Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İSPANYOL VE AMERİKALILARIN İSPANYOL VE AMERİKALILARIN YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM 1492 yılında Kristof Kolomb'un ayak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İSPANYOL VE AMERİKALILARIN İSPANYOL VE AMERİKALILARIN YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM 1492 yılında Kristof Kolomb'un ayak."— Sunum transkripti:

1

2 İSPANYOL VE AMERİKALILARIN İSPANYOL VE AMERİKALILARIN YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM 1492 yılında Kristof Kolomb'un ayak bastığında nüfusu 8 milyon olan Arawaks yerlilerinin sayısı 22 yıl içerisinde 28 bine indi.

3 NORVEÇLİLERİN TATERLERE (GÖÇER) UYGULADIĞI SOYKIRIM Norveçliler 'larda çıkardıkları yasalarla Nordik ırk‘ın ağırlığını korumak için etnik grup Tater (Göçerler) kızlarını zorla kısırlaştırdılar. Norveç toplumu ne kadar Tater'i kısırlaştırsa, o kadar kendi ırkını koruduğuna inanıyordu. Norveçliler 'larda çıkardıkları yasalarla Nordik ırk‘ın ağırlığını korumak için etnik grup Tater (Göçerler) kızlarını zorla kısırlaştırdılar. Norveç toplumu ne kadar Tater'i kısırlaştırsa, o kadar kendi ırkını koruduğuna inanıyordu. Kısırlaştırma yoluyla ehlileştirilemeyen Taterler üzerinde insülin ve elektroşok yöntemleri uygulanıldı. Kısırlaştırma yoluyla ehlileştirilemeyen Taterler üzerinde insülin ve elektroşok yöntemleri uygulanıldı.

4 İNGİLİZLERİN AVUSTRALYALI YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM İngiltere Krallığı tarihleri arasında sömürge amacıyla gittikleri Avustralya'da yerleşik yerli halk: Aborjinleri sistematik olarak yok ettiler. İngiltere Krallığı tarihleri arasında sömürge amacıyla gittikleri Avustralya'da yerleşik yerli halk: Aborjinleri sistematik olarak yok ettiler. İngilizler aralarına salgın hastalık yaydığı bununla da yetinmeyip yemeklerine zehir katarak yok etmeye çalıştığı750binsiyah derili aborjinden geriye sadece 31 bin kişi sağ kalabildi. İngilizler aralarına salgın hastalık yaydığı bununla da yetinmeyip yemeklerine zehir katarak yok etmeye çalıştığı750binsiyah derili aborjinden geriye sadece 31 bin kişi sağ kalabildi.

5 ALMANLARIN BATI AFRİKA'DA NAMİBYALILARA UYGULADIĞI SOYKIRIM Almanlar 1891 yılında hammadde ve işgücü ihtiyaçlarını karşılamak için Güney Batı Afrika (Namibya)'ya sömürge kurmak amacıyla çıktılar. Bölgedeki çok zengin altın ve zümrüt madenlerini ele geçirmenin yolunun yerel Herero ve Nama halklarını yok etmek olduğuna karar veren Almanlar harekete geçti. Bu emir üzerine adanın yerlileri Herero ve Namalar üzerine taarruz eden Alman askerleri yaşlı, kadın, çocuk dinlemeden herkesi katlettiler. Katliamdan kurtulanlar işkenceyle öldürüldü. Almanlar 1891 yılında hammadde ve işgücü ihtiyaçlarını karşılamak için Güney Batı Afrika (Namibya)'ya sömürge kurmak amacıyla çıktılar. Bölgedeki çok zengin altın ve zümrüt madenlerini ele geçirmenin yolunun yerel Herero ve Nama halklarını yok etmek olduğuna karar veren Almanlar harekete geçti. Bu emir üzerine adanın yerlileri Herero ve Namalar üzerine taarruz eden Alman askerleri yaşlı, kadın, çocuk dinlemeden herkesi katlettiler. Katliamdan kurtulanlar işkenceyle öldürüldü. Yaklaşık 132 bin yerliden geriye 15 bini sağ kalabildi. Yaklaşık 132 bin yerliden geriye 15 bini sağ kalabildi.

6 ALMANLARIN YAHUDİ VE ÇİNGENELERE UYGULADIĞI SOYKIRIM Almanlar yılları arasında Büyük Alman İmparatorluğu'nu kurmak ve mükemmel Alman ırkini yaratmak hedefiyle diğer milletlerden veya etnik gruplardan 21 milyon insanı topluca kurşuna dizerek, toplama kamplarında fırınlarda yakarak, gaz odalarında zehirleyerek soykırıma uğrattılar. Almanlar yılları arasında Büyük Alman İmparatorluğu'nu kurmak ve mükemmel Alman ırkini yaratmak hedefiyle diğer milletlerden veya etnik gruplardan 21 milyon insanı topluca kurşuna dizerek, toplama kamplarında fırınlarda yakarak, gaz odalarında zehirleyerek soykırıma uğrattılar. Alman yönetimi öncelikle kendilerinden olmadığına inandığı bütün ırkları tespit edip harflerle sınıflandırdı. Bu kampanya uyarınca Çingenelerin %94'ü kısırlaştırdı. ikinci hedef grup olarak Yahudiler seçildi. Gerek Almanya gerekse de Almanların işgal ettiği diğer ülkelerde yasayan milyonlarca Yahudi sistematik bir biçimde vurularak, asılarak, yakılarak ve zehirlenerek öldürüldü. Alman yönetimi öncelikle kendilerinden olmadığına inandığı bütün ırkları tespit edip harflerle sınıflandırdı. Bu kampanya uyarınca Çingenelerin %94'ü kısırlaştırdı. ikinci hedef grup olarak Yahudiler seçildi. Gerek Almanya gerekse de Almanların işgal ettiği diğer ülkelerde yasayan milyonlarca Yahudi sistematik bir biçimde vurularak, asılarak, yakılarak ve zehirlenerek öldürüldü.

7 AMERİKALI VE İNGİLİZLERİN ALMANLARA UYGULADIĞI SOYKIRIM Amerikalılar ve İngilizler Almanların savaşı kaybetmelerinin ardından, Dresden kentine sığınan Alman göçmenlerin üzerine 3 gün süreyle havadan bomba yağdırdılar. Savunmasız insanların sığındığı Dresden kentine intikam amacıyla uygulanan bombardıman sırasında 3 bin 900 ton tahrip gücü yüksek bomba ve 200 bin napalm bombası atıldı. Bu yok etme harekatında çoğunluğu çocuk ve kadınların oluşturduğu 200 bin kişi öldü. Amerikalılar ve İngilizler Almanların savaşı kaybetmelerinin ardından, Dresden kentine sığınan Alman göçmenlerin üzerine 3 gün süreyle havadan bomba yağdırdılar. Savunmasız insanların sığındığı Dresden kentine intikam amacıyla uygulanan bombardıman sırasında 3 bin 900 ton tahrip gücü yüksek bomba ve 200 bin napalm bombası atıldı. Bu yok etme harekatında çoğunluğu çocuk ve kadınların oluşturduğu 200 bin kişi öldü. Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan atom bombaları sonucu 135 bin kişinin öldüğü gerçeği Dresden'e uygulanan soykırımın büyüklüğünü gözler önüne serdi. Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan atom bombaları sonucu 135 bin kişinin öldüğü gerçeği Dresden'e uygulanan soykırımın büyüklüğünü gözler önüne serdi.

8 DANİMARKALILARIN ALMAN MÜLTECİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminde Sovyet Ordusu'nun Alman topraklarına doğru ilerlemesinden kaçan 250 bin Alman mülteci Danimarka'ya sığındı. İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminde Sovyet Ordusu'nun Alman topraklarına doğru ilerlemesinden kaçan 250 bin Alman mülteci Danimarka'ya sığındı. Üçte birini 15 yaşından küçük çocukların oluşturduğu Almanlar tel örgülerle çevrili toplama kamplarına alındılar. Üçte birini 15 yaşından küçük çocukların oluşturduğu Almanlar tel örgülerle çevrili toplama kamplarına alındılar. Binlerce çocuk ve yetişkin tifüs, bağırsak iltihabı,ishal sonucu yaşamlarını kaybettiler. Binlerce çocuk ve yetişkin tifüs, bağırsak iltihabı,ishal sonucu yaşamlarını kaybettiler.

9 RUMLARIN KIBRIS'TA TÜRKLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM İngilizler döneminde Kıbrıs adası üzerindeki egemenliklerini sağlamak amacıyla Rumlar‘ın ENOSIS'i gerçekleştirmelerine göz yumup Türklere karşı saldırı başlattırdılar. İngilizler döneminde Kıbrıs adası üzerindeki egemenliklerini sağlamak amacıyla Rumlar‘ın ENOSIS'i gerçekleştirmelerine göz yumup Türklere karşı saldırı başlattırdılar. 1912'de adada yasayan Rumlar Kıbrıs'ın 35 ayrı noktasında Türklere ait is-yerleri, camii ve evleri yakıp yıkmaya insanları katletmeye başladılar yılında EOKA adlı terör örgütü kuruldu. 1912'de adada yasayan Rumlar Kıbrıs'ın 35 ayrı noktasında Türklere ait is-yerleri, camii ve evleri yakıp yıkmaya insanları katletmeye başladılar yılında EOKA adlı terör örgütü kuruldu. EOKA sistematik bir biçimde başlattığı saldırılarda 100 Türk'ü, 100 İngiliz vatandaşını öldürerek 30 Türk köyünü yaktı yılında EOKA'cılar yeni bir etnik temizleme planını devreye soktular, bu saldırılarda 500 Türk öldürüldü, 130 Türk köyü yakıldı, 25 bin Türk evlerini terk etmek zorunda kaldı. EOKA sistematik bir biçimde başlattığı saldırılarda 100 Türk'ü, 100 İngiliz vatandaşını öldürerek 30 Türk köyünü yaktı yılında EOKA'cılar yeni bir etnik temizleme planını devreye soktular, bu saldırılarda 500 Türk öldürüldü, 130 Türk köyü yakıldı, 25 bin Türk evlerini terk etmek zorunda kaldı.

10 YUNANLILARIN BATI TRAKYA'DA TÜRKLERE KARŞI ASİMİLASYON YOLUYLA UYGULADIĞI ETNİK VE KÜLTÜREL SOYKIRIM YUNANLILARIN BATI TRAKYA'DA TÜRKLERE KARŞI ASİMİLASYON YOLUYLA UYGULADIĞI ETNİK VE KÜLTÜREL SOYKIRIM 1923 yılında Lozan'da imzalanan Türk ve Yunan azınlıkların karşılıklı mübadelesine ilişkin anlaşmanın ardından Yunan hükümeti Batı Trakya bölgesinde yasayan Türkler üzerinde sistemli olarak etnik ve kültürel soykırım başlattı yılında Lozan'da imzalanan Türk ve Yunan azınlıkların karşılıklı mübadelesine ilişkin anlaşmanın ardından Yunan hükümeti Batı Trakya bölgesinde yasayan Türkler üzerinde sistemli olarak etnik ve kültürel soykırım başlattı. Bölgenin büyük bir bölümünü askeri bölge haline getirip sıkıyönetim ilan edildi. Köyler arasında geliş-gidişler izne bağlandı, Türk azınlığın pasaportlarına el konuldu. Bölgenin büyük bir bölümünü askeri bölge haline getirip sıkıyönetim ilan edildi. Köyler arasında geliş-gidişler izne bağlandı, Türk azınlığın pasaportlarına el konuldu. Türklerin hukuki, siyasi, kültürel ve dini haklarının kısıtlanması ibadetlerine izin verilmemesi gibi yoğun baskılar sonucu 400 bin Türk bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. Türklerin hukuki, siyasi, kültürel ve dini haklarının kısıtlanması ibadetlerine izin verilmemesi gibi yoğun baskılar sonucu 400 bin Türk bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

11 BULGARLARIN TÜRKLERE KARŞI UYGULADIKLARI ETNİK VE KÜLTÜREL SOYKIRIM yılları arasında Bulgar hükümeti Bulgarlaştırma adı altında ülkede yasayan 1,5 milyon Türk, Pomak ve Çingeneye karşı bir asimilasyon kampanyası başlattı yılları arasında Bulgar hükümeti Bulgarlaştırma adı altında ülkede yasayan 1,5 milyon Türk, Pomak ve Çingeneye karşı bir asimilasyon kampanyası başlattı. Ülkede yasayan 310 bin Türk'ün isimleri polis zoruyla Bulgar ve Hıristiyan isimleriyle değiştirildi. Ülkede yasayan 310 bin Türk'ün isimleri polis zoruyla Bulgar ve Hıristiyan isimleriyle değiştirildi. Türkçe eğitim veren okullar, üniversitedeki Türk filolojisi bölümleri, Türkçe gazeteler ve camiler devlet emriyle kapatıldı. Çocukların sünnet ettirilmesi yasaklandı. Çocuklar bu yasağa rağmen sünnet ettirilip ettirilmediğini kontrol edilmek için zorla sağlık merkezlerine gönderildi. Mezar taşlarının üzerindeki Türkçe isimler yüzünden mezarlar yıkıldı, talan edildi. Türkçe eğitim veren okullar, üniversitedeki Türk filolojisi bölümleri, Türkçe gazeteler ve camiler devlet emriyle kapatıldı. Çocukların sünnet ettirilmesi yasaklandı. Çocuklar bu yasağa rağmen sünnet ettirilip ettirilmediğini kontrol edilmek için zorla sağlık merkezlerine gönderildi. Mezar taşlarının üzerindeki Türkçe isimler yüzünden mezarlar yıkıldı, talan edildi. Türklerin Türk motifli giysiler giymeleri yasaklandı. Bu baskılara dayanamayıp protesto gösterileri yapan Türklerin üzerine askeri birliklerce ateş açıldı Türk Belene'deki toplama kampına gönderildi. Baskıların giderek artması sonucu 360 bin Türk zorunlu olarak Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldı. Türklerin Türk motifli giysiler giymeleri yasaklandı. Bu baskılara dayanamayıp protesto gösterileri yapan Türklerin üzerine askeri birliklerce ateş açıldı Türk Belene'deki toplama kampına gönderildi. Baskıların giderek artması sonucu 360 bin Türk zorunlu olarak Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldı.

12 SOVYETLER BİRLİĞİ’NİN TÜRKLERE YÖNELİK YAPMIŞ OLDUĞU KATLİAMLAR 1944 Yılında Rus askerleri Çeçen- İnduş, Karaçay-Malkarlar ile Kırım Türklerini trenlere bindirerek Sibirya ve Kazakistan’a sürgün etmiş, bu sürgünde 500 bini aşkın Müslüman Türk Yollarda ölmüş, bir bölümü de sürgün edildiği yerlerde yaşamlarını yitirmişlerdir. Rusya Federasyonu’nun 1994 ile 2001 yılları arasında Çeçenistan’a yaptığı saldırılarda 200 binin üzerinde sivil kadın, çocuk, ihtiyar şehit edilerek soykırımına uğratılmıştır. 100 binlerce Çeçen’de topraklarından sürgün edilmiştir. Sovyetler Birliği Komünist rejim döneminde Türk soyundan gelen Kazak, Karatay, Çeçen, Noyan, Azeri, Türkmen, Kırgız boylarından milyonlarca Müslüman ve Türk katledilmiştir. Bunlara soykırımı uygulanmıştır. Rejim ne soylarını tanımış, nede inançlarını yaşamalarına müsaade etmiştir. Bunları suç sayarak sadece öldürmekle kalmamış, milyonlarca Türk’ü ceza evlerine doldurarak yok etmiştir.

13 AMERİKALILARIN IRAKTA YAPTIKLARI SOYKIRIM Felluce'de 1500 sivilin sokaklarda öldürülüp çürümeye terk edildi, cesetlerin köpekler tarafından yenilmeye başlandı ve 250 bin kişi bölgeden sürüldü. Bununla yetinmeyen ABD, Irak’a özgürlük getirme bahanesiyle, 100 binin üstünde sivil halkı, katletti. Felluce'de 1500 sivilin sokaklarda öldürülüp çürümeye terk edildi, cesetlerin köpekler tarafından yenilmeye başlandı ve 250 bin kişi bölgeden sürüldü. Bununla yetinmeyen ABD, Irak’a özgürlük getirme bahanesiyle, 100 binin üstünde sivil halkı, katletti. Fransız, İngiliz ve Almanlar başta olmak üzere bütün AB ülkelerinin Felluce soykırımı karşısında kayıtsız kalmışlardır. Fransız, İngiliz ve Almanlar başta olmak üzere bütün AB ülkelerinin Felluce soykırımı karşısında kayıtsız kalmışlardır. Birleşmiş Milletler de kendi soykırım tanımına giren insanlık suçlarına karşı ses çıkarmamıştır. Birleşmiş Milletler de kendi soykırım tanımına giren insanlık suçlarına karşı ses çıkarmamıştır.

14 ERMENİLERİN TÜRK SOYKIRIMI AB süreci ile birlikte sözde soykırım iddiaları yoğunlaşmıştır. Ülkeyi 3,5 yıldır yöneten Başbakan ve avenesi, bu süreçte "dış itibarımız artıyor“ yalanını her vesile ile söylemektedirler. Dünyayı 3,5 kere tur edenlerin, tur sayısı arttıkça ülkemiz itibar kaybediyor. 3,5 yıl öncesinde sadece Fransa parlamentosu sözde soykırımı tanıyan yasa çıkartmış iken, bugün bu sayı 16 ülkeye çıkmış, ABD de ise 25 eyalet meclisinde sözde soykırım tanınmıştır. Bugün ise Fransa Parlamentosu Fransa'da "Soykırım yok diyenleri“ cezalandırmak için kanun çıkarmaya çalışmakta. Sırada diğer AB ülkeleri beklemektedir. İşte sözde Ermeni Soykırımını meclislerinde kanunlaştıran ülkeler. FRANSA, İTALYA, RUSYA, KANADA, YUNANİSTAN, ARJANTİN, SLOVAKYA, AVUSTURALYA, İSVEÇ, GÜNEY KIBRIS, URUGUAY, İSVİÇRE, BELÇİKA, POLONYA. Bu ülkeleri nesillerimiz asla unutmamalı. Ayrıca Osmanlı Döneminde Milleti Sadıka dediğimiz, kendimizden farklı görmediğimiz, ancak 7 düvelin Osmanlı topraklarını işgalinde, işgal güçleri ile iş birliği yapıp, 520 bin civarında çocuk, kadın, ihtiyar demeden Müslüman Türk'ü katleden, Şehit eden Ermeni alçaklarının katliamını da unutmayacağız ve unutturmayacağız.

15 ERMENİLER TARAFINAN ŞEHİT EDİLEN KAMU GÖREVLİLERİ VE YAKINLARI OLAY YERİ SIRALAMASINA GÖRE 1- ŞEHİTLER Olay YeriOlay TarihiŞehidin Adı, Soyadı ve Unvanı Atina, Yunanistan Galip ÖZMEN, İdari Ataşe Atina, Yunanistan Neslihan ÖZMEN, Ataşe kızı Atina, Yunanistan Çetin GÖRGÜ, Basın Ataşesi Atina, Yunanistan Halûk SİPAHİOGLU, Müsteşar Bağdat Irak Çağlar YÜCEL, İdari Ataşe Belgrat, Yugoslavya Galip BALKAR, Büyükelçi Beyrut, Lübnan Oktar CİRİT, Başkâtip Boston, ABD Orhan GÜNDÜZ, Fa.Başkonsolos Brüksel, Belçika Dursan AKSOY, İdari Ataşe Burgaz, Bulgaristan Bora SÜELKAN, İdari Ataşe Cenevre, İsviçre M. Savaş YERGÜZ, Sekreter Lahey, Hollanda Ahmet BENLER, BE Oğlu Lizbon, Portekiz Erkut AKBAY, İdari Ataşe Lizbon, Portekiz Nadide AKBAY, İdari Ataşe Lizbon, Portekiz Cahide MIHÇIOĞLU, Müsteşar Esi

16 Lon Angeles, ABD Kemal ARIKAN, Başkonsolos Madrid, İspanya Necla KUNERALP, BE Eşi Madrid, İspanya Beşir BALCIOĞLU, Emekli BE Ottawa, Kanada Atilla ALTIKAT, Askeri Ataşe Paris, Fransa İsmail EREZ, Büyükelçi Paris, Fransa Talip YENER, Mamak Şoförü Paris, Fransa Yılmaz ÇOLPAN, Turizm Müşaviri Paris, Fransa Tecelli ARI, Din Görevlisi Paris, Fransa Reşat MORALİ, Çalışma Ataşesi Paris, Fransa Cemal ÖZEN, Güvenlik Ataşesi Santa Barbara, ABD Mehmet BAYDAR, Başkonsolos Santa Barbara, ABD Bahadır DEMİR, Konsolos Sydney, Avustralya Şank ARIYAK, Başkonsolos Sydney, Avustralya Engin SEVER, Güvenlik Ataşesi Tahran, İran Işık YÖNDER, Sekreter Eşi Vatikan Tahar CARIM, Büyükelçi Viyana, Avusturya Dâniş TUNALIGÎL, Büyükelçi Viyana, Avusturya Erdoğan ÖZEN, Çalışma Ataşesi Viyana, Avusturya Enver ERGUN, Uluslar arası Memur

17 ERMENİLER TARAFINDAN TÜRKLERE UYGULANAN SOYKIRIMA AİT CETVEL Belge No TarihYerOlayın MuhtevasıYaralıÖlü Kars, ArdahanErmeniler tarafından telef edilen erkeklerin sayısı PasinlerSevk sırasında ölenlerin sayısı TercanKöylere Ermeni saldırısı sonucu ölenlerin sayısı Van, TatvanTatvan iskelesinde yapılan saldırıda ölenler BitlisHudut köylerine taaruz sırasında ölenler BitlisKaçmaya çalışanlardan ölenler BitlisÇeşitli köylerde ahalinin katli sonucu ölenler VanÇeşitli yerlerde ahalinin katli sonucu ölenler VanDir nahiyesinde boğazlanarak öldürülen sübyanlar Köprüköy, VanTamamen yok edilen Köprüköy'de ölenler VanRus ve Ermenilerin yaptıkları katliâmda ölenler VanŞamran mahallesinde katledilen erkekler VanErmenilerce yemeklerine zehir katılarak öldürülen Müslümanlar VanHoşab'da telef edilen nüfus VanErgel ve Atyan'da halkın imhası sonucu ölenler OfTaarruz edilerek öldürülen kadınlar TrabzonBazı köylerde yapılan katliâmda öldürülenler VanSeyl köyünde öldürülen Musevîler VanVan ve köylerinde yapılan katliâmda öldürülenler MalazgirtMalazgirt ve köylerindeki baskında öldürülenler

18 Bitlisİşgal sırasında yapılan zulümde öldürülenler Van, ReşadiyeAşnak karyesinde yapılan zulümde ölenler Van, AbbasağaAbbasağa köyündekilere işkence Edremit, VastanEdremid'de yapılan kırımda öldürülenler BitlisSavur köyünde ahaliye yapılan zulümde ölenler MuradiyeAbaağa köyü halkının katli sırasında ölenler VanHasanan aşiretinden zayi olanların sayısı HaskayErmeni çeteleriyle çarpışmada ölenler DutakKöye saldırı sırasında ölenler BitlisRus, Ermeni ve Kazak saldırısında öldürülenler MuşKöylere saldırıda öldürülenler VanKöylere baskında öldürülenler VanBazı köy ahalisinden öldürülenler BayezitBayezid'de imha edilenlerin sayısı MuşErmeni çeteleri tarafından katledilen muhacirler MüküsTahliye esnasında katledilen ahali sayısı Müküs ŞeyhanKatledilen nüfusun sayısı Muş AkçanKuyuda bulunan cesetlerin sayısı MuşAnak manastırı önünde şehit edilenlerin sayısı Bitlis HizanUçum nahiyesi köylerinde yapılan katliâmda ölenler. 113

19 141915VanVan ve civarında yapılan katliam BitlisKöylerde yapılan katliâmda ölenler Şatak SerirKöye saldırıda ölenler ŞatakErmeni saldırısında ölenler TermeErmeni eşkiyasının saldırısında ölenler KarsKatledilen milletvekilli sayısı KilisDevriye gezerken katledilen Osmanlı askerleri Adana, PozantıAhaliden katledilenlerin sayısı OsmaniyeZor Telgraf Müdürü'nün katli PasinlerIsısar karyesi civarında katledilenlerin sayısı IğdırAbbaskulu aşiretinin köylerine saldırıda ölenler Kars, GöleErmeniler tarafından katledilenler KağızmanErmenilerle çarpışma sırasında ölenler KurudereKurudere'ye saldırı sırasında ölenler MescidliErmeni saldırısı sırasında ölenler GülyantepeErmeni saldırısı sırasında ölenler MescidliKöylere taarruz sırasında ölenler BulaklıKöylere taarruz sırasında ölenler Kars, KağızmanŞûra reisine ve ailesine yapılan saldırıda ölenler SarıkamışAntranik çetesinin köylere saldırısında ölenler. 803

20 SarıkamışRicat sırasında Ermeniler tarafından öldürülenler /8Muhtelif köylerKöylere yapılan Ermeni saldırılarda öldürülenler Kağızmanİşkence ile öldürülenler Tiknis, Ağadeveİşkence ve tecavüz ile öldürülenler PasinlerKöy basarak öldürülenler NahçıvanBirçok köy basılmak suretiyle öldürülenler KurudereBaskınla katliâm sırasında öldürülenler AkçakaleKöy basılarak öldürülenler Sarıkamışİmha ve idam ile öldürülenler SarıkamışBomba ile ile öldürülenler ErzurumÇeşitli şekilde yapılan işkencelerle öldürülenler ErzurumYakılarak, boğularak öldürülenler İspir ve Bayburtİspir ve Bayburt kazalarında Ermenilerin yaptığı soykırım 150

21 Allahüekber Taarruz ve Yağma ile öldürülenler Sarıkamış Çatışma sırasında öldürülenler K.maraş Sokak çatışması sırasında öldürülenler Adana Trenden atılarak öldürülenler Ulukışla Gözleri oyularak öldürülenler Adana Çatışma sırasında öldürülenler Gaziantep Saldırı ile öldürülenler Ünye İşkence ile öldürülenler Pozantı Esir Türk askerlerine baskın sırasında öldürülenler Çıldır Makineli tüfekle ile öldürülenler Zaruşat Kurşuna dizilerek öldürülenler Şuregel Kaçarken tipiden ve katledilerek öldürülenler K.maraş Bomba, süngü ile öldürülenler Şüregel, Zaruşat Çeşitli şekillerde öldürülenler Zaruşat Süngü ve baltalarla öldürülenler Kağızman Çeşitli şekillerde katledilerek öldürülenler Gümrü Trenden indirilerek kurşun ile öldürülenler Kars Silahla öldürülenler Kars İşkence, silahlı saldırı, bombalama ile öldürülenler. 1774

22 Kars Baskınla katledilerek öldürülenler Kars, Erzurum Baskın ile, hicret edenlere saldırarak öldürülenler Zengibasar Kaçarken suya atılarak öldürülenler Erzurum Baskın yoluyla öldürülenler Zaruşat Katliâm ve suda boğularak öldürülenler Kars, Erzurum Çeşitli şekillerde katledilerek öldürülenler Oltu Muhacirlere yapılan katliâm sonucu öldürülenler Kars, Erzurum Ağaca bağlanıp boğularak öldürülenler Bayburt 99 köyde yapılan katliâm neticesinde öldürülenler Göle Köylerde katliâm sonucu öldürülenler Pasinler 30 köyde yapılan katliâm sonunda öldürülenler Tortum 64 köyde katliâm sonucu öldürülenler Erzurum Muhtelif mahallerde katliâm sonucu öldürülenler Kars civarı Değişik işkencelerle öldürülenler Aşkale Köylerde yapılan katliâm sonucu öldürülenler Zaruşat Top saldırısı ve işkence ile öldürülenler Kosor Köylerde katliâm sonucu öldürülenler Göle Süngülerle ve bomba ile öldürülenler Kosor Köylerde katliâm sonucu öldürülenler. 122

23 Kars, Zeytun Yakılarak ve çeşitli şekillerde öldürülenler Sarıkamış 13 köyde katliâm sonucu öldürülenler Göle Köylerde katliâm neticesi öldürülenler Kars, Digor Çeşitli köylerde yapılan katliâmlarda öldürülenler Sarıkamış 18 köyde yapılan katliâm sonucu öldürülenler Göle Kadın ve çocuklara saldırı sonucu öldürülenler Kars Köylerde katliâm sonucu öldürülenler Haramivartan Nahçıvan Açlık, hastalık, soğuktan ve katl ile ölenler Zaruşat 55 köyde katliâm sonucu öldürülenler Zengibasar Kurşunlanarak öldürülenler Nahçıvan Muhtelif köylerde katliâm ile öldürülenler Kars civarı Bir kaç köyde katliâm sonucu öldürülenler Erivan İşkence ile öldürülenler Karakilise 24 köyde felaket ve muhaceret yüzünden ölenler Pasinler Kaza ahalisine yapılan katliâm sonucu ölenler Erzurum 39 köyde baskın yolu ile öldürülenler Hınıs Baskın yolu ile öldürülenler Tercan Köylerde katliâm ile öldürülenler Nahçıvan Kaçırılarak, işkence ile öldürülenler Bayburt İşkence ile öldürülenler Arpaçay Muhacirlere saldırı sonucu öldürülenler. 148 Toplam

24 FRANSIZLARIN CEZAYİR’DE YAPTIKLARI SOYKIRIMLAR 2. Dünya savaşının başlamasıyla birlikte Nazi Almanyası önce Fransa'yı ardından da Cezayir'i işgal etti. Cezayirli vatanseverlerin pek çoğu tutuklandı, büyük kısmı da toplama kaplarına konuldu veya katledildi yılında müttefik güçlerinin alman işgaline son vermesi ile birlikte, Cezayir için yeni ve demokratik bir çağın başlayacağını düşünen Cezayirli aydınlar kısa sürede çok büyük bir yanılgı içinde olduklarını anladılar. Alman işgalinden kurtuluşun ve 2.Dünya savaşının sona ermesini 8 Mayıs 1945’de Cezayir halkı Cezayir Bayraklarıyla sokaklara döküldü. Sandılar ki müttefikleri Fransızlar dostlarıydı. Öyle olmadığını tarihe setif katliamı olarak geçen ve 45 bin masum Cezayirlinin katledildiği olay gerçekleşti. Fransızlar bağımsızlığını kutlayan Cezayir halkını topluca katlettiler. Bu katliamlar 1962 yılına kadar sürdü. Bu süre içinde toplam 1.5 milyon Cezayirli kadın, çocuk, yetişkin, yaşlı katledildi. Fransa’ya İsrailliler de yardım etti. İsrail yönetimi dünyada her türlü İslami hareketi kendisine bir tehdit olarak gördüğü için Fransızlara yardım ederek soykırıma ortak oldu. Cezayirli tüm aydınlar ceza evlerine dolduruldu. 10 binlerce aydın ceza evlerinde çürüdü. Bu soykırımdan sonra direnişini sürdüren Cezayir halkı 1962 yılında bağımsızlığına kavuştu.

25 20. YÜZYILDAKİ ETNİK VE KÜLTÜREL SOYKIRIMLAR 1-Jozef Stalin (SSCB, ) 13,000,000 mülteci-100 binlerce ölü. 2-Adolf Hitler (Almanya, ) 12,000,000 mülteci kamplarda 2 milyon ölü-kayıp. 3-Mao Tze Dong (Çin, ) 11,000,000 kişiye kültürel asimilasyon-toplama kamplarında sayısı belli olmayan kayıplar. 4-İspanyol ve Amerikalı Kaşifler ( ) 7,972,000 ölü - kayıp. 5-Hideki Tojo (Japonya, ) 5,000,000 ölü - kayıp 6-Pol Pot (Kamboçya, ) 1,700,000 ölü. 7-Kim Il Sung (Kuzey Kore, ) 1.600,000 mülteci ve toplama kamplarında ölü-kayıp. 8-Menghitsu (Etopya, ) 1,500,000 ölü-kayıp. 9-Charles DeGaulle (Cezayir, ) 1,000,000 ölü-kayıp. 10-Yakubu Gowon (Biafra, ) 1,000,000 ölü-kayıp. 11-Leonid Brezhnev (Afganistan, ) 900,000 ölü-kayıp.

26 12- Jean Kambanda (Ruanda, 1994) 800,000 ölü-kayıp. 13- İngiliz Krallığı (Avustralya, ) 719,000 ölü-kayıp, 100 bin mülteci. 14- Suharto (Doğu Timor, ) 600,000 ölü-kayıp. 15- Saddam Hüseyin (Iran ve Kuzey Irak ) 600,000 ölü-kayıp. 16- Yahya Khan (Pakistan, 1971 ve Banglades,1990) 500,000 ölü- kayıp. 17- Savimbi (Angola, ) 400,000 ölü-kayıp. 18- Molla Ömer - Taliban (Afganistan, ) 400,000 ölü- kayıp. 19- Idi Amin (Uganda, ) 300,000 ölü-kayıp. 20- B.Mussolini (Etiyopya,Yugoslavya 1936) 300,000 ölü-kayıp. 21- Danimarka (Danimarka 1945) 250,000 Alman Mülteci ölüme terk edildi. 22- Mobutu Sese Seko (Zaire, ) 250,000 ölü-kayıp, 200 bin mülteci. 23- Charles Taylor (Liberya, ) 220,000 ölü-kayıp. 24- Foday Sankoh (Sierra Leone, ) 200,000 ölü-kayıp. 25- Amerika (Almanya Dresden, ) 200,000 sivil ölü (Dresden'e sığınan siviller). 26- S. Milosevic (Yugoslavya, ) 180,000 ölü-kayıp. 27- Michel Micombero (Burundi, 1972) 150,000 ölü-kayıp. 23- Charles Taylor (Liberya, ) 220,000 ölü-kayıp. 24- Foday Sankoh (Sierra Leone, ) 200,000 ölü-kayıp. 25- Amerika (Almanya Dresden, ) 200,000 sivil ölü (Dresden'e sığınan siviller). 26- S. Milosevic (Yugoslavya, ) 180,000 ölü-kayıp. 27- Michel Micombero (Burundi, 1972) 150,000 ölü-kayıp.

27 28- Amerika (Hiroşima-Nagazaki 1944)135,000 ölü (atom bombası). 29- Almanya (Namibya 1891)117,000 ölü-kayıp, 15 bin mülteci. 30- Hassan Turabi (Sudan, )100,000 ölü-kayıp. 31- Richard Nixon (Vietnam, )70,000 ölü-kayıp. 32- Papa Doc Duvalier (Haiti, )60,000 ölü-kayıp. 33- Marcos (Filipinler)50,000 ölü-kayıp. 34- Hissene Habre (Çad, )40,000 ölü-kayıp. 35- Vladimir Ilich Lenin (Rusya, ) 30,000 muhalif infaz edildi. 36- Francisco Franco (İspanya)30,000 muhalif infaz edildi. 37- Lyndon Johnson (Vietnam, ) 30,000 ölü-kayıp. 38- Hafiz Esad (Suriye )25,000 ölü-kayıp. 39- Komeini (Iran, )20,000 ölü-kayıp. 40- Eski Yugoslavya (1995 Bosna-Hersek)15 ölü, 7500 kayıp, 45 bin mülteci. 41- Paul Koroma (Sierra Leone, 1997)6,000 ölü-kayıp. 42- Usama bin Ladin(Dünya çapında, ) 4,000 ölü-kayıp. 43- Augusto Pinochet (Chile, 1973)3,000 ölü-kayıp. 44- Efrain Rios Montt (Guatemala) 2,000 ölü-kayıp. 45- Sierra Leone 80,000 mülteci, kayıp rakamı belli değil. 46- Kıbrıs Cumhuriyeti ( ) 25,000 sivil mülteci, 1000'ni aşkın ölü, 100 İngiliz ölü. 47- Yunanistan (Bati Trakya, ) 400,000 mülteci evlerini terk etti. 48- Bulgaristan ( ) 360,000 mülteci kültürel asimilasyon sonucu evlerin terk etti, 1000 kişi toplama kamplarına alındı. 49- Norveç ( ) Tatar göçmenleri kısırlaştırma ve toplama kamplarında izole etme. 50- ABD –Felluce (2004) Devam ediyor Paul Koroma (Sierra Leone, 1997)6,000 ölü-kayıp. 42- Usama bin Ladin(Dünya çapında, ) 4,000 ölü-kayıp. 43- Augusto Pinochet (Chile, 1973)3,000 ölü-kayıp. 44- Efrain Rios Montt (Guatemala) 2,000 ölü-kayıp. 45- Sierra Leone 80,000 mülteci, kayıp rakamı belli değil. 46- Kıbrıs Cumhuriyeti ( ) 25,000 sivil mülteci, 1000'ni aşkın ölü, 100 İngiliz ölü. 47- Yunanistan (Bati Trakya, ) 400,000 mülteci evlerini terk etti. 48- Bulgaristan ( ) 360,000 mülteci kültürel asimilasyon sonucu evlerin terk etti, 1000 kişi toplama kamplarına alındı. 49- Norveç ( ) Tatar göçmenleri kısırlaştırma ve toplama kamplarında izole etme. 50- ABD –Felluce (2004) Devam ediyor

28 Kullanılan Veriler; Birleşmiş Milletler’den ve Devlet Arşivlerinden alınmıştır.


"İSPANYOL VE AMERİKALILARIN İSPANYOL VE AMERİKALILARIN YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM 1492 yılında Kristof Kolomb'un ayak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları