Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇAPA İLKOKULU REHBERLİK SERVİSİ. 8 HAZİRAN 2013 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 10.00.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇAPA İLKOKULU REHBERLİK SERVİSİ. 8 HAZİRAN 2013 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 10.00."— Sunum transkripti:

1 ÇAPA İLKOKULU REHBERLİK SERVİSİ

2 8 HAZİRAN 2013 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 10.00

3 Ortaöğretim yerleştirme puanı sbs’ den gelen puan ile okuldan gelen puanın toplanması ile elde edilir. OYP= SBS+OBP

4 Öğrencilerin 8. sınıf sonunda merkezi sistemle öğrenci alan liselere girmek için geçmeleri gereken sınavın genel adıdır. Fen, Anadolu liseleri ile Meslek liselerinin bazı bölümlerine yerleşmek için SBS’ ye girilir.

5 6., 7. ve 8. sınıf konuları sarmal eğitim yaklaşımına göre birbirinin içindedir. 8.Sınıf konularına hakim olabilmek için 6. ve 7. sınıf konularını da bilmek gerekir. sadece 8. sınıf konularında soru çıkacaktır. Ve sadece 8. sınıf öğrencileri sınava girecektir.

6 Türkçe Matematik Fen ve teknoloji İnkılap Tarihi İngilizce Din kült. ve ahlak bil.

7 Türkçe Soru Sayısı 23 Katsayı 4 Matematik Soru Sayısı 20 Katsayı 4 Fen Bilgisi Soru Sayısı 20 Katsayı 3 Sosyal Bilgiler Soru Sayısı 20 Katsayı 3 İngilizce Soru Sayısı 17 Katsayı 2

8 Okul başarı puanın bulunması için 6., 7. ve 8. sınıf sonunda oluşan yılsonu başarı puanlarının ortalaması alınması gerekir. Okul başarı puanı hesaplanırken okul birincisinin başarı durumu dikkate alınmaz. Yılsonu başarı puanı ise o sene sonu işlenen derslerin ortalamasının haftalık ders sayısına çarpılması ve çıkan sonuçların toplanmasından sonra haftalık toplam ders sayısına bölünmesi ile elde edilir.

9

10 SBS puanı ile okul başarı puanın toplanıp yarısının alınmasıdır. Ortaöğretime yerleştirmede kullanılacak olan puandır.

11 2012-2013 öğretim yılından itibaren tek sınav uygulanacak. SBS puanı 100-700 arasında olacak. 6,7 ve 8. sınıf sonunda hesaplanacak yıl sonu başarı puanları ile SBS ham puanı toplandıktan sonra ortaya çıkan sonucun yarısı OYP’ yi verecektir.

12 Örnek OYP Hesaplama: 6.sınıf YSBP: 94 7.sınıf YSBP: 88 8.sınıf YSBP: 92 SBS Puanı: 640 OYP = (94+88+92+640) / 2 OYP = 457

13 uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavları ile proje yarışmalarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra ülkemizi temsil etme hakkı kazanan öğrencilere, katıldıkları yılın yıl sonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan verilir. altın madalya alan veya 1.olanlar için yıl sonu başarı puanının % 10’u, gümüş madalya alan veya 2. olanlar için yıl sonu başarı puanının % 9’u, bronz madalya alan veya 3.olanlar için yıl sonu başarı puanının % 8’i, bu etkinliklere katılanlar için de yıl sonu başarı puanının % 7’si oranında ek puan eklenir.

14 Fen liseleri Özel Fen liseleri Sosyal Bilimler liseleri Anadolu Öğretmen liseleri Anadolu liseleri Özel Anadolu liseleri Anadolu İmam Hatip liseleri Anadolu Sağlık Meslek liseleri Teknik ve Endüstri Meslek liseleri Tapu ve Kadastro Meslek liseleri Ticaret Meslek Liseleri Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Liseleri Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi ve Denizcilik Anadolu Teknik Liseleri Kız Teknik Ve Kız Meslek Liseleri Polis koleji

15 Düz Liseler Meslek liseleri

16 SBS başvurusu sırasında Polis Kolejine girmek isteyen öğrenciler Polis Koleji içinde başvuru yaparlar. OYP ile polis kolejine başvuru hakkı kazanan adaylar ayrıca Mülakat sınavı Yazılı sınav Beden eğitimi sınavlarına girerler

17 SBS den farklı bir sınavdır Başvurular mart ayı içerisinde yapılır Erkek öğrenciler başvurabilirler Yazılı sınavda başarılı olan öğrencilerin; Sağlık muayenesi,mülakat, bedensel yeterlilik,psikoteknik testleri için gerekli şartları taşımaları gerekir.

18

19 ÇAPA İLKOKULU REHBERLİK SERVİSİ


"ÇAPA İLKOKULU REHBERLİK SERVİSİ. 8 HAZİRAN 2013 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 10.00." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları