Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AKLIN DİNİ SORUMLULUKTAKİ YERİ VE ÖNEMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AKLIN DİNİ SORUMLULUKTAKİ YERİ VE ÖNEMİ"— Sunum transkripti:

1 AKLIN DİNİ SORUMLULUKTAKİ YERİ VE ÖNEMİ
- Aklın Dini Sorumluluktaki Yeri ve Önemi AKLIN DİNİ SORUMLULUKTAKİ YERİ VE ÖNEMİ

2 Aklın Dini Sorumluluktaki Yeri ve Önemi
Akıl, doğru ile yanlışı ayırt edebilme kabiliyetidir. Akıllı olmak demek, kişinin kendi yararına ve zararına olan durumları fark edebilmesidir. Akıl her türlü sorumluluğun ön şartıdır.

3 İnsanın akıllı ve düşünebilen varlık olması onun
- Aklın Dini Sorumluluktaki Yeri ve Önemi İnsanın akıllı ve düşünebilen varlık olması onun en önemli özelliğidir. Bu sayede dünyaya hükmeder, dünyadaki diğer bütün varlıkları istek ve ihtiyaçlarına göre kullanır. Kişinin akıllı olması yetmez. O aklı yerinde kullanması da gerekir.

4 İnsan aklı ile aldığı kararları bir baskı ya da zorlama
- Aklın Dini Sorumluluktaki Yeri ve Önemi İnsan aklı ile aldığı kararları bir baskı ya da zorlama altında alırsa bu kararlarından dolayı sorumlu tutulamaz. İnsanın kararlarından sorumlu tutulabilmesi için bu kararları özgür iradesi yani kendi isteğiyle almış olması gerekir.

5 Dinimize göre sorumluluğun yani mükellefin şartları:
- Aklın Dini Sorumluluktaki Yeri ve Önemi Dinimize göre sorumluluğun yani mükellefin şartları: - Akıl sağlığı yerinde olmak, - Ergenlik çağına girmiş olmak, - Müslüman olmak.

6 Yüce Allah, akıl sahibi insanları yaptıklarından
- Aklın Dini Sorumluluktaki Yeri ve Önemi Yüce Allah, akıl sahibi insanları yaptıklarından sorumlu tutarak ahirette de onları hesaba çekecektir. Neyi niçin yaptığını idrak edemeyecek kadar akıl sağlığı yerinde olmayanlar ile çocuklar yaptıklarından sorumlu tutulmayacaktır.

7 Akıl, Allah’ın bize vermiş olduğu en büyük
- Aklın Dini Sorumluluktaki Yeri ve Önemi Akıl, Allah’ın bize vermiş olduğu en büyük nimetlerden biridir. Aklı olmayan kişinin dini de anlayabilmesi mümkün değildir. Onun için bu durumdaki bir kişiden dinin sorumluluklarını yerine getirmesi beklenemez.

8 Bizlere akıl nimetini veren Allah’a şükürler olsun.
- Aklın Dini Sorumluluktaki Yeri ve Önemi Bizlere akıl nimetini veren Allah’a şükürler olsun. Bu sayede kendimizi biliyoruz. Kendimizi bildiğimiz için Allah’ın karşısındaki konumumuzu yani kulluğumuzu da biliyoruz. Allah’ın bizlere verdiği bu büyük nimetin şükrünü yerine getirmeyi unutmayalım.


"AKLIN DİNİ SORUMLULUKTAKİ YERİ VE ÖNEMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları