Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİ KAYNAKLARININ TÜRLERİ DANIŞMA KAYNAKLARI: BİLGİNİN KENDİSİNİ VEREN – IV “READY REFERENCE” BBY104 Bilgi Kaynakları ve Hizmetleri II.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİ KAYNAKLARININ TÜRLERİ DANIŞMA KAYNAKLARI: BİLGİNİN KENDİSİNİ VEREN – IV “READY REFERENCE” BBY104 Bilgi Kaynakları ve Hizmetleri II."— Sunum transkripti:

1 BİLGİ KAYNAKLARININ TÜRLERİ DANIŞMA KAYNAKLARI: BİLGİNİN KENDİSİNİ VEREN – IV “READY REFERENCE” BBY104 Bilgi Kaynakları ve Hizmetleri II

2 Bilginin kendisini veren danışma kaynakları:  Ansiklopediler  Sözlükler  Coğrafi kaynaklar  Harita  Atlas  Gazetteer  Turizm rehberleri  Coğrafi ansiklopedi ve sözlükler  Hazır danışma (ready reference) kaynakları  Almanak  Yıllık  El kitapları  Rehberler [hatırlatma]

3 Ready reference?  Hemen yanıtlanabilecek sorulardır.  Tarihler ve olaylar, kişiler, istatistikler, “ilk”ler, “en”ler vb.  Özellikle kütüphanelerin danışma birimine yöneltilen soruların önemli bir kısmı (%30-40) bu tip sorulardan oluşur (Katz, 1987, s.42).  Bu tip sorular her tür danışma kaynağı tarafından yanıtlanabilir (katalog, ansiklopedi, vb.) Ancak bazı hazır danışma sorularını yanıtlamak için üretilen özel kaynaklar da vardır. →→→

4 Almanak  Almanac, Almanack, Factbook, Book of Facts,…  Takvime göre düzenlenmiş, özel bir alan veya bir grup farklı alanda bilgiler içeren genelde düzenli ve yıllık olarak üretilen yayınlardır.  Tüm dünya ile ilgili istatistiksel ve betimleyici bilgiler içerebilirler.  Ayrıca, yakın tarihe ait olayların özetleri de bu kaynaklarda bulunabilir.  Ülkelerdeki kurumlar, kişiler ve olaylar hakkında güncel bilgiler yer alabilir.  Karşılaştırmalı bilgiler bulunabilir: Eski ve yeni bilgiler.

5 ..Almanak  Almanaklar tarafından genelde işlenen ana konular: coğrafya, hükümet, nüfus, ziraat, ekonomi, iş, sağlık, tıp, din, medya, taşımacılık, bilim, teknoloji, spor ve ödüller,...  Ünlü örnekler:  Whitaker's Almanack  Information Please Almanac  The World Factbook  World Almanac  OECD Factbook  …

6

7

8 Örnek içerik (tıklayın)

9

10

11

12

13 Deneyin!..  Mısır’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adı geçen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu genel direktörü Muhammed El Baradey’in biyografisini arıyorum. InfoPlease adlı kaynağı kullanarak bana bilgi bulabilir misiniz?  Ne tür zorluklarla karşılaştınız?  Sizce sebepleri neler olabilir?  Nasıl çözdünüz / çözebildiniz mi?  Bu alıştırmanın sonuçlarını gelecek derste sınıfta tartışacağız..

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24 Yıllık  Yearbook, annual,..  Her yıl yenilenir ve ilgili yılın istatistiksel bilgilerini verir.  Ülkelerle, konularla ilgili yıllık etkinlikleri içerir.  Basılı versiyonları genelde alfabetik düzendedir.  Temel mantığı ve kullanım amaçları almanaklara çok benzer, yalnız kendi içinde türleri vardır.

25 ..Yıllık (türleri)  Tanınmış ansiklopedilerin yıllıkları  Özellikle basılı ansiklopedileri güncellemek için üretilir  Uluslararası yıllıklar  Yearbook of International Organizations Yearbook of International Organizations Uluslararası 60.000 civarında kuruluş hakkında bilgi  Stateman’s Yearbook-1864 200’e yakın devletle ilgili bilgiler var Batı ülkeleri ağırlıklı  Europa Yearbook (Europa World Online)-1926 Europa Yearbook (Europa World Online)-1926 Birleşmiş Milletler üye ülkeler ve Avrupa ülkeleri  Worldmark Encyclopedia of the Nations Her ülkeyi 50 madde altında incelemiştir (Örn: 48.madde o ülkedeki önemli kişiler)

26

27

28 ..Yıllık (türleri)  İstatistiksel bilgi veren yıllıklar  United Nations Statistical Yearbook United Nations Statistical Yearbook Dünyanın en tanınan istatistik yıllığı Uluslararası kapsamlı Bütün bilgiler devletlerden toplanıyor. Aylık bülten olarak da çıkıyor (Monthly Bulletin of Statistics)  Türkiye İstatistik Yıllığı-1928 Türkiye İstatistik Yıllığı-1928 T.C. Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Karşılaştırmalı olarak farklı alanlarda bilgiler veriliyor. Sadece Türkiye ile ilgili resmi kurumlardan alınmış bilgiler

29

30

31 ..Yıllık (türleri)  Konu yıllıkları  Guinness Book of World Records-1955 İlginç rekorları verir. En’lerden bahseder. Birçok dile çevirilmiştir.  …

32

33 ..Yıllık (türleri)

34 ..Rehber  Directory, guide,..  Kurumlar, firmalar, şirketler hakkında bilgi veren danışma kaynağı.  Kurumlar ne zaman, nerede kurulmuş?, Başkanları kim?, Faaliyet alanları neler?, Yayınları neler? vb. bilgi gereksinimlerine yanıt ararken kullanılır.

35 Rehber  Yöresel rehberler / Belirli bir konu ile ilgili rehberler  Belli bir ülke, bölge ya da şehirler ile ilgili ya da belirli bir konu başlığı altında detaylı bilgi verir.  Devlete ait rehberler  Devlet kurumları tarafından üretilen yayınlardır.  Akademik teşkilat rehberleri  Eğitim ve araştırma kurumları hakkında bilgi verir.  Ticari rehberler  Firmalar hakkında detaylı bilgiler verir.  Kurumsal rehberler

36 ..Rehber (konu)

37

38

39 ..Rehber (devlet)

40 ..Rehber (akademik)  Research Centers Directory-1966  Üniversitelere bağlı araştırma merkezleri hakkında bilgi verir.  World of Learning-1947 World of Learning-1947  Bütün dünyadaki eğitim kurumlarına yönelik bilgiler verir.  Ayrıca ilgili ülkenin müzeleri, kütüphaneleri, sanat galerileri hakkında da bilgi verir.

41

42

43 ..Rehber (ticari)

44 ..Rehber (kurumsal)

45

46

47 El kitapları  Handbook, manual,..  Herhangi bir alandaki en temel bilgileri veren danışma kaynaklarıdır.  El kitapları genel konuları içerebileceği gibi bazı özel alanlarda da hazırlanmış olabilir.

48 ..El kitapları  Famous First Facts (Wilson)  Olayların ilk meydana gelişi ile ilgili bilgi verir.  Genelde Amerikan tarihindeki ilklere yer verir. İlk icatlar, buluşlar,..

49

50 ..El kitapları  Handbook of Chemistry and Physics-1913  Handbook of Robotics  …

51 ..El kitapları

52 Dikkat..  Özellikle yıllık, almanak, rehber gibi kaynakları kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli özelliklerden biri nedir?  Güncellik  Neden?  Bilgiler eskimiş/değişmiş olabilir. Kaynağın en güncel versiyonu en doğru bilgiyi verecektir.  Eski versiyonlarda olmayan bilgiler son versiyonda bulunuyor olabilir.

53 Wikipedia (TR & EN). Katz, William. (1987). Introduction to Reference Work: Basic Information Sources (Vol.1, Part 2 & 3). New York: McGraw-Hill. Slaytlar hazırlanırken ayrıca aşağıda listelenen bazı yayımlanmamış ders notlarından yararlanılmıştır: Dr. Dilek Köprülü. BBY 103 Bilgi Kaynakları ve Hizmetleri I. Hacettepe Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü. Dr. Coşkun Polat. BBY 12 Bilgi Kaynakları ve Hizmetleri I. Atatürk Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü. Nevzat Özel. BBY 101 Genel Danışma Kaynakları I. Ankara Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü. Kaynaklar ve okuma listesi:


"BİLGİ KAYNAKLARININ TÜRLERİ DANIŞMA KAYNAKLARI: BİLGİNİN KENDİSİNİ VEREN – IV “READY REFERENCE” BBY104 Bilgi Kaynakları ve Hizmetleri II." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları