Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BİLGİSAYAR OYUNLARININ ETKİLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BİLGİSAYAR OYUNLARININ ETKİLERİ"— Sunum transkripti:

1 OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BİLGİSAYAR OYUNLARININ ETKİLERİ
Hazırlayan Yüksel ÖZBEK Neriman YILMAZER

2 Günümüzde kitle iletişim araçları eğitimin önemli bir parçası haline gelmiştir.İnsan davranışları üzerinde sürekli yaygın ve birinci derecede etkili olan kitle iletişim araçları dikkate alınmadan bir eğitim olayı düşünülemez denilebilir.Bu araçlar çocuğun davranışlarını,hayat biçimini daha çok etkiler.

3 Aileler,çocuklarını ekran önünde başı boş bırakmamalı,mutlaka kendi gözetimlerinde belli süre ile oynamalarına izin vermelidir.Oyunların içeriğine de sınırlamalar getirmelidirler.

4 Çocuğun zihin,beden ve kalp gelişimine oyunun tesiri,hem oyunun içeriğine, hem de oyunda geçirilen süreye bağlıdır.Bu süre ne çok nede az olmalıdır.Bu hususta dengeyi tutturmak,çocuğa zamanı verimli kullanma eğitimi vermekle mümkündür.

5 Bilgisayar karşısında geçirilen saatler,çocuğun pasifleşmesine,sosyalleşmemesine ve çevreden uzaklaşmasına sebep oluyor

6 Küçük yaşlardan itibaren çok fazla bilgisayar oyunları oynayan çocukların yaşama karşı duyarsızlaştıkları görülmüştür.Ayrıca bilgisayar başında saatlerce aynı pozisyonda oturan bir çocukta gelişim bozukluğu görülebilir.Parmak,boyun,sırt ağrısı,karıncalanma hissi,göz ve duruş bozuklukları gibi bir çok sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.

7  Bilgisayar oyunları doğru ve bilinçli şekilde seçildiğin de,çocukların bilişsel becerilerinin gelişiminde olumlu etkileri de vardır.Özellikle problem çözme,dikkat,yaratıcılık,bilgiyi öğrenme alanlarında bilgisayar oyunları çocukların gelişimini olumlu etkilemektedir.                                                              

8 son


"OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BİLGİSAYAR OYUNLARININ ETKİLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları