Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ekmek İsrafı Yapmayın !!!.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ekmek İsrafı Yapmayın !!!."— Sunum transkripti:

1 Ekmek İsrafı Yapmayın !!!

2 Ekmek Hayattır Hayatımızı İsraf Etmeyin !!!

3 Ekmek İsrafı Ekmek deyip atma, bir gün muhtaç olursun
Bir dilim ekmek diye, bin gün gezip durursun. Allah her şeyi vermiş, kıymetini bilelim Yerlere atmak yerine, verdiği için şükredelim. *** Kurulan her sofrada başımızın tacı, Her gün doyurur milyonlarca açı. Kaç buğday tanesinin öyküsünün adı Ekmek,  milli servetin  damaktaki tadı. Çöpe giden her ekmek fakirin hakkıdır, Düşün o ekmekte kaç Etiyopyalı doyurulur. Zengini, fakiri her gün aynı nimete uzanır. Ekmek israfıyla milli kalkınmaya engel olur. Her dilim ekmek şifanın alın teridir. Buğdayda başak, başak umudun sesidir. Öğütülür, kar beyaz bereketin örneğidir . Ekmek ALLAH’ın kula hediyesidir. *** İşçisi, memuru, amiri onun için neler çeker Onca zorluk onun içindir unutma Çok israf ede elbet yokluğuna gider. Nankörlük yapma, rızkını çöpe atma Tarladan, fırına, sofraya uzanır ekmek. Alın teriyle yoğrulur ekmek. Ekmek binlerce rızkın başı demek, Tek seçenek onu israf etmemek.

4 İlk İnsandan Bu Yana Ekmek Hayattır İnsana !!!

5 Dünya İsrafı Ekmek İsrafı Konusundaki Dünya Verileri
Yılda 870 milyon insanın (Dünya nüfusunun % 12,5’i) yetersiz beslendiği, yaklaşık 10 milyon insanın ise açlık ve yetersiz beslenmeden öldüğü dünyamızda, yıllık 1,3 milyar ton gıdanın israf edildiği tahmin edilmektedir. Bu israfın ekonomik değeri ise 1 trilyon ABD $’na karşılık gelmektedir. Dünya Gıda Örgütü verilerine göre israf edilen veya kayba uğrayan miktar, dünya gıda üretiminin üçte birini oluşturmaktadır. Dünyadaki gıda kaybı ve israfının dörtte birinin önlenmesiyle bile yetersiz beslenen 870 milyon insanın gıda ihtiyacı karşılanabilmektedir. Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde kişi başı gıda israfı yıllık kg, Sahra Altı Afrika’sı ve Güney-Güney Doğu Asya’da ise 6-11 kg arasındadır. Gıda kayıp ve israfının ekonomik karşılığı, gelişmiş ülkelerde 680 milyar ABD $, gelişmekte olan ülkelerde ise 310 milyar ABD $’dır.

6 Ekmeğini Koru Emeğini Koru !!!

7 Türkiye’de Toplam Ekmek Üretimi, Tüketimi ve İsrafı
(ADETLER 250 GR’LIK STANDART EKMEK ÜZERİNDEN HESAPLANMIŞTIR.) EKMEK ÜRETİMİ:  GÜNDE 25 BİN 295 TON ( KG), YILDA 9,2 MİLYON TON ( TON) EKMEK ÜRETİLMEKTEDİR.  GÜNDE 101 MİLYON ( ) ADET,  YILDA 37 MİLYAR ( ) ADET EKMEK ÜRETİLMEKTEDİR. EKMEK TÜKETİMİ:  GÜNDE 23 BİN 800 TON ( KG), YILDA 8,7 MİLYON TON ( TON) EKMEK TÜKETİLMEKTEDİR.  GÜNDE 95 MİLYON ( ) ADET, YILDA 35 MİLYAR ( ) ADET EKMEK TÜKETİLMEKTEDİR. EKMEK İSRAFI:  GÜNDE TON (1.486 TON), YILDA 542 BİN TON ( TON) EKMEK İSRAF EDİLMEKTEDİR. GÜNDE 6 MİLYON ( ) ADET, YILDA 2,1 MİLYAR ( ) ADET EKMEK İSRAF EDİLMEKTEDİR. TÜRKİYE’DE KİŞİ BAŞI EKMEK TÜKETİMİ VE İSRAFI: EKMEK TÜKETİMİ GÜNLÜK 319 GR,  EKMEK İSRAFI GÜNLÜK 20 GR (19.9 GR)’DIR.  EKMEK İSRAFININ ÜLKEMİZE EKONOMİK YÜKÜ; EKMEĞİN KG FİYATINDAN (2,80 TL/KG) HAREKETLE YILLIK 1,546 MİLYAR TL CİVARINDADIR.

8 Ekmeğini İsraf Etme Geleceğini Maffetme !

9 Türkiye Fırıncılar Federasyonu
Türkiye Fırıncılar Federasyonundan (TFF) derlenen bilgilere göre, Türkiye'de günlük üretilen 82 milyon ekmeğin 77 milyon 340 bini tüketilirken 4 milyon 600 bini çeşitli nedenlerle israf edilerek çöpe atılıyor. Türkiye'de israf edilen ekmek adedi ülkelerin nüfuslarıyla karşılaştırıldığında ortaya ilginç sonuçlar çıkıyor. Türkiye'de israf edilen ekmek miktarı 4 milyon 495 bin 404 nüfuslu Hırvatistan, 4 milyon 300 bin nüfuslu Gürcistan ve 3 milyon 596 bin nüfuslu Moldova'dan daha yüksek. Ayrıca, israfın ulaştığı boyut, 2 milyon nüfuslu Kosova, 625 bin 266 nüfuslu Karadağ, 398 bin 534 nüfuslu Malta ve 300 bin 101 nüfuslu İzlanda'nın nüfusunun toplamından daha fazla. Açlıktan insanların hayatlarını kaybettiği bir dünyada, İslam dininde de yasaklanan israfın Türkiye'de çok yüksek seviyelere ulaşmasının üzüntü verici .

10 Ekmek Evin Bereketi İsraf Etmeyin O Bereketi!!!

11 Ekmek İsrafının Nedenleri
a) Kalitesiz hammadde, yetersiz alet-makine, bilgi ve deneyimsiz eleman ile yeterince kabarmamış, bıçak açmamış, şekli, görünüşü iyi olmayan, kısa sürede bayatlayan ve tüketici talebine uygun olmayan, çok ekmek üretilmesi nedeniyle oluşuyor. b) Bakkal ve bayilerin fazla ekmek almaları, satamayıp ellerinde kalan ekmeklerin fırınlara iadesi ile bir kısmı hayvan beslemede amaç dışı kullanımı ile oluşuyor. c) Toplu tüketim yerleri olarak; hastane, yatılı okul, askeriyede, öğrenci yemekhanelerinde yemek çeşitleri dikkate alınmadan fazla ekmek verilmesiyle oluşuyor. Yemek yiyenlerin ekmek israfına özen göstermemesi (çok ekmek alıp, tabağında bırakması). d) Lokanta, pideci, kebapçılarda ekmek, pide, lavaş ekmeğinin yemekle birlikte fazla sunulması. En önemli ve acil çözüm üretilmesi gereken konu ise ; Atıl kapasite/Haksız rekabet/Kalitesiz üretim koşullarının giderilememesi.

12 Alınabilir Tedbirler Türkiye’de ekmek; halk ekmek fabrikaları, şirketlere ait büyük kapasiteli tesisler, klasik fırınlar, çeşit ekmek yanında, normal ekmek üreten unlu mamuller, yollar üzerinde kurulan fırınlar, kara fırınlar, bazı kentlerde mahalle fırınlarında üretilmektedir. Ancak İstanbul’da 2 bin civarında, diğer kentlerde ’lerce olduğu Fırıncılar tarafından belirtilen ruhsatsız, kayıtsız, faturasız un alıp eksik gramajlı ve kalitesiz ekmeği faturasız satanlar, kasabalarda Ekmek Kodeksi Tebliğine uygun olmayan şartlarda ürettikleri ekmekleri kent pazarlarına getirerek etiketsiz, fişsiz satış yapanların, mutlaka en etkin biçimde kontrol edilmeleri ve gerekirse kapatılmaları önleyici bir tedbir olabilir.

13

14 HAZIRLAYANLAR Selin URFA 304 Burçin ESER 305 Melek İNCİ 313
Umurbey Ortaokulu 7/B sınıfı öğrencilerinden : Selin URFA 304 Burçin ESER 305 Melek İNCİ 313


"Ekmek İsrafı Yapmayın !!!." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları