Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN EĞİTİM HEMŞİRESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN EĞİTİM HEMŞİRESİ"— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYAN EĞİTİM HEMŞİRESİ
HASTA TAŞIMA TEKNİKLERİ HAZIRLAYAN EĞİTİM HEMŞİRESİ BİRGÜL TURAN

2 AMAÇ Doğru kaldırma ve taşıma tekniklerini öğrenerek;
Vücudumuzu korumak Zarar vermemek Güvenilir hızlı transportu sağlamak

3 GENEL KURALLAR Hasta ve hasta yakını taşıma ve gideceği bölüm öncesinde bilgilendirilir ve işbirliği sağlanır. Taşıma öncesi mutlaka Hasta Kimlik Doğrulama yapılmalıdır. Oksijen ile transferi gereken hastalarda seyyar oksijen kullanım talimatına uygun olarak taşıma yapılır.

4 GENEL KURALLAR Bulaşıcı hastalığı olan hastanın transferinde bulaş şekline göre gerekli koruyucu önlemler alınmalıdır. Hareket kısıtlılığı olan hastalar hareket ettirilmeden uygun pozisyonda transfer edilmelidir. Serum takılı olan hastaların serumları çıkartılarak transferi sağlanır. Serumların devam etmesi gerekiyorsa sağlık personeli eşliğinde taşınır.

5 GENEL KURALLAR Ajite ve saldırgan hastaların transferi esnasında güvenlik elemanlarından yardım alınmalıdır. Ambulu hastalar hekim ve sağlık personeli ile aralıksız solunumu sağlanarak taşınır. Taşıma sırasında acil yardım çantası personelle birlikte götürülür.

6 TAŞIMA ESNASINDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR
Kurtarıcıların fizik ve teknik kapasitesi

7 KALDIRMA MEKANİĞİ Hasta/yaralı mümkün olduğunca az hareket ettirilmelidir. Yuvarlayamadığınız, itemediğiniz, çekemediğiniz hastayı kaldırın. En uzun ve en güçlü kas gruplarınızı kullanın.

8 KALDIRMA MEKANİĞİ Ayaklarınızı zemine düz ve sağlam yerleştirin, biri diğerinden önde olsun Parmak uçlarınızla asla kaldırmayınız Hastanın ağırlığını her iki ayağınıza eşit dağıtın

9 KALDIRMA MEKANİĞİ Hastayı kaldırırken karnınızı kasın
Omurganızla rotasyon ve yana eğilme hareketi yapmayın Adımlarınız omuzlarınızdan daha geniş olmamalıdır

10 KALDIRMA MEKANİĞİ Mümkün olan her zaman geriye doğru yerine ileriye doğru adım atın Var olan yardımcı cihazları kullanın(kontrol !)

11 KALDIRMA MEKANİĞİ Hasta/yaralıya yakın mesafede çalışın
Sırtın gerginliğini korumak için dizler ve kalçalar bükülmelidir (Omurilik yaralanmaları riskini azaltır)

12 KALDIRMA MEKANİĞİ Hasta / yaralı taşımak mükemmel bir ekip çalışması gerektirir Tüm hareketleri yönlendirecek sorumlu bir kişi olmalı ve hareketler için komut vermelidir (Dikkat, kaldırıyoruz vb.)

13 TEKERLEKLİ SANDALYE İLE TAŞIMA
Hasta önce yatağında oturtulup karşıya bakması sağlanır Hastanın ayakları yataktan aşağıya sarkıtılır, kısa bir süre böyle oturması sağlanır Tekerlekli sandalye hasta yatağının yanına getirilir. Tekerlekli sandalyenin frenleri kilitlenir

14 TEKERLEKLİ SANDALYE İLE TAŞIMA
Sandalyenin ayak gelecek kısmı dış yanlara doğru açılır. Hasta ayağa kaldırılır ve sonra kendi ekseni etrafında döndürülerek yüzünün sandalyenin tersi yönde olması sağlanır. Hasta oturtulur ve sandalyenin frenleri açılır. Hastanın üzeri örtülür.

15 TEKERLEKLİ SANDALYE İLE TAŞIMA
Transfer esnasında hastanın bilinç düzeyi ve genel durumu sürekli gözlenir. Hastayı götüren görevli hastanın götürüldüğü bölümdeki görevliye hastayı ve dosyasını teslim eder. Taşıma sırasında hasta düşmesini önlemek amacıyla gerekli önlemler alınır.

16 TEKERLEKLİ SANDALYE İLE TAŞIMA
Transfer esnasında hastanın bilinç düzeyi ve genel durumu sürekli gözlenir. Hastayı götüren görevli hastanın götürüldüğü bölümdeki görevliye hastayı ve dosyasını teslim eder. Taşıma sırasında hasta düşmesini önlemek amacıyla gerekli önlemler alınır.

17 HASTANIN SEDYE İLE TAŞINMASI
Hastanın sedye ile taşınması gerekiyorsa taşıma işlemini minimum iki kişi ile yapılır Sedyeyi hasta yatağının yanına getirilir. Sedyenin ayakları kilitlenir. Yatak ile sedyenin baş kısmının aynı yönde olmasına dikkat edilir. Hastanın ayak ve baş kısmına geçilir. Eğer gereksinim var ise üçüncü kişiyi orta kısmında bulundurulur.

18 HASTANIN SEDYE İLE TAŞINMASI
Ekip liderinin “bir, iki, üç…” komutuyla hastayı kaldırarak sedyeye alınır. Hastanın üzerini nevresim veya battaniye ile örtülür ve mahremiyetine dikkat edilir. Sedyenin emniyet kenarlıkları yükseltilir. Hasta dosyası sedyeye konmamalıdır.

19 ÇARŞAF KULLANARAK HASTANIN YATAKTAN SEDYEYE/SEDYEDEN YATAĞA ALINMASI
Hasta yatağında yan döndürülür Çarşaf hastanın sırtı tarafına yatağın üzerine serilir Hasta çarşaf üzerine döndürülür ve çarşaf içine alınır Sedye yatağa paralel olarak yerleştirilir Hasta sedyeye yavaş hareketlerle çarşaf ile aktarılır

20 KAŞIK SEDYE

21 KAŞIK SEDYE İLE HASTANIN TAŞINMASI
Sedyenin üzerine temiz bir örtü yerleştirerek gerekli hazırlığı tamamlanır Hasta anlayabilecek durumunda ise hastaya bilgi verilir ve işbirliği sağlanır Etrafındaki eşyalar ve malzemeler taşımada kullanılacak araca göre düzenlenir. Sedyeyi hasta yatağının yanına getirilir. Sedyenin ayakları kilitlenir.

22 KAŞIK SEDYE İLE HASTANIN TAŞINMASI
Yatak ile sedyenin baş kısmının aynı yönde olmasına dikkat edilir. Hastanın ayak ve baş kısmına geçilir. Kaşık sedye ortadan ikiye ayrılarak hastanın altına sürülüp birleştirilir. Kaşık sedyenin baş ve ayak kısmından tutularak sedyeye konulur. Hastaların üzerini örtülür ve mahremiyetine dikkat edilir.

23 KAŞIK SEDYE İLE HASTANIN TAŞINMASI

24 TEŞEKKÜRLER


"HAZIRLAYAN EĞİTİM HEMŞİRESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları