve parmaklarda karıncalanma Felç Felç Baş-boyun-sırtta ağrı-şekil bozukluğu- kanama Baş-boyun-sırtta ağrı-şekil bozukluğu- kanama Yüz ve köprücük kemiği yaralanmaları Yüz ve köprücük kemiği yaralanmaları

69 Yaralanmalar Kafatası yaralanmaları çeşitleri : Saçlı deride yaralanmalar : Saçlı deride yaralanmalar : Saç derisi kafatası yüzeyi üzerinde kolaylıkla yer değiştirebilir ve herhangi bir darbe sonucu kolayca ayrılabilir. Bu durumda çok fazla miktarda kanama olur, bu nedenle öncelikle kanamanın durdurulması gereklidir.

70 Yaralanmalar Kafatası, beyin yaralanmaları: Kafatası kırıkları: Kafatası kırıkları: Kafatası kırıklarında beyin zedelenmesi, kemiğin kırılmasından daha önemlidir. Kafatası kırıklarında beyin zedelenmesi, kemiğin kırılmasından daha önemlidir. Bu nedenle beyin hasarı bulguları değerlendirilmelidir. Bu nedenle beyin hasarı bulguları değerlendirilmelidir.

71 Yaralanmalar Yüz yaralanmaları: Yüz yaralanmaları: Ağız ve burun yaralanmalarında solunum ciddi şekilde etkilenebilir ve duyu organları zarar görebilir. Ağız ve burun yaralanmalarında solunum ciddi şekilde etkilenebilir ve duyu organları zarar görebilir. Bir yüz yaralanması sonucunda burun, çene kemiği kemiklerinde yaralanma görülebilir. Bir yüz yaralanması sonucunda burun, çene kemiği kemiklerinde yaralanma görülebilir.

72 Boğaz Yaralanamarı Boyundaki yumuşak doku yaralanmaları, kanama ve ödeme neden olarak havayolunu tehdit eder. Boyundaki yumuşak doku yaralanmaları, kanama ve ödeme neden olarak havayolunu tehdit eder. Vertebra yaralanması gözden kaçırılmamalıdır. Vertebra yaralanması gözden kaçırılmamalıdır. Nadiren de olsa trakea ve larenks kırıkları karşımıza çıkabilir. En önemli bulgusu boyun bölgesinde subcutan anfizemin oluşmasıdır. Nadiren de olsa trakea ve larenks kırıkları karşımıza çıkabilir. En önemli bulgusu boyun bölgesinde subcutan anfizemin oluşmasıdır. Yine nadirde olsa implante obje ile karşılaşabiliriz. Yine nadirde olsa implante obje ile karşılaşabiliriz.

73 Yaralanmalar Omurga (bel kemiği) yaralanmaları: Omurga (bel kemiği) yaralanmaları: En çok zarar gören bölge bel ve boyun bölgesidir ve çok ağrılıdır. En çok zarar gören bölge bel ve boyun bölgesidir ve çok ağrılıdır. Kazalarda en çok boyun etkilenir. Kazalarda en çok boyun etkilenir.

74 Yaralanmalar Ancak, hastada hiçbir belirti yoksa bile, Yüz ve köprücük kemiği yaralanmaları Yüz ve köprücük kemiği yaralanmaları Tüm düşme vakalarında Tüm düşme vakalarında Trafik kazalarında Trafik kazalarında Bilinci kapalı tüm hasta / yaralılar kafa ve omurga yaralanması olarak var sayılmalıdır.

75 Yaralanmalar Kafatası ve omurga yaralanmalarında ilkyardım nasıl yapılmalıdır Bilinç kontrolü yapılır, Bilinç kontrolü yapılır, Yaşam bulguları değerlendirilir, Yaşam bulguları değerlendirilir, Hemen tıbbi yardım istenir (112), Hemen tıbbi yardım istenir (112), Bilinci açıksa hareket etmemesi sağlanır, Bilinci açıksa hareket etmemesi sağlanır, Her hangi bir tehlike söz konusu ise düz pozisyonda sürüklenir, Her hangi bir tehlike söz konusu ise düz pozisyonda sürüklenir,

76 Yaralanmalar Baş-boyun-gövde ekseni bozulmamalıdır, Baş-boyun-gövde ekseni bozulmamalıdır, Yardım geldiğinde sedyeye baş-boyun- gövde ekseni bozulmadan alınmalıdır, Yardım geldiğinde sedyeye baş-boyun- gövde ekseni bozulmadan alınmalıdır, Taşınma ve sevk sırasında sarsıntıya maruz kalmaması sağlanır, Taşınma ve sevk sırasında sarsıntıya maruz kalmaması sağlanır, Tüm yapılanlar ve hasta/yaralı hakkındaki bilgiler kaydedilmeli ve gelen ekibe bildirilmelidir, Tüm yapılanlar ve hasta/yaralı hakkındaki bilgiler kaydedilmeli ve gelen ekibe bildirilmelidir, Asla yalnız bırakılmamalıdır. Asla yalnız bırakılmamalıdır. Kafatası ve omurga yaralanmalarında ilkyardım nasıl yapılmalıdır

77 15.01.201577 KAFATASI VE OMURGA YARALANMALARI TAŞIMA emniyetli şekilde yapılmalıdır!

78 78 Karın Yaralanmaları

79 BATIN TRAVMALARINDA BELİRTİLER Batında ekimozlar Emniyet kemeri izleri Ateşli silah yaralanması izi Kesici alet yaralanma izi ve laserasyonlar Hipovolemi bulguları Batında defans veya tahta batın Batında distansiyon Bulantı kusma Rektal kanama

80 BİYEM80 İç-dış kanama buna bağlı şok oluşabilir İç-dış kanama buna bağlı şok oluşabilir Karın tahta gibi sert ve çok ağrılı Karın tahta gibi sert ve çok ağrılı Bağırsaklar dışarı çıkabilir Bağırsaklar dışarı çıkabilir

81 ABDOMİNAL TRAVMALAR Kesici delici alet yaralanması

82 Eviserasyon Batın duvarının yaygın laserasyonları bazı batın organlarının dışarı çıkmasına neden olur. Dışarı çıkan organlar kesinlikle içeriye sokulmaya çalışılmamalıdır. Bunun yerine ıslak, steril örtüyle örtülür.

83 BİYEM83

84 ABDOMİNAL TRAVMALAR

85 Delici alet yaralanması

86 ABDOMİNAL TRAVMALAR Karaciğer Yaralanması (Gr IV) Künt Travma

87 ABDOMİNAL TRAVMALAR Dalak Yaralanması (Gr II) 32y erkek tr.kazası

88 BİYEM88 İlkyardım Bilinç Bilinç CAB CAB Çıkan organlar içeri sokulmaz!!!!!!!!!! Çıkan organlar içeri sokulmaz!!!!!!!!!! Geniş ve nemli temiz bir bez Geniş ve nemli temiz bir bez Bilinç açık ise sırt üstü bacaklar bükülmüş Bilinç açık ise sırt üstü bacaklar bükülmüş Üzeri örtülür Üzeri örtülür Ağızdan bir şey verilmez Ağızdan bir şey verilmez Yaşam bulguları sık sık izlenir Yaşam bulguları sık sık izlenir 112 112


"YARALANMALAR. Hayatı tehdit eden durumların düzeltilmesi Hayatı tehdit eden durumların düzeltilmesi Tedavi her zaman tanının önünde yer alır Tedavi her." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları