Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İSPANYOL VE AMERİKALILARIN İSPANYOL VE AMERİKALILARIN YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM 1492 yılında Kristof Kolomb'un ayak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İSPANYOL VE AMERİKALILARIN İSPANYOL VE AMERİKALILARIN YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM 1492 yılında Kristof Kolomb'un ayak."— Sunum transkripti:

1

2 İSPANYOL VE AMERİKALILARIN İSPANYOL VE AMERİKALILARIN YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM 1492 yılında Kristof Kolomb'un ayak bastığında nüfusu 8 milyon olan Arawaks yerlilerinin sayısı 22 yıl içerisinde 28 bine indi.

3 NORVEÇLİLERİN TATERLERE (GÖÇER) UYGULADIĞI SOYKIRIM Norveçliler 1920-30'larda çıkardıkları yasalarla Nordik ırk‘ın ağırlığını korumak için etnik grup Tater (Göçerler) kızlarını zorla kısırlaştırdılar. Norveç toplumu ne kadar Tater'i kısırlaştırsa, o kadar kendi ırkını koruduğuna inanıyordu. Norveçliler 1920-30'larda çıkardıkları yasalarla Nordik ırk‘ın ağırlığını korumak için etnik grup Tater (Göçerler) kızlarını zorla kısırlaştırdılar. Norveç toplumu ne kadar Tater'i kısırlaştırsa, o kadar kendi ırkını koruduğuna inanıyordu. Kısırlaştırma yoluyla ehlileştirilemeyen Taterler üzerinde insülin ve elektroşok yöntemleri uygulanıldı. Kısırlaştırma yoluyla ehlileştirilemeyen Taterler üzerinde insülin ve elektroşok yöntemleri uygulanıldı.

4 İNGİLİZLERİN AVUSTRALYALI YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM İngiltere Krallığı 1788-1938 tarihleri arasında sömürge amacıyla gittikleri Avustralya'da yerleşik yerli halk: Aborjinleri sistematik olarak yok ettiler. İngiltere Krallığı 1788-1938 tarihleri arasında sömürge amacıyla gittikleri Avustralya'da yerleşik yerli halk: Aborjinleri sistematik olarak yok ettiler. İngilizler aralarına salgın hastalık yaydığı bununla da yetinmeyip yemeklerine zehir katarak yok etmeye çalıştığı750binsiyah derili aborjinden geriye sadece 31 bin kişi sağ kalabildi. İngilizler aralarına salgın hastalık yaydığı bununla da yetinmeyip yemeklerine zehir katarak yok etmeye çalıştığı750binsiyah derili aborjinden geriye sadece 31 bin kişi sağ kalabildi.

5 ALMANLARIN BATI AFRİKA'DA NAMİBYALILARA UYGULADIĞI SOYKIRIM Almanlar 1891 yılında hammadde ve işgücü ihtiyaçlarını karşılamak için Güney Batı Afrika (Namibya)'ya sömürge kurmak amacıyla çıktılar. Bölgedeki çok zengin altın ve zümrüt madenlerini ele geçirmenin yolunun yerel Herero ve Nama halklarını yok etmek olduğuna karar veren Almanlar harekete geçti. Bu emir üzerine adanın yerlileri Herero ve Namalar üzerine taarruz eden Alman askerleri yaşlı, kadın, çocuk dinlemeden herkesi katlettiler. Katliamdan kurtulanlar işkenceyle öldürüldü. Almanlar 1891 yılında hammadde ve işgücü ihtiyaçlarını karşılamak için Güney Batı Afrika (Namibya)'ya sömürge kurmak amacıyla çıktılar. Bölgedeki çok zengin altın ve zümrüt madenlerini ele geçirmenin yolunun yerel Herero ve Nama halklarını yok etmek olduğuna karar veren Almanlar harekete geçti. Bu emir üzerine adanın yerlileri Herero ve Namalar üzerine taarruz eden Alman askerleri yaşlı, kadın, çocuk dinlemeden herkesi katlettiler. Katliamdan kurtulanlar işkenceyle öldürüldü. Yaklaşık 132 bin yerliden geriye 15 bini sağ kalabildi. Yaklaşık 132 bin yerliden geriye 15 bini sağ kalabildi.

6 ALMANLARIN YAHUDİ VE ÇİNGENELERE UYGULADIĞI SOYKIRIM Almanlar 1933-45 yılları arasında Büyük Alman İmparatorluğu'nu kurmak ve mükemmel Alman ırkini yaratmak hedefiyle diğer milletlerden veya etnik gruplardan 21 milyon insanı topluca kurşuna dizerek, toplama kamplarında fırınlarda yakarak, gaz odalarında zehirleyerek soykırıma uğrattılar. Almanlar 1933-45 yılları arasında Büyük Alman İmparatorluğu'nu kurmak ve mükemmel Alman ırkini yaratmak hedefiyle diğer milletlerden veya etnik gruplardan 21 milyon insanı topluca kurşuna dizerek, toplama kamplarında fırınlarda yakarak, gaz odalarında zehirleyerek soykırıma uğrattılar. Alman yönetimi öncelikle kendilerinden olmadığına inandığı bütün ırkları tespit edip harflerle sınıflandırdı. Bu kampanya uyarınca Çingenelerin %94'ü kısırlaştırdı. ikinci hedef grup olarak Yahudiler seçildi. Gerek Almanya gerekse de Almanların işgal ettiği diğer ülkelerde yasayan milyonlarca Yahudi sistematik bir biçimde vurularak, asılarak, yakılarak ve zehirlenerek öldürüldü. Alman yönetimi öncelikle kendilerinden olmadığına inandığı bütün ırkları tespit edip harflerle sınıflandırdı. Bu kampanya uyarınca Çingenelerin %94'ü kısırlaştırdı. ikinci hedef grup olarak Yahudiler seçildi. Gerek Almanya gerekse de Almanların işgal ettiği diğer ülkelerde yasayan milyonlarca Yahudi sistematik bir biçimde vurularak, asılarak, yakılarak ve zehirlenerek öldürüldü.

7 AMERİKALI VE İNGİLİZLERİN ALMANLARA UYGULADIĞI SOYKIRIM Amerikalılar ve İngilizler Almanların savaşı kaybetmelerinin ardından, Dresden kentine sığınan Alman göçmenlerin üzerine 3 gün süreyle havadan bomba yağdırdılar. Savunmasız insanların sığındığı Dresden kentine intikam amacıyla uygulanan bombardıman sırasında 3 bin 900 ton tahrip gücü yüksek bomba ve 200 bin napalm bombası atıldı. Bu yok etme harekatında çoğunluğu çocuk ve kadınların oluşturduğu 200 bin kişi öldü. Amerikalılar ve İngilizler Almanların savaşı kaybetmelerinin ardından, Dresden kentine sığınan Alman göçmenlerin üzerine 3 gün süreyle havadan bomba yağdırdılar. Savunmasız insanların sığındığı Dresden kentine intikam amacıyla uygulanan bombardıman sırasında 3 bin 900 ton tahrip gücü yüksek bomba ve 200 bin napalm bombası atıldı. Bu yok etme harekatında çoğunluğu çocuk ve kadınların oluşturduğu 200 bin kişi öldü. Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan atom bombaları sonucu 135 bin kişinin öldüğü gerçeği Dresden'e uygulanan soykırımın büyüklüğünü gözler önüne serdi. Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan atom bombaları sonucu 135 bin kişinin öldüğü gerçeği Dresden'e uygulanan soykırımın büyüklüğünü gözler önüne serdi.

8 DANİMARKALILARIN ALMAN MÜLTECİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminde Sovyet Ordusu'nun Alman topraklarına doğru ilerlemesinden kaçan 250 bin Alman mülteci Danimarka'ya sığındı. İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminde Sovyet Ordusu'nun Alman topraklarına doğru ilerlemesinden kaçan 250 bin Alman mülteci Danimarka'ya sığındı. Üçte birini 15 yaşından küçük çocukların oluşturduğu Almanlar tel örgülerle çevrili toplama kamplarına alındılar. Üçte birini 15 yaşından küçük çocukların oluşturduğu Almanlar tel örgülerle çevrili toplama kamplarına alındılar. Binlerce çocuk ve yetişkin tifüs, bağırsak iltihabı,ishal sonucu yaşamlarını kaybettiler. Binlerce çocuk ve yetişkin tifüs, bağırsak iltihabı,ishal sonucu yaşamlarını kaybettiler.

9 RUMLARIN KIBRIS'TA TÜRKLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM İngilizler 1912-1974 döneminde Kıbrıs adası üzerindeki egemenliklerini sağlamak amacıyla Rumlar‘ın ENOSIS'i gerçekleştirmelerine göz yumup Türklere karşı saldırı başlattırdılar. İngilizler 1912-1974 döneminde Kıbrıs adası üzerindeki egemenliklerini sağlamak amacıyla Rumlar‘ın ENOSIS'i gerçekleştirmelerine göz yumup Türklere karşı saldırı başlattırdılar. 1912'de adada yasayan Rumlar Kıbrıs'ın 35 ayrı noktasında Türklere ait is-yerleri, camii ve evleri yakıp yıkmaya insanları katletmeye başladılar. 1952 yılında EOKA adlı terör örgütü kuruldu. 1912'de adada yasayan Rumlar Kıbrıs'ın 35 ayrı noktasında Türklere ait is-yerleri, camii ve evleri yakıp yıkmaya insanları katletmeye başladılar. 1952 yılında EOKA adlı terör örgütü kuruldu. EOKA sistematik bir biçimde başlattığı saldırılarda 100 Türk'ü, 100 İngiliz vatandaşını öldürerek 30 Türk köyünü yaktı. 1963 yılında EOKA'cılar yeni bir etnik temizleme planını devreye soktular, bu saldırılarda 500 Türk öldürüldü, 130 Türk köyü yakıldı, 25 bin Türk evlerini terk etmek zorunda kaldı. EOKA sistematik bir biçimde başlattığı saldırılarda 100 Türk'ü, 100 İngiliz vatandaşını öldürerek 30 Türk köyünü yaktı. 1963 yılında EOKA'cılar yeni bir etnik temizleme planını devreye soktular, bu saldırılarda 500 Türk öldürüldü, 130 Türk köyü yakıldı, 25 bin Türk evlerini terk etmek zorunda kaldı.

10 YUNANLILARIN BATI TRAKYA'DA TÜRKLERE KARŞI ASİMİLASYON YOLUYLA UYGULADIĞI ETNİK VE KÜLTÜREL SOYKIRIM YUNANLILARIN BATI TRAKYA'DA TÜRKLERE KARŞI ASİMİLASYON YOLUYLA UYGULADIĞI ETNİK VE KÜLTÜREL SOYKIRIM 1923 yılında Lozan'da imzalanan Türk ve Yunan azınlıkların karşılıklı mübadelesine ilişkin anlaşmanın ardından Yunan hükümeti Batı Trakya bölgesinde yasayan Türkler üzerinde sistemli olarak etnik ve kültürel soykırım başlattı. 1923 yılında Lozan'da imzalanan Türk ve Yunan azınlıkların karşılıklı mübadelesine ilişkin anlaşmanın ardından Yunan hükümeti Batı Trakya bölgesinde yasayan Türkler üzerinde sistemli olarak etnik ve kültürel soykırım başlattı. Bölgenin büyük bir bölümünü askeri bölge haline getirip sıkıyönetim ilan edildi. Köyler arasında geliş-gidişler izne bağlandı, Türk azınlığın pasaportlarına el konuldu. Bölgenin büyük bir bölümünü askeri bölge haline getirip sıkıyönetim ilan edildi. Köyler arasında geliş-gidişler izne bağlandı, Türk azınlığın pasaportlarına el konuldu. Türklerin hukuki, siyasi, kültürel ve dini haklarının kısıtlanması ibadetlerine izin verilmemesi gibi yoğun baskılar sonucu 400 bin Türk bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. Türklerin hukuki, siyasi, kültürel ve dini haklarının kısıtlanması ibadetlerine izin verilmemesi gibi yoğun baskılar sonucu 400 bin Türk bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

11 BULGARLARIN TÜRKLERE KARŞI UYGULADIKLARI ETNİK VE KÜLTÜREL SOYKIRIM 1970-89 yılları arasında Bulgar hükümeti Bulgarlaştırma adı altında ülkede yasayan 1,5 milyon Türk, Pomak ve Çingeneye karşı bir asimilasyon kampanyası başlattı. 1970-89 yılları arasında Bulgar hükümeti Bulgarlaştırma adı altında ülkede yasayan 1,5 milyon Türk, Pomak ve Çingeneye karşı bir asimilasyon kampanyası başlattı. Ülkede yasayan 310 bin Türk'ün isimleri polis zoruyla Bulgar ve Hıristiyan isimleriyle değiştirildi. Ülkede yasayan 310 bin Türk'ün isimleri polis zoruyla Bulgar ve Hıristiyan isimleriyle değiştirildi. Türkçe eğitim veren okullar, üniversitedeki Türk filolojisi bölümleri, Türkçe gazeteler ve camiler devlet emriyle kapatıldı. Çocukların sünnet ettirilmesi yasaklandı. Çocuklar bu yasağa rağmen sünnet ettirilip ettirilmediğini kontrol edilmek için zorla sağlık merkezlerine gönderildi. Mezar taşlarının üzerindeki Türkçe isimler yüzünden mezarlar yıkıldı, talan edildi. Türkçe eğitim veren okullar, üniversitedeki Türk filolojisi bölümleri, Türkçe gazeteler ve camiler devlet emriyle kapatıldı. Çocukların sünnet ettirilmesi yasaklandı. Çocuklar bu yasağa rağmen sünnet ettirilip ettirilmediğini kontrol edilmek için zorla sağlık merkezlerine gönderildi. Mezar taşlarının üzerindeki Türkçe isimler yüzünden mezarlar yıkıldı, talan edildi. Türklerin Türk motifli giysiler giymeleri yasaklandı. Bu baskılara dayanamayıp protesto gösterileri yapan Türklerin üzerine askeri birliklerce ateş açıldı. 1.000 Türk Belene'deki toplama kampına gönderildi. Baskıların giderek artması sonucu 360 bin Türk zorunlu olarak Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldı. Türklerin Türk motifli giysiler giymeleri yasaklandı. Bu baskılara dayanamayıp protesto gösterileri yapan Türklerin üzerine askeri birliklerce ateş açıldı. 1.000 Türk Belene'deki toplama kampına gönderildi. Baskıların giderek artması sonucu 360 bin Türk zorunlu olarak Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldı.

12 SOVYETLER BİRLİĞİ’NİN TÜRKLERE YÖNELİK YAPMIŞ OLDUĞU KATLİAMLAR 1944 Yılında Rus askerleri Çeçen- İnduş, Karaçay-Malkarlar ile Kırım Türklerini trenlere bindirerek Sibirya ve Kazakistan’a sürgün etmiş, bu sürgünde 500 bini aşkın Müslüman Türk Yollarda ölmüş, bir bölümü de sürgün edildiği yerlerde yaşamlarını yitirmişlerdir. Rusya Federasyonu’nun 1994 ile 2001 yılları arasında Çeçenistan’a yaptığı saldırılarda 200 binin üzerinde sivil kadın, çocuk, ihtiyar şehit edilerek soykırımına uğratılmıştır. 100 binlerce Çeçen’de topraklarından sürgün edilmiştir. Sovyetler Birliği Komünist rejim döneminde Türk soyundan gelen Kazak, Karatay, Çeçen, Noyan, Azeri, Türkmen, Kırgız boylarından milyonlarca Müslüman ve Türk katledilmiştir. Bunlara soykırımı uygulanmıştır. Rejim ne soylarını tanımış, nede inançlarını yaşamalarına müsaade etmiştir. Bunları suç sayarak sadece öldürmekle kalmamış, milyonlarca Türk’ü ceza evlerine doldurarak yok etmiştir.

13 AMERİKALILARIN IRAKTA YAPTIKLARI SOYKIRIM Felluce'de 1500 sivilin sokaklarda öldürülüp çürümeye terk edildi, cesetlerin köpekler tarafından yenilmeye başlandı ve 250 bin kişi bölgeden sürüldü. Bununla yetinmeyen ABD, Irak’a özgürlük getirme bahanesiyle, 100 binin üstünde sivil halkı, katletti. Felluce'de 1500 sivilin sokaklarda öldürülüp çürümeye terk edildi, cesetlerin köpekler tarafından yenilmeye başlandı ve 250 bin kişi bölgeden sürüldü. Bununla yetinmeyen ABD, Irak’a özgürlük getirme bahanesiyle, 100 binin üstünde sivil halkı, katletti. Fransız, İngiliz ve Almanlar başta olmak üzere bütün AB ülkelerinin Felluce soykırımı karşısında kayıtsız kalmışlardır. Fransız, İngiliz ve Almanlar başta olmak üzere bütün AB ülkelerinin Felluce soykırımı karşısında kayıtsız kalmışlardır. Birleşmiş Milletler de kendi soykırım tanımına giren insanlık suçlarına karşı ses çıkarmamıştır. Birleşmiş Milletler de kendi soykırım tanımına giren insanlık suçlarına karşı ses çıkarmamıştır.

14 ERMENİLERİN TÜRK SOYKIRIMI AB süreci ile birlikte sözde soykırım iddiaları yoğunlaşmıştır. Ülkeyi 3,5 yıldır yöneten Başbakan ve avenesi, bu süreçte "dış itibarımız artıyor“ yalanını her vesile ile söylemektedirler. Dünyayı 3,5 kere tur edenlerin, tur sayısı arttıkça ülkemiz itibar kaybediyor. 3,5 yıl öncesinde sadece Fransa parlamentosu sözde soykırımı tanıyan yasa çıkartmış iken, bugün bu sayı 16 ülkeye çıkmış, ABD de ise 25 eyalet meclisinde sözde soykırım tanınmıştır. Bugün ise Fransa Parlamentosu Fransa'da "Soykırım yok diyenleri“ cezalandırmak için kanun çıkarmaya çalışmakta. Sırada diğer AB ülkeleri beklemektedir. İşte sözde Ermeni Soykırımını meclislerinde kanunlaştıran ülkeler. FRANSA, İTALYA, RUSYA, KANADA, YUNANİSTAN, ARJANTİN, SLOVAKYA, AVUSTURALYA, İSVEÇ, GÜNEY KIBRIS, URUGUAY, İSVİÇRE, BELÇİKA, POLONYA. Bu ülkeleri nesillerimiz asla unutmamalı. Ayrıca Osmanlı Döneminde Milleti Sadıka dediğimiz, kendimizden farklı görmediğimiz, ancak 7 düvelin Osmanlı topraklarını işgalinde, işgal güçleri ile iş birliği yapıp, 520 bin civarında çocuk, kadın, ihtiyar demeden Müslüman Türk'ü katleden, Şehit eden Ermeni alçaklarının katliamını da unutmayacağız ve unutturmayacağız.

15 ERMENİLER TARAFINAN ŞEHİT EDİLEN KAMU GÖREVLİLERİ VE YAKINLARI OLAY YERİ SIRALAMASINA GÖRE 1- ŞEHİTLER Olay YeriOlay TarihiŞehidin Adı, Soyadı ve Unvanı Atina, Yunanistan31.07.1980Galip ÖZMEN, İdari Ataşe Atina, Yunanistan31.07.1980Neslihan ÖZMEN, Ataşe kızı Atina, Yunanistan07.10.1991Çetin GÖRGÜ, Basın Ataşesi Atina, Yunanistan04.07.1994Halûk SİPAHİOGLU, Müsteşar Bağdat Irak11.12.1993Çağlar YÜCEL, İdari Ataşe Belgrat, Yugoslavya09.03.1983Galip BALKAR, Büyükelçi Beyrut, Lübnan16.02.1976Oktar CİRİT, Başkâtip Boston, ABD04.05.1982Orhan GÜNDÜZ, Fa.Başkonsolos Brüksel, Belçika14.07.1983Dursan AKSOY, İdari Ataşe Burgaz, Bulgaristan09.09.1982Bora SÜELKAN, İdari Ataşe Cenevre, İsviçre09.06.1981M. Savaş YERGÜZ, Sekreter Lahey, Hollanda12.10.1979Ahmet BENLER, BE Oğlu Lizbon, Portekiz07.06.1982Erkut AKBAY, İdari Ataşe Lizbon, Portekiz07.06.1982Nadide AKBAY, İdari Ataşe Lizbon, Portekiz27.07.1983Cahide MIHÇIOĞLU, Müsteşar Esi

16 Lon Angeles, ABD 28.01.1982 Kemal ARIKAN, Başkonsolos Madrid, İspanya 02.06.1978 Necla KUNERALP, BE Eşi Madrid, İspanya 02.06.1978 Beşir BALCIOĞLU, Emekli BE Ottawa, Kanada 27.08.1982 Atilla ALTIKAT, Askeri Ataşe Paris, Fransa 24.10.1975 İsmail EREZ, Büyükelçi Paris, Fransa 24.10.1975 Talip YENER, Mamak Şoförü Paris, Fransa 22.12.1979 Yılmaz ÇOLPAN, Turizm Müşaviri Paris, Fransa 04.03.1981 Tecelli ARI, Din Görevlisi Paris, Fransa 04.03.1981 Reşat MORALİ, Çalışma Ataşesi Paris, Fransa 24.09.1981 Cemal ÖZEN, Güvenlik Ataşesi Santa Barbara, ABD 27.01.1973 Mehmet BAYDAR, Başkonsolos Santa Barbara, ABD 27.01.1973 Bahadır DEMİR, Konsolos Sydney, Avustralya 17.12.1980 Şank ARIYAK, Başkonsolos Sydney, Avustralya 17.12.1980 Engin SEVER, Güvenlik Ataşesi Tahran, İran 28.04.1984 Işık YÖNDER, Sekreter Eşi Vatikan09.06.1977 Tahar CARIM, Büyükelçi Viyana, Avusturya 22.10.1975 Dâniş TUNALIGÎL, Büyükelçi Viyana, Avusturya 20.06.1984 Erdoğan ÖZEN, Çalışma Ataşesi Viyana, Avusturya 19.11.1984 Enver ERGUN, Uluslar arası Memur

17 ERMENİLER TARAFINDAN TÜRKLERE UYGULANAN SOYKIRIMA AİT CETVEL Belge No TarihYerOlayın MuhtevasıYaralıÖlü 11914-2-21Kars, ArdahanErmeniler tarafından telef edilen erkeklerin sayısı. 30000 2 1916-5-8PasinlerSevk sırasında ölenlerin sayısı. 2000 1916-5-8TercanKöylere Ermeni saldırısı sonucu ölenlerin sayısı. 563 1916-5-8Van, TatvanTatvan iskelesinde yapılan saldırıda ölenler. 1600 1915-5-9BitlisHudut köylerine taaruz sırasında ölenler. 40000 1916-5-8BitlisKaçmaya çalışanlardan ölenler. 10000 1915-5-9BitlisÇeşitli köylerde ahalinin katli sonucu ölenler. 123 3 1915VanÇeşitli yerlerde ahalinin katli sonucu ölenler. 44 1916-5-22VanDir nahiyesinde boğazlanarak öldürülen sübyanlar. 1000 1916-5-22Köprüköy, VanTamamen yok edilen Köprüköy'de ölenler. 200 1916-5-22VanRus ve Ermenilerin yaptıkları katliâmda ölenler. 15000 1916-5-22VanŞamran mahallesinde katledilen erkekler. 8 1916-5-22VanErmenilerce yemeklerine zehir katılarak öldürülen Müslümanlar. 8000 1916-5-22VanHoşab'da telef edilen nüfus. 80000 1916-5-22VanErgel ve Atyan'da halkın imhası sonucu ölenler. 15000 41916-5-23OfTaarruz edilerek öldürülen kadınlar. 5 5 1916-5-23TrabzonBazı köylerde yapılan katliâmda öldürülenler. 2086 1916-5-23VanSeyl köyünde öldürülen Musevîler. 300 1916-5-11VanVan ve köylerinde yapılan katliâmda öldürülenler. 44233 1916-5-11MalazgirtMalazgirt ve köylerindeki baskında öldürülenler. 20000

18 61916-6-11Bitlisİşgal sırasında yapılan zulümde öldürülenler. 12 71916-4-1Van, ReşadiyeAşnak karyesinde yapılan zulümde ölenler. 15 8 1916-6Van, AbbasağaAbbasağa köyündekilere işkence. 14 1916-6Edremit, VastanEdremid'de yapılan kırımda öldürülenler. 15000 9 1915-4BitlisSavur köyünde ahaliye yapılan zulümde ölenler. 29 1915-4MuradiyeAbaağa köyü halkının katli sırasında ölenler. 10000 10 1915-5VanHasanan aşiretinden zayi olanların sayısı. 20000 1915-2HaskayErmeni çeteleriyle çarpışmada ölenler. 200 1915-2DutakKöye saldırı sırasında ölenler. 3 1915BitlisRus, Ermeni ve Kazak saldırısında öldürülenler. 16000 1916-5MuşKöylere saldırıda öldürülenler. 500 11 1915-4VanKöylere baskında öldürülenler. 120 1915VanBazı köy ahalisinden öldürülenler. 150 1916-5-25BayezitBayezid'de imha edilenlerin sayısı. 14000 12 1915MuşErmeni çeteleri tarafından katledilen muhacirler. 800 1915-8MüküsTahliye esnasında katledilen ahali sayısı. 126 1916-6-7Müküs ŞeyhanKatledilen nüfusun sayısı. 121 1915-7Muş AkçanKuyuda bulunan cesetlerin sayısı. 19 1329MuşAnak manastırı önünde şehit edilenlerin sayısı. 10 131915Bitlis HizanUçum nahiyesi köylerinde yapılan katliâmda ölenler. 113

19 141915VanVan ve civarında yapılan katliam 5.200 151916-8-14BitlisKöylerde yapılan katliâmda ölenler.34311 16 1916-6-6Şatak SerirKöye saldırıda ölenler 45 1916-6-6ŞatakErmeni saldırısında ölenler. 1150 171916-1-15TermeErmeni eşkiyasının saldırısında ölenler 9 181919-1-25KarsKatledilen milletvekilli sayısı. 9 191919-1-21KilisDevriye gezerken katledilen Osmanlı askerleri. 2 201919-2-26Adana, PozantıAhaliden katledilenlerin sayısı.14 211919-5-18OsmaniyeZor Telgraf Müdürü'nün katli. 1 221919-6-13PasinlerIsısar karyesi civarında katledilenlerin sayısı. 3 231919-6-3IğdırAbbaskulu aşiretinin köylerine saldırıda ölenler. 8 241919-7-7Kars, GöleErmeniler tarafından katledilenler. 9 251919-7-9KağızmanErmenilerle çarpışma sırasında ölenler. 6 261919-7-9KurudereKurudere'ye saldırı sırasında ölenler. 8 27 1919-7-8MescidliErmeni saldırısı sırasında ölenler.44 1919-7-8GülyantepeErmeni saldırısı sırasında ölenler. 10 281919-7-11MescidliKöylere taarruz sırasında ölenler.3520 291919-7-19BulaklıKöylere taarruz sırasında ölenler.22 301919-7-24Kars, KağızmanŞûra reisine ve ailesine yapılan saldırıda ölenler. 9 311919-7SarıkamışAntranik çetesinin köylere saldırısında ölenler. 803

20 321919-7SarıkamışRicat sırasında Ermeniler tarafından öldürülenler. 695 331919/8Muhtelif köylerKöylere yapılan Ermeni saldırılarda öldürülenler. 2502 34 1919-7-5Kağızmanİşkence ile öldürülenler. 4 1919Tiknis, Ağadeveİşkence ve tecavüz ile öldürülenler. 5 1919-7-19PasinlerKöy basarak öldürülenler.22 1919NahçıvanBirçok köy basılmak suretiyle öldürülenler. 4.000 35 1919-7KurudereBaskınla katliâm sırasında öldürülenler. 8 1919-7-4AkçakaleKöy basılarak öldürülenler. 180 1919Sarıkamışİmha ve idam ile öldürülenler. 9 1919SarıkamışBomba ile ile öldürülenler.2 36 1919-8-15ErzurumÇeşitli şekilde yapılan işkencelerle öldürülenler. 153 1919-8-15ErzurumYakılarak, boğularak öldürülenler. 426 371918İspir ve Bayburtİspir ve Bayburt kazalarında Ermenilerin yaptığı soykırım 150

21 381919-9Allahüekber Taarruz ve Yağma ile öldürülenler 3 391919-9-14Sarıkamış Çatışma sırasında öldürülenler. 12 401919-11-11K.maraş Sokak çatışması sırasında öldürülenler. 22 411919-11Adana Trenden atılarak öldürülenler. 4 1919-11-6Ulukışla Gözleri oyularak öldürülenler. 7 421919-12-7Adana Çatışma sırasında öldürülenler. 54 431920-1-22Gaziantep Saldırı ile öldürülenler. 21 441919-9Ünye İşkence ile öldürülenler. 12 451920-2-28Pozantı Esir Türk askerlerine baskın sırasında öldürülenler. 40 461920-2-10Çıldır Makineli tüfekle ile öldürülenler. 100 471920-3-9Zaruşat Kurşuna dizilerek öldürülenler. 400 481920-2-2Şuregel Kaçarken tipiden ve katledilerek öldürülenler. 1350 491338-3K.maraş Bomba, süngü ile öldürülenler. 44 501920-3-22 Şüregel, Zaruşat Çeşitli şekillerde öldürülenler. 2000 511920-3-9Zaruşat Süngü ve baltalarla öldürülenler. 120 1920-3-16Kağızman Çeşitli şekillerde katledilerek öldürülenler. 15720 521920-4-6Gümrü Trenden indirilerek kurşun ile öldürülenler. 500 531920-4-28Kars Silahla öldürülenler. 2 541920-5-5Kars İşkence, silahlı saldırı, bombalama ile öldürülenler. 1774

22 551920-5-22Kars Baskınla katledilerek öldürülenler. 10 561920-7-2 Kars, Erzurum Baskın ile, hicret edenlere saldırarak öldürülenler. 408 1920-7-2Zengibasar Kaçarken suya atılarak öldürülenler. 1500 571920-7-27Erzurum Baskın yoluyla öldürülenler. 69 581920-2-1Zaruşat Katliâm ve suda boğularak öldürülenler. 2150 1920-5 Kars, Erzurum Çeşitli şekillerde katledilerek öldürülenler. 27 1920-8Oltu Muhacirlere yapılan katliâm sonucu öldürülenler. 650 1920-8 Kars, Erzurum Ağaca bağlanıp boğularak öldürülenler. 18 591920-10-15Bayburt 99 köyde yapılan katliâm neticesinde öldürülenler. 1387 601920-10-20Göle Köylerde katliâm sonucu öldürülenler. 100 611920-10-17Pasinler 30 köyde yapılan katliâm sonunda öldürülenler. 9287 621920-10-18Tortum 64 köyde katliâm sonucu öldürülenler. 3700 631920-10-19Erzurum Muhtelif mahallerde katliâm sonucu öldürülenler. 8439 641920-10-26 Kars civarı Değişik işkencelerle öldürülenler. 10693 651920-10-28Aşkale Köylerde yapılan katliâm sonucu öldürülenler. 889 661919-1-6Zaruşat Top saldırısı ve işkence ile öldürülenler. 86 671920-12-1Kosor Köylerde katliâm sonucu öldürülenler. 69 681920-12-3Göle Süngülerle ve bomba ile öldürülenler. 508 691920-12-4Kosor Köylerde katliâm sonucu öldürülenler. 122

23 701920-12-4 Kars, Zeytun Yakılarak ve çeşitli şekillerde öldürülenler. 28 711920-12-4Sarıkamış 13 köyde katliâm sonucu öldürülenler. 1975 721920-12-6Göle Köylerde katliâm neticesi öldürülenler. 194 731920-12-7 Kars, Digor Çeşitli köylerde yapılan katliâmlarda öldürülenler. 14620 741920-12-14Sarıkamış 18 köyde yapılan katliâm sonucu öldürülenler. 5337 751920Göle Kadın ve çocuklara saldırı sonucu öldürülenler. 600 1920Kars Köylerde katliâm sonucu öldürülenler. 3945 761920Haramivartan 138 771920Nahçıvan Açlık, hastalık, soğuktan ve katl ile ölenler. 64408 781920-11-29Zaruşat 55 köyde katliâm sonucu öldürülenler. 1026 791921-2Zengibasar Kurşunlanarak öldürülenler. 318 801920Nahçıvan Muhtelif köylerde katliâm ile öldürülenler. 635307 811920-2 Kars civarı Bir kaç köyde katliâm sonucu öldürülenler. 561 821920-12Erivan İşkence ile öldürülenler. 192 831921Karakilise 24 köyde felaket ve muhaceret yüzünden ölenler. 6000 841921-11-21Pasinler Kaza ahalisine yapılan katliâm sonucu ölenler. 53 1921-11-21Erzurum 39 köyde baskın yolu ile öldürülenler. 1215 851918Hınıs Baskın yolu ile öldürülenler. 870 861918Tercan Köylerde katliâm ile öldürülenler. 580 871921Nahçıvan Kaçırılarak, işkence ile öldürülenler. 12 881921Bayburt İşkence ile öldürülenler. 580 891921Arpaçay Muhacirlere saldırı sonucu öldürülenler. 148 Toplam 518.105

24 FRANSIZLARIN CEZAYİR’DE YAPTIKLARI SOYKIRIMLAR 2. Dünya savaşının başlamasıyla birlikte Nazi Almanyası önce Fransa'yı ardından da Cezayir'i işgal etti. Cezayirli vatanseverlerin pek çoğu tutuklandı, büyük kısmı da toplama kaplarına konuldu veya katledildi. 1942 yılında müttefik güçlerinin alman işgaline son vermesi ile birlikte, Cezayir için yeni ve demokratik bir çağın başlayacağını düşünen Cezayirli aydınlar kısa sürede çok büyük bir yanılgı içinde olduklarını anladılar. Alman işgalinden kurtuluşun ve 2.Dünya savaşının sona ermesini 8 Mayıs 1945’de Cezayir halkı Cezayir Bayraklarıyla sokaklara döküldü. Sandılar ki müttefikleri Fransızlar dostlarıydı. Öyle olmadığını tarihe setif katliamı olarak geçen ve 45 bin masum Cezayirlinin katledildiği olay gerçekleşti. Fransızlar bağımsızlığını kutlayan Cezayir halkını topluca katlettiler. Bu katliamlar 1962 yılına kadar sürdü. Bu süre içinde toplam 1.5 milyon Cezayirli kadın, çocuk, yetişkin, yaşlı katledildi. Fransa’ya İsrailliler de yardım etti. İsrail yönetimi dünyada her türlü İslami hareketi kendisine bir tehdit olarak gördüğü için Fransızlara yardım ederek soykırıma ortak oldu. Cezayirli tüm aydınlar ceza evlerine dolduruldu. 10 binlerce aydın ceza evlerinde çürüdü. Bu soykırımdan sonra direnişini sürdüren Cezayir halkı 1962 yılında bağımsızlığına kavuştu.

25 20. YÜZYILDAKİ ETNİK VE KÜLTÜREL SOYKIRIMLAR 1-Jozef Stalin (SSCB, 1934-39) 13,000,000 mülteci-100 binlerce ölü. 2-Adolf Hitler (Almanya, 1939-1945) 12,000,000 mülteci kamplarda 2 milyon ölü-kayıp. 3-Mao Tze Dong (Çin, 1966-1969) 11,000,000 kişiye kültürel asimilasyon-toplama kamplarında sayısı belli olmayan kayıplar. 4-İspanyol ve Amerikalı Kaşifler (1492-1800) 7,972,000 ölü - kayıp. 5-Hideki Tojo (Japonya, 1941-1944) 5,000,000 ölü - kayıp 6-Pol Pot (Kamboçya, 1975-1979) 1,700,000 ölü. 7-Kim Il Sung (Kuzey Kore, 1948-1994) 1.600,000 mülteci ve toplama kamplarında ölü-kayıp. 8-Menghitsu (Etopya, 1975-1978) 1,500,000 ölü-kayıp. 9-Charles DeGaulle (Cezayir, 1954-1962) 1,000,000 ölü-kayıp. 10-Yakubu Gowon (Biafra, 1967-1970) 1,000,000 ölü-kayıp. 11-Leonid Brezhnev (Afganistan, 1979-1982) 900,000 ölü-kayıp.

26 12- Jean Kambanda (Ruanda, 1994) 800,000 ölü-kayıp. 13- İngiliz Krallığı (Avustralya, 1849-1938) 719,000 ölü-kayıp, 100 bin mülteci. 14- Suharto (Doğu Timor, 1976-98) 600,000 ölü-kayıp. 15- Saddam Hüseyin (Iran ve Kuzey Irak 1980-1990) 600,000 ölü-kayıp. 16- Yahya Khan (Pakistan, 1971 ve Banglades,1990) 500,000 ölü- kayıp. 17- Savimbi (Angola, 1975-2002) 400,000 ölü-kayıp. 18- Molla Ömer - Taliban (Afganistan, 1986-2001) 400,000 ölü- kayıp. 19- Idi Amin (Uganda, 1969-1979) 300,000 ölü-kayıp. 20- B.Mussolini (Etiyopya,Yugoslavya 1936) 300,000 ölü-kayıp. 21- Danimarka (Danimarka 1945) 250,000 Alman Mülteci ölüme terk edildi. 22- Mobutu Sese Seko (Zaire, 1965-1997) 250,000 ölü-kayıp, 200 bin mülteci. 23- Charles Taylor (Liberya, 1989-1996) 220,000 ölü-kayıp. 24- Foday Sankoh (Sierra Leone, 1991-2000) 200,000 ölü-kayıp. 25- Amerika (Almanya Dresden,1943-1945) 200,000 sivil ölü (Dresden'e sığınan siviller). 26- S. Milosevic (Yugoslavya,1992-96) 180,000 ölü-kayıp. 27- Michel Micombero (Burundi, 1972) 150,000 ölü-kayıp. 23- Charles Taylor (Liberya, 1989-1996) 220,000 ölü-kayıp. 24- Foday Sankoh (Sierra Leone, 1991-2000) 200,000 ölü-kayıp. 25- Amerika (Almanya Dresden,1943-1945) 200,000 sivil ölü (Dresden'e sığınan siviller). 26- S. Milosevic (Yugoslavya,1992-96) 180,000 ölü-kayıp. 27- Michel Micombero (Burundi, 1972) 150,000 ölü-kayıp.

27 28- Amerika (Hiroşima-Nagazaki 1944)135,000 ölü (atom bombası). 29- Almanya (Namibya 1891)117,000 ölü-kayıp, 15 bin mülteci. 30- Hassan Turabi (Sudan, 1989-1999)100,000 ölü-kayıp. 31- Richard Nixon (Vietnam, 1969-1974)70,000 ölü-kayıp. 32- Papa Doc Duvalier (Haiti, 1957-1971)60,000 ölü-kayıp. 33- Marcos (Filipinler)50,000 ölü-kayıp. 34- Hissene Habre (Çad, 1982-1990)40,000 ölü-kayıp. 35- Vladimir Ilich Lenin (Rusya, 1917-1920) 30,000 muhalif infaz edildi. 36- Francisco Franco (İspanya)30,000 muhalif infaz edildi. 37- Lyndon Johnson (Vietnam, 1963-1968) 30,000 ölü-kayıp. 38- Hafiz Esad (Suriye 1980-2000)25,000 ölü-kayıp. 39- Komeini (Iran, 1979-1989)20,000 ölü-kayıp. 40- Eski Yugoslavya (1995 Bosna-Hersek)15 ölü, 7500 kayıp, 45 bin mülteci. 41- Paul Koroma (Sierra Leone, 1997)6,000 ölü-kayıp. 42- Usama bin Ladin(Dünya çapında,1991-2001) 4,000 ölü-kayıp. 43- Augusto Pinochet (Chile, 1973)3,000 ölü-kayıp. 44- Efrain Rios Montt (Guatemala) 2,000 ölü-kayıp. 45- Sierra Leone 80,000 mülteci, kayıp rakamı belli değil. 46- Kıbrıs Cumhuriyeti (1912-1974) 25,000 sivil mülteci, 1000'ni aşkın ölü, 100 İngiliz ölü. 47- Yunanistan (Bati Trakya,1923-1990) 400,000 mülteci evlerini terk etti. 48- Bulgaristan (1970-1989) 360,000 mülteci kültürel asimilasyon sonucu evlerin terk etti, 1000 kişi toplama kamplarına alındı. 49- Norveç (1920-1930) Tatar göçmenleri kısırlaştırma ve toplama kamplarında izole etme. 50- ABD –Felluce (2004) Devam ediyor............ 41- Paul Koroma (Sierra Leone, 1997)6,000 ölü-kayıp. 42- Usama bin Ladin(Dünya çapında,1991-2001) 4,000 ölü-kayıp. 43- Augusto Pinochet (Chile, 1973)3,000 ölü-kayıp. 44- Efrain Rios Montt (Guatemala) 2,000 ölü-kayıp. 45- Sierra Leone 80,000 mülteci, kayıp rakamı belli değil. 46- Kıbrıs Cumhuriyeti (1912-1974) 25,000 sivil mülteci, 1000'ni aşkın ölü, 100 İngiliz ölü. 47- Yunanistan (Bati Trakya,1923-1990) 400,000 mülteci evlerini terk etti. 48- Bulgaristan (1970-1989) 360,000 mülteci kültürel asimilasyon sonucu evlerin terk etti, 1000 kişi toplama kamplarına alındı. 49- Norveç (1920-1930) Tatar göçmenleri kısırlaştırma ve toplama kamplarında izole etme. 50- ABD –Felluce (2004) Devam ediyor............

28 Kullanılan Veriler; Birleşmiş Milletler’den ve Devlet Arşivlerinden alınmıştır.


"İSPANYOL VE AMERİKALILARIN İSPANYOL VE AMERİKALILARIN YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM YERLİLERE UYGULADIĞI SOYKIRIM 1492 yılında Kristof Kolomb'un ayak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları