Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

5. TOPLUMDA YAYGIN OLAN BAZI BATIL İNANÇLAR KAZANIMLARIMIZ O 5. Ruh çağırma, falcılık, sihir ve büyü gibi batıl inançların toplum üzerindeki olumsuz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "5. TOPLUMDA YAYGIN OLAN BAZI BATIL İNANÇLAR KAZANIMLARIMIZ O 5. Ruh çağırma, falcılık, sihir ve büyü gibi batıl inançların toplum üzerindeki olumsuz."— Sunum transkripti:

1

2 5. TOPLUMDA YAYGIN OLAN BAZI BATIL İNANÇLAR

3 KAZANIMLARIMIZ O 5. Ruh çağırma, falcılık, sihir ve büyü gibi batıl inançların toplum üzerindeki olumsuz etkilerini fark eder.

4 5. Toplumda Yaygın Olan Bazı Batıl İnançlar

5

6 1. Neml suresi, 65. ayet 5. Toplumda Yaygın Olan Bazı Batıl İnançlar

7

8

9

10

11

12

13

14

15 KİN-HASET-ÖFKE-CİNAYET-SAPKINLIK-KÜFR-GÜVENSİZLİK-ALDANMA-SÖMÜRÜ…

16

17

18 Haftaya 6666. Ahirete İman 7777. Kıyamet ve Yeniden Dirilme

19 Batıl İnançlarla İlgili Örnekler

20 - Mezarlık, ziyaret yerlerindeki ağaçları kesenler çarpılır. - Türbeden dışarıya bir şey, bir nesne götüren kişiler çarpılır. - Mezarlığı parmağı ile işaret etmek iyi değildir. Parmakları ile işaret eden kişilerin parmakları kurur. - Kurban kesilirken hayvan dilini dışarı çıkarırsa kurban sahibi o yıl içerisinde ölür. - Bir çocuk sürekli ağlarsa o evde mutlaka ölüm meydana gelir. - Ayakkabı çıkarıldığında ters dönerse, ayakkabı sahibinin tez vakitte öleceği düşünülür. - Yatarken çorapları baş tarafa koymak iyi değildir, insan çabuk ölür. - Ölünün elbiseleri ölü yıkayıcılarına verilir. - Mezarlıktan ağaç kesilmez. Ağaçta cin olduğuna inanılır. - Gece ölen kişinin üzerine sabaha kadar bıçak konulur. - Yoğurdun güzel olması için mezardan çırpı toplanarak, kaynayan sütün altına atılır. - Ölünün yıkandığı evde üç gün ışık yanar.

21 - İlk yaylaya çıkışta sığırların ortasından bir yabancı geçerse sığırlar hamile kalmaz, doğum yapmazlar. - Bir kişinin önüne tavşan çıkması uğursuzluktur, mümkünse gidilen yoldan geri dönülür. - Çakal uluyunca yere tükürmek gerekir, yoksa insanın başına bir yıkım gelir. - Çakal ulumaya başlayınca hava açacak, günlük güneşlik olacak demektir. - Ateşe tükürmek, ateşe sövmek, ateşe tırnak atmak, su dökmek uğursuzluk getirir. - Sabah evinden başkasına ateş verenin ocağı söner. - Ocağın üstünü boş bırakmak uğursuzluk getirir. - Sacayağının birdenbire devrilmesi evin başına bir yıkım geleceğini gösterir. - Tencerede su boşu boşuna kaynarsa düşmanlar çoğalır.

22 - Lamba yakılmayan evin ocağı her vakit kararır. Aynı zamanda ev sahibinin öldükten sonra mezarı da karanlık olur. - Hastalanan hayvanları ateşten geçirmek iyidir. - Ateşi söndürmek için su dökülmez, ateş toprakla örtülür. - Ateş çok önceden sönmüş olsa dahi külün yanında yatılmaz. Külde cin ve şeytanın oynak yaptığına inanılır. - Ateşin çıkardığı ses ateşi yakan kişi hakkında dedikodu yapıldığına işarettir. - Kara ağaçtan düşen yaşamaz. - Kara ağaçtan beşik, sandık yapılmaz. - İncir ağacının altında uyuyanları şeytan alır götürür. - Ceviz ağacının altında yaşayanları şeytan alır götürür. - Tarlada zina yapılırsa bereket olmaz.

23 - Üzümün tanesini, karpuzun sap kısmındaki kabuğunun içini yiyenler yetim kalır. - Çocuğun bezleri yabani ağaca asılırsa çocuk yabani olur. - Nar tanelerini yere dökmek günahtır, nar cennet meyvesidir. - Diş düşürülünce o diş kimsenin göremeyeceği bir yere saklanmalı ya da gömülmelidir. - Elleri diz üzerinde kavuşturmak, parmakları birbirine geçirip el bağlamak iyi değildir, insanın kısmeti kapanır. - Parmakların çatırdaması iyidir, insanın sağlıklı olduğunu gösterir. - El yıkanırken önce sağ elden başlamalı, önce sol elden başlamak uğursuzluk getirir. - Tokalaşırken ya da birisine bir şey verirken sağ el kullanılmalıdır, sol el uğursuzluktur. - Baş taranırken dökülen saçları dökmek doğru değildir, bunlar toplanır, ölünce o kişinin kabrine konur. Çünkü bu saçlar kıyamet gününde tekrar bitecektir. - Hamile kadın aş eridiği sırada neye bakarsa doğacak çocuk ona benzeyecektir. - Akşam soğan yenen yere melekler gelmez.

24 - Gece aynaya bakanın ömrü kısa olur. - Gece acı (biber, soğan, sarımsak) evden dışarıya verilmez. - Yoğurt, süt, peynir gece dışarıya verilmez. Vermek gerektiğinde üzerine kömür, üzerlik veya yeşil bir dal konularak verilir. - Gece ıslık çalmak günahtır. - Gece evden eve tuz verilmez. - Akşam kapının önü süpürülmez. - Ekmek aktaracağı evden eve verilmez. - Çocuklar gece beş taş oynarsa düşman gelecek denir. - Değirmenden ilk gelen unla yapılan ilk ekmeği yiyen kişinin karısı ölür. - Ekmek kırıntılarını yere atmak, ayakla çiğnemek evin bereketini götürür. - Gurbete giden kişinin azığından bir parça ekmek çalınır.

25 - Bir kişinin üzerinde dikiş dikilirse o kişinin kısmeti bağlanır. - Evin temeline kara taş koymak iyi değildir. - Kapının önünde oturan kişi iftiraya uğrar. - Duvar dibinde uyumak iyi değildir, insan çarpılır. - Evin içerisi temiz olmazsa oraya melekler değil şeytanlar gelir. Böylece o evde mutluluk değil geçimsizlik olur. - Evden bir kişi gurbete gittiği zaman o gün ev süpürülmez, dışarıdan misafir alınmaz. - Eşya taşımak için kullanılan ala iple komşunun evine girilmez. Komşunun başına bir uğursuzluk geleceğine inanılır. - Kapı eşiğinde oturulmaz, insan fakir olur. - Kapı eşiğinde oturulmaz, insan bekar kalır. - Urganla komşunun evine girilmez. Aksi halde komşunun evinde kıtlık olur. - Kapı eşiğinde oturulmaz, kapı eşiğinde şeytan bulunur. - Yağmur yağarken kapı eşiğinde oturmak günahtır. - Odanın ışığını evin erkeği yakarsa o ev daima nur içinde ve bereketli olur. - Kadının yolda erkeğin önünü kesmesi uğursuzluktur. - Bir kadın iki erkeğin arasından geçerse çocuğu olmaz.

26 - Bir adam iki kadının arasından geçerse sözü geçmez. - Bir erkek iki kız arasından geçerse köse olur. - Yarım çay içen kadın dul kalır. - Ava gidecek kişinin önünden kadın geçerse avlanamaz. Bundan dolayı o kişi ava gitmekten vazgeçer. - Kız çocuğunun ilk kez kesilecek saçını dayısı keserse saçı gür olur. - Oğlan çocuğunun saçını ilk kez amcası veya dayısı keser. - Kız baba evinden perşembe veya pazar günü çıkar. - Makası açık bırakmak düşmanlarınızın sizin hakkınızda konuşmasına neden olur. - Çarşamba gecesi işlenilmez, çamaşır yıkanmaz, temizlik yapılmaz. - Gece tırnak kesilmez, ıslık çalınmaz, sakız çiğnenmez. - Gelinin ayakkabısının altına kimin ismi yazılırsa en kısa zamanda ismi yazılan kişi evlenir. - Birisi uzunca vakit eve dönmezse veya kaybolmuşsa ayakkabısına tuz dökülür. Kişi en kısa zamanda evine geri döner.


"5. TOPLUMDA YAYGIN OLAN BAZI BATIL İNANÇLAR KAZANIMLARIMIZ O 5. Ruh çağırma, falcılık, sihir ve büyü gibi batıl inançların toplum üzerindeki olumsuz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları