Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İNTERNET VE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İNTERNET VE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI"— Sunum transkripti:

1

2 İNTERNET VE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI
Rehberlik Servisi Selçuk ÖZTÜRK

3 HAYAT TARZI DEĞİŞTİ

4 EĞİTİM SİSTEMİ DEĞİŞTİ

5 AİLELERİNİZİN BEKLENTİLERİ DEĞİŞTİ

6 ZAMAN DA DEĞİŞTİ

7

8 DAHA YALNİZ

9 HAYVANLARI GÖRMEDEN,

10 DOĞAYI SEVMEDEN BÜYÜYORUZ

11 SONUÇTA; ALGILAR FARKLI
BENİM OKULUM HİSSETTİĞİM AİLEMİN HİSSETTİĞİ ÖĞRETMENLERİMİN HİSSEETTİĞİ

12 İLGİLERİ FARKLI

13 HAYALLERİ FARKLI

14 VÜCUT SİSTEMLERİ FARKLI

15 YORUMLARİ FARKLİ OLUYOR

16

17 Teknoloji Bağımlılığı = Gerileme
Teknoloji Kullanımı = İlerleme Teknoloji Bağımlılığı = Gerileme

18 BAĞIMLILIK NEDİR? Bağımlılık kişinin kullandığı bir nesne üstünde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır.

19 BAĞIMLILIK KRİTERLERİ
Bağımlılık demek için aşağıdaki belirtilerden birkaçının olması yeterlidir. Kullanılan şeyin miktarının giderek artması Kullanılan şeyin miktarı azaltılınca ya da kesilince huzursuzluk, uykusuzluk, titreme gibi yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması Ruhsal, sosyal, adli ya da bedensel bir sorun oluşturmasına rağmen madde kullanmaya devam etmek. Kişinin kullandığı şey üstünde kontrolü kaybetmesi ve tasarladığında fazla kullanması Zamanının büyük çoğunluğunu kullandığı şey ile geçirmesi Kullandığı şeyin kişisel toplumsal sorumluluklarını yerine getirmesini engellemesi (iş, okul, aile gibi) HERKES BAĞIMLI OLABİLİR İLK BAŞTA KONTROL EDEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜR SONRA HER ŞEY KONTROLÜNDEN ÇIKAR

20 CEP TELEFONU Her geçen gün cep telefonu kullanımı gençler arasında sağlıksız bir şekilde yaygınlaşıyor. Cep telefonu bağımlıları günde 6-7 saat cep telefonu kullanıyorlar. Cep telefonu bağımlılığı kaygı, uyku bozuklukları ve hatta sindirim sistemi sorunlarına kadar çok sayıda fiziksel rahatsızlığı beraberinde getiriyor.

21 BİLGİSAYAR Başkent Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre 15 yaşından küçükler günde 1-5 saat, yaş grubu 1-7 saat bilgisayar kullanıyorlar.

22 İNTERNET İnternete bağlanmak en yaygın bilgisayar kullanım nedeni. Ancak internet kullanımı hem bağımlılık riski hem de zararlı içerikli siteler nedeniyle ciddi tehlike arz ediyor.

23 BİLGİSAYAR OYUNLARI Bilgisayar oyunları bir diğer uzun süreli bilgisayar kullanım nedeni. Bilgisayar oyunları da bağımlılık oluşturmada risk faktörüdür.

24 TELEVİZYON Yapılan araştırmala r gençlerin günde ortalama 5 saat tv seyrettikleri ni ortaya koymaktadı r

25 ÖNLEYİCİ FAKTÖRLER Güçlü ve pozitif aile bağları,
Ebeveynlerin çocuklarının arkadaşlarından ve neler yaptıklarından haberdar olması, Aile içi kuralların açık olması ve herkesin bunlara uyması, Ebeveynlerin çocuklarının yaşamlarına ilgili olmaları, Okulda başarılı olma; okul, klüpler gibi kurumlarla kurulmuş güçlü bir bağ, Bağımlılık yapan şeylerin kullanımı ile ilgili doğru bilgilenme. Aile üyelerinin birbirlerini yargılamadan dinlemeleri, sorun yaşandığında birbirlerine destek olmaları (sorunu kişinin adına çözmek değil!), günlerini nasıl geçirdiklerini paylaşarak yaşamlarına ortak etmeleri güçlü ve pozitif aile bağlarını destekler. Anne-babaların çocuklarına maddelerin etkileriyle ilgili doğru bilgiler aktarmaları gerektiğinden ilk önce kendileri bilgilenmelidir. Çocuklarının maddeler hakkındaki düşüncelerini öğrenmek ve onları bilgilendirmek için uygun zaman ve ortamlar yaratmalılar. Konuşmalar asla bir veya iki defa ile sınırlı kalmamalı. Okuldaki ya da çeşitli dernek ve vakıflarla bağlantılı faaliyetlere katılmalarına destek olmalıdırlar.

26 BAĞIMLILIK: TEMEL RİSK FAKTÖRLERİ Eşlik eden bir patoloji
Olumsuz arkadaş çevresi Aile içi çatışmalar Ders/iş başarısında ya da okul dışındaki faaliyetlerde başarısızlık

27 KENDİNİZ İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?

28 DİĞER BAĞIMLILIKLARINIZI KONTROL EDİN

29

30 TEKNOLOJİYİ ALIRKEN KILIFINI HAZIRLAYIN
İnterneti alır almaz bilgisayarınıza zararlı sitelerden koruma programlarını yükleyin.Bu tür programlar Türkçe olarak birçok siteden ücretsiz ya da cüzi ücretlerle indirilebiliyor. Bunun yanında arama motorlarında problem yaşamamanız için belli arama motorlarını kullanın ve onların ayarlarını güvenli arama olarak düzenleyin.

31 TEKNOLOJİ DİLİNİ ÖĞRENİN

32 TEKNOLOJİ EVİNİZİN BAŞ KÖŞESİNDE OLSUN
Teknolojik aletlerin evin/okulun ortak kullanım alanlarında olmasına dikkat edin. Çocukların odasında televizyon, bilgisayar ya da en azından internet olması sizin kontrolünüzü zorlaştıracak belki imkânsız kılacaktır.

33 NEREDE OLDUĞUNU(ZU) BİLİN

34 GÜVENLİ TEKNOLOJİ KULLANIMINI ÖĞRENİN &ÖĞRETİN

35 TEKNOLOJİNİN DE KURALLARI OLDUĞUNU BİLİN & BİLDİRİN

36 HEDEF OLMADAN OLMAZ

37 OKUMADAN OLMAZ

38 ZAMAN SINIRLAMASI ŞART

39

40 TEKNOLOJİYİ PAYLAŞIN İnternete zaman zaman beraber girin ya da o girdiğinde gidip yanına oturarak onunla internet ilgisini paylaşın. Bilmediğiniz program, site ya da yenilikleri sorun ve öğrenin. Teknoloji sohbetleri yapın.

41 SAĞLIĞI KORUMAYI ÖĞRENİN &ÖĞRETİN
Uzun süreli internet ve bilgisayar kullanımı bilinçsiz kullanım halinde bedensel (baş, göz, boyun, omuzlar, dirsekler, kollar, bilek, ön kol, el ve parmaklar, aşağı sırt ve bel, yukarı sırt, kalça, bacak, diz, ayak ve ayak bileklerinde görülen sorunlar gibi) ve / veya psikolojik (stres, sinirlilik, acelecilik gibi) boyutlu sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Dolayısıyla çocuğunuza bu problemleri yaşamayacağı şekilde bir kullanım ortamı sağlamalı ve kullanım ile ilgili bazı egzersizleri öğretmelisiniz. Bedensel sorunların çözümüyle ilgili ergonomiye uygun sandalye seçilmeli, kol ve bacaklar yatay ve dikeyde 90 olmalı, göz monitöre en az cm. uzaklıkta olmalı, monitör yeterince büyük, ışığı ve parlaklığı ayarlanmış ve radyasyon düzeyi düşük olmalı, klavye ve fare yeterli büyüklükte olmalı, çalışma mekanı her açıdan uygun (yeterli genişlik, ışık gibi) olmalı, belirli aralarla mola vermeli ve bedensel egzersiz yapılmalıdır. Psikolojik olarak yıpranma hissedildiğinde çalışmaya ara verilmelidir.

42 ORTAK VAKİTLERİ ÇOĞALTIN
Aile olarak geçirdiğiniz ortak vakitlerin olmasına ve bu vakitlerde herkesin birlikte olmasına özen gösterin. Özellikle kahvaltı ve akşam yemeklerin beraberce yemeğe dikkat edin.

43

44

45 ARADA TOPLUCA ARA VERİN

46 SEBEPLERE DİKKAT EDİN Teknoloji bağımlılığına sebep olan diğer psikolojik problemlerin farkında olmak ve tedavisine gitmek teknoloji bağımlılığını önleme adına çok ciddi önem arzetmektedir. Nitekim konuyla alakalı yapılan çalışmalarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan bir çocuğun tedavisinin ihmal edilmesi sonucu internet bağımlılığının geliştiğinin yer alması dikkate değer bir örnektir.

47 ALTERNATİF OLUŞTURUN İnternette çok vakit geçirmemek için evde/okulda ya da ev/okul dışında severek yapabileceğiniz alternatifler bulun. Bu bir spor ya da hobi çalışmasına katılmak da olabilir, okulda sınıfça ya da evde ailece oyunlar oynamak ya da sohbet etmek de olabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta yaptığınız faaliyetten zevk almanızdır ya da sizin sevdiğiniz faaliyetleri yapmanızdır.

48 HEP OTURMAK OLMAZ

49

50 SİZİN ALTERNATİFLERİNİZ NELER?

51 SEYRETMEK SPOR DEĞİLDİR
Sporla ilgilenmeyi genelde maçları seyretmek olarak anlayan oldukça çok sayıda insan varken biz bu hataya düşmemeli, içinde bulunduğumuz dönemin fiziksel gelişiminiz için ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurarak mutlaka spora düzenli vakit ayırmalıyız

52 BAŞA GELMEDEN BAŞTAN BAŞLAYIN
Söz konusu bütün öneriler hiç şüphesiz teknoloji bağımlılığı ile karşılaşmadan/karşılaşmamak için yapılması gereken hazırlıklardır. Şayet bir bağımlılık durumu geliştiyse mutlak surette bütün önerilerin yanında bir uzman desteği almak şarttır.

53 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ…


"İNTERNET VE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları