Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İPEK YOLUNDA TÜRKLER ŞEHİT POLİS İSMAİL ÖZBEK ORTA OKULU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İPEK YOLUNDA TÜRKLER ŞEHİT POLİS İSMAİL ÖZBEK ORTA OKULU"— Sunum transkripti:

1 İPEK YOLUNDA TÜRKLER ŞEHİT POLİS İSMAİL ÖZBEK ORTA OKULU
HAZIRLAYAN:RANA ÇİÇEK TUĞBA ÇETİN 

2 Orta Asyada Yaşam

3

4 ORTA ASYA Orta Asya bölgeleri ile her zaman bağlantılar var olmuştur
ORTA ASYA Orta Asya bölgeleri ile her zaman bağlantılar var olmuştur. Örneğin; Çin ile Avrupa arasında en eski zamanlardan beri en az Tunç Devrinden beri bağlantı vardır.

5 Magna Carta’da maddelerden bazıları şunlardır:
Magna carta maddeleri Magna Carta’da maddelerden bazıları şunlardır: * Kral yasalara uygun olarak verilmiş bir hüküm olmadan kimseyi tutuklayamaz, hapsedemez, mallarına el koyamaz, sürgüne gönderemez, kötü muamelede bulunamaz.

6 İslamiyet ve türkler

7 1-Eski Türk dini, Gök-Tanrı inancı adıyla bilinmektedir
1-Eski Türk dini, Gök-Tanrı inancı adıyla bilinmektedir. Bu inanışa göre Türkler, İslâmiyet’teki gibi tek bir Allah’a inanıyor ve O’na Tanrı (Tengri) diyorlardı. İslâmiyet’te Esmâ-i hüsnâ denilen Allah’ın sıfatlarından bazıları,eski Türk inancında da mevcuttu. 2-Ahiret ve ruhun ölmezliği, her iki inançta da mevcuttu. Türkler cennet için uçmağ (uçmak), cehennem için tamu sözünü kullanmaktaydı. 3-İslâmiyet’te olduğu gibi Gök Tanrı inanışında da Tanrıya kurban sunuluyordu. 4-İslâmiyet’teki gaza ve cihât ile Türklerin dünya üzerinde töreyi hâkim kılmak için yaptıkları savaşlar benzer mahiyettedir. İslâm anlayışına göre savaş sonunda elde edilen ganimet helâldir. Türklerde ise aynı şekilde yağma geleneği vardır.

8 islamiyet ve türkler resimleri

9 İpek yolu

10 BUNLARI BİLİYORMUYDUN ?
Orta çağda ekonomik yönden önemi büyük olan İpek yolu Antakya’dan başlayıp Gaziantep’i geçerek İran ve Afganistan’ın kuzeyinde Pamir ovasına kadar uzanır. 

11 İPEK YOLU NERELERDEN GEÇER
Çin-Şian Moğolistan -Karakurum -Afganistan Belh İtalya –Venedik-Türkiye -İstanbul-Konya- Özbekistan-Suriye

12 SORULAR

13 Cevap:B 1. Bir bölgede yapılan kazılarda, Hunlar Dönemi'ne ait;
1. Sulama kanallarına 2. Tahılları öğütmek için kullanılan taşlara 3. Saban ve oraklara rastlanmıştır. Bu buluntulardan hangileri, Hunlar Dönemi'nde tarım yapıldığına kesin olarak kanıt gösterilemez? A) Yalnız B) Yalnız C) Yalnız 3 D) I veli E)1 ve 3 Cevap:B

14 İlk Türk devletlerinde Kurultayın savaş, barış gibi önemli konularda aldığı kararlar kağanı bağlamazdı. Buna göre, Kurultay aşağıda kilerden en çok hangisine benzemektedir? A) Son karar meclisi B) Olağanüstü meclis C) Kurucu meclis D) Ulusal meclis E) Danışma meclisi Cevap:E

15 İpek yolu nerden geçmiştir
İpek yolu nerden geçmiştir? A)çin b)iran c)afganistan d)arabista Cevap:A


"İPEK YOLUNDA TÜRKLER ŞEHİT POLİS İSMAİL ÖZBEK ORTA OKULU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları