Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇEVREMİZDE SAYISIZ MADDE VAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇEVREMİZDE SAYISIZ MADDE VAR."— Sunum transkripti:

1 ÇEVREMİZDE SAYISIZ MADDE VAR

2 Kütlesi ve hacmi olan her şeye denir.
MADDE Kütlesi ve hacmi olan her şeye denir. Bitkiler, hayvanlar, dağlar, insanlar altın, gümüş gibi pek çok şey maddeye örnektir.

3 Hava gibi gaz maddeleri göremediğimiz halde, varlıklarını çeşitli etkileriyle hissedebiliriz.
Esen rüzgârın derimiz üzerinde yaptığı etkiyi, balonun üflenerek şişirilmesi, nefes alıp vermemiz bize havanın varlığını gösteren olayların başında gelir.

4 MADDEYİ NİTELEME AMACIYLA ;
HER MADDENİN ; Görülebilir Hissedilebilir Ölçülebilir özellikleri vardır. MADDEYİ NİTELEME AMACIYLA ; Saydam – Opak Sert – Yumuşak Parlak – Mat Kırılgan – Sağlam Esnek – Berk Pürüzlü - Pürüzsüz

5 Arkasında ne olduğunu gösteren maddelere “saydam” maddeler denir.
ışığı geçirmeyen, arkasında ne olduğunu göstermeyen maddelere ise “Opak “(saydam olmayan) maddeler denir. Işığı az geçiren maddelere ise “yarı saydam” madde denir.

6 Işıltılar saçan maddelere ise “parlak maddeler” denir.
Işık yaymayan maddeler ise “mat maddeler” dir. Çeşitli nesneler kullanarak şekil verebildiğimiz maddeler yumuşak maddelerdir. Şekil veremediğimiz maddelere ise “sert maddeler” denir.

7 Gerildiğinde esneyen bırakıldığında eski haline dönen maddelere “esnek madde” denir.
Esnemeyen maddeler ise “berktir.” Cam bardak ya da porselen fincan elimizden düştüğünde kırılır. Bu gibi maddelere “kırılgan” madde denir.

8 Demir çubuğu ise kırmak zordur. Bu yüzden demir gibi maddeler sağlamdır.
Yağmurlu günlerde şemsiye kullanırız. Çünkü şemsiye, su çekmeyen (su geçirmeyen) kumaştan yapılır ve ıslanmamızı önler. Evimizdeki çiçeğe su döktüğümüzde toprak, suyu hemen çeker. Bu gibi maddelere de suyu çeken maddeler denir.

9 Birçok maddenin kendine özgü rengi vardır
Bazı maddelerin de kendine özgü kokuları vardır. Ancak taş, su ve cam kokusuz maddelerdir.

10 Her maddenin kendine özgü bir tadı vardır
Bazı maddeleri de pürüzlü olup olmadıklarına bakarak tanımlamaya çalışırız.

11 Madde ; cisim ; malzeme ; alet ; eşya
Maddeler kullanım alanına göre nasıl adlandırılır? Madde ; cisim ; malzeme ; alet ; eşya Madde, hacmi ve kütlesi olan her şeye denir. Örn: demir, altın, gümüş, tahta… Cisim, maddenin şekil almış haline denir. Örn: masa, sandalye, kalem, bilezik, yüzük, pencere, bardak, … Her cisim maddedir fakat her madde cisim değildir.

12 Malzeme, kullanıldıkça biten, yerine yenisi alınan maddedir
Malzeme, kullanıldıkça biten, yerine yenisi alınan maddedir. Başka bir deyişle; birçoğunu bir araya getirerek bir tüketim maddesine dönüştürdüğümüz maddelerdir. Örn: Un, şeker, yumurta gibi malzemeler kullanılarak kek yapılır. Alet, cisimlere şekil vermek ya da onlar üzerinde bir iş yapmak için kullanılan varlıklara denir. Örn: Matkap, tornavida, makas, çekiç…

13 Eşya, günlük hayatımızı kolaylaştıran, yaşamımızda kullandığımız varlıklardır. Eşyalar eskir, ama tükenmez. Uzun süre dayanır. Örn: Kanepe, sehpa, televizyon, masa… Marangozun çeşitli eşyaları yapabilmek için kullandığı ağaç, bir maddedir. Kereste, ağaca şekil verilerek elde edilmiş bir cisimdir. Masa ve sandalye yapımında kullanıldığında malzemedir. Marangozun keresteden yaptığı masa ve sandalye gibi maddeler birer eşyadır. Sandalye yaparken kullanılan keser, tornavida, çekiç ve testere birer alettir.


"ÇEVREMİZDE SAYISIZ MADDE VAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları