Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

‘’’’{{ YÖNELTME}}’’’’ ‘’’’{{ YÖNELTME}}’’’’ Yönetimde planlama ve örgütlemeden sonra kurulan sistemin işlemesine sıra gelmektedir. Bu işi yerine getirecek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "‘’’’{{ YÖNELTME}}’’’’ ‘’’’{{ YÖNELTME}}’’’’ Yönetimde planlama ve örgütlemeden sonra kurulan sistemin işlemesine sıra gelmektedir. Bu işi yerine getirecek."— Sunum transkripti:

1

2 ‘’’’{{ YÖNELTME}}’’’’ ‘’’’{{ YÖNELTME}}’’’’ Yönetimde planlama ve örgütlemeden sonra kurulan sistemin işlemesine sıra gelmektedir. Bu işi yerine getirecek olan yönetim fonksiyonu,yönetmedir. Yöneltme ;organizasyonda yer alan görevlere elemanların seçimi,eğitilmesi,bu kişilere gerekli emirlerin verilmesidir.

3 EMİR-KOMUTA EMİR-KOMUTA  Her organizasyonun bünyesinde emir-komuta zinciri vardır.  İnsanlar emir almaktan hoşlanmazlar.  Birlikte çalıştığınız insanların sevgi saygısını kazanın.  Komuta;Bir örgütte farklı kademelerdeki dikey ve dolaysız ilişkileri gösteren yapı türüdür.  Komuta yetkisinden söz etmek,üst ile ast arasındaki dolaysız emir verme ilişkisini belirtmek demektir.

4 ***EMİR ÖZELLİKLERİ*** ***EMİR ÖZELLİKLERİ*** İnsan direktifin içeriğini anlamalıdır. İnsan direktifin içeriğini anlamalıdır. Emirler,kesin ve açık olmalıdır. Emirler,kesin ve açık olmalıdır. Direktifi yerine getirecek yeterli maddesel öğeler araç-gereci olmalıdır. Direktifi yerine getirecek yeterli maddesel öğeler araç-gereci olmalıdır. Direktifler yazılı veya sözlü olarak verilebilmelidir. Direktifler yazılı veya sözlü olarak verilebilmelidir.

5 #ÜSTÜN EMİR VERME TÜRLERİ# Yönetme fonksiyonunun iyi bir biçimde yerine getirilmesi,emirlerin niteliğine bağlıdır. Emirler,demokratik ve otokratik olmak üzere iki türde incelenir. Emirlerin hazırlanış ilkeleri şunlardır; -emir tam olmalıdır. -emir çok açık olmalıdır. -emrin nedeni açıklanmalıdır.

6 - EMİR ALICI ve YERİNE GETİRİLMESİ MÜMKÜN OLMALIDIR- Bir kimseden akılcı olmayan herhangi bir şeyi istemek,moral bakımından kötü etki yapar. Verilen emir astın gücünü ve yeteneğini,terbiyesini açmayacak nitelikte olmalıdır.

7 (=EMİR TAM OLMALIDIR=) (=EMİR TAM OLMALIDIR=) Tam bir emir,emir alan kimsenin kafasında ne yapılması gerektiği konusunda bir tereddüt bırakmamalıdır. Tam bir emir,emir alan kimsenin kafasında ne yapılması gerektiği konusunda bir tereddüt bırakmamalıdır. Ayrıca yapılacak işin miktarı ve kalitesi,hangi yöntemlerle ve ne zaman yapılacağında belirtilmelidir. Ayrıca yapılacak işin miktarı ve kalitesi,hangi yöntemlerle ve ne zaman yapılacağında belirtilmelidir.

8 ^^EMİR AÇIK OLMALIDIR^^ Verilen emir, anlaşılacak biçimde olmalıdır. Verilen emir, anlaşılacak biçimde olmalıdır. Emir veren kişi için açık olan bir emir,emri alan kişi için açık olmayabilir. Emir veren kişi için açık olan bir emir,emri alan kişi için açık olmayabilir. Bir emrin açık olup olmamasını,emir alan kişinin bunu anlayıp anlamaması belirler. Bir emrin açık olup olmamasını,emir alan kişinin bunu anlayıp anlamaması belirler.

9 >>((EMİR YAPILAN HİZMETLERLE İLGİLİ OLMALIDIR<<)) Çalışanlar verilen emrin kendi işiyle ilgili olduğunu inanmalıdır. Aksi durumda,yönetici ile çalışan arasında bir takım sürtüşmeler meydana gelir.

10 >>ETKİLİ BİR EMİRDE İKNA HAVASI BULUNMALIDIR<< Yöneticiler,organizasyonun amacına uygun biçimde astlarının duygu ve inançlarında değişiklikler meydana getirmeye çalışmalıdır. İkna ve inanç aşılama güçlerini artırmaya çalışmalıdır.

11 \|EMRİN NEDENİ AÇIKLANMALIDIR|\ Emrin nedenini açıklama moral üzerinde önemli olumlu etkiler yapar. Emrin nedenini açıklama moral üzerinde önemli olumlu etkiler yapar. Emri alan kişi anladığı ve nedenini bildiği emirleri daha kolaylıkla yerine getirir. Emri alan kişi anladığı ve nedenini bildiği emirleri daha kolaylıkla yerine getirir.

12


"‘’’’{{ YÖNELTME}}’’’’ ‘’’’{{ YÖNELTME}}’’’’ Yönetimde planlama ve örgütlemeden sonra kurulan sistemin işlemesine sıra gelmektedir. Bu işi yerine getirecek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları