Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SEZAİ KARAKOÇ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SEZAİ KARAKOÇ."— Sunum transkripti:

1 SEZAİ KARAKOÇ

2 HAYATI 1933'te Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğdu.
1955'te Ankara Üniversitesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Temmuz 1965'te memurluktan ayrıldı. "Diriliş" dergisini aylık, haftalık bazen haftada iki kez yayınladı. İlk şiiri 1951'de "Hisar" dergisinde çıktı. İkinci Yeni akımı doğrultusunda şiirler yazdı.

3 EDEBİ KİŞİLİĞİ-SANAT ANLAYIŞI
II. Dünya Savaşı sonunda Avrupa'da görülen şiir akımlarının izleri görülür. Şiirlerinde anne, sevgi, çocuk, ölüm vb. temalarını işler. İkinci Yeni şiir anlayışını,İslam düşüncesine bağlayan şairdir. Türk şiirini metafizik bir esasa oturtan şairdir. Modern şiirin diliyle şiirlerini yazmıştır. Eser, şairini sevinçle titretmeli. Şair, eserini sevmeli.

4 SEZAİ KARAKOÇ`UN ŞİİR GÖRÜŞÜ
Şair şiiri şöyle tanımlar: “Şiir, hakikatin, doğa ve tarih içinde atan nabzı, çarpan yüreğidir.” “Şair nedir? Kelimedeki hayatı bulandır.” der Klasik şiirimizin iyi okunmasını, bilinmesini ister. “Aslında, yeni olmak, “eski”nin sırrını bulmaktır” der. Hemen her şiirinde hikmet ışığını görebilirsiniz. Bazı mısraları, mısra-ı berceste hükmündedir. Yunus Emre, Mevlana, Fuzuli, Şeyh Galip, Mehmet Akif, Necip Fazıl çizgisinin günümüzdeki temsilcisi Sezai Karakoç'tur.

5 KARAKOÇ`UN ŞİİRİNDE ANADOLU
Şaire göre büyük medeniyete beşiklik eden yurtlardan biri de Anadolu`dur. Anadolu`yu sembolist bir şiir üslubu içinde anlatır. Çocukluk yıllarının hatıralarıyla karışık biçimde Anadolu halkını terennüm eder. O,Anadolu halkının dertlerini bilir,fakat Marksist şairiler gibi istismar etmez. Şiirinde Güney-Doğu Anadolu`nun bitmeyen kan davalarını dile getirir.

6 Kaçışanlar,konuşanlar Birikinti,boşanış,sessizlik ve çığlık
Bir ses Bir patlayış sesi Tabancanın yılan dili Devrilen bir insan Kaçışanlar,konuşanlar Birikinti,boşanış,sessizlik ve çığlık Yere devrilen bir insan Kan davasından bir belge daha Ekle ekle kara yazına Akan kana gül ekle SEZAİ KARAKOÇ

7 KARAKOÇ`UN ŞİİRİNDE SOSYAL KONULAR
Körfez ve Şahdamar gibi eserlerinde sosyal içerikli şiirlere yer vermiştir. Karakoç`a göre şiirin gerisinde insan olmalıdır. Şair“Şiirine insanlık fonunu koymayan şair unutulmaya mahkumdur” der.

8 Ruhumuzun içinde kar yağar Anamızdan doğduğumuz geceden beri
Heybemizi emektar makinelere yükleriz Fikirlerimizi tıfıl vinçlere Biz kirli ve temiz çamaşırları Aynı zaman aynı minval üzere katlarız Biz koşu bittikten sonrada koşan atlarız SEZAİ KARAKOÇ

9 KARAKOÇ`TA AŞK VE KADIN
Karakoç aşkın,sevginin alabildiğine yozlaştığı ve bazı duygulara bir basamak olarak kullanıldığı bir dönemde,kadının yüceliğinden bahsetmektedir.

10 Ben çiçek gibi taşımıyorum göğsümde
Ben aşkı göğsümde kurşun gibi taşıyorum Gelmiş dayanmışım demir kapısına Sevdanın Ben yaşamıyor gibi yaşamıyor gibi Yaşıyorum SEZAİ KARAKOÇ

11 MONA ROZA ŞİİRİ VE KARAKOÇ
Şairimiz üniversitede bir muhacir kızına kaptırır gönlünü. Kısa bir süreden sonra dayanamaz ve kendini o kıza açmaya karar verir. istediği cevabı alamamıştır,bu samimi Anadolu çocuğu kırılmıştır. Lakin bu kırgınlık uzun sürmez Azimle tekrar deneyecektir

12 Tam dört yıl hep istemiştir onu.
Artık okul bitmek üzeredir.Tam dört yıl geçmiştir Mezuniyet merasimi düzenlenmektedir Ankara üniversitesinde öğrenciler 4 yılın yorgunluğunu ,bitirmenin sevinciyle bu merasimde birleştirecektir Bu program da Sezai Karakoç yazdığı şiiriyle yerini almıştır

13 Sezai Karakoç anons edilir.
Sezai Karakoç şöyle bir kalabalığa bakar o buğulu gözlerle ,gönlünde yer alamadığı insanı aramaktadır mahşeri kalabalık içinde. Şiirini okumaya başlar.

14 MONA ROZA Mona roza siyah güler ak güller Geyve’nin gülleri beyaz yatak Kanadı kırık kuş merhamet ister Ah senin yüzünden kana batacak Mona roza siyah güller ak güller …

15 Şiir bitene kadar kalabalıktan hiç ses gelmez
Herkes bu şiirden çok etkilenmiştir Biri var ki gönlünde fırtınalar kopmuştur tam dört yıl sonra geçte olsa anlamıştır Uğultunun arasından bir kız öğrenci sıyrılır,kürsüye yaklaşır Ağlayarak ve yalvarmalı bir sesle:

16 -Ben seni kabul ediyorum der .
Ama çok geçtir artık bu samimi gencimiz bu ağır aşka dayanacak takati kalmamıştır kürsüye dönerek -Şimdi de ben kabul etmiyorum der Ve bir daha Muazzez Akkaya’yı hiç kimse görmemiştir Red cevabının ardında intihar etmiştir. Şimdi Sezai Karakoç yaşlarında ve hiç evlenmemiştir.

17 KAZIM SAĞLAM`IN SEZAİ KARAKOÇ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİ
Sezai Bey genellemelerle anlaşılacak bir insan değildir.  Sezai Karakoç, Batı’yla hesaplaşan bir adamdır. Sezai Karakoç, Mehmet Akif’in devamıdır.

18 ESERLERİ ŞİİR: Körfez (1959) Şahdamar (1962) Hızırla Kırk Saat (1967) Sesler (1968) Taha’nın Kitabı (1968) Kıyamet Aşısı (1968)

19 Gül Muştusu (1969) Zamana Adanmış Sözler (1970) Şiirler (1975) Ayinler (1977) Leyla ile Mecnun (1981) Ateş Dansı (1987) Alınyazısı Saati (1989)

20 DENEME-İNCELEME Yunus Emre(1965) Yazılar (1967) İslamın Dirilişi (1967) İslam Toplumunun Ekonomik Strüktürü (1967) Mehmet Akif(1968) Mağara ve Işık (1969) Edebiyat Yazıları1 (1982) Edebiyat Yazıları 2 (1986)

21 ÖDÜLLERİ 1968 Milli Türk Talebe Birliği Milli Hizmet Madalyası Sürgündeki Macar Yazarları Gümüş Madalya Ödülü Türkiye Yazarlar Birliği Hikâye Ödülü Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü Dünya Sanat ve Kültür Akademisi Ödülü

22 TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ(İ.Ö)
HAZIRLAYAN: GÜLSÜN ÖZER TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ(İ.Ö)


"SEZAİ KARAKOÇ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları