Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

C# Veri Tipleri ve Değişkenler

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "C# Veri Tipleri ve Değişkenler"— Sunum transkripti:

1 C# Veri Tipleri ve Değişkenler

2 İçerik Değişken Nedir Değişken Tanımlama Kuralları Değişken Tanımlama
Veri Türleri

3 Bir bilgisayar programı yazarken bazı veriler üzerinde işlem yaparız
Bir bilgisayar programı yazarken bazı veriler üzerinde işlem yaparız. Bu verilerle işlem yapabilmemiz için onlara isimler vermemiz gerekir. İşte bu verilerin adına “Değişken” denir.  Değişkenler tek başına yeterli değillerdir. Değişkenlerin türünün ne olduğu önceden belirtilmelidir (Bu değişken bir tamsayı mıdır, karakter midir, metin midir vb..) . Bu işlem  ”veri türü” denilen programlama dilinde önceden tanımlanmış deyimler kullanılarak yapılır.

4 Değişken Tanımlama Kuralları
Değişken adları boşluk, simge içeremez. Değişkenler bir sayı ile başlayamaz. C#'ın diğer bütün komut, metot ve benzerlerinde olduğu gibi değişken adlarında büyük-küçük harf duyarlılığı vardır. Yani değişken isimli bir değişkenle Değişken isimli bir değişken birbirinden farklıdır. Değişken adları Türkçe karakterlerden(ğ,ü,ş,ö,ç,ı) oluşabilir. Ama kullanılması önerilmez.

5 Geçerli tanımlama biçimleri: Soyad, _fiyat, dogumTarihi, Okul_Nu
Geçerli tanımlama biçimleri: Soyad, _fiyat, dogumTarihi, Okul_Nu., Adres2 Geçersiz tanımlama biçimleri: Ucret%, fiyat$, 2.Adres, class NOT: Bazı programlama dilleri büyük küçük harfe duyarlıdır. Örneğin C# dilinde dogumTarihi ile DogumTarihi aynı anlama gelen isimler değildir.

6 C#'ta Değişken Tanımlama
Çoğu programlama dilinde değişkenler kullanılmaya başlanmadan önce tanımlanırlar. ÖRNEK: Yukarıdaki ifade “ad” isminde ve “int” (tamsayı) değerler taşıyan bir değişkeni bildirir. İfade sonunda noktalı virgül yer alır.

7 Veri Türleri Sayısal Türler:

8 Metin Türleri:

9 bool b2=false; bool b3=5>4 bool b1=true;
C#'ta hem metinsel hem de sayısal olmayan türler de vardır: Bool: Koşullu yapılarda kullanılır. Bool türünden değerlere true, false veya 2<1 gibi ifadeler örnek verilebilir. Örnekler: bool b1=true; bool b2=false; bool b3=5>4

10 Object: Bu değişken türüne her türden veri atanabilir.
Örnekler: object a=5; object b='k'; object c="metin"; object d=12.7f;

11 ESİN DEMİR 11/C-179


"C# Veri Tipleri ve Değişkenler" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları