Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİD’AT VE HURAFELER DÜZENLEYEN :ibrahim TUNÇ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİD’AT VE HURAFELER DÜZENLEYEN :ibrahim TUNÇ"— Sunum transkripti:

1 BİD’AT VE HURAFELER DÜZENLEYEN :ibrahim TUNÇ
HAZIRLAYAN: Mücahid KARAZEYBEK DÜZENLEYEN :ibrahim TUNÇ

2 Onun (Peygamber'in)emrine aykırı davrananlar, başlarına bir belâ gelmesinden veya kendilerine çok elemli bir azap isabet etmesinden sakınsınlar.(nur 63)

3 Dinimizde neyin kutsal ve değerli olduğu
ana kaynaklarda yer almaktadır. Bunun dışında herhangi bir şeyi kutsal saymak ve ona değer atfetmek din dışı bir yöneliştir bid’at ve hurafelere sapmaktır. Bid’at; İslam’da olmayan ve İslam’a sonradan sokulan dini mahiyet ve amaçlı adetlerdir.

4 ve cehalet sebebiyle İslam dışı adetlere yönelmektedirler.
Hurafe ise Hurafe ise uğur yada uğursuzluğuna inanılan batıl inançlardır. İnsanlar İslam öncesi inanç kalıntılarının devamı başka kültürlerin etkisi ve cehalet sebebiyle İslam dışı adetlere yönelmektedirler. Özellikle insanların hurafelere çarenin ve umudun tükendiği yerlerde son bir umut olarak sarıldığı görülmektedir.

5 Peygamber Efendimiz bir gün sert bir üslupla
veda mahiyetinde bir konuşma yaptı ve sonunda şu uyarılara yer verdi: “Sonradan uydurulan şeylere karşı dikkatli ve uyanık olun. Zira (sünnete karşı) çıkarılan her yeni şey bid’attir her bid’at de dalalettir”(1) yani sapıklıktır. Yine Allah’ın Resulü hurafelerin tehlikesine şu hadis-i şerif ile dikkat çekmiştir: “Efsun yapmak nazar boncuğu takmak karı koca arasında muhabbet için sihir yapmak şirktir.” (2) 1. Tirmizi İlim 16(2678); Ebu Davut Sünne Fethu’l-Kebir I/304

6 Bid’at ve Hurafeler adeta bir kara propaganda’dır. Bir dezenformasyon, Bilgi kirliliğidir.

7 İslam merkezli kültürümüzde de dinin ana kaynaklardan ve ehlinden öğrenilmemesi sebebiyle bir takım bid’at ve hurafe varlığını sürdürmektedir. Türbelere ve kutsal sanılan ağaçlara çaput bağlamak mum yakmak baykuş ötmesini köpek ulumasını uğursuz saymak gün ve sayılarda uğur yada uğursuzluk aramak ilk akla gelen hurafelerdendir.

8 Toplumumuzda; yeni doğan çocuklar, kısmetinin açılmasını bekleyen genç kızlar hamile loğusa ve hayızlı kadınlarla ilgili bir çok hurafelere rastlanmaktadır.Yine cin çağırmak çeşitli fallar ve yıldızlardan hüküm çıkarmak gelecekten haber vermek nazarlık takmak ve nazar değmesine karşı kurşun dökmek hiçbir dini değeri olmayan hurafelerdendir. Kurşun dökme esnasında söylenen şu sözlere dikkatinizi çekmek isterim: “Elemtere fiş kem gözlere şiş Üzerlik çatlasın/Nazar eden patlasın.” Kur’an kelimeleri ile alay izi de görülen bu ve benzeri sözlerden medet ummak büyük bir günahtır.

9 “(Peygamberin) emrine aykırı davrananlar başlarına bir bela gelmesinden ve ya kendilerine çok elemli bir azap isabet etmesinden sakınsınlar.” (Nur 63) Buna göre Peygamberin sünnetine taban tabana zıt olan bid’at ve hurafeler zarardan korunma bir yana bela ve musibetlere bizzat sebep olmaktadır.

10 Şurası unutulmamalıdır ki gerçeklikle herhangi bir alakası olmayan hurafeler akıl ve bilimin de düşmanıdır. Akıl ve bilimin olduğu yerde hurafe nevinden saçmalıklara rastlanamaz. Bu sebeple hiçbir faydası olmayan fakat dinin ve aklın dışına çıkma tehlikesi oluşturan hurafelere karşı daima dikkatli olmamız gerekir.

11 ÖĞLE NAMAZINA MÜTEAKİP
SOHBETE DAVET CAMİMİZDE HER SALI ÖĞLE NAMAZINA MÜTEAKİP HANIM HOCA TARAFINDAN HANIMLARA YÖNELİK SOHBET YAPILMAKTADIR. TÜM CEMAATİMİZİN HANIMLARI DAVETLİDİR.

12 UMRE KAYITLARI BAŞLAMIŞTIR.
İlk turda gitmek isteyenler 1 şubat’a kadar Kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Detaylı bilgi almak isteyenler bize Müracaat edebilirler. Süresi biten eski pasaportlar 31 ocak’a kadar Yeni süre alabilirler. Bu tarihten sonra pasaport değiştirmeleri gerekecektir.

13


"BİD’AT VE HURAFELER DÜZENLEYEN :ibrahim TUNÇ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları