Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYAR."— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYAR

2 Bilgisayar Nedir? Girilen bilgileri alan işleyen, istenildiği takdirde saklayan veya kullanıcıya sunan çok maksatlı programlanabilen elektronik bir makinedir.

3 UNUTMAYIN !!! Bilgisayar bir makinedir
Duyguları yoktur; üzülmez, sevinmez, ağlamaz… Düşünme yeteneği yoktur Sadece kendisine verilen emirleri yerine getirir İnsanlar bilgisayarlardan çok daha zekidir

4

5 Bir bilgisayarın kasasının içinde olan, elle tutup monte ettiğimiz ve bilgisayarın çalışmasını sağlayan tüm fiziksel parçalarına donanım denir. Bilgisayarın çalışması için gerekli olan, elle tutulamayan, gözle görülen programlara yazılım denir.

6 Bilgisayarın Çalışma Sistemi
Veri girişi (Girdi): Dış ortamdan veri girilmesidir. Verileri işleme (İşlem): Girilen verilerin işlemci tarafından işlenmesidir. Bilgi çıkışı (Çıktı): İşlenen verilerin bilgi halinde dış ortama verilmesidir.

7 Bilgisayarın İşleyişi
Veri Girdi Veri İşlem Veri Çıktı Klavye Fare Kamera Mikrofon Tarayıcı Optik okuyucu Joystick Anakart İşlemci(C.P.U) Ana Bellek(RAM) Ekran Kartı Sabit Disk Güç Kaynağı Ses Kartı Ekran Projektör Yazıcı Hoparlör Girdi Birimleri İşlem Birimleri Çıktı Birimleri

8

9 Donanım Birimleri

10 DONANIM GİRİŞ BİRİMLERİ ÇIKIŞ BİRİMLERİ İŞLEM BİRİMLERİ DEPO BİRİMLERİ

11 GİRİŞ BİRİMLERİ Giriş Birimleri: Bilgisayara bilgi girişi yapmak için kullanılan donanımlardır. Örnek Veriniz!!!!!!!

12 GİRİŞ BİRİMLERİ Fare Klavye Mikrofon Tarayıcı Dokunmatik altlık
(touchpad) Barkot Okuyucu Joystick (Oyun Çubuğu)

13 Fare İşaretçi olarak da bilinir. Ekrandaki ok işaretini yani imleci hareket ettirmeye yarar. Kablosuz veya kablolu olabilir. Günümüzde optik ve lazer fareler kullanılır.

14 Klavye Bilgisayara bilgi girmemizi sağlayan daktilo benzeri donanımdır. Klavye üst sol köşedeki hangi alfabe tuşu ile başlamışsa o harf ile adlandırılır. Örneğin F klavye, Q klavye gibi..

15 Tarayıcı Bir resmi, yazıyı veya şekli bilgisayara aktarmaya yarayan donanımdır. Yazıcının tam tersi görev yapar.

16 Webcam (Web Kamerası) Genellikle internet üzerinden görüntülü görüşme amacıyla kullanılan donanımdır.

17 Mikrofon Seslerin bilgisayara aktarılmasını ve kaydedilmesini sağlar.

18 Oyun Kumandaları Oyunlarda kontrolü sağlayan donanımdır. Örneğin bir araba yarışı oyununda direksiyon, fren pedalı kontrollerini gibi.

19 ÇIKIŞ BİRİMLERİ Çıkış Birimleri: Bilgisayarın bize bilgi sunmak oluşturulan bilgiyi göstermek için kullandığı donanımlardır. Örnek Veriniz!!!!!!!

20 ÇIKIŞ BİRİMLERİ MONİTÖR HOPARLÖR YAZICI ÇİZİCİ PROJEKSİYON KULAKLIK

21 Monitör (Ekran) Bilgisayarın görüntü donanımıdır. Ekran bilgisayarda yapılan işlemleri ve sonuçlarını görebilmemizi sağlar. Tüplü (CRT), LCD ve LED ekran çeşitleri vardır.

22 Yazıcı Bilgisayarda üretilen resim, yazı, şekil ve grafikleri kağıda aktaran donanımdır. Kullandığı teknolojiye göre mürekkep püskürtmeli, lazer ve nokta vuruşlu çeşitleri vardır.

23 Hoparlör Bilgisayarda çalınan sesleri işitmemizi sağlayan donanımdır.
Birkaç hoparlör bir araya gelerek ses sistemini oluşturur. Örneğin 2+1, 5+1 ve 7+1 gibi. Buradaki +1 düşük frekanslı seslerin çalındığı subwoofer isimli kutuyu ifade eder.

24 Kulaklık Bilgisayarda çalınan sesleri sadece dinleyicinin kulağına ileten donanımdır.

25 İŞLEM BİRİMLERİ İşlem Birimleri: Bilgisayarın yapması gereken işlemleri yapan esas donanımlardır. Örnek Veriniz!!!!!!!

26 İŞLEM BİRİMLERİ İŞLEMCİ Örnek:
İntel: Pentium 2, Pentium 4, Celeron, İ3,İ5,İ7 Amd: Athlon, Phenom ANAKART RAM Örnek: SD-Ram DDR- Ram 512MB, 1GB, 2 GB, 4 GB

27 Kasa Bilgisayarın iç donanımlarının bulunduğu kasa bu parçaların korunmasını ve bir arada durmasını sağlar. Çeşitli donanımların takılabilmesi için de yuvalar içerir. Kasayı, vücudumuzdaki iskelet olarak düşünebiliriz.

28 Anakart (Motherboard)
Anakart, bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçalar arasındaki iletişimi sağlayan elektronik devredir.

29 İşlemci Mikroişlemci, bilgisayarda aritmetik ve mantık işlemlerinin yapıldığı ve bunların denetlendiği bir merkezdir yani CPU, bilgisayarın beynidir.

30 İşlemci Tüm işlemlerin yapıldığı merkez olduğu için işlemciye bilgisayarın beyni diyebiliriz.

31 RAM (Bellek) Bilgisayar açıldığında uygulama programların ve işletim sisteminin dosyalarını geçici olarak tutulduğu hafıza alanlarıdır.

32 RAM (Bellek) Belleğin fazla olması bilgisayarda birden çok programı aynı anda hızlı bir şekilde çalıştırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla bilgisayarın hızına etkisi büyüktür.

33 Ekran Kartı Ekran kartı bir bilgisayarda yapılan tüm işlemleri monitörde görüntülenebilecek hale getirilmesini sağlayan parçadır.

34 Ses Kartı Bilgisayarın bir ağa veya başka bir bilgisayara bağlanmasını sağlayan donanımdır. Yeni anakartlar üzerinde tümleşik olarak yer alır.

35 Ses Kartı Bilgisayara ses girişini ve çıkışını sağlayan donanımdır. Günümüz anakartları üzerinde tümleşik olarak yer alır.

36 Güç Kaynağı Güç kaynağı, prizden elektriği alıp onu bilgisayarınızın değişik parçaları için gereksinim duydukları değişik gerilimlere ayarlayan parçadır.

37 Modem İnternete bağlanmayı sağlayan donanımdır.
Kablolu veya kablosuz çeşitleri vardır.

38 UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı)
Elektrik kesilmesi durumunda bilgisayara ek güç sağlar. Böylece hem bilgisayar zarar görmez hem de çalışmalarımı kaydedebiliriz.

39 DEPOLAMA BİRİMLERİ Depolama Birimleri: Bilgisayarda veri saklamak için kullanılan donanımlardır. Örnek Veriniz!!!!!!!

40 DEPO BİRİMLERİ HARD DİSK HARİCİ HARD DİSK DİSKET CD DVD HAFIZA KARTI
FLASH BELLEK

41 Sabit Disk (hard disk):
Sabit disk, bilgisayarda tüm bilgilerin depolandığı yerdir. Sabit diskin İngilizce adı olan HDD Hard Disk Driver (Hard Disk Dırayvır)’ın kısaltmasıdır

42 Optik Sürücü Optik sürücü adı verilen aygıtlar, ışığa duyarlı veri depolama medyalarından veri okumak veya bu medyalara veri yazmak amacıyla kullanılırlar.

43 FARKLI TASARIMLARA GÖZ ATALIM

44 FARKLI TASARIMLARA GÖZ ATALIM

45 FARKLI TASARIMLARA GÖZ ATALIM

46 FARKLI TASARIMLARA GÖZ ATALIM

47 FARKLI TASARIMLARA GÖZ ATALIM

48 FARKLI TASARIMLARA GÖZ ATALIM

49 FARKLI TASARIMLARA GÖZ ATALIM

50 FARKLI TASARIMLARA GÖZ ATALIM


"BİLGİSAYAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları