Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dizi (ARRAY) Diziler grup halindeki değişkenler olarak tanımlanabilir. Dizi içersinde yüzlerce değişken olabilir. Dizi elemanları index adı verilen sıra.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dizi (ARRAY) Diziler grup halindeki değişkenler olarak tanımlanabilir. Dizi içersinde yüzlerce değişken olabilir. Dizi elemanları index adı verilen sıra."— Sunum transkripti:

1

2 Dizi (ARRAY) Diziler grup halindeki değişkenler olarak tanımlanabilir. Dizi içersinde yüzlerce değişken olabilir. Dizi elemanları index adı verilen sıra numarası ile çağrılır. Sıra numarası 0 (sıfır) ile başlar. Aşağıdaki örnek dizi haftanın günlerini göstermektedir. $hafta=array("Pazartesi","Salı","Çarşamba","Perşembe","Cuma","Cumartesi","Pazar"); Dizi içindeki herhangi bir elemana ulaşmak için onu numarası ile çağırabilirsiniz. Bu şekilde yazılan bir komut bize "Salı" gününü yazacaktır.

3 index Tanımlama: Dizi tanımlama sırasında sayıları kendimiz vererek index numaralarını değiştirebiliriz. Örneğin yukarıdaki örnekte "Pazartesi" için 1 sayısı kullanmak isterseniz aşağıdaki gibi yazılması gerekir. $hafta[1]="Pazartesi"; $hafta[2]="Salı"; $hafta[3]="Çarşamba";...... Bu durumda dizinin ilk elemanı Pazartesi oldu. Dizi içersine sonradan eleman eklemek isterseniz ve sıra numarasının kaç olduğunu bilmiyorsanız boş değer girebilirsiniz. Bu durumda Php bir sonraki numarayı otomatik olarak atayacaktır. $Personel[] = "Ahmet"; $Personel[] = "Ayşe"; ( Personel kelimesinden sonra boş bir parantez yazılmıştır.) Örnek: Php ile kullanılan date komutu haftanın günlerini ingilizce yazar. ama bize Türkçe isimler gerektiği olduğu için bunu nasıl yapacağımızı dizilerle görelim

4 Dizinin ne olduğunu anladıysanız size göre bu örnek basit kalacaktır. bilmeniz gereken tek şey sonradan eklediğimiz date komutudur. bu komut parantez içine yazılan harfe göre farklı değer verir. date("w") : haftanın kaçıncı günü olduğunu yazar. Pazar=0, Pazartesi=1, Salı:2... Bu durumda diyelim ki biz Salı günündeyiz o zaman $gun=2 şekline dönüşecektir.


"Dizi (ARRAY) Diziler grup halindeki değişkenler olarak tanımlanabilir. Dizi içersinde yüzlerce değişken olabilir. Dizi elemanları index adı verilen sıra." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları