Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİTKİ VE AĞAÇLARI TANIYALIM 

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİTKİ VE AĞAÇLARI TANIYALIM "— Sunum transkripti:

1 BİTKİ VE AĞAÇLARI TANIYALIM 

2 Haziran- Eylül ayları arasında beyaz, pembe, kırmızı, sarı ve krem renklerde çiçekler açan 2-5 m yüksekliğinde zehirli bir bitki türü. Dere yataklarında ve su kenarlarında yetişir. Susuzluğa en dayanıklı bitkilerdendir ve kışın yapraklarını dökmez. Ayrıca bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

3 ZAKKUM

4 Boylu bir çalı veya 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, her zaman yeşil yapraklı bir ağaçtır meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türü. Uzun ömürlü bir ağaçtır, yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilir.

5 ZEYTİN

6 Doğu Akdeniz Havzasına özgü, elverişli yetişme ortamlarında 25 metreye kadar boylanma yapabilen bir çam türüdür. Akdeniz ikliminin ağacıdır. Kurak koşullara son derece dayanıklı, çok farklı toprak koşullarında başarıyla yetişen ve yetiştirilen, Türkiye’nin de en önemli hızlı gelişen ağaç türüdür.

7 KIZILÇAM

8 Kayıngiller ailesinden oluşan ağaçtır ve bu ağaçların yenilebilen tohumlarına verilen isimdir. Yaprak döken bazen çalı formunda olan orman ağaçlardır. Yapraklar kimi zaman kalın kimi zaman sert ve dikensidir. Ülkemizde en çok Aydın ilinde yetiştirilmektedir.

9 KESTANE

10 Mart, nisan ayı çiçek durumları meydana getiren, daha çok rutubetli bölgelerde su kenarlarında yetişir, m yüksekliği vardır. Sulu yerlerde kolaylıkla büyür. Bulunduğu arazi geçirgen, derin, iyi havalanan, taban suyu m’lerde gevşek yapılı ve hafif bünyeli bir toprağa sahip olmalıdır.

11 KAVAK

12 Çamgiller ailesinden bir çam türüdür. Yaklaşık 35–40 m boy yapar
Çamgiller ailesinden bir çam türüdür. Yaklaşık 35–40 m boy yapar. iğne yapraklıdır yaprağı koyu yeşil ve serttir. Kozalak boyu 3 cm civarındadır. Büyümesi çabuktur. Ülkede m yükseltide yer alır. 

13 KARAÇAM

14 Türkiye’ de yetiştiği yerler: Yaygındır
Türkiye’ de yetiştiği yerler: Yaygındır. Kışın yaprağını döken, ağaç veya çalılardır. Yaprakları farklı şekil ve görünüştedirler. Yaklaşık  25 m boya ve 2 m gövde çapına erişebilir. Palamut adında meyvesi vardır.

15 MEŞE

16 Akdeniz iklimine özgü maki bitkilerinin tipik olanlarından biridir
Akdeniz iklimine özgü maki bitkilerinin tipik olanlarından biridir. Boyu 8-10 m kadardır her zaman yeşil kalır. Yapraklarından ve meyvelerinden elde edilen, kokulu, acı lezzetli eterik yağ ilâç ve sabun yapımında kullanılır.

17 DEFNE

18 Türkiye’de yetiştiği yerler: Doğu Karadeniz’ dir
Türkiye’de yetiştiği yerler: Doğu Karadeniz’ dir. Kışın iğne yapraklarını dökmeyen, daimi yeşil sürgünleri bulunan ağaçtır. Yapraklar kısa, kozalakları dallarda sarkık durumda bulunur.

19 LADİN

20 Türkiye’ de yetiştiği yerler: Marmara, Ege, Karadeniz bölgesidir
Türkiye’ de yetiştiği yerler: Marmara, Ege, Karadeniz bölgesidir. Kışın yaprağını döken çiçekleri bir cinsli orman ağacıdır. Yapraklarının kenarları girintili, ince tüylü ve uçları sivridir. Yaklaşık yıl yaşayabilir.

21 KAYIN

22 Huşgiller ailesinin ağaç türüdür
Huşgiller ailesinin ağaç türüdür. Ülkemizde genelde  Doğu Karadeniz bölgesinde yetişir. Kışların ılık geçtiği nemli ve humuslu toprağı sever. Yıllık (m3) kadar yağış ister.

23 FINDIK

24 Bu ağaç büyüklüğü ve uzun yaşamı ile diğer ağaç türlerinden ayrılmaktadır çabuk büyüyen ve uzun yıllar canlı kalabilen bir ağaç türüdür. Ortalama 1000 yıl kadar yaşarlar yaprak döken bir ağaçtır.

25 ÇINAR

26 Baklagiller ailesinden olup Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde doğal olarak yetişen ve meyveleri yenen, her zaman yeşil çalı  yada ağaç formunda olan bir bitki türü. Uzun ömürlü ve boyu 10 m kadar olan maki türü bir ağaçtır. Sert ve koyu yeşil yapraklıdır. Yaprakları, karşılıklı dizilmiş bileşik yapraklar olup boyları 10-20 cm uzunluğunda olup damla uçludur.

27 KEÇİBOYNUZU


"BİTKİ VE AĞAÇLARI TANIYALIM " indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları