Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

De bağlacı ile de ekleri aynı değildir.De bağlacının yazılması zorunlu değildir.Ama de eki kaldırılırsa tümcenin anlamı bozulur.De bağlacı sözcükten.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "De bağlacı ile de ekleri aynı değildir.De bağlacının yazılması zorunlu değildir.Ama de eki kaldırılırsa tümcenin anlamı bozulur.De bağlacı sözcükten."— Sunum transkripti:

1

2

3 De bağlacı ile de ekleri aynı değildir.De bağlacının yazılması zorunlu değildir.Ama de eki kaldırılırsa tümcenin anlamı bozulur.De bağlacı sözcükten sonra gelir.De eki ise sözcükle bitişik yazılır.De eki sertleşip te’ye dönüşebilir.Fakat bu olay de bağlacında kesinlikle gerçekleşmez.

4 Ekler Ekler iki guruba ayrılır. 1.Anlam değiştiren ekler 2.Anlam değiştirmeyen ekler Anlam değiştiren ekler yapım ekleridir.Anlam değiştirmeyen ekler çekim ekleridir. Çekim ekleri: -i -a -de -den Yapım ekleri: -ci -li -lik -siz

5 Öznel yargı kişiden kişiye değişen yargılara denir. Örnek: *Bu evin boyası çok güzel olmuş. *Bu kitap çok sıkıcı. Nesnel yargı kişiden kişiye değişmeyen yargılara denir. Örnek: *Bu uçak en fazla 20 yolcu alabiliyor. *Bu avea’dan da 300 TL fatura geliyor,tam bir soygun!

6


"De bağlacı ile de ekleri aynı değildir.De bağlacının yazılması zorunlu değildir.Ama de eki kaldırılırsa tümcenin anlamı bozulur.De bağlacı sözcükten." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları