Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2010 ÖSS SON DEĞİŞİKLİKLER Önemli Not-1: Bu yazı 21-22-23 Temmuz YÖK toplantısından sonra yapılan yazılı ve sözlü açıklamalara dayanılarak oluşturulan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2010 ÖSS SON DEĞİŞİKLİKLER Önemli Not-1: Bu yazı 21-22-23 Temmuz YÖK toplantısından sonra yapılan yazılı ve sözlü açıklamalara dayanılarak oluşturulan."— Sunum transkripti:

1

2 2010 ÖSS SON DEĞİŞİKLİKLER

3 Önemli Not-1: Bu yazı 21-22-23 Temmuz YÖK toplantısından sonra yapılan yazılı ve sözlü açıklamalara dayanılarak oluşturulan kesin bilgileri içerir. Önemli Not-1: Bu yazı 21-22-23 Temmuz YÖK toplantısından sonra yapılan yazılı ve sözlü açıklamalara dayanılarak oluşturulan kesin bilgileri içerir. Önemli Not-2: Taban puanların en geç sonbaharda 2010 ÖSYS Kılavuzu'nda açıklanacağını bildirdi. Önemli Not-2: Taban puanların en geç sonbaharda 2010 ÖSYS Kılavuzu'nda açıklanacağını bildirdi. Önemli Not-3: Sınavsız geçiş kesin olarak kalkmadı. Seneye uygulanmaması için sözel olarak bir açıklama yapıldı. Fakat bunun için hiçbir resmi işlem ve girişim yapılmadı. Kesin olarak kalkması için "Yasal bazı düzenlemeler yapılması gerekmektedir." Önemli Not-3: Sınavsız geçiş kesin olarak kalkmadı. Seneye uygulanmaması için sözel olarak bir açıklama yapıldı. Fakat bunun için hiçbir resmi işlem ve girişim yapılmadı. Kesin olarak kalkması için "Yasal bazı düzenlemeler yapılması gerekmektedir."

4 KATSAYI DÜZENLEMESİ ''-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı'ndaki (LYS) ağırlıklı puanların her biri, kendi içinde 100– 500 arasındaki puanlara dönüştürülecek -Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) en büyüğü 500, en küçüğü 100 olacak şekilde hesaplanacak -Yerleştirme puanları hesaplanırken AOBP 0.15 katsayısı ile çarpılacak -Adaylardan öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunu olanlar kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde AOBP'leri 0.06 ek katsayısı ile çarpılacak ve bulunan değer, 0.13 katsayısı ile hesaplanan puana eklenecek -Meslek lisesi mezunu adayların ek puanla girebildikleri kendi alanlarındaki her program için bir LYS puan türünün yanı sıra bir de YGS puan türü belirlenecek. Meslek lisesi mezunu olup olmadığına bakılmaksızın, adayların bu programlara yerleştirilmesinde her iki türden puanlarının büyük olanı esas alınacak.'' ''-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı'ndaki (LYS) ağırlıklı puanların her biri, kendi içinde 100– 500 arasındaki puanlara dönüştürülecek -Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) en büyüğü 500, en küçüğü 100 olacak şekilde hesaplanacak -Yerleştirme puanları hesaplanırken AOBP 0.15 katsayısı ile çarpılacak -Adaylardan öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunu olanlar kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde AOBP'leri 0.06 ek katsayısı ile çarpılacak ve bulunan değer, 0.13 katsayısı ile hesaplanan puana eklenecek -Meslek lisesi mezunu adayların ek puanla girebildikleri kendi alanlarındaki her program için bir LYS puan türünün yanı sıra bir de YGS puan türü belirlenecek. Meslek lisesi mezunu olup olmadığına bakılmaksızın, adayların bu programlara yerleştirilmesinde her iki türden puanlarının büyük olanı esas alınacak.''

5 ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI UYGULAMASI NASIL OLACAK? Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ve Ağırlıklı Orta Ortaöğretim Başarı Puan (AOBP) Değer Aralıkları 50–100 yerine 100–500 olacaktır ve OBP ve AOBP mevcut hesaplama yöntemine göre hesaplanacak. Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ve Ağırlıklı Orta Ortaöğretim Başarı Puan (AOBP) Değer Aralıkları 50–100 yerine 100–500 olacaktır ve OBP ve AOBP mevcut hesaplama yöntemine göre hesaplanacak.

6 YERLEŞTİRME PUANLARI NASIL HESAPLANACAK?

7 1) Yerleştirme puanları hesaplanırken, Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) 0,15 ile çarpılarak sınav puanlarına (YGS ve LYS puanları) eklenecektir. LYS, YGS ve AOBP puanların büyük değeri 500 olduğu için, yerleştirme puanının en büyük değeri: 500 + (0,15 x 500) = 575 olacaktır.

8 Not: Eski 100–300 puan aralığı sisteminde AOBP’nin getirisi %21 oranında (en fazla 80 net puan geliyordu) etkisi vardı. Yeni 100–500 puan aralığı sisteminde ise AOBP’nin getirisi %13 oranına (en fazla 75 puan gelecek) düşürüldü.

9 2) Meslek Lisesi ve öğretmen lisesi çıkışlı adaylar kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken yerleştirme puanlarına eklenecek ek puan (0,06 x AOBP) olarak hesaplanacaktır. Ek puanın en büyük değeri 500 x 0,06 = 30 olacaktır. Yani Meslek lisesine en fazla 30 ek puan gelebilecek.

10 3) Bir önceki yıl bir yükseköğretim programına merkezi sistemle yerleştirilen veya ön kayıtla kaydolan adayların yerleştirme puanları hesaplanırken 0,15 ve 0,06 katsayılarının yarısı alınacaktır. (0,15 yerine 0,075; 0,06 yerine de 0,03) 3) Bir önceki yıl bir yükseköğretim programına merkezi sistemle yerleştirilen veya ön kayıtla kaydolan adayların yerleştirme puanları hesaplanırken 0,15 ve 0,06 katsayılarının yarısı alınacaktır. (0,15 yerine 0,075; 0,06 yerine de 0,03)

11 ÜNİVERSİTE SINAVINI KAZANIP TEKRAR SINAVA GİRMEK İSTEYENLERİN GENE PUANLARI KIRILACAK! Üniversitede bir yere yerleşen ve tekrar o yıl sınava giren kişinin ciddi derecede puanı kırılıyordu. Bu yıl da puanı kırılacaktır. Fakat bu yıl sadece bu kırılma oranı biraz daha azalmıştır. Eskiden AOBP'den en fazla 80 net puan alan bir öğrencinin puanı, 0.3 ile çarpıldığı zaman 30'a kadar düşüyordu. Bu düşüş; 100– 300 puan aralığına sahip bu sistemde etkisini çok fazla göstermekteydi. Yani %21 etkiye sahip AOBP, 0.3 ile çarpıldığı zaman toplam puana etkisi %7,8'e kadar düşüyordu. Üniversitede bir yere yerleşen ve tekrar o yıl sınava giren kişinin ciddi derecede puanı kırılıyordu. Bu yıl da puanı kırılacaktır. Fakat bu yıl sadece bu kırılma oranı biraz daha azalmıştır. Eskiden AOBP'den en fazla 80 net puan alan bir öğrencinin puanı, 0.3 ile çarpıldığı zaman 30'a kadar düşüyordu. Bu düşüş; 100– 300 puan aralığına sahip bu sistemde etkisini çok fazla göstermekteydi. Yani %21 etkiye sahip AOBP, 0.3 ile çarpıldığı zaman toplam puana etkisi %7,8'e kadar düşüyordu.

12 Fakat yeni sistemde AOBP’den en fazla 75 net gelen bir öğrencinin puanı yarıya inecek. Yani 37,5 puan gelecek. Oysa eski sistemde bu kırılma yarıdan daha fazlaydı. Yani kayıp daha çoktu. Fakat yeni sistemde AOBP’den en fazla 75 net gelen bir öğrencinin puanı yarıya inecek. Yani 37,5 puan gelecek. Oysa eski sistemde bu kırılma yarıdan daha fazlaydı. Yani kayıp daha çoktu. Ayrıca yeni sistemde AOBP’nin toplam puana etkisi %13'e kadar düştüğü için, üniversitede bir yere yerleşen (Açık öğretim hariç) bir öğrenci, tekrar sınava girmek isterse AOBP'si yarı yarıya azaldığı zaman etkisini % 6,5'a kadar düşürecektir. Ayrıca yeni sistemde AOBP’nin toplam puana etkisi %13'e kadar düştüğü için, üniversitede bir yere yerleşen (Açık öğretim hariç) bir öğrenci, tekrar sınava girmek isterse AOBP'si yarı yarıya azaldığı zaman etkisini % 6,5'a kadar düşürecektir. Not: 4 yıllık Açık öğretim bölümlerinde “İngilizce öğretmenliği ve Okul Öncesi öğretmenliği” hariç bir açıköğretim bölümüne yerleşen bir öğrenci ertesi yıl sınava girdiği zaman hiçbir şekilde puanı kırılmayacaktır. Not: 4 yıllık Açık öğretim bölümlerinde “İngilizce öğretmenliği ve Okul Öncesi öğretmenliği” hariç bir açıköğretim bölümüne yerleşen bir öğrenci ertesi yıl sınava girdiği zaman hiçbir şekilde puanı kırılmayacaktır.

13 ORTAK ALAN DİYE BİR ŞEY ARTIK YOK! Bu katsayı düzenlemesine göre: gelecek yıldan itibaren TEK KATSAYI uygulaması uygulanacak. Buna göre şu yorumu rahatlıkla edebilirsiniz: Bugünkü anlamıyla EA–2 öğrencisi puanı kırılmadan tıpkı Sözel–2 öğrencisi gibi tarih, coğrafya bölümünü de tercih edebilecek. Aynı şekilde Bugünkü manasıyla Sayısal–2 öğrencisi de puanı kırılmadan tıpkı EA–2 öğrencisi gibi Hukuk’u, tıpkı sözel öğrencisi gibi Tarih, Coğrafyayı seçebilecek. Bu katsayı düzenlemesine göre: gelecek yıldan itibaren TEK KATSAYI uygulaması uygulanacak. Buna göre şu yorumu rahatlıkla edebilirsiniz: Bugünkü anlamıyla EA–2 öğrencisi puanı kırılmadan tıpkı Sözel–2 öğrencisi gibi tarih, coğrafya bölümünü de tercih edebilecek. Aynı şekilde Bugünkü manasıyla Sayısal–2 öğrencisi de puanı kırılmadan tıpkı EA–2 öğrencisi gibi Hukuk’u, tıpkı sözel öğrencisi gibi Tarih, Coğrafyayı seçebilecek. Yani dileyen dilediği bölümü Yani dileyen dilediği bölümü tercih edebilecek.

14 MESLEK LİSELİLERİNİ İLGİLENDİREN KONU VE ÖNLİSANS (2 YILLIK) PROGRAMLAR Meslek liselileri kendi alanlarında bir yere gitmek istiyorlarsa sadece YGS sınavına girmeleri yeterli olacağı kesinleşti. Fakat Meslek liselilerine getirilen ayrıca bir güzellik: Eğer LYS sınavlarına da girmişse ve LYS puanı daha yüksekse Meslek liseli bu daha yüksek puan olan LYS puanını kullanabilecek. Bundan dolayı Sadece YGS'nin yanı sıra LYS puanları da önlisans (2 yıllık) programlara girerken geçerli olabilecek. ÖNEMLİ NOT: Taban puanların en geç sonbaharda 2010 ÖSYS Kılavuzu'nda açıklanacağını bildirdi. Meslek liselileri kendi alanlarında bir yere gitmek istiyorlarsa sadece YGS sınavına girmeleri yeterli olacağı kesinleşti. Fakat Meslek liselilerine getirilen ayrıca bir güzellik: Eğer LYS sınavlarına da girmişse ve LYS puanı daha yüksekse Meslek liseli bu daha yüksek puan olan LYS puanını kullanabilecek. Bundan dolayı Sadece YGS'nin yanı sıra LYS puanları da önlisans (2 yıllık) programlara girerken geçerli olabilecek. ÖNEMLİ NOT: Taban puanların en geç sonbaharda 2010 ÖSYS Kılavuzu'nda açıklanacağını bildirdi.

15 YGS SINAVI LYS PUANLARINI NE ORANDA ETKİLEYECEK? Bu soruya hemen cevap verelim ve sonra ayrıntılı açıklamayı yapalım. YGS sınavındaki testler LYS puan türlerinin hesaplanmasına etkisi %40 olacak. Bu soruya hemen cevap verelim ve sonra ayrıntılı açıklamayı yapalım. YGS sınavındaki testler LYS puan türlerinin hesaplanmasına etkisi %40 olacak. Yani MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1 ve TS-2 puan türlerinin her birine katkısı %40 olacak. Yani MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1 ve TS-2 puan türlerinin her birine katkısı %40 olacak.

16 Bu %40 etkiyi MF-1 puan türünü örnek göstererek açıklayalım.

17 MF–1 Puan türünü oluşturan testlerin ağırlıkları şöyledir: Türkçe yüzde 11, Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 16, Temel Matematik yüzde 16, Sosyal yüzde 5, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 8, Fen yüzde 8, Matematik yüzde 26, Matematik yüzde 26, Geometri yüzde 13, Geometri yüzde 13, Fizik yüzde 10, Fizik yüzde 10, Kimya yüzde 6 Kimya yüzde 6 Biyoloji yüzde 5; Biyoloji yüzde 5; Türkçe %11 (YGS de yer alan Türkçe) Türkçe %11 (YGS de yer alan Türkçe) Temel Matematik %16 (YGS’ deki Mat–1) Temel Matematik %16 (YGS’ deki Mat–1) Sosyal %5 (YGS’ deki Sosyal–1) Sosyal %5 (YGS’ deki Sosyal–1) Fen %8 (YGS’ deki Fen–1) Görüldüğü gibi YGS sınavında yer alan testlerin MF-1 puan türüne getirisi, yüzdelikleri topladığımızda %40 olduğunu görürüz. Fen %8 (YGS’ deki Fen–1) Görüldüğü gibi YGS sınavında yer alan testlerin MF-1 puan türüne getirisi, yüzdelikleri topladığımızda %40 olduğunu görürüz.

18 LYS testlerinin MF-1 puan türüne etkisi ise %60'dır. MF-1 puanının oluşmasında %60 pay oluşturan LYS testlerin dağılımı ise şöyledir: MF-1 puanının oluşmasında %60 pay oluşturan LYS testlerin dağılımı ise şöyledir: Matematik %26 (LYS-1 sınavındaki 50 matematik) Geometri %13 (LYS-1 sınavındaki 30 geometri) Fizik %13 (LYS-2 sınavındaki 30 fizik) Kimya %6 (LYS-2 sınavındaki 30 kimya) Biyoloji %5 (LYS-2 sınavındaki 30 biyoloji) Matematik %26 (LYS-1 sınavındaki 50 matematik) Geometri %13 (LYS-1 sınavındaki 30 geometri) Fizik %13 (LYS-2 sınavındaki 30 fizik) Kimya %6 (LYS-2 sınavındaki 30 kimya) Biyoloji %5 (LYS-2 sınavındaki 30 biyoloji)

19 Yeni Sınav Sistemi-1 Birinci Aşama : Birinci Aşama : Yükseköğretime Geçiş Sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YGS)

20 YGS SINAVI (1.SINAV) TÜM AYRINTILARI 1- Sınavlara kimler girecek: 1- Sınavlara kimler girecek: YGS sınavına tüm adaylar katılmak zorunda olacak. YGS sınavına tüm adaylar katılmak zorunda olacak.

21 2- YGS sınavında nerelerden soru gelecek? Yani Müfredatta nereden sorumluyuz?: 2- YGS sınavında nerelerden soru gelecek? Yani Müfredatta nereden sorumluyuz?: Buradaki testlerin niteliği, ortak müfredata dayalı testler (Lise–1 konuları) olacak. Yani tüm okul türleri ve alanlarda okutulan derslerle ilgili sorular sorulacak. Yani 2009 ÖSS’deki ilk dört testi içeren aynı konular ve aynı soru tarzları YGS olarak ayrı bir sınav şeklinde karşımıza çıkacaktır. Buradaki testlerin niteliği, ortak müfredata dayalı testler (Lise–1 konuları) olacak. Yani tüm okul türleri ve alanlarda okutulan derslerle ilgili sorular sorulacak. Yani 2009 ÖSS’deki ilk dört testi içeren aynı konular ve aynı soru tarzları YGS olarak ayrı bir sınav şeklinde karşımıza çıkacaktır.

22 3- YGS sınavı ne zaman yapılacak: YGS sınavı Nisan Ayının 1. ya da 2. haftasında YGS sınavı Nisan Ayının 1. ya da 2. haftasında (4 Nisan, 11 veya 18 Nisan Pazar günü) yapılacak. (4 Nisan, 11 veya 18 Nisan Pazar günü) yapılacak.

23 4- YGS sınavında Testlere göre sorulacak soru sayısı ne kadar: YGS’de Türkçe, Temel Matematik (Geometri dâhil), Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testinin her birinden 40'ar olmak üzere toplam 160 soru yöneltilecek. Adaylara toplam 160 dakika süre verilecek. Not: Derslere göre ne kadar soru sorulacağı açıklanmadı. YGS’de Türkçe, Temel Matematik (Geometri dâhil), Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testinin her birinden 40'ar olmak üzere toplam 160 soru yöneltilecek. Adaylara toplam 160 dakika süre verilecek. Not: Derslere göre ne kadar soru sorulacağı açıklanmadı.

24 5- YGS sınavının yapılış şekli nasıl olacak: Tek sınav halinde bu sınav yapılacaktır. Ve tek soru kitapçığı ve tek cevap kâğıdı kullanılacaktır. Tek sınav halinde bu sınav yapılacaktır. Ve tek soru kitapçığı ve tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

25 6- YGS sınavında nasıl bir Puan hesaplaması ve Puan türleri kullanılacak: - YGS sınavı için altı ayrı puan türü hesaplanacak. - YGS sınavı için altı ayrı puan türü hesaplanacak. - YGS 1-2 bugünkü ------------Sayısal-1, - YGS 1-2 bugünkü ------------Sayısal-1, YGS 3-4 bugünkü ------------Sözel-1, YGS 3-4 bugünkü ------------Sözel-1, YGS 5-6 bugünkü ------------EA-1 puanlarının yerine kullanılacak. YGS 5-6 bugünkü ------------EA-1 puanlarının yerine kullanılacak. - Bu puan türlerinin her birinde testlerin yüzde olarak ağırlıkları farklı olacak. - Bu puan türlerinin her birinde testlerin yüzde olarak ağırlıkları farklı olacak.

26 YGS-1 Puan türünde(SAY-1): Türkçe'nin ağırlığı yüzde 20, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 40, Sosyal'in ağırlığı yüzde 10, Fen'in ağırlığı yüzde 30 YGS-2 Puan türünde (SAY-1): Türkçe'nin ağırlığı yüzde 20, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 30, Sosyal'in ağırlığı yüzde 10, Fen'in ağırlığı yüzde 40; YGS-3 Puan türünde (SÖZ-1): Türkçe'nin ağırlığı yüzde 40, Temel Mat'in ağırlığı yüzde 20, Sosyal'in ağırlığı yüzde 30, Fen'in ağırlığı yüzde 10;

27 YGS-4 Puan türünde (SÖZ-1): YGS-4 Puan türünde (SÖZ-1): Türkçe'nin ağırlığı yüzde 30, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 20, Sosyal'in ağırlığı yüzde 40, Fen'in ağırlığı yüzde 10, YGS-5 Puan türünde (EA-1): Türkçe'nin ağırlığı yüzde 37, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 33, Sosyal'in ağırlığı yüzde 20, Fen'in ağırlığı yüzde 10, YGS-6 Puan türünde (EA-1): Türkçe'nin ağırlığı yüzde 33, Temel Mat'in ağırlığı yüzde 37, Sosyal'in ağırlığı yüzde 10, Fen'in ağırlığı yüzde 20 olarak belirlendi.

28 7- YGS puanları nerelerde ve nasıl kullanılabilecek: 2009'da Sayısal–1 ile girilen 4 yıllık lisans programların bir kısmına 2009'da Sayısal–1 ile girilen 4 yıllık lisans programların bir kısmına YGS–1 ile girilecek, bir kısmına da YGS–2 ile girilecek. YGS puanlarının değer aralıklarının en küçüğünün 100, en büyüğünün 500 olan puanlar olarak hesaplanacaktır. (Eski sistemde en düşük, 100 en yüksek 300 idi.) Bu sınavda elde edilecek puanlar sonucunda üç taban puan oluşacak. Bir tanesi Önlisans Taban Puanı–1: Bu taban puanını geçen adaylar önlisans (2 yıllık) programları ile açık öğretim programlarını tercih edebilecek. Yani bu seneki 145'in karşılığıdır. İkinci bir taban puanı: İkinci aşama sınavlara katılma hakkı sağlayacak. Yani bu seneki 165’in karşılığıdır. Üçüncü taban puan: Bazı 4 yıllık lisans programlarını (Eski ÖSS şeklinde söyleyecek olursak birinci bölümdeki Ea-1, Sözel-1 ve Say-1 bölümlerinin bazıları) tercih etmek için kullanılacak.

29 LYS SINAVLARININ TÜM AYRINTILARI

30 Yeni Sınav Sistemi-2 İkinci Aşama : Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) (LYS)

31 1- LYS sınavlarına kimler girebilecek: YGS sınavında belirlenen taban puanı geçen herkes isterse LYS sınavlarına girebilecek. Yani Meslek liselilerde tıp, hukuk, psikoloji, tarih, coğrafya gibi bölümleri seçmek isterlerse LYS sınavlarına girebileceklerdir. YGS sınavında belirlenen taban puanı geçen herkes isterse LYS sınavlarına girebilecek. Yani Meslek liselilerde tıp, hukuk, psikoloji, tarih, coğrafya gibi bölümleri seçmek isterlerse LYS sınavlarına girebileceklerdir. Ayrıca açıklamanın ilk başlarında da ifade ettiğim gibi Ayrıca açıklamanın ilk başlarında da ifade ettiğim gibi “Meslek liseliler eğer LYS sınavlarına da girmişse ve LYS puanı daha yüksekse, Meslek liseli bu daha yüksek puan olan LYS puanını kullanabilecek. Bundan dolayı sadece YGS'nin yanı sıra LYS puanları da önlisans (2 yıllık) programlara girerken geçerli olabilecek.

32 2- LYS sınavları ne zaman yapılacak: LYS'nin Haziran ayının ikinci yarısında (19-20, 26-27 Haziran) bir ya da iki hafta sonunda yapılacak. Kesin tarihlerin ancak yapılacak kamuoyu araştırmasıyla, adaylara uygulanacak anketler sonucunda belirlenecektir. LYS'nin Haziran ayının ikinci yarısında (19-20, 26-27 Haziran) bir ya da iki hafta sonunda yapılacak. Kesin tarihlerin ancak yapılacak kamuoyu araştırmasıyla, adaylara uygulanacak anketler sonucunda belirlenecektir.

33 3- LYS sınavlarında nerelerden soru gelecek? Yani Müfredatta nereden sorumluyuz?: 2009 ÖSS’deki ikinci bölüm testlerindeki müfredatın aynısı gelecek. 2009 ÖSS’deki ikinci bölüm testlerindeki müfredatın aynısı gelecek. Yani Lise-2, Lise-3 ve Lise-4 sınıflarında işlenen konulardan soru gelecek. Soru tarzı ise bu sene gerçekleşen 2009 ÖSS sisteminin ikinci bölüm testlerinde sorulan soru tarzlarıyla paralellik gösterecektir.

34 4- YGS sınavında Testlere ve Derslere göre sorulacak soru sayısı ne kadar olacak ve yapılış şekilleri nasıl olacak: Sınavın ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) ise soru sayıları ve süreleri testlere göre değişecek. Sınavın ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) ise soru sayıları ve süreleri testlere göre değişecek.

35 LYS-1 (Matematik-Geometri): LYS-1 (Matematik-Geometri): 50 Matematik + 30 Geometri 50 Matematik + 30 Geometri (8 Tanesi Analitik Geometri) - 50 Matematik sorusuna 75 dakika, - 50 Matematik sorusuna 75 dakika, - 30 Geometri sorusuna 45 dakika süre verilecek. (Yani toplamda süre 120 dakika verilecek.) - 30 Geometri sorusuna 45 dakika süre verilecek. (Yani toplamda süre 120 dakika verilecek.) - Matematik ve geometri testleri için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler kullanılacak. - Cevap kağıdı iki test için ortak olacak. - Matematik ve geometri testleri için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler kullanılacak. - Cevap kağıdı iki test için ortak olacak.

36 LYS-2 (Fen Bilimleri): LYS-2 (Fen Bilimleri): 30 Fizik + 30 Kimya + 30 Biyoloji 30 Fizik + 30 Kimya + 30 Biyoloji 30 Fizik sorusuna 45 dakika, 30 Fizik sorusuna 45 dakika, 30 Kimya sorusuna 45 dakika, 30 Kimya sorusuna 45 dakika, 30 Biyoloji sorusuna 45 dakika verilecek. 30 Biyoloji sorusuna 45 dakika verilecek. (Yani toplamda 135 dakika verilecek.) - Fizik, kimya ve biyoloji testleri için ayrı soru kitapçığı ve ayrı süreler kullanılacak. - Cevap kâğıdı üç test için ortak olacak.

37 LYS-3'ün (Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı): LYS-3'ün (Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı): 56 Türk Dili ve Edebiyat + 24 Coğrafya–1 56 Türk Dili ve Edebiyat + 24 Coğrafya–1 56 Edebiyat sorusuna 85 dakika, 56 Edebiyat sorusuna 85 dakika, 24 Coğrafya–1 sorusuna 35 dakika süre verilecek. 24 Coğrafya–1 sorusuna 35 dakika süre verilecek. (Yani toplamda 120 dakika süre verilecek.) - Türk Dili ve Edebiyatı testi ile Coğrafya -1 testi için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler kullanılacak. - Cevap kağıdı, iki test için ortak olacak.

38 LYS-4'ün (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu testi): LYS-4'ün (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu testi): 44 Tarih + 16 Coğrafya–2 + 30 Felsefe Grubu (10 Psikoloji, 10 Sosyoloji, 10 Mantık) 44 Tarih + 16 Coğrafya–2 + 30 Felsefe Grubu (10 Psikoloji, 10 Sosyoloji, 10 Mantık) 44 tarih sorusuna 65 dakika, 44 tarih sorusuna 65 dakika, 16 Coğrafya–2 sorusuna 25 dakika, 16 Coğrafya–2 sorusuna 25 dakika, 30 Felsefe grubu sorusuna 45 dakika süre verilecek. 30 Felsefe grubu sorusuna 45 dakika süre verilecek. (Yani toplamda 135 dakika süre verilecek.) - Ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler kullanılacak. - Cevap kağıdı, üç test için ortak olacak.

39 LYS-5'in (Yabancı Dil): LYS-5'in (Yabancı Dil): Soru sayısı 80, süresi 120 dakika olacak. Soru sayısı 80, süresi 120 dakika olacak. Yabancı dil testi için tek soru kitapçığı ve tek cevap kağıdı kullanılacak."

40 5- LYS sınavında nasıl bir Puan hesaplaması ve Puan türleri kullanılacak: 5- LYS sınavında nasıl bir Puan hesaplaması ve Puan türleri kullanılacak: İkinci aşama olan LYS'nin İkinci aşama olan LYS'nin Matematik-Fen (MF), Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Sosyal (TS) ve Dil puan türü gruplarının her birinden birden fazla puan türü oluşturuldu. Türkçe-Sosyal (TS) ve Dil puan türü gruplarının her birinden birden fazla puan türü oluşturuldu. MF puan türü grubu: MF puan türü grubu: MF-1, MF-1, MF-2, MF-2, MF-3 MF-3 MF-4, MF-4, TM puan türü grubu: TM-1,TM-2TM-3, TS puan türü grubu: TS-1TS-2, Dil puan türü grubu: DİL-1 DİL-2.

41 6- LYS puan türleri ALANLARA göre nerelerde kullanılacak ve derslerin getirdiği puan ağırlıkları nasıl olacak: ÖSYM hangi bölümün hangi puan türünden alınacağını TASLAK olarak belirledi. Bu belirleme %100 kesinlik taşımayıp 2010 Başvuru kılavuzunda kesinlik arz eden hallerini yayınlayacaktır. Fakat bu listedekilerin çok ufak çapta değişebilme ihtimalinin olabileceğini de vurgulandı. ÖSYM hangi bölümün hangi puan türünden alınacağını TASLAK olarak belirledi. Bu belirleme %100 kesinlik taşımayıp 2010 Başvuru kılavuzunda kesinlik arz eden hallerini yayınlayacaktır. Fakat bu listedekilerin çok ufak çapta değişebilme ihtimalinin olabileceğini de vurgulandı.

42 A- MF grubundaki puan türlerinin ağırlıkları ve kullanılacak alanları MF–1 Puan türü: Matematik ağırlıklı temel bilim programları için kullanılacak. MF–1 Puan türü: Matematik ağırlıklı temel bilim programları için kullanılacak. Türkçe yüzde 11, Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 16, Temel Matematik yüzde 16, Sosyal yüzde 5, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 8, Fen yüzde 8, Matematik yüzde 26, Matematik yüzde 26, Geometri yüzde 13, Geometri yüzde 13, Fizik yüzde 10, Fizik yüzde 10, Kimya yüzde 6 Kimya yüzde 6 Biyoloji yüzde 5; Biyoloji yüzde 5;

43 MF–2 Puan türü: Fen ağırlıklı temel bilim programları için kullanılacak. Türkçe yüzde 11, Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 11, Temel Matematik yüzde 11, Sosyal yüzde 5, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 13, Fen yüzde 13, Matematik yüzde 16, Matematik yüzde 16, Geometri yüzde 7, Geometri yüzde 7, Fizik yüzde 13, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 12, Kimya yüzde 12, Biyoloji yüzde 12; Biyoloji yüzde 12;

44 MF–3 Puan türü: Sağlık Bilimleri programları için kullanılacak. Türkçe yüzde 11, Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 11, Temel Matematik yüzde 11, Sosyal yüzde 7, Sosyal yüzde 7, Fen yüzde 11, Fen yüzde 11, Matematik yüzde 13, Matematik yüzde 13, Geometri yüzde 5, Geometri yüzde 5, Fizik yüzde 13, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 14 Kimya yüzde 14 Biyoloji yüzde 15; Biyoloji yüzde 15;

45 MF–4 Puan türü: Mühendislik ve Teknik programlar için kullanılacak. Türkçe yüzde 11, Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 14, Temel Matematik yüzde 14, Sosyal yüzde 6, Sosyal yüzde 6, Fen yüzde 9, Fen yüzde 9, Matematik yüzde 22, Matematik yüzde 22, Geometri yüzde 11, Geometri yüzde 11, Fizik yüzde 13, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 9 Kimya yüzde 9 Biyoloji yüzde 5. Biyoloji yüzde 5.

46 B- TM grubundaki puan türlerinin ağırlıkları ve kullanılacak alanları TM-1 puan türü az da olsa Matematik, TM-1 puan türü az da olsa Matematik, TM-2 puan türü Matematik ile Türkçe-Edebiyat eşit ağırlıklı, TM-2 puan türü Matematik ile Türkçe-Edebiyat eşit ağırlıklı, TM-3 puan türü Türkçe-Edebiyat ağırlıklı bölümler için kullanılacak. TM-3 puan türü Türkçe-Edebiyat ağırlıklı bölümler için kullanılacak.

47 TM-1 Puan türü: Türkçe yüzde 14, Temel Matematik yüzde 16, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 5, Matematik yüzde 25, Geometri yüzde 10, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 18 Coğrafya-1 yüzde 7; TM-2 Puan türü: Türkçe yüzde 14, Temel Matematik yüzde 14, Sosyal yüzde 7, Fen yüzde 5, Matematik yüzde 22, Geometri yüzde 8, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 22 Coğrafya-1 yüzde 8; TM-3 Puan türü: Türkçe yüzde 15, Temel Matematik yüzde 10, Sosyal yüzde 10, Fen yüzde 5, Matematik yüzde 18, Geometri yüzde 7, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 25 Coğrafya-1 yüzde 10.

48 C- TS grubundaki puan türlerinin ağırlıkları ve kullanılacak alanları TS-1 puan türü sosyal programlar için, TS-2 puan türü Türkçe-Edebiyat, Tarih programları için kullanılacak. TS-1 puan türü sosyal programlar için, TS-2 puan türü Türkçe-Edebiyat, Tarih programları için kullanılacak. TS–1 Puan türü: Kesin olan coğrafya bölümünün bu puan türünden alınacağıdır. Türkçe yüzde 13, Temel Matematik yüzde 10, Sosyal yüzde 12, Fen yüzde 5, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 15, Coğrafya–1 yüzde 8, Tarih yüzde 15, Coğrafya–2 yüzde 7 Felsefe Grubu yüzde 15; TS–2 Puan türü: Kesin olan Türkçe öğretmenliği, Türk dili ve edebiyatı bölümlerinin bu puan türünden alınacağıdır. Türkçe yüzde 18, Temel Matematik yüzde 6, Sosyal yüzde 11, Fen yüzde 5, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 25, Coğrafya–1 yüzde 5, Tarih yüzde 15, Coğrafya–2 yüzde 5 Felsefe Grubu yüzde 10.

49 D- DİL grubundaki puan türlerinin ağırlıkları ve kullanılacak alanları DİL–1 puan türü: Bu puan türü İngilizce, Almanca ve Fransızca Yabancı Dil Programları için kullanılacak. Türkçe yüzde 15, Temel Matematik yüzde 6, Sosyal yüzde 9 Fen yüzde 5 Yabancı Dil yüzde 65; DİL-2 puan türü: Bu puan türü İngilizce, Fransızca ve Almanca dışında eğitim yapan programlar için (Fars Dili ve Edebiyatı, Japon Dili ve Edebiyatı gibi) kullanılacaktır. Türkçe yüzde 25, Temel Matematik yüzde 7, Sosyal yüzde 13, Fen yüzde 5 Yabancı Dil yüzde 50 olarak belirlendi.

50 7- LYS puanları en fazla ne kadar olabilecek: Meslek liselilerin kendi alanlarında girdikleri programlar hariç, alınabilecek en yüksek puanın 575 olacak. Meslek liselilerin kendi alanlarında girdikleri programlar hariç, alınabilecek en yüksek puanın 575 olacak. Meslek lisesi ve öğretmen liseli çıkışlı adaylara kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken verilecek ek puan ile hesaplama yapıldığında ise, alınabilecek en yüksek puanın 605 olduğunu söyledi Meslek lisesi ve öğretmen liseli çıkışlı adaylara kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken verilecek ek puan ile hesaplama yapıldığında ise, alınabilecek en yüksek puanın 605 olduğunu söyledi

51 HAZIRLAYAN VE SUNAN MURAT UÇAR REHBER ÖĞRETMEN


"2010 ÖSS SON DEĞİŞİKLİKLER Önemli Not-1: Bu yazı 21-22-23 Temmuz YÖK toplantısından sonra yapılan yazılı ve sözlü açıklamalara dayanılarak oluşturulan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları