Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KANAMA VE ŞOK DURUMUNDA İLK YARDIM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KANAMA VE ŞOK DURUMUNDA İLK YARDIM"— Sunum transkripti:

1 KANAMA VE ŞOK DURUMUNDA İLK YARDIM

2 KAPSAM . Kanama nedir? . Kaç çeşit kanama vardır?
. Kanamalarda ilkyardım uygulamaları nelerdir? . Vücutta baskı uygulanacak noktalar nelerdir? . Kanamalarda üçgen bandaj uygulaması nasıl yapılmalıdır? . Hangi durumlarda turnike uygulanmalıdır? . Turnike uygulamasında dikkat edilecek hususlar neler olmalıdır? . El ve ayak kopmalarında turnike nasıl uygulanır? . Şok nedir? . Kaç çeşit şok vardır? . Şok belirtileri nelerdir? . Şokta ilkyardım uygulamaları nelerdir? . Şok pozisyonu nasıl verilir?

3 KANAMA NEDİR? Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar dışına doğru akmasıdır. Kanamanın ciddiyeti aşağıdaki durumlara bağlıdır. Kanamanın hızı Vücutta kanın aktığı bölge Kanama miktarı Kişinin fiziksel durumu ve yaşı

4 KANAMA ÇEŞİTLERİ Vücutta kanın aktığı bölgeye göre 3 çeşit kanama vardır. Dış kanamalar :Kanama yaradan vücut dışına doğru olur. İç kanamalar: Kanama vücut içine olduğu için gözle görülmez. Doğal deliklerden olan kanamalar: Kulak, burun,ağız,anüs,üreme organlarından olan kanamalardır.

5 KANAMALARIN SINIFLANDIRILMASI
Damar tipine göre 3 çeşit kanama vardır. Atardamar kanamaları kalp atımları ile uyumlu olarak kesik kesik akar ve açık renklidir. Toplardamar kanamaları ise koyu renkli ve sızıntı şeklindedir. Kılcal damar kanaması küçük kabarcıklar şeklindedir. Kanamanın değerlendirilmesinde, şok belirtilerinin izlenmesi çok önemlidir.

6

7 1-Boyun : Boyun atardamarı (şah damarı) baskı yeri
BASI NOKTALARI 1-Boyun : Boyun atardamarı (şah damarı) baskı yeri 2-Köprücük kemiği : Kol atardamarı baskı yeri 3-Koltukaltı : Kol atardamarı baskı yeri 4-Kolun üst bölümü: Kol atardamarı baskı yeri 5-Kasık :Bacak atardamarı baskı yeri 6-Uyluk : Bacak atardamarları baskı yeri

8 BASI NOKTALARI

9

10 KANAMALARDA İLKYARDIM UYGULAMALARI
Dış kanamalarda ilkyardım Hasta/yaralının durumu değerlendirilir.(ABC) Tıbbi yardım istenir.(112) Yara yada kanama değerlendirilir. Kanayan yer üzerine temiz bir bezle bastırılır. Kanama durmazsa ikinci bir bez koyarak basıncı arttırılır. Gerekirse bandaj ile sararak basınç uygulanır.

11 KANAMALARDA İLKYARDIM UYGULAMALARI
Dış kanamalarda ilkyardım Kanayan yere en yakın basınç noktasına baskı uygulanır. Kanayan bölge yukarı kaldırılır. Çok sayıda yaralının bulunduğu bir ortamda tek ilkyardımcı varsa, yaralı güç koşullarda bir yere taşınacaksa, uzuv kopması varsa ve/veya baskı noktalarına baskı uygulamak yeterli olmuyorsa boğucu sargı(turnike) uygulanır.

12 KANAMALARDA İLKYARDIM UYGULAMALARI
Dış kanamalarda ilkyardım Şok pozisyonu verilir. Yaşam bulguları sık aralıklarla(2-3 dakikada bir) değerlendirilir. Kanayan bölge dışarıda kalacak şekilde hasta/yaralının üstü örtülür. Yapılan uygulamalar ile ilgili bilgiler(boğucu sargı uygulaması gibi) hasta/yaralının üzerine yazılır. Hızla sevk edilmesi sağlanır.

13 KANAMALARDA İLKYARDIM UYGULAMALARI

14 KANAMALARDA İLKYARDIM UYGULAMALARI

15 KANAMALARDA İLKYARDIM UYGULAMALARI
İç kanamalar Şiddetli travma,darbe,kırık ,silahla yaralanma nedeni ile oluşabilir. Hasta yaralıda şok belirtileri vardır.

16 KANAMALARDA İLKYARDIM UYGULAMALARI
İç kanamalarda ilkyardım Hasta/yaralının bilinci ve ABC’si değerlendirilir. Tıbbi yardım istenir. Üzeri örtülerek ayakları 30 cm yukarı kaldırılır Asla yiyecek ve içecek verilmez Hareket ettirilmez Yaşamsal bulguları incelenir Sağlık kuruluşuna sevki sağlanır.

17 Hangi durumlarda boğucu sargı(turnike) uygulanmalıdır?
Çok sayıda yaralının bulunduğu ortamda tek ilkyardımcı varsa, Yaralı güç koşullarda bir yere taşınacaksa Uzuv kopması varsa Baskı noktalarına baskı uygulamak yeterli olmuyorsa

18 Turnike uygulamasında dikkat edilecek hususlar neler olmalıdır?
Turnike uygulamasında kullanılacak malzemelerin genişliği en az 8-10 cm olmalı. İp,tel gibi kesici malzemeler kullanılmamalı Turnikeyi sıkmak için tahta parçası kalem gibi malzemeler Turnike kanama duruncaya kadar sıkılır,

19 TURNİKE Kanama durduktan sonra daha fazla sıkılmaz. Turnike uygulanan bölgenin üzerine hiçbir şey örtülmez. Turnike uygulamasının yapıldığı saat bir kağıda yazılmalı ve yaralının üzerine asılmalı. Uzun süre kanamalardaki turnike uygulamalarında, kanayan bölgeye göre 15-20 dakikada bir turnike gevşetilmeli.

20 TURNİKE Turnike uzvun koptuğu bölgeye en yakın olan ve deri bütünlüğünün bozulmamış olduğu bölgeye uygulanır. Turnike, kol ve uyluk gibi tek kemikli bölgelere uygulanır, ancak önkol ve bacağa el ve ayağın beslenmesini bozabileceği için uygulanmaz.Uzuv kopması durumlarında, önkol ve bacağa da turnike uygulanabilir.

21 TURNİKE

22 UZUV KOPMALARI Uzuv kopmasında yapılması gerekenler: Kopan parça temiz su geçirmez ağzı kapalı bir plastik torbaya yerleştirilir. Kopan parçanın konduğu torba buz içeren ikinci bir torbanın içine konulur.

23 UZUV KOPMALARI Kopmuş uzuv parçasının konduğu plastik torba ağzı kapatıldıktan sonra, içerisinde 1 ölçek suya 2 ölçek buz konulmuş ikinci bir torbaya yada kovaya konulur.Bu şekilde kopmuş uzuv parçasının buz ile direk teması önlenmiş ve soğuk bir ortamda taşınması sağlanmış olur.

24 Tıbbi birimler haberdar edilir.(112)
UZUV KOPMALARI Torba hasta/yaralı ile aynı vasıtaya konur, üzerine hastanın adı ve soyadı yazılır, en geç 6 saat içinde sağlık kuruluşuna sevk edilir. Tıbbi birimler haberdar edilir.(112)

25 UZUV KOPMALARI

26 ŞOK Şok nedir? Kalp-damar sisteminin yaşamsal organlara uygun oranda kanlanma yapamaması nedeniyle ortaya çıkan ve tansiyon düşüklüğü ile seyreden bir akut dolaşım yetmezliğidir.

27 Kardiyojenik şok (Kalp kökenli) Hipovolemik şok (Sıvı eksikliği)
Kaç çeşit şok vardır? Kardiyojenik şok (Kalp kökenli) Hipovolemik şok (Sıvı eksikliği) Toksik şok (Zehirlenme ile ilgili) Anafilaktik şok (Alerjik)

28 ŞOK Şok belirtileri nelerdir? Kan basıncında düşme Hızlı ve zayıf nabız Hızlı ve yüzeysel solunum Ciltte soğukluk, solukluk ve nemlilik Endişe, huzursuzluk Baş dönmesi Dudak çevresinde solukluk ya da morarma Susuzluk hissi Bilinç seviyesinde azalma

29 ŞOK Şokta ilkyardım uygulamaları nelerdir? Kendinin ve çevrenin güvenliği sağlanır Hava yolu açıklığı sağlanır Mümkün olduğunca temiz hava soluması sağlanır Kanama varsa hemen durdurulur Şok pozisyonu verilir Hasta/yaralı sıcak tutulur Hareket ettirilmez Endişe ve korkuları giderilerek psikolojik destek sağlanır

30 Şok pozisyonu nasıl verilir?
Hasta/yaralı düz olarak sırt üstü yatırılır Hasta/yaralının bacakları 30 cm yukarı kaldırılarak,bacakların altına destek konulur. Üzeri örtülerek ısıtılır Yardım gelinceye kadar yaralının yanında kalınır Belli aralıklarla 2-3 dakikada bir yaşam bulguları değerlendirilir

31 ŞOK POZİSYONU

32 DOĞAL DELİKLERDEN ÇIKAN KANAMALARDA İLK YARDIM
Burun kanamasında ilkyardım Hasta/yaralı sakinleştirilir. Oturtulur Başı hafifçe öne eğilir Burun kanatları 5 dakika süre ile sıkılır Uzman bir doktora gitmesi sağlanır

33 DOĞAL DELİKLERDEN ÇIKAN KANAMALARDA İLK YARDIM

34 DOĞAL DELİKLERDEN ÇIKAN KANAMALARDA İLK YARDIM

35 DOĞAL DELİKLERDEN ÇIKAN KANAMALARDA İLK YARDIM
Kulak kanamalarında ilkyardım Hasta/yaralı sakinleştirilir Kanama hafifse kulak temiz bir bezle temizlenir Kanama ciddi ise ,kulağı tıkamadan temiz bir bezle kapatılır Bilinci yerinde ise hareket ettirmeden sırt üstü yatırılır,Bilinçsiz ise kanayan kulak üzerine yan yatırılır Kulak kanaması,kan kusma,anüs,üreme organlarından gelen kanamalarda hasta/yaralı kanama örnekleri uzman bir doktora sevk edilir

36 DOĞAL DELİKLERDEN ÇIKAN KANAMALARDA İLK YARDIM

37


"KANAMA VE ŞOK DURUMUNDA İLK YARDIM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları