Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAMİMİYET.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAMİMİYET."— Sunum transkripti:

1 SAMİMİYET

2 SAMİMİYET DOSTLUK DEMEKTİR

3 KARDEŞLİK

4 Sevgi,saygı

5 Samimiyet hayvan sevgisidir

6 Samimi olmak BİRİSİNİN SİZE karşı samimi olduğunu nasıl anlarsınız? Veya sizinle olan samimiyetini nasıl ölçersiniz? Size karşı sıcak tavırları, lâtifeleri ve sizin sözlerinizi dikkatle dinliyor görünmesi, onun size yakın birisi olduğunu düşünmenize yeterli midir? 

7 Aslında size verdiği sözleri ne derece yerine getirdiği, size karşı samimiyetine önemli bir işarettir. Davranışları ve konuşurken kullandığı kelimelerle sizi önemsediğini gösteriyor olabilir, ancak verdiği sözleri yerine getirmekte titiz değilse ve sizin olmadığınız ortamlarda, size yüz yüzeyken gösterdiği saygı ve ilgiyi korumuyorsa, o kişinin size karşı dürüstlüğü ve samimiyeti sorgulanmaya açıktır.

8 Aranızdaki mesafenin kısalığını anlayabilmek için, yakın olduğunu bildiğiniz başka insanlarla münasebetlerine veya umum ahvaline bakıp sizinle olan muamelelerini de ister istemez gözlemlersiniz. Bu kişinin, toplum içinde de genel itibariyle söylediği ile yaptıkları birbiriyle uyuşmuyorsa, tavırları itimat uyandırmıyorsa, zaten bu haliyle sık sık suî zanna da kapı aralanmasına sebebiyet vermesi kuvvetle muhtemeldir. Bazen ortada kalan hatalar, yanlışlar, böyle kimselere kolayca atfedilebilir, bir çırpıda fatura onlara kesiliverir. 

9 İbadetlerin ruhu nasıl ihlas ise, insanlar arasındaki münasebetlerin ruhu da samimiyet ve dürüstlük olmalıdır. Bu itimadı kazanabilmek, toplumda herkese karşı özü ve sözü bir olmaya çalışmakla, yani her durumda doğruluğu prensip edinmekle mümkün olabilir.

10 Görüştüğümüz tüm insanlara karşı açık ve dürüst olabilmemiz, kendimize daha yakın gördüklerimize karşı samimiyetimiz için de önemlidir. Müslüman kardeşlerimizin tümüyle manen ne derecede kucaklaşabiliyorsak, dost ve arkadaşlarımızla münasebetlerimiz de o derecede sağlam ve sıcak olacaktır. 

11 Ne kadar masumuz söylesenize?
Bir çocuğun ağlayabildiği kadar mı? ya da bir kelebeğin uçabildiği kadar... yoksa bir yetimin başını okşayabilecek kadar mı? söylermisiniz ne kadar masumuz? Merhametsiz azap çekmekse günah sevmekse, dokunmaksa yanacağını bilerek.. ya da hissetmek olsa bile samimiyet sevgimizde ne kadar masumuz bir düşünsenize... Kelimelerin tükendiği yerdemi inat? Gelmeyeceğini bile bile beklemek mi aşk? Yoksa yalanlarla bile istemekmi sevdiğini? Söylesenize ne kadar masum bu hayat? Bi başına kalmışsındır kime ne! Çaresiz, masumsundur belkide... Ama ağlıyorsundur gizlice... Bak... gördünmü? Kimsesizsin hemde bencilce! Herkes ne kadar temizdir sizce? Evet... hepimiz çok masumuz!

12 Hazırlayan Berat Necati GENÇ 6/C


"SAMİMİYET." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları